Uczniowie ZSP 1 w kinie "Zdrój"

Ponad 300 uczniów 12 klas ze szkół Zespołuszkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
w Busku – Zdroju miało okazję obejrzenia w Kinie „Zdrój” w Busku – Zdroju film produkcji polsko – brytyjskiej pt.: „303 Bitwa o Anglię” w reżyserii Davida Blair`a. Film
w opinii wielu młodych widzów był bardzo dobry. Duża dawka prawdy historycznej
w nieprzesadzonej narracji, dobrze zrobiony film historyczny robił wrażenie na widzach.
Nie byłoby w sumie w tym wyjściu młodzieży „Kopernika” do kina nic nadzwyczajnego, a jednak. Na podkreślenie i szacunek zasługują: postawa i zachowanie młodych ludzi. I trzeba o tym wspomnieć,  bo nie tak często mamy do czynienia z pozytywnymi postawami młodzieży. Najczęściej przypomina się o młodzieży, kiedy jej przedstawiciele coś zbroją i wtedy zaczyna się narzekanie: „ta dzisiejsza młodzież…”.
Otóż uczniowie, reprezentujący wszystkie szkoły naszego Zespołu, zachowali się we wtorek znakomicie. Zarówno podczas samego przejścia do kina, jak również w środku. Mimo, że po zajęciu miejsc (jeszcze przed projekcją filmu) praktycznie na całej widowni zaświeciły się „komórki” i rozpoczęła się intensywna praca kciukami, to z chwilą rozpoczęcia się filmu telefony wyłączono. I przez ponad dwie godziny na sali nie odezwał się żaden dzwonek telefoniczny.
Oglądając film historyczny, o tematyce poważnej, patriotycznej, bohaterstwie, tragizmie wojny i walki, oddawaniu życia, młodzi ludzie zachowywali się nad wyraz kulturalnie.
Takich uczniów, młodych Polaków, można pozazdrościć Jest to także powód do zadowolenia dla nauczycieli i wychowawców, to z pewnością efekt ich działań i pedagogicznych postaw.
Może to zbyt wielkie słowa i „puszenie się”, ale wydaje się, że prawdziwym bohaterom bitwy o Anglię byłoby miło i przyjemnie, gdyby mogli widzieć, że (chociaż fabularyzowaną) opowieść o ich poświęceniu i bohaterstwie kolejne pokolenia Polaków oglądają z należytym rozumieniem, powagą, skupieniem i szacunkiem.