Wystawa ,,PAMIĘĆ O NIEPODLEGŁEJ” 8 listopada 2018 r.

Podczas trwania XII Wieczoru z pieśnią i poezją patriotyczną - NIEPODLEGŁA NIEPOKORNA, za kurtyną czekała na zaproszonych gości niespodzianka, a mianowicie - wystawa pamiątek ”Pamięć o niepodległej” przygotowana przez bibliotekę szkolną.

Założeniem wystawy było ukazanie trudnej drogi Polaków do odzyskania niepodległości i kształtowania się polskiej państwowości.

W dniach poprzedzających uroczystości młodzież naszej szkoły, a także zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 mieli możliwość zobaczyć przygotowaną wystawę.

Panie Anna Marzec, Halina Szczepanik - Woźniak i Barbara Pobiega zaangażowały do pracy uczniów, nauczycieli historii i HiS-u.  Pani Agnieszka Bałaga wspierała wystawę, zachęcając uczniów do poszukiwań.  Do pracy zaangażował się także przewodniczący naszej szkoły – Oskar Niciarz, który indywidualnie promował to wydarzenie w klasach. Nawiązano współpracę z grupami rekonstrukcyjno historycznymi, społecznym komitetem upamiętniającym wydarzenia historyczne oraz  osobami prywatnymi.Przygotowania do wystawy trwały w bibliotece szkolnej.

Eksponaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ciekawość wzbudzał także spadochron rozwieszony nad głowami gości odwiedzających wystawę.

Biblioteka szkolna udostępniła swoje zbiory, które tematyką przybliżyły ważne wydarzenia z okresu 1918-2018.

Buskie Stowarzyszenie "Pro Memoria"

Celem stowarzyszenia jest:

1.Wspieranie, podejmowanie i rozwój wszelkich inicjatyw zmierzających do ochrony i upamiętniania spuścizny historycznej oraz dóbr i dziedzictwa kulturowego przy wzajemnym poszanowaniu państw i narodów.
2.Pogłębianie, poszerzanie i upowszechnianie wiedzy historycznej w określonych tematycznie zakresach.
3.Integracja osób i środowisk interesujących się historią wojskowości oraz kolekcjonerów broni i militariów.
4.Integracja osób i środowisk interesujących i zajmujących się strzelectwem rekreacyjnym lub sportowym.

W grudniu 1939 r. okupanci niemieccy powołali instytucję emitującą pieniądze w Generalnym Gubernatorstwie.   Nową instytucją kierował Feliks Młynarski, który przed wojną był wiceprezesem Banku Polskiego. Po konsultacji z podziemiem i gen. Sikorskim przyjął propozycję władz niemieckich kierowania bankiem.

Bank Emisyjny, bo tak się oficjalnie nazywał ,w 1940 roku przygotował nową emisję banknotów, na których za zgodą Niemców napisy były wyłącznie polskie a w nazwie banku było słowo Polska. Oprócz centrali w Krakowie istniało kilkanaście oddziałów w większych miastach GG.

Bank był całkowicie podporządkowany władzom niemieckim i finansował bezpośrednio potrzeby władz Generalnego Gubernatorstwa.                     Pamiątki po  zmarłym ppor. Bronisławie Drobku- obrońcy Westerplatte.

Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie naszej inicjatywy dla: Piotra Zeliasia i Grupy Rekonstrukcyjno Historycznej  Pro Memoria. Pana  Zbigniewa Wacha i Grupy Rekonstrukcyjno Historycznej  FlaK. Bogumiły Zawada pełniącej funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie. Pana Adama Jarkiewicza - lidera społecznego komitetu działającego na rzecz upamiętnienia pilotów RAF poległych w katastrofie koło Opatowca jesienią 1944 roku, który udostępnił na wystawę szczątki silnika Liberatora - Pratt & Whitney model R1630.  Uczniów, którzy udostępnili pamiątki rodzinne.Nauczycieli historii, historii i społeczeństwa oraz tym dla których historia przodków jest szczególnie bliska. Dla wszystkich osób prywatnych, których nie wymieniamy z imienia i nazwiska.