Przysługa przyjaciół rodzi.
- 11400 reads
Rok szkolny 2009/2010
semestr II
15 lutego naszą szkołę odwiedził pan Mariusz Kurc pochodzący ze Szczecina. Pan Mariusz opowiedział nam pokrótce o swojej burzliwej młodości. Po skończeniu szkoły podstawowej i zawodowej, nie mógł znaleźć pracy i zaczął przemycać papierosy do Niemiec. Został schwytany za zachodnią granicą i trafił do więzienia. Gdy wyszedł z więzienia, przestał zajmować się przemytem. Bardzo długo nie mógł znaleźć stałej pracy. Nie chciał wracać do domu, wyjeżdżał coraz dalej od Szczecina i Polski. Przełom w jego życiu nastąpił, gdy zdał sobie sprawę, że w samotnej podróży czuje się najlepiej, że to właśnie jest jego sposób na życie. Pan Mariusz jest podróżnikiem bez barier. W pierwszą podróż wybrał się mając 18 lat, autostopem przejechał Europę. Ideą jego podróży nie jest zwiedzanie, tylko walka o przetrwanie. Musi sam zmagać się z przeciwnościami, musi walczyć o życie. Pan Mariusz zwiedził już kraje Azji, Afryki, Europy i Australię. Każda jego wyprawa jest zarazem wyprawą w głąb siebie i hartowaniem charakteru. Zawsze podróżuje sam, zabiera tylko śpiwór i kilkadziesiąt dolarów. Je i mieszka u napotkanych po drodze ludzi. Zawsze ma przy sobie kamerę filmową. Ostatnio pan Mariusz zwiedził Izrael i Palestynę. Opowiadał nam, jakie to niezwykłe uczucie być w miejscach, którymi ponad 2000 lat temu stąpał największy ze wszystkich ludzi Jezus Chrystus. Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiadań pana Mariusza.
19 lutego w Echu Ponidzia ukazał się artykuł zapowiadający przystąpienie naszej szkoły do Pierwszej Świętokrzyskiej Próbnej Matury z wypowiedzią dyrektora pana Andrzeja Bilewskiego.
Echo Ponidzia, 19 lutego 2010
26 lutego dzięki projektowi współfinansowanemu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego "Dać szansę – program warsztatowego wsparcia młodzieży szkół zawodowych
w powiecie buskim” grupa uczniów naszej szkoły mogła uczestniczyć w wyjeździe studyjnym na największe w Polsce targi branży cukierniczej i lodziarskiej Expo Sweet 2010 w Warszawie.
Oprócz młodzieży z naszej szkoły uczestniczącej w warsztatach gastronomicznych prowadzonych przez Małgorzatę Zdanowską-Gacek, w wycieczce wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych wraz z opiekunkami.
Podróż autobusem Biura Podróży Euro Travel z Buska-Zdroju minęła nadspodziewanie szybko. Warszawa przywitała uczestników wycieczki słodką imprezą targową w nowoczesnej
i doskonale wyposażonej hali targowej MT Polska. Mogli posmakować wspaniałych łakoci i rozkoszować się Młodzież obserwowała zmagania cukierników biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie Cukierniczym. Podziwiali kunszt rzemieślników w produkcji tortów deserowych oraz eksponatów
z czekolady. Uczestniczyli w specjalnych pokazach i ciekawych prezentacjach cukierniczych. Śledzili, jak z niezwykłą wprawą mistrzowie cukiernictwa prezentowali dekorację tortów marcepanem a także kunsztowne dekoracje z karmelu i sporządzali czekoladowe praliny.
Tego dnia odbyła się również I edycja Konkursu Cukierniczego dla Uczniów Szkół gastronomicznych - Deser na Talerzu o tematyce - „Desery inspirowane muzyką Chopina w oczach młodzieży”. Jego celem była popularyzacja zawodu cukiernika wśród uczniów
i wyłonienie najzdolniejszych spośród nich. Dwuosobowe zespoły musiały użyć w swoich pracach przynajmniej jednego z wymienionych składników: JABŁKO lub CZEKOLADA. Każdy miał do przygotowania dwa jednakowe desery na talerzu. Wszystkie ich elementy musiały być jadalne. Młodzi adepci sztuki cukierniczej z pasją i zaangażowaniem przygotowali niezwykle wyszukane
i interesujące przysmaki, które z pewnością były ucztą nie tylko dla oka, ale i dla podniebienia. Uczniowie wykonali desery, które miały niepowtarzalny smak, i na talerzach prezentowały się niezwykle okazale.
W gablotach wystawców można było podziwiać przeróżne deserowe kompozycje oraz pięknie udekorowane ciasta i torty. Oprócz prezentacji najciekawszych i najnowszych propozycji cukierniczych
i lodziarskich uczniowie obejrzeli towarzyszącą temu wystawę: „NOWOŚCIExpo Sweet 2010".
Wycieczkę po Warszawie urozmaiciło zwiedzanie Starego Miasta
z jego zabytkami: Zamkiem królewskim, Kolumną Zygmunta, Syrenką Warszawską, Bazyliką Katedralną, Barbakanem. Uwagę przyciągały liczne na Starówce restauracje, kawiarnie, bary - do odwiedzenia, których zachęcali odziani w szlacheckie stroje przedstawiciele lokali gastronomicznych.
1 marca, jak co roku, uczniowie klas maturalnych naszej szkoły, udali się z pielgrzymką do największego sanktuarium maryjnego w Polsce.
8, 9, 10 marca trwała w naszej szkole I Świętokrzyska Próbna Matura, przygotowana przez Echo Dnia, Radio Kielce i kielecki uniwersytet.
Egzamin odbywał się w pięciu salach, w tym w największej – szkolnej auli na parterze. Zachowano wszelkie procedury, miejsca zostały przydzielone w drodze losowania. Młodzież podkreśliła ten fakt galowym strojem. Egzamin z języka polskiego i matematyki trwał 170 minut.
W trzecim dniu królował język angielski. Ten język wybrała większość tegorocznych maturzystów.
Zarówno dyrekcja szkoły, jak i sami uczniowie podkreślali profesjonalne przygotowanie maturalnej próby.
Echo Dnia, 9 marca 2010
Echo Dnia, 10marca 2010
Echo Dnia,11 marca 2010
11 marca szkolny kabaret pod nazwa „ESKA, czyli Extra Szkolny Kabaret Antynudowy”, chcąc podziękować kobietom, przygotował uroczystą akademię pod kierunkiem nauczycielek: języka angielskiego Anity Janickej oraz języka polskiego Katarzyny Majcher.Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczennice i uczniowie naszej szkoły.
11 marca w BSCK odbyły się eliminacje konkursu recytatorskiego „Strofy o ojczyźnie” na szczeblu Hufca. Zmagania odbywały się w czterech kategoriach. Uczennica naszej szkoły Arleta Pabian z klasy II B LO, przygotowana przez p. Anetę Wójcikiewicz, zajęła w swojej kategorii II miejsce.
11 marca odbyła się Gala podsumowująca konkurs Zimowe Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010 – bez tajemnic” . Konkurs, któremu patronowali nauczyciele w-f: M. Gajda, E. Dytkowska i A. Szumilas, skierowany był do gimnazjalistów powiatów buskiego, kazimierskiego i pińczowskiego a także do uczniów naszej szkoły. W dniach od 12 lutego do 1 marca 2010 na stronach internetowych naszej szkoły pojawiały się pytania konkursowe związane olimpijskimi zmaganiami. Po zakończeniu olimpiady konkurs rozstrzygnięto. Nagrody rozdano podczas uroczystej gali 11 marca o godz. 13 w sali gimnastycznej naszej szkoły. Laureaci otrzymali nagrody: mp4, aparaty fotograficzne, piłki, szaliki oraz wyjazd na mecz.
Tygodnik Ponidziu, 23 marca 2010
12 marca odbyły się szkolne eliminacje w udzielaniu pierwszej pomocy. Przystąpiło do nich osiem drużyn z klas pierwszych i drugich liceum i technikum. Zwyciężyła drużyna z klasy IA LO uzyskując 40/50 punktów. Miejsca drugie i trzecie zdobyły dwie drużyny z klasy II B LO. Zawody poprowadził i sędziował p. Robert Jaskulski.
Skład zwycięskiej drużyny:
Katarzyna Rasińska Aleksandra Skręt Monika Walasek Martyna Nurek
Rafał Szczykut
19 marca odbyły się w naszej szkole wybory Miss Wiosny. Sala gimnastyczna pękała w szwach.
W konkursowe szranki stanęło dziewięć kandydatek.
Nie obyło się bez niespodzianek. Największą bombą imprezy była „kandydatka” z numerem dwa. Prezentowała się rewelacyjnie: z długimi blond włosami, pełnym makijażem, w obcisłej bluzce – szybko została zdemaskowana.
Pod kostiumem „misski” ukrywał się Kuba z klasy pierwszej. Jego występ przyjęto bardzo sympatycznie. Chodziło, bowiem, o dobrą zabawę. Dziewczęta prezentowały się zarówno w strojach, jak i wiosennych – bardzo kolorowych, pełnych zmysłowości i fantazji. Nie lada wyzwaniem były dla kandydatek prezentacje artystyczne. Śpiewały one piosenki, recytowały wierszyki o wiośnie. Popisy „missek” oceniało jury pod przewodnictwem dyrektora szkoły p. Andrzeja Bilewskiego. W gronie jurorów znaleźli się też uczniowie, znawcy kobiecych wdzięków – Paweł Frania i Norbert Zając. Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy I – Joanna Fortuna, która po ogłoszeniu wyników z gracją zasiadła na tronie.
