- 13029 reads
Nietypowy sprawdzian z epoki renesansu w kl. IA LO
„Życie jest tylko przechodnim półcieniem,
Nędznym aktorem, który swoją rolę
Przez parę godzin wygrawszy na scenie
W nicość przepada – powieścią idioty,
Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą”
Czy sprawdzian wiadomości musi kojarzyć się z siedzeniem w ławce, kartką i długopisem?
O tym, iż metody aktywizujące bardziej przemawiają do uczniów, niż tradycyjna dydaktyka, przekonali się uczniowie klasy IA LO, którzy na lekcję podsumowującą wiadomości z epoki renesansu, przygotowali scenki obrazujące koloryt epoki odrodzenina.
Do zajęć (w ramach metody projektu) młodzież przygotowywała sie przez 2 tygodnie, na bieżąco konsultując swe pomysły z nauczycielem - polonistą. Zadanie stanowiło wyzwanie dla Młodych Humanistów, polegało bowiem na przedstawieniu w różnorodnych konwencjach kolorytu doby renesansu z perspektywy człowieka XXI wieku. Efekt był zdumiewający! Młodzież zaskoczyła zarówno nauczyciela p. I. Kasperek, jak i siebie nawzajem niebanalnym potraktowaniem tematu, zaskakującą konwencją, charakteryzacją i kostiumami, ale przede wszystkim talentem aktorskim.
Od pokoleń odbiorcy ulegają urokowi szekspirowskiego słowa, konstrukcji postaci i gigantycznej wizji uniwersum jako sceny, na której życia ludzkie ograniczone są do odegrania swej roli (chciałoby się powiedzieć: rólki). W dramacie o władzy i złu w rzeczywistości ludzkiej, przemyca autor uwagę na temat teatralności tego świata, samego człowieka, a może po trosze teatralności zła. I właśnie te aspekty zadecydowały o tym, iż uczniowie na chwilę przemienili się w bohaterów najsłynniejszego dramaturga epoki elżbietańskiej.
Było więc małżeństwo Makbetów "na wesoło"...
...rodem z "Kiepskich"
Wiedźmy obudziły w Makbecie pierwiastki drzemiącego w nim zła.
Żartem i ironicznie o przypadkach Makbeta, który chciał zostać królem...
Zło, które jest zauważalne od pierwszego momentu tragedii Szekspira, maskuje się pod postaciami czarownic, jakichś ponadnaturalnych istot. Dlaczego są złe? Pojawiają się wraz z nastrojem grozy, wywołują negatywne uczucia i niepokoją bohaterów.
Wiedźmy mają wpływ na los człowieka. Z kart dramatu wiadomo, że czarownice kierują człowiekiem zawsze w tę ciemną stronę. Kuszą, nękają obietnicą szczęścia, która doprowadza bohatera do absolutnej klęski.
Młodzi artyści dali dowód swych zdolności aktorskich.
Był czas na chwilę refleksji, komentarz i ocenę pracy - naturalnie celującą!