Doradztwo Zawodowe
 

Witamy na stronie poświęconej doradztwu zawodowemu w naszej szkole!

Celem doradztwa zawodowego jest wsparcie uczniów w odkrywaniu ich potencjału, zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz pomoc w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej.

Indywidualne Konsultacje


Każdy uczeń ma możliwość skorzystania z indywidualnych spotkań z pedagogiem szkolnym. W trakcie konsultacji może omówić zainteresowania, mocne strony, wartości oraz możliwości kariery.

Warsztaty i Zajęcia Grupowe


Organizujemy warsztaty tematyczne, które mają na celu rozwijanie umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, współpraca w zespole, zarządzanie czasem. Zajęcia te pomagają uczniom lepiej przygotować się do życia zawodowego.

Testy i Kwestionariusze Zainteresowań Zawodowych


W celu lepszego zrozumienia swoich predyspozycji, uczniowie mają możliwość wypełniania testów, kwestionariuszy ankiet, które pomagają w identyfikacji kierunków edukacyjnych i zawodowych.

Jak się umówić na spotkanie?


Najprościej jest podejść do pedagoga szkolnego i umówić datę konsultacji. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony, gdzie publikujemy informacje o nadchodzących wydarzeniach, warsztatach i innych inicjatywach związanych z doradztwem zawodowym.

Kontakt


Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące doradztwa zawodowego, skontaktuj się z pedagog
Anną Marzec
 
Godziny pracy:
Poniedziałek 13.00-15.00, wtorek 11.00-15.00, środa 12.30-14.30, piątek 8.20-12-20.

Niepełnosprawność. Jak szukać pracy? 

Ukazał się nowy Informator Maturzystów 2024. Zapraszamy do zapoznania się z egzemplarzem papierowym dostępnym w bibliotece szkolnej lub skorzystania z wersji online poniżej.

Informator maturzystów na 2025 r .do pobrania!




Dziś zwykłe studia to za mało. Oto najciekawsze nowości na polskich uczelniach.

Poradnictwo kariery pomiędzy kulturami


Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy

Broszura o zawodach

 
 

W 2023 r. na liście krajowej pojawiły się po raz pierwszy cztery zawody: operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami, monter izolacji przemysłowych i technik izolacji przemysłowych. / ShutterStock  

Rynek pracy 2024 rok
 
Filtr preferencji 
 
Jak działa Filtr preferencji?
Korzystanie z Filtra preferencji polega na określeniu własnych oczekiwań zawodowych poprzez zaznaczanie i odznaczanie poszczególnych kategorii. Licznik w lewym, górnym rogu pokazuje nam, ile aktualnie zawodów w Mapie Karier spełnia nasze kryteria w 100%. Co jednak istotne, na liście wyników otrzymujemy wszystkie ścieżki kariery, posortowane według dopasowania do naszych oczekiwań. Dzięki temu mamy szansę przyjrzeć się różnorodnym opcjom zawodowym.
 
Źródło: https://mapakarier.org/ 
 
 

Czynniki wyboru zawodu, szkoły średniej, kierunku studiów
Wewnętrzne czynniki wyboru zawodu- Zainteresowania
Wewnętrzne czynniki wyboru zawodu - Umiejętności i zdolności.

  

8 zawodów przyszłości (nie tylko) dla humanistów

 
Wolontariat nie zawiedzie – to pierwszy krok w stronę wymarzonego zawodu! 
 
EPALE Polska - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych

 

 
 

Drodzy Rodzice !!!
Fundacja Katalyst Education proponuje darmowy webinar specjalnie dla rodziców, którzy zastawiają się, jak wspierać swoje dziecko w wyborze ścieżki edukacyjnej!
 
„Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?”, podczas którego Anna Sowińska, doradczyni zawodowa i pedagog, opowie m.in. o tym, jak poszerzać wiedzę dziecka o rynku pracy i jak sprawić, by wykorzystało w pełni swój potencjał.
Miękko o kompetencjach. Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole

 Pracodawcy podkreślają, że zatrudniają ludzi na podstawie ich twardych umiejętności, związanych z konkretnym zawodem, a zwalniają z powodu braku kompetencji miękkich. Dlaczego współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i adaptacji do nowych warunków są wymieniane w kontekście najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy? I w jaki sposób wspierać młodych ludzi, jeszcze na etapie szkoły, w ich rozwijaniu? Jeśli zadajesz sobie te pytania i jesteś doradcą zawodowym, nauczycielem, wychowawcą, edukatorem lub rodzicem, obejrzyj nagranie webinaru Mapy Karier.

  ,,Miękko o kompetencjach. Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole".
Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=0830vkXaImI
 
Drodzy Rodzice, na stronie dokariery.pl zamieszczone są ciekawe i wartościowe artykuły  dotyczące tematów związanych z  wychowaniem i lepszym zrozumieniem własnego dziecka. Zapraszamy do skorzystania.  Zapewne każdy z Państwa znajdzie coś interesującego dla siebie.
https://dokariery.pl/rodzice 
 
 

Młodzieżowe Centra Karier

 

                                                               Do kariery

 
Na dokariery.pl znajdują się informacje dotyczące nauki zawodów i pierwszych kroków w pracy. Twórcy portalu pomagają młodzieży i młodym dorosłym, tworząc poradniki i pisząc o aktualnych trendach na rynku pracy oraz sposobach na efektywną naukę. Udostępniają oferty pracy, staży i praktyk.
/Strona dokariery.pl prowadzona jest przez zespół Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM), które jest częścią Ochotniczych Hufców Pracy. Pomogliśmy już setkom młodych ludzi zdobyć nowe kwalifikacje i wejść na rynek pracy. Na dokariery.pl dzielimy się naszym doświadczeniem!/
       
 Webinar, podczas którego dowiemy się o tym jak wspierać swoją karierę w oparciu o talenty.
 Podcasty 

 Co tydzień autor rozmawia z ZAWODOWCAMI, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące go od lat pytanie. Dlaczego ludzie robią to, co robią? Jego pasją są ludzkie historie, przyszłość oraz technologia – szczególnie ta związana z głosem.
           

UCZNIOWIE !!!
Serdecznie polecam WAM ciekawie wykonany e-book, który z łatwością ułatwi analizę potencjału, który posiadacie. 
oraz film ,,Wybory Wieśka”- jest krótki, ale warto go obejrzeć w wolnej chwili https://www.youtube.com/watch?v=xNEuUA7RkkY

Narzędzia do samobadania dostępne on-line !!!

 

 
Jeżeli chodzi o analizę własnego potencjału, pomogą Wam zapewne poniżej zamieszczone narzędzia do samobadania. Warto mieć na uwadze jednak to, że wykonanie takiego testu traktować należy w kategoriach poznawczych, a nie diagnostycznych.
Po wykonaniu badania ważnym elementem składowym w interpretacji jest rozmowa doradcza.                                  Narzędzia, które poszerzają, porzadkują wiedzę bądź skłaniają do refleksji na  własny temat:                     
Twoje poczucie własnej wartości: https://tiny.pl/t3xf6
Temperament a wybór zawodu: https://tiny.pl/7tqk4  
Kolory osobowości: https://testhartmana.pl/
Test e-zamek: http://www.e-zamek.pl/ 
Kompetencjometr - dla kandydatów na studia: http://kompetencjometr.mlodziwlodzi.pl/
Przymiarka do zawodu z Mapą Karier

 

Ze Ścieżki Karier wybierz interesujący Cię zawód i przeanalizuj pod kątem:        
-wymagań i umiejętności,
-przebiegu ścieżki edukacyjnej,
-perspektyw na przyszłość danego zawodu. 

Skąd czerpać wiedzę o zawodach?
Jaki zawód wybrać? https://tiny.pl/7t697

                                                        Kanały na YouTube

 

To kilkanaście filmów, w których przedstawiciele zawodów opowiadają o swojej pracy: mówią, gdzie mogą pracować, jakie są ich obowiązki, jak wygląda typowy dzień pracy, w jakim trybie pracują, jakie są istotne predyspozycje wymagane w ich pracy i jak ją zdobyć. Opisują też możliwości rozwoju zawodowego i wysokość zarobków. 
 
 
Twórca tego kanału, Karol Wyszyński, od 2015 roku publikuje filmy, w których sprawdza, jak pracuje się w różnych zawodach. Próbuje ocenić, które z nich mogą być pracą marzeń, a które to praca na przetrwanie. Informuje widzów o tym, co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę w konkretnym zawodzie, a co, żeby odnieść sukces, oraz ile się zarabia na określonym stanowisku. 
  
 
Filmy pokazujące, jak Filip Chajzer widzi siebie w pracy dentysty, cukiernika, dozorcy itp. Nie wszystkim przypadnie do gustu specyficzne poczucie humoru prowadzącego. Mimo to filmy mogą być ciekawe, bo pokazują prawdziwe warunki pracy przedstawicieli różnych zawodów i wykorzystywany przez nich sprzęt. 
 
 
To około 40 kilkuminutowych filmów, zawierających wypowiedzi osób pracujących w zawodzie i ich pracodawców, uczniów uczących się zawodu w szkole oraz ich nauczycieli. Z tych filmów można się dowiedzieć, jakie są niezbędne w danym zawodzie umiejętności, kompetencje miękkie i twarde, oraz jakie są możliwości rozwoju, np. dodatkowe kursy zawodowe. Prezentują też ciekawostki dotyczące konkretnego zawodu. Projekt „Dobry zawód - fajne życie” ma na celu promowanie kształcenia zawodowego wśród młodzieży. Realizowany był w latach 2014-2020.
 
 
Krótkie filmy o zawodach, trwające około 1 minuty. Zawierają informacje o zadaniach zawodowych, z jakimi mierzą się przedstawiciele konkretnych zawodów, i o ich trybie pracy. Filmy mają udogodnienia dla osób niesłyszących i słabosłyszących: napisy oraz lektora języka migowego.
 
5 kluczowych kompetencji przyszłości 
 
 Nasza rzeczywistość zawodowa zmienia się coraz szybciej. Jedne zawody odchodzą do lamusa, a na ich miejsce pojawiają się zupełnie nowe. Poznaj pięć kompetencji przyszłości, których będą szukać pracodawcy u kandydatów do pracy! 

https://zielonalinia.gov.pl/-/5-kluczowych-kompetencji-przyszlosci-infografika 

Przyszłość rynku pracy: zawód czy kompetencje?
Praca. Przeznaczamy na nią około 80 tysięcy godzin w ciągu życia. Nie dziwne zatem, że w naszych wyobrażeniach dotyczących przyszłości praca jest ważnym elementem, pojawiającym się bardzo często w dwóch wersjach: optymistycznej i pesymistycznej. https://mapakarier.org/blog/article/43/przyszlosc-rynku-pracy-zawod-czy-kompetencje

 

Reply

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2

More information about formatting options