Sakralny charakter żelaza jest czymś oczywistym. Jest nasycone potęgą świętości, niezależnie od tego, czy spadało ze sklepienia niebieskiego, czy wydobywano je z wnętrzności Ziemi.
                                                                                                Mircea Eliade

Prezentacja multimedialna poświęcona starożytnemu hutnictwu żelaza na ziemiach polskich została przedstawiona uczniom Naszej Szkoły w dniu 31 marca 2014 roku przez studenta archeologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Wojciecha Wichnerę. W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie klas: II ALO, I ALO i uczniowie klasy II w ZSZ. Wojtek Wichnera zaprezentował dorobek polskiej archeologii zajmujący się badaniem wytopu żelaza na ziemiach polskich w starożytności ze szczególnym uwzględnieniem historii hutnictwa na terenie Gór Świętokrzyskich i obszarów do nich przylegających, czyli terenów współczesnego województwa świętokrzyskiego. Dzieje obróbki rudy żelaza w regionie świętokrzyskim sięgają czasów jeszcze przed naszą erą, a ich szczególne nasilenie związane jest z kulturą przeworską, która na ziemiach polskich związana jest z okresem wpływów rzymskich. Wyjątkowy rozkwit metalurgii w Górach Świętokrzyskich przypada na przełom I i II wieku naszej ery i kończy się wraz z nadejściem wędrówki ludów około V wieku naszej ery. Skala tego zjawiska jakim było powstanie tak wielkiego obszaru przemysłowego w starożytności na ziemiach polskich do dnia dzisiejszego budzi zdumienie archeologów i do tej pory nie udało się odnaleźć podobnego rejonu leżącego poza granicami dawnego imperium rzymskiego na terenie Europy. Dlatego też dziękujemy naszemu zaprzyjaźnionemu studentowi archeologii za możliwość przybliżenia uczniom Naszej Szkoły tej wyjątkowo pięknej i jednocześnie tajemniczej historii starożytnej związanej z regionem Gór Świętokrzyskich.

Mariusz Żabiński