Dzień otwarty Instytutu Historii w Kielcach

21 lutego 2014 roku uczniowie Naszej Szkoły brali udział w szczególnym przedsięwzięciu, które zostało zorganizowane przez Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – Dniu Otwartym Instytutu Historii. Oprócz możliwości zwiedzenia samego budynku w którym znajduje się Instytut Historii, dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych tego dnia w Instytucie Historii przez pracowników naukowych kieleckiej uczelni. Wykłady te były w tym czasie przeznaczone wyłącznie dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego.
      Największym zainteresowaniem cieszył się wykład pani prof. dr hab. Beaty Wojciechowskiej: „Średniowieczny rytuał ekskomunikowania”. Pani profesor Beata Wojciechowska jest cenionym w kręgach naukowych mediewistą  i obecnie pełni również funkcję Dyrektora Instytutu Historii w Kielcach. Po zakończonym wykładzie, młodzież z Naszej Szkoły i dwóch innych szkół ponadgimnazjalnych z Kielc wzięła udział w analizie tekstu źródłowego, który był nawiązaniem do wspomnianego powyżej wykładu. Uczniowie ZSP Nr 1 z Buska – Zdroju w tej części zajęć wykazali się dużym zaangażowaniem i udzielane przez nich odpowiedzi spotkały się z uznaniem prowadzącej zajęcia, Pani profesor Beaty Wojciechowskiej i prorektora d.s. naukowych UJK prof. dr hab. Marka Przeniosło. Niemal wszystkie nagrody dla najlepszych uczestników spotkania przypadły uczniom buskiego „ekonomika”.
     W drugiej części dnia otwartego wzięliśmy udział w prezentacji grup rekonstrukcji historycznych, które działają w kieleckim Instytucie Historii. Przedstawiały one ubiory, broń i zwyczaje panujące w różnych epokach historycznych. Niektórzy z pośród naszej grupy mieli możliwość zapoznania się z elementami uzbrojenia używanymi w dawnych czasach. Mateusz Sekuła z II A „zaliczył” nawet podstawy szermierki, czyli  sztukę walki szablą  używaną przez polską szlachtę w XVII wieku.

Mariusz Żabiński

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 przed budynkiem Instytutu Historii w Kielcach razem
z przedstawcielami grupy rekonstrukcji historycznej