Doradztwo Zawodowe

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji on-line?

Materiały zamieszczane na stronie są pomocne przy poszerzeniu sobie perspektywy co do dalszych decyzji edukacyjnych, zawodowych, jak również przydadzą się dla ucznia, który jest na początku edukacji w szkole.

A jak wygląda to w praktyce?

Udostępniam e-maila bibliotekazsp1busko.pl, który stanowi podstawę komunikacji, w tym specyficznym dla nas okresie.(Ważne,aby w tytule wiadomości napisać: Doradztwo zawodowe)

Wszystkie niezbędne materiały, testy, ćwiczenia przesyłane będą mailem. Do pracy potrzebujemy jedynie połączenia z Internetem.

Jedyną pracą ze strony osoby zainteresowanej jest wypełnienie kilku kwestionariuszy, a w zamian otrzyma ona rzetelną informację zwrotną, która zapewne zaprocentuje w przyszłości.

Jeśli chcesz:

Poznać bardziej siebie, swoje mocne i słabe strony, zainteresowania, cechy temperamentu, zdolności, predyspozycje, style uczenia się czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze przyszłego zawodu i szkoły to zapraszam do kontaktu mailowego.

W wolnej chwili zachęcam do skorzystania z poniższej strony, gdzie możliwe jest wykonanie diagnozy swoich predyspozycji zawodowych i kompetencji.

1. W lewym górnym rogu wybierz flagę Polski co spowoduje tłumaczenie strony na język polski.
2. W puste okienko wpisz czerwony numer i zaloguj się.

3. Postępuj zgodnie z instrukcją.

4. Na zakończenie nie zapomnij wylogować się.

Twoje poczucie własnej wartości:

Ponadto załączam dla Was zadania, a raczej wyzwania, które zdobyłam podczas ciekawego szkolenia online:

Wyzwanie Nr 1:

Moi Drodzy,a teraz wyzwanie nr 2.

Zapraszam do krótkiej i przyjemnej pracy

Wyzwanie nr 3

10 ofert pracy, które ujrzały światło dzienne:

Kolejne wyzwanie przed Wami. Ślijcie proszę informacje na adres biblioteki szkolnej, jeżeli chcecie podzielić się spostrzeżeniami na temat wyzwań. Pamiętajcie, aby dopisać ,,doradztwo zawodowe" w tytule wiadomości. Serdecznie pozdrawiam.

Przymiarka do zawodu z Mapą Karier

Ze Ścieżki Karier wybierz interesujący Cię zawód i przeanalizuj pod kątem:

-wymagań i umiejętności,

-przebiegu ścieżki edukacyjnej,

-perspektyw na przyszłość danego zawodu.

1.                https://mapakarier.org/paths

„NIE MA NIC BARDZIEJ WARTOŚCIOWEGO W PROCESIE BUDOWANIA WŁASNEJ ŚCIEŻKI KARIERY NIŻ PRZEKONANIE, KIM JESTEM, DOKĄD ZMIERZAM I CO MOGĘ ZAOFEROWAĆ PRZYSZŁEMU PRACODAWCY.”

Doradztwo zawodowe ogólnie rzecz ujmując -  to  wsparcie w wyborze dalszego kierunