Cavaglia - wizyta w ramach Projektu Erasmus+ Easy

  Poniedziałkowy dzień rozpoczął się bardzo ciekawie. Uczniowie ze szkoły w Cavaglia przygotowali dla nas niespodziankę. 

 
Zapoznaliśmy się z kulturą i regionalnymi produktami.
 

 
 Klasa gastronomiczna przygotowała degustację produktów pochodzących z różnych regionów Włoch.

 

A także była to okazja dla Izy i Kasi do zrobienia pamiątkowych zdjęć z klasą.

 Po zajęciach w szkole udaliśmy się do Vercelli. Miasto to położone jest na Nizinie Padańskiej, nad rzeką Sesia (dopływ Padu). Ośrodek handlowy regionu rolniczego (głównie uprawa ryżu).


Spotkaliśmy się z Panią Burmistrz, która opowiedziała nam o swojej pracy, obowiązkach i przybliżyła historię miasta.

Mogliśmy podziwiać zabytkową cześć Vercelli.

Odwiedziliśmy też Synagogę, która powstała w 1878r.Została zaprojektowana przez Marco Travis, jednego z włoskich artystów tego rejonu.

 
Kolejne dni to praca nad projektem, prowadzenie oraz obserwowanie zajęć (job-shadowing),


poznawanie kultury, zwyczajów krajów partnerskich.
 

 Prezentacja tradcyjnych dań kuchni polskiej. 

 Prowadzanie zajęć zapewniając uczniom uzyskanie lepszej wiedzy o Polsce, umożliwiając zdobycie wiedzy geograficznej (klimat, przyroda, mieszkańcy).

 
 Poszerzenie wiedzy historycznej (główne okresy, sławni ludzi), ekonomicznej i muzycznej (tradycyjni i nowocześni artyści). 


Zanajomienie z literaturą polską. 

 
  Uczennice uczestniczą w zajęciach praktycznych wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z Włoch, przygotowując regionalne dania.

Przygotowywanie dań kuchni włoskiej... uczymy się robić tradycyjną pizze ;)

 

Oczywiście odpowiedni strój.

 

Zdjęcie i możemy przystępować do pracy...

Efekty naszej pracy poniżej.

 

Przed jedzeniem należy przygotować salę, stoliki, nakrycia itd.

Zapewniamy, że smakowało;))

 Żywność ekologiczna to dziś podstawa zdrowia. W dobie zanieczyszczeń, smogu, antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt i chemii w uprawach roślin, to niezwykle ważne by zminimalizować ryzyko utraty naturalnych umiejętności obronnych organizmu. Nienaturalne dodatki w żywności w pierwszej kolejności obniżają naszą naturalną odporność, powodują konieczność stosowania środków farmakologicznych. Specjalizują się ekologicznej uprawie roślin (w szczególności przypraw) w jest farma Molino, którą mieliśmy okazję zobaczyć.

 Relacja z wyjazdu poniżej.

 

Zobaczyliśmy też Klub Golfowy w Cavaglia

 

Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

 

 Candelo - Ricetto di Candelo

Zamek znajduje się w miejscowości Candelo położonej w regionie Piemont, prowincji i gminie Biella, około 5 km od tego miasta.

Ricetto di Candelo to ufortyfikowana budowla średniowieczna, która powstała prawdopodobnie między XIII, a XIV wiekiem. Swoją nazwę zamek zawdzięcza pełnionej funkcji.

Ricetto pochodzi z języka łacińskiego i oznacza schronienie (miejsce otoczone fortyfikacjami), a Candelo - kamienną budowlę na wzniesieniu, czyli zamek. To nie jest zamek królewski, gdyż nie został zbudowany dla żadnej ważnej persony, ale przez lokalną ludność w celu ochrony ich własności (zbiorów zbóż i wina).

 Zamek przetrwał do dziś we wspaniałym stanie, ponieważ przez wszystkie mijające lata pełnił funkcję magazynu na wino. 

 

  Ostatnie pamiątkowe zdjęcia przed wyjazdem ;)

 

 

Pozdrowienia ze słonecznej Italii!;))

 Mediolan
 Miasto i gmina w północnych Włoszech, położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan to drugie co do wielkości miasto we Włoszech Jest ono bardzo ważnym ośrodkiem międzynarodowej turystyki. Każdego roku Mediolan odwiedzany jest przez ponad 7 milionów turystów z całego świata. 

Mediolan uważany jest także za światową stolicę mody oraz finansowo-gospodarcze centrum Włoch. Swoją siedzibę ma tutaj włoska giełda i największe włoskie korporacje, w tym liczne banki, instytucje ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, a także największy prywatny włoski koncern telewizyjny Mediaset. 

 

 ------------------------------------------------------

Dolina Aosty

Jest to kraina historyczna i autonomiczny, regiom administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią a od wschodu i południa z regionem Piemont.

Najistotniejszą gałęzią gospodarki regionu jest turystyką.

 

 Region jest wysokogórskim obszarem, obejmującym najwyższe partie Alp włoskich i francuskich ze szczytami Mont Blanc, Matterhorn i Gran Paradiso.