25-26 marca Szkolne Koło PCKprzeprowadziło zbiórkę żywności na terenie sklepów LUX, ZENIT oraz LOTOS. W efekcie, zebrali produkty spożywcze o przedłużonym terminie do spożycia na kwotę ok. 300 zł, z których powstało 12 paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły. Ponadto, do puszek kwestujących trafiła kwota 320,66 zł, która została rozdysponowana przez Rejonowy Zarząd PCK w Busku-Zdroju.
26 marca w Hali sportowejodbyły się szóste z kolei Targi Edukacyjne, podczas których 15 jednostek edukacyjnych, a wśród nich i nasza szkoła, zaprezentowało swoją ofertę uczniom z powiatu buskiego. Głównym celem targów, było przede wszystkim, jak najlepsze przedstawienie danej szkoły oraz zachęcenie do jej wybrania. Uczniowie byli podzieleni na grupy, mieli określony czas na zwiedzanie stoisk i w tym czasie mogli spokojnie porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami. Gimnazjaliści przy wyborze szkoły sugerowali się, głównie tym, jakie zajęcia pozalekcyjne proponuje szkoła oraz jaka panuje w niej atmosfera, pytali także o kierunki kształcenia, punktowanie przedmiotów oraz o internat.
Nasze stoisko prezentowało się bardzo okazale. Członkowie kół zainteresowań, poszczególne klasy przygotowały foldery – „opowieści z życia szkoły”.
Rozkoszny Wielkanocny Zajączek rozdawał świnki „na szczęście” i zapraszał do stoiska kulinarnego, gdzie mistrzowskie umiejętności prezentowały klasy żywienia i gospodarstwa domowego, a było co podziwiać.
Tegoroczna Miss Publiczności - Karolina z III LO, rozdając słodycze, zapewniała, że właśnie w tym roku Wiosnabędzie wyjątkowa - piękna i kolorowa jak nasza szkoła.
Targi Edukacyjne są organizowane po to, aby uczeń odnalazł na rynku edukacyjnym najlepszą dla siebie ofertę i jednocześnie stwarzają okazję dla szkół, na poznanie preferencji i zainteresowań gimnazjalistów. Często bywa i tak, że potrzeby uczniów kształtują ofertę szkoły, która zmienia się zależnie od ich potrzeb. Organizatorem targów było Starostwo Powiatowe. Jak mówią organizatorzy imprezy, głównym założeniem targów była chęć pozyskania dla naszego regionu, a dokładniej dla szkół funkcjonujących na tym terenie, jak największej liczby uczniów.
31 marca w Centrum Kształcenia „Awans’ w Kielcach odbył się etap wojewódzki turnieju pod hasłem „Uczę się zawodu i pracuję bezpiecznie”. W sprawdzianie wiedzy, składającym się z testu 40 pytań, wzięło udział 56 uczniów z zasadniczych szkół zawodowych z całego regionu świętokrzyskiego.
Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 osób – w tym Agnieszka Wilk z klasy II aw naszej szkoły. Finaliści konkursu odpowiadali na wylosowane, trudne pytania z zakresu prawa pracy. Oceną odpowiedzi zajmowali się przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Po podliczeniu punktów, uzyskanych za odpowiedzi ustne, okazało się, że różnicą 1 punktu wygrała reprezentantka Zespołu Szkół Zawodowych z Włoszczowej, natomiast 2 miejsce zajęły: Agnieszka Wilk i uczennica Centrum „Awans”.
Po trudnej „dogrywce” jury konkursu wskazało naszą uczennicę jako zdobywczynię 2 miejsca.
Agnieszka będzie reprezentować region świętokrzyski w ogólnopolskim etapie turnieju w Warszawie – 15 maja razem z koleżanką z Włoszczowej.
13 kwietnia nasza szkoła stała się współgospodarzem konferencji Edukacyjnej: Kresy - wspólna przeszłośćPOLSKA – UKRAINA, rozpoczętej poprzedniego dnia w BSCK. W programie konferencji przewidziano:
· Konkurs dla młodzieży gimnazjum - "Polskie dziedzictwo na kresach",
· Otwarcie wystawy fotograficznej - "Polskie dziedzictwo na kresach wschodnich Rzeczpospolitej", degustacja potraw ukraińskich przygotowanych przez uczniów naszej szkoły,
· Licytacja zdjęć z wystawy - zebrane pieniądze przekazane zostaną na odbudowę kościoła św. Michała w Drohobyczu.
14 kwietnia w związku z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz katastrofą prezydenckiego samolotu po Smoleńskiem, młodzież naszej szkoły wzięła udział w zorganizowanym przez BSCK spotkaniu z p. Andrzejem Kozieją, wykładowcą Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz p. Jadwigą Dachowską, przedstawicielką kieleckiego Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Spotkanie było połączone z projekcją filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”.
14 i 15 kwietnia w Kołobrzegu odbył się finał II Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej organizowanej przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu.
Olimpiada odbywała się pod patronatem branżowym Polskiej Izby Hotelarskiej, patronatem medialnym Świata Hoteli oraz patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sportu i Turystyki.
W olimpijskim finale w Kołobrzegu startowało 34 uczniów z całej Polski. Najpierw rozwiązywali test pisemny. Potem był sprawdzian praktyczny – zadania z obsługi konsumenta i klienta.
Z regionu świętokrzyskiego w finale II Olimpiady Hotelarskiej brały udział 3 uczennice. Spośród nich tylko Żaneta Kłos z naszej szkoły dostała się do ścisłej czołówki i zajęła wysokie, siódme miejsce. Wykazała się dużą znajomością wiedzy o hotelarstwie a także wysokim morale i kulturą osobistą. Opiekunką uczennicy była Barbara Cieplińska.
Echo Dnia, 6 maja 2010
Echo Ponidziu, 7 maja 2010
18 kwietnia podsumowano projekt e-learningowy „Rekiny przedsiębiorczości”, trwający od 16 października 2009 roku do 18 kwietnia 2010 r.
Obejmował następujące zagadnienia:
1. Inwestowanie, oszczędzanie, spekulowanie.
2. Rynek kapitałowy jako część rynku finansowego.
3. Rynek usług bankowych.
4. Giełda papierów wartościowych.
5. Rynek akcji.
6. Rynek obligacji.
7. Rynek instrumentów pochodnych.
8. Instytucje związane z rynkiem kapitałowym.
9. Jak inwestorzy podejmują decyzje inwestycyjne?
10. Codzienne i niecodzienne decyzje finansowe.
Aby ukończyć kurs przedsiębiorczości, należało rozwiązać on-line co najmniej 8 testów z wyżej wymienionych tematów. Wyniki testów były zapisywane na „konto” uczestnika. Każdy uczestnik, który pozytywnie zaliczył wcześniejsze testy, otrzymał dostęp do ogólnopolskiej klasówki, która odbywała się w dniach od 12 do 18 kwietnia. Dopiero zaliczenie klasówki powodowało uzyskanie tytułu.
Uroczystego podsumowania dokonali Dyrektor A. Bilewski i opiekun projektu P. K. Kaszuba. Aż 14 uczniów ZSP Nr 1 osób ukończyło kurs i otrzymało dyplom oraz tytuł „Rekin przedsiębiorczości”. Są to:
Ilona Brych
Magdalena Kulik
Wioletta Ludwikowska
Maria Misiewicz
Martyna Nurek
Aleksandra Skręt
Monika Walasek
Małgorzata Słupska
Kamila Warzecha
Magdalena Kruk
Tomasz Gawron
Paweł Krzan
Dawid Kwiatkowski
Katarzyna Kłos
Małgorzata Godzisz
19 kwietnia w buskim Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Ekologiczne wędrówki po regionie”. Wśród jedenastu szkół biorących udział w konkursie znalazła się także reprezentacja naszej szkoły. Konkurs składał się z sześciu konkurencji, a wśród nich znalazły się między innymi: strzał w ekologię, krzyżówka ekologiczna, ekogościnność, wędrówki na trasie ekobudowli i ekologia na językach.
Poziom konkursu był bardzo wyrównany, dlatego jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięskiej drużyny. Ale nagród nie zabrakło dla nikogo. Również drużyna naszej szkoły w składzie: Małgorzata Godzisz, Wioletta Kosmala, Magdalena Wojciechowska, Arleta Pabian, Katarzyna Kłos zajęła II miejsce i wróciła z konkursu z cennymi upominkami i niezapomnianymi przeżyciami.
Nagrody wręczali: v-ce prezes WFOŚ pan Andrzej Zoch oraz pani Lucyna Wojnowska - Dyrektor ZSTIiO
Echo Dnia 20 kwietnia 2010
Echo Ponidziu, 23 kwietnia 2010
20 kwietniaw naszej szkole odbył się konkurs dla młodzieży gimnazjalnej, dotyczący stosunków polsko-ukraińskich od XVII - XX w. Konkurs został zorganizowany przy okazji Konferencji Edukacyjnej "Polska-Ukraina: Kresy - wspólna przeszłość". W konkursie wzięła udział młodzież z Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju oraz Samorządowego Gimnazjum z Zbludowicach. Po konkursie odbył się poczęstunek dla młodzieży przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju.
Wyniki konkursu:
Lp.
|
Imię i nazwisko
|
Punkty
|
1.
|
Światosław Kałyniak
|
52
|
2.
|
Natalia Mączyńska
|
44
|
3.
|
Anna Zamojska
|
37
|
4.
|
Paulina Pietrzyk
|
37
|
5.
|
Mateusz Lewandowski
|
33
|
6.
|
Filip Ziętal
|
32
|
7.
|
Magda Osoba
|
31
|
8.
|
Magdalena Bąk
|
26
|
9.
|
Jakub Sutkowski
|
26
|
10.
|
Marta Sanecka
|
25
|
11.
|
Tomasz Salwirak
|
24
|
12.
|
Oskar Tabołkiwicz
|
21
|
13
|
Kinga Ścibiło
|
17
|
21 kwietniaodbyła się sesja naukowa poświęcona 20 rocznicy powołania do życia samorządu terytorialnego w Polsce. Akcja ta jest prowadzona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Młodzieżową Akcję Obywatelską, pod nazwą „20 lat wspólnie”. Przedsięwzięcie to jest związane z ogłoszeniem roku szkolnego 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej i zostało zainicjowane w celu upamiętnienia 20 rocznicy pierwszych samorządowych wyborów w wolnej Polsce, która przypada na dzień 27 maja 2010 roku. W ramach tej akcji w naszej szkole zorganizowano cykl wykładów poświeconych historii i funkcjonowania samorządów terytorialnych w Polsce w XX-XXI wieku.
Pierwszy wykład „Zarys historii samorządu terytorialnego w Polsce” poprowadził mgr Grzegorz Wilk-Jakubowski– pracownik naukowy w WSH w Kielcach.
Drugi wykład został poświecony działalności samorządu terytorialnego III RP pt. „Samorząd terytorialny w III RP, sukcesy – porażki – perspektywy na przyszłość”. Prowadzącym wykład był mgr Rafał Brzoza - pracownik naukowy w WSH w Kielcach. Obu prelegentom podziękował P. Dyrektor oraz uczennice - współorganizatorki Sesji. Spotkanie prowadził P. Mariusz Żabiński.
25 kwietnia w czasie uroczystej mszy został przekazany pod opiekę naszej szkoły "Dąb katyński", symbol śmierci aspiranta PP Ignacego Gzieły.
28 kwietnia uczennica naszej szkoły Maria Kaleta z klasy II g wraz z opiekunką p. Renatą Sowińską odebrały z rąk starosty p. Jerzego Kolarza nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie plastycznym pod hasłem „Szukamy rady na odpady”. Marysia z niedowierzaniem i radością oglądała swoje „skarby” pendrive (aż 8 GB) i piękną książkę „Najpiękniejsze miejsca w Europie.
30 kwietnia w związku z przypadającą w tym roku 219 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja Szkolne Koło Historyczne działające w naszej szkole przygotowało inscenizację upamiętniającą wydarzenia z ostatnich lat istnienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jakim były obrady Sejmu Wielkiego z lat 1788 - 1792. Mimo, że Konstytucja z 1791 roku nie ocaliła polskiej niepodległości, to jednak w znacznym stopniu przyczyniła się do przetrwania świadomości narodowej wśród Polaków i dzięki niej oraz innym wydarzeniom w historii państwa polskiego w 1918 roku mogła ponownie odrodzić się niepodległa Polska. Zrealizowana przez Szkolne Koło Historyczne inscenizacja miała właśnie za zadanie ukazać ponadczasowe znaczenie pierwszej w dziejach Polski i Europy konstytucji, jaką była Konstytucja 3 Maja.
Po zakończeniu przedstawienia Dyrektor Szkoły p. Andrzej Bilewski wręczył wszystkim uczniom uczestniczącym w spektaklu biało-czerwone flagi z okazji - Dnia Polskiej Flagi
30 kwietnia 146 uczniów klas maturalnych naszej szkoły zakończyło rok szkolny. W tym roku mury „ekonomika” opuściło pięć klas: III A LO o kierunku humanistycznym, II B LO – kierunek matematyczny, IV a technikum o kierunku ekonomicznym, IV g – kierunek żywienia i gospodarstwa domowego oraz IV h – hotelarska.
Uroczystość uświetnił swą obecnością prorektor Politechniki Świętokrzyskiej p. Zbigniew Rusin oraz wicestarosta buski p. Stanisław Klimczak. Dyrektor szkoły p. Andrzej Bilewski, żegnając maturzystów, zwrócił im uwagę na to, żeby nie zapominali o swej szkole, wychowawcach i nauczycielach. Były życzenia, świadectwa z czerwonym paskiem, listy gratulacyjne i nagrody książkowe dla najlepszych uczniów. Maturzyści z łezką w oku dziękowali swoim nauczycielom, wychowawcom i dyrekcji, wręczali kwiaty.
Tygodnik Ponidziu, 18 maja 2010
4 maja ruszyły matury. Wtorek był dniem egzaminu pisemnego z języka polskiego.Tradycji stało się zadość i w ostatniej chwili zakwitły nawet kasztany. Tradycyjne były też maturalne procedury. Maturzyści siedzieli w ławkach już pół godziny przed egzaminem. Prawie dwa kwadranse zajęło omawianie regulaminu pisania, oznaczanie kodów, losowanie miejsc.
Temat wypracowania, którego zupełnie się nie spodziewano, okazał się strzałem w dziesiątkę! Na „Świętoszka” rzucili się wszyscy... i jeszcze głośno chwalili.
Poranny egzamin trwał 170 minut. Po południu , po niewielkiej przerwie, niektórzy uczniowie przystąpili do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Echo Dnia, 5 maja 2010
5 maja maturzyści zmagali się z egzaminem maturalnym z matematyki. Emocji było dużo, ponieważ matematyka wróciła do pakietu przedmiotów obowiązkowych po trwającej ćwierć wieku przerwie.
6 maja maturzyści pisali egzamin z języka angielskiego.
7 maja w naszej szkole odbyły się pokazy doświadczeń z fizyki organizowane w ramach projektu FENIKS. Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - dr Aldonę Kubalę-Kukuś i dr Urszulę Majewską,
a udział w nich wzięli wszyscy uczniowie z naszej szkoły. Zaczęło się od doświadczeń z optyki. Potem było trochę mechaniki.
a udział w nich wzięli wszyscy uczniowie z naszej szkoły. Zaczęło się od doświadczeń z optyki. Potem było trochę mechaniki.
7 majaw naszej szkole odbył się rejonowy konkurs udzielania pierwszej pomocy, w którym uczestniczyły reprezentacje czterech buskich szkół średnich.
11 maja młodzież klas drugich i pierwszych zawodowych obejrzała w BSCK spektakl „Życie jest zbyt cenne – nie zostawiaj go na drodze”
12 maja młodzież wybranych klas naszej szkoły spotkała się w sali gimnastycznej z marszałkiem województwa świętokrzyskiego panem Adamem Jakubasem i starostą buskim panem Jerzym Kolarzem. Tematem spotkania był samorządowy podział karaju i zadania powiatu oraz strategia rozwoju województwa poprzez programy operacyjne.
15 maja po raz siódmy z rzędu, na krytej pływalni przy ulicy Grotta odbyły się Zawody Pływackie o Puchar Konstantego Miodowicza. Brało w nich udział blisko pól setki dziewcząt i chłopców z sześciu szkół. W programie imprezy znalazły się wyścigi indywidualne w stylach dowolnym, grzbietowym i klasycznym, na dystansach 50 i 100 metrów dziewcząt i chłopców a także sztafety. Na liście zwycięzców znaleźli się między innymi uczniowie naszej szkoły Łukasz Baran i Bartłomiej Fijałkowski. Cieszymy się z ich sukcesów.
Echo Dnia, 18 maja 2010
18 maja w Tygodniku Ponidziu ukazał się artykuł promujący naszą szkolną bibliotekę. Ma ona, bowiem, do zaoferowania swym czytelnikom bardzo bogaty księgozbiór - ponad 20 tysięcy pozycji. Oprócz książek potrzebnych do nauki szkolnej ( lektury, encyklopedie, słowniki), uczniowie znajdą tu wiele nowości wydawniczych z literatury polskiej
i obcej, książki o tematyce młodzieżowej, piękne albumy, zbiory audiowizualne. Od kilku lat prowadzona jest komputeryzacja zbiorów
i jej efekty już widać. W komputerowej bazie danych jest już ponad pięć tysięcy opisów bibliograficznych. Funkcjonuje elektroniczny katalog a od kilku miesięcy dużą atrakcją dla uczniów jest elektroniczne wypożyczanie książek. Codziennie odwiedza bibliotekę kilkudziesięciu czytelników w wypożyczalni i „ogródku internetowym”
Hasło Biblioteka „Kopernika” bardzo lubi czytelnika, prawdziwie oddaje atmosferę tego miejsca i kierunek pracy bibliotekarek Barbary Pobiegi i Haliny Szczepanik-Woźniak.
Czytelnicy naszej biblioteki opracowali szkolną listę hitów książkowych. Dużym zainteresowaniem od kilku lat cieszy się książka „My dzieci z dworca ZOO” - książka dokumentalna, tekst spisany z zapisu magnetofonowego z rozmów z Christiane Vera Felscherinow, młodą narkomanką z Berlina Zachodniego.
Tematyce uzależnień poświecone są też książki Barbary Rosiek –„ Pamiętnik narkomanki”, „Alkohol, prochy i ja”, „ Kokaina”.
Autorka w swych książkach opisała swoje życie zdominowane przez walkę z uzależnienieniami.
Bibliotekarki polecają również książki dla młodzieży z serii NASZA BIBLIOTEKA wydane przez Ossolineum.
1. Hassenmuller Heidi-„ Czarne czerwone. Autorka opowiada wstrząsającą historię chłopca, który wpada w towarzystwo skinheadów i neonazistów. To co na początku imponuje i wciąga później staje się udręką.
2. Hassenmuller Heidi-„ Desiree czyli czas próby” . Książka oparta na prawdziwych faktach. Choroba przykuwa Desiree do wózka inwalidzkiego, jednak nie poddaje się przeciwnościom losu.
3. Hassenmuller Heidi- „ W sidłach anoreksji”. Do czego może doprowadzić nierozważne odchudzanie możemy dowiedzieć się ze smutnej historii bohaterki tej książki.
4.Arnold Marliese- „ Chcę żyć”. Prawdziwa historia młodej dziewczyny Nadine, która dowiaduje się, że jej wielka miłość Florian jest chory na AIDS a ona zakażona wirusem HIV.Jak ma sobie z tym poradzić? Jak dalej żyć?
To tylko kilka ciekawych książek ze zbiorów naszej biblioteki.
Tygodnik Ponidziu, 18 maja 2010
24 maja, już po raz czwarty, zorganizowano w naszej szkole turniej profilaktyczny promujący zdrowy styl życia pod hasłem „Stop nałogom”. W turnieju zorganizowanym z inicjatywy pedagog Anny Jaskulskiej
i nauczycielki biologii Renaty Sowińskiej uczestniczyło 149
uczniów pierwszych klas technikum i liceum. W czasie imprezy młodzież rywalizowała ze sobą w 11 konkurencjach. Najwyżej punktowane były:
- Konkurs plastyczny : „Stop nałogom”,
- Scenki przedstawiające antyreklamę narkotyków, z wykorzystaniem słowa, gestu i mimiki,
- Krzyżówka profilaktyczna,
- Mini test wiedzy na temat uzależnień.
Najwięcej emocji wzbudziły konkurencje:
- rzut piłeczką do makiety papierosa,
- dmuchanie balonów, w której zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoją pojemność płuc,
- picie soku z cytryny na czas.
Współzawodnictwo odbywało się w wesołej atmosferze, pełnej zaangażowania ze strony wszystkich zespołów klasowych. Jury, po dokładnym zliczeniu punktów za wszystkie konkurencje, wyłoniło zwycięzcę turnieju – klasę I B LO. Wszystkie klasy biorące udział w turnieju, otrzymały dyplomy a zwycięska klasa – także słodkie nagrody.
Takie działania profilaktyczne jak turnieje, konkursy, promujące zdrowy styl życia, są bardzo potrzebne. Wspomagają one proces wychowania, modelują postawy młodego pokolenia budząc w świadomości uczniów refleksję nad swoim postępowaniem oraz przyczyniają się do właściwych wyborów – życia bez nałogów.
31 maja rozegrano III Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt w kategorii: gimnazja.
Udział w nim wzięły reprezentacje 6 gimnazjów:
- Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku - Zdroju,
- Samorządowe Gimnazjum w Podgajach,
- Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach,
- Gimnazjum w Pacanowie,
- Gimnazjum w Jarosławicach,
- Samorządowe Gimnazjum w Chmielniku.
Udział w nim wzięły reprezentacje 6 gimnazjów:
- Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku - Zdroju,
- Samorządowe Gimnazjum w Podgajach,
- Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach,
- Gimnazjum w Pacanowie,
- Gimnazjum w Jarosławicach,
- Samorządowe Gimnazjum w Chmielniku.
Organizatorem Turnieju o Puchar Starosty Buskiegobyła nasza szkoła.
I miejsce w swojej kategorii zajęłoGimnazjum w Pacanowie
1 czerwca rozegrano III Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt w kategorii:
szkoły ponadgimnazjalne.
Udział w nim wzięły reprezentacje 4 szkół ponadgimnazjalnych:
- I Liceum Ogólnokształcące w Busku - Zdroju,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku - Zdroju,
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju,
- Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku – Zdroju.
szkoły ponadgimnazjalne.
Udział w nim wzięły reprezentacje 4 szkół ponadgimnazjalnych:
- I Liceum Ogólnokształcące w Busku - Zdroju,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku - Zdroju,
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju,
- Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku – Zdroju.
2 czerwca pod okiem mgr Mirosławy Gajdy, opiekunki I Buskiej Drużyny Wędrowniczej im. Zdzisława Zemły oraz mgr Justyny Szumilas, opiekunki Szkolnego Koła Teatralnego, w naszej szkole odbył się konkurs „Przebój z jajem”!!!
Konkurs miał na celu zachęcić młodzież do poszukiwania w sobie talentu wokalnego, a także do dobrej zabawy. Udział brać mogły małe zespoły wokalne a także soliści.
Konkurs składał się z dwóch konkurencji:
- piosenka turystyczna,
- piosenka z jajem.
Uczestnicy poprzez zabawę walczyli o złote, srebrne i brązowe „Śpiewające jajo”. Po każdej prezentacji utworu młodzież wraz z uczestnikami konkursu mogła się bawić w repertuarze karaoke. Wśród klas, które uczestniczyły w konkursie piosenki „Przebój z jajem” były:
- I G - I miejsce
- I ALO - II miejsce
- I H- III miejsce.
2 czerwca po raz trzeci w naszej szkole odbył się ogólnopolski „Dzień szkoły bez przemocy”. W tym dniu udowodniliśmy, że nie jesteśmy obojętni wobec zła, jakim jest przemoc. Program święta przygotowano bardzo starannie. Na początku oceniono prace plastyczne młodzieży, które wpłynęły na konkurs „Stop przemocy”.
Jury w składzie:
- p. Anna Jaskulska – pedagog szkolny,
- p. Agnieszka Kaczmarek –opiekunka szkolnego koła TPD,
- Klaudia Kocel – przewodnicząca Samorządu Szkolnego
Przyznało nagrody książkowe następującym uczennicom:
Małgorzacie Treli i Martynie Nurek z klasy I A LO – I miejsce,
Katarzynie Rasińskiej z klasy I A LO – II miejsce,
Annie Mól z klasy I A LO – III miejsce.
W dniu „Szkoły bez przemocy” gościliśmy panią psycholog Bożenę Skórską reprezentującą Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Busku-Zdroju oraz Ośrodek Trzeźwości „Zdrój”, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Busku-Zdroju – panią Jolantę Czyrny, pana Krzysztofa Kubasika i panią Barbarę Maj – terapeutów z Ośrodka Trzeźwości „Zdrój” oraz panią Renatę Krzemień – Naczelnik Wydziału Edukacji K i K F Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju. Pani psycholog podsumowała warsztaty na temat uzależnień, które przeprowadziła w mijającym półroczu dla uczniów klas drugich naszej szkoły. Razem z zaproszonymi gośćmi omówiła skutki społeczne, zdrowotne i prawne uzależnień.
Wśród młodzieży, która brała udział w warsztatach został przeprowadzony przez panią psycholog mini test wiedzy na temat alkoholu. Uczniowie, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania otrzymali nagrody- zestaw długopisów.
Kulminacyjnym punktem obchodów „Dnia szkoły bez przemocy” był występ uczniów z koła teatralnego, którzy pod kierunkiem
p. Justyny Szumilas przygotowali poruszającą, doskonale wykonaną dramę pod tytułem „Zło dobrem zwyciężaj”
10 czerwca w naszej szkole odbyło się podsumowanie III edycji projektu „Moja firma w mojej gminie”. Projekt rozpoczął się jesienią 2009 roku i trwał kilka miesięcy. Jego realizacja finansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Kapitał Ludzki.
Projekt Miał na celu rozwijanie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości oraz technologii informacyjno – komunikacyjnych. Działania objęły głównie szkolenie
e-learningowe i szkolenia tradycyjne z udziałem dwóch liderów grupy – uczennic z klasy III technikum ekonomicznego: Martyny Jelińskiej i Estery Saneckiej. Każdy uczestnik kursu samodzielnie rejestrował się na platformie internetowej, gdzie uzyskiwał swoje hasło i login. Było to warunkiem dostępu do modułów tematycznych.
Aby ukończyć kurs przedsiębiorczości należało rozwiązać online co najmniej 8 testów z dziesięciu tematów. Ich wyniki zapisywane były na konto uczestnika. Projekt zaliczyło 15 uczniów Liceum Ogólnokształcącego
Ministerstwo Edukacji uznało ten projekt za wysoce innowacyjny i interesujący w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi informacyjnych.
Na podsumowaniu „Dnia Przedsiębiorczości” został przedstawiony efekt pracy uczniów, którzy wygenerowali własny pomysł na założenie firmy – Centrum zdrowotno-rekreacyjne „Ekomed”.
Konkursy i quizy z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości i lokalnego rynku oraz wręczenie nagród i certyfikatów uczestnictwa stały się ciekawym zakończeniem spotkania sumującego 4-miesięczną pracę uczniów koordynatora projektu p. Lidii Adamiuk.
Echo Dnia, 21 czerwca 2010