24.10.2023r. uczniowie klasy pierwszej "e" udali się na pierwszą wycieczkę edukacyjną, by dowiedzieć się, jak powstają legendarne ćmielowskie figurki, filiżanki oraz serwisy obiadowe i czym różnią się od masowo produkowanych, zalewających półki supermarketów przedmiotów?
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
Odrobina historii - Historia ćmielowskiego przemysłu sięga 1790 roku. Wtedy to garncarz Wojtas założył z innymi mistrzami tego fachu niewielką manufakturę wyrobów glinianych. Z początkiem kolejnego stulecia Jacek Małachowski uruchamia tu zakład produkujący fajans, czyli produkty z materiału podobnego, ale mniej finezyjnego i o dużo niższej jakości od porcelany. Około 1838 ćmielowska fabryka stała się własnością Druckich-Lubeckich i jako jedyna w Królestwie Polskim rozpoczęła produkcję porcelany.Kolejni właściciele modernizowali i rozszerzali asortyment zakładu. W drugiej połowie XIX wieku zakład zaczął produkcję kafli, ogniotrwałych cegieł, a nawet… mebli ogrodowych. Produkcji nie zaprzestano nawet w czasie II wojny światowej. Niemcy nie przejęli zarządu nad fabryką, ale zlecali wykonywanie dla nich zastawy stołowej codziennego użytku.W 2013 roku Zakłady Porcelany Ćmielów połączyły się z Porcelaną Chodzież S.A. tworząc działające do dziś Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A
Ile czasu potrzeba, pracy rąk ludzkich i talentu, by niepozorna masa zmieniła się w delikatne dzieła sztuki - nasze warsztaty.
.
Róż na dłoni - efekty naszej pracy
A teraz zdradzimy wam kilka sekretów
1. Czary mary, czyli jak z trzech składników wyczarować masę która przemieni się w dzieło sztuki.
2.Zostań detektywem, czyli jak rozpoznać oryginał od falsyfikatu.
3.Szkliwienie i ręczne malowanie
.
A teraz możemy poczuć w naszych dłoniach delikatność wyrobu.
Zapraszamy do Ćmielowa
Submitted by agamama100 on Tue, 10/24/2023 - 18:42