Przysługa przyjaciół rodzi.
- 10270 reads
Od września 2011 roku do sierpnia 2013 roku w naszej szkole realizowany był Projekt p.n. „Dajmy szansę – warsztaty edukacyjne dla młodzieży w Powiecie Buskim”. Projekt realizowany był dzięki wykorzystaniu środków pozyskanych z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX Działanie 9.2.
Projekt skierowany był do młodzieży uczęszczającej do technikum. Zajęcia realizowane dzięki Projektowi miały na celu m. in. wyrównanie dysproporcji edukacyjnych, podniesienie kompetencji interpersonalnych absolwentów na rynku racy, promowanie i rozwijanie przedsiębiorczych postaw, rozwijanie zdolności językowych uczniów, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom, a także były ciekawym urozmaiceniem oferty edukacyjnej szkoły.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 w Busku-Zdroju (Technikum Nr1)
zajęcia warsztatowe odbyły się w dwóch edycjach:
I edycja od listopada 2011 roku do czerwca 2012 roku – każdy nauczyciel, ze swoją grupą warsztatową, zrealizował 42 godziny zajęć,
II edycja od września 2012 roku do czerwca 2013 r. – każdy nauczyciel, ze swoją grupą warsztatową, zrealizował 58 godzin zajęć.
W czasie trwania dwóch edycji zajęć każdy z nauczycieli, ze swoją grupą warsztatową, zrealizował 100 godzin warsztatowych.
Łącznie w obu edycjach wzięło udział 217 uczniów (181 kobiet i 36 mężczyzn). Uczniowie mogli uczestniczyć w kilku warsztatach.
W I edycji Projektu uczestniczyło 134 uczniów (115 kobiet i 19 mężczyzn),
W II edycji Projektu uczestniczyło 83 nowych uczniów (66 kobiet i 17 mężczyzn).
W II edycji do realizacji Projektu (na zajęcia warsztatowe) powróciło 57 uczniów (49 kobiet i 8 mężczyzn).
W ZSP1 funkcjonowało 18 grup warsztatowych:
- warsztaty języka polskiego – 4 grupy,
- warsztaty języka angielskiego – 4 grupy,
- warsztaty języka niemieckiego – 1 grupa
- warsztaty przedsiębiorczości – 4 grupy,
- warsztaty matematyczne – 3 grupy,
- warsztaty informatyczne – 1 grupa,
- warsztaty gastronomiczne – 1 grupa.
Każda grupa liczyła po 12 uczniów.
Ze środków finansowych pozyskanych w ramach realizacji Projektu uczestnicy warsztatów otrzymali materiały promocyjne - długopisy, zeszyty oraz pendrivy z logotypami. Szkoła została doposażona w pomoce dydaktyczne tj. 13 laptopów z oprogramowaniem, router, wizualizer z telewizorem, tablicę interaktywną z oprogramowaniem, głośnikami, projektorem multimedialnym i laptopem, 3 programy komputerowe na warsztaty przedsiębiorczości, program WIKT do tworzenia jadłospisów, sprzęt gastronomiczny m.in.: zmywarkę, wózek kelnerski, elektroniczną wagę kuchenną, frytkownicę, naświetlacz do jaj, piec konwekcyjno-parowy, warnik do wody, wyposażenie do pracowni gastronomicznej w postaci tac, salaterek, patelni, obrusów itp.
Dla młodzieży uczestniczącej w warsztatach zorganizowane zostało szkolenie z zakresu równości szans, w którym łącznie uczestniczyło 128 uczniów (w tym 104 kobiet i 24 mężczyzn):
- w I edycji uczestniczyło 60 uczniów (w tym 54 kobiety i 6 mężczyzn),
- w II edycji uczestniczyło 68 uczniów (w tym 50 kobiet i 18 mężczyzn).
W ramach warsztatów zorganizowano następujące bezpłatne wyjazdy studyjne oraz wyjazdy na obozy językowe:
- obóz językowy do Niemiec,
- obóz językowy do Anglii,
- wyjazd studyjny do teatru (do Wrocławia oraz do Krakowa),
- wyjazd na targi gastronomiczne,
- wyjazd na Giełdę Papierów Wartościowych do Warszawy.
W/w wyjazdy odbyły się w każdej edycji realizacji Projektu. Uczniowie uczestniczący w wyjazdach nie ponosili żadnych kosztów.
Uczniowie uczestniczący w warsztatach przedsiębiorczości i gastronomicznych udali się do zakładów pracy m.in. do Powiatowego Urzędu Pracy, do Restauracji Cynamonowa oraz do Sanatorium „Włókniarz”. Wyjścia były ciekawym urozmaiceniem zajęć. Miały na celu m.in.: nawiązanie kontaktów z pracodawcami, zapoznanie młodzieży z rynkiem pracy.
Udział w Projekcie – uczestnictwo w warsztatach – cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i przyniósł oczekiwane efekty.