Wyjazd na obóz językowy do Niemiec
W dniach od 18.03.2012 r. do 24.03.2012 r. uczestnicy warsztatów języka niemieckiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju brali udział w obozie językowym w Niemczech. Obóz zorganizowano w ramach Projektu ”Dajmy szansę – warsztaty edukacyjne dla młodzieży w Powiecie Buskim” nr WND-POKL.09.02.00-26-054/11 współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Obóz zaliczamy do bardzo udanych przede wszystkim z uwagi na różnorodność zajęć. Wielką zaletą wyjazdu było to, że uczniowie mogli używać języka niemieckiego w sytuacjach życia codziennego. Każdego dnia otrzymywali zadania praktyczne polegające na uzyskiwaniu informacji w miejscach użyteczności publicznej, z których wywiązywali się wzorowo. Złożyliśmy wizytę w Gimnazjum Johna Lennona (John-Lennon-Gymnasium), w centrum młodzieżowym „Arka” w Berlinie (Jugendzentrum „Arche”), gdzie uczestnicy mieli okazję nawiązać kontakty z młodzieżą niemiecką. Odbyło się również spotkanie z lektorem języka niemieckiego Ingo Prade. Dzięki tej pracy uczniowie mogli ocenić dotychczasowe umiejętności językowe, wyznaczyć swoje słabe i mocne strony, co niewątpliwie będzie bodźcem do dalszej nauki języka.
Główną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Berlina. Mieliśmy okazję podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego na Wieży Telewizyjnej (Berliner Fernsehturm), z kopuły Reichstagu – siedziby niemieckiego parlamentu oraz z kopuły berlińskiej katedry (Berliner Dom). Zachwycaliśmy się zbiorami sztuki antycznej w Muzeum Pergamonu (Pergamon Museum) i w Muzeum Bodego (Bode Museum) oraz zbiorami w muzeum historii Berlina: „The Story of Berlin”. Podziwialiśmy zabytki znajdujące się przy Placu Aleksandra: m.in. zegar „die Weltzeituhr”, który pokazuje aktualny czas w różnych miejscach Świata, Placu Paryskim: Brama Brandenburska (das Brandenburger Tor), Placu Poczdamskim: Sony Center. Byliśmy w Kościele św. Mikołaja (Nikoleikirche), Kościele Najświętszej Marii Panny (Marienkirche) oraz w berlińskim ZOO. Spacerowaliśmy po pięknej Alei pod Lipami (Allee unter den Linden), przy której leży Uniwersytet Humboldta (Humboldt - Universität) oraz liczne ambasady. Wśród innych atrakcji Berlina znalazły się: Czerwony Ratusz (das Rote Rathaus) – siedziba burmistrza miasta Berlina, Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule), Filharmonia Berliska, zwana „Cyrkiem Karajana“ (Zirkus Karajani), Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), Ku, damm i wiele innych.
W programie obozu znalazły się również wizyty w Poczdamie, gdzie zwiedziliśmy zamek Sansouci („Ohne Sorgen” – w tłum. Bez zmartwień) – dawną, letnią rezydencję króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, w Dreźnie, gdzie spacerowaliśmy z przewodnikiem po przepięknej starówce oraz w Stolpen i Königstein, gdzie podziwialiśmy twierdze warowne.
W trakcie pobytu czekało na uczniów wiele atrakcji. I tak w poczdamskim Muzeum Techniki „Exploratorium” młodzież miała okazję zmierzyć się z rożnymi eksperymentami – budowaliśmy min. komórki solarne, innym razem mieliśmy okazję obejrzeć film wyreżyserowany przez Bartosza Konopkę pt: „Królik po berlińsku”, nominowany w 2010 r. do Oskara.
Reasumując była to pasjonująca przygoda z językiem niemieckim.
Uczestnicy obozu nie ponosili żadnych kosztów.
Opracowała: Elżbieta Malec
Na drezdeńskiej starówce.
Po Dreźnie oprowadzała nas p. przewodnik - wyjątkowa pasjonatka tego miasta.
Czerwony Ratusz w Berlinie.
Na "Alexie" pod wieżą telewizyjną.
Widok z wieży telewizyjnej na panoramę miasta.
Pod fontanną Neptuna (w tle Katedra Berlińska).
Pod Katedrą Berlińską.
Zajęcia z lektorem języka niemieckiego p. Ingo Prade.
W Muzeum Sztuki Antycznej.
Mariusz Nowak w poczdamskim Muzeum Techniki "Exploratorium" zamienia pracę na energię.
Pod nadzorem pracownika "Exploratorium" budujemy komórki solarne.
W twierdzy Stolpen, koło Drezna król Polski i elektor Saksonii August Mocny więził swoją faworytę Anne Konstancję von Brockdorf, hrabinę Cosel przez 49 lat.
Młodzież przygotowuje się do zadań językowych.
Na Placu Poczdamskim, pod Bramą Branderburską.
W Gimnazjum Johna Lennona.
Pod Murem Berlińskim (East Side Gallery).
Przejazd berlińskim metrem.
W Muzeum "The Story of Berlin".
W Poczdamie - na Zamku "Sansouci".
Pod twierdzą Koenigstein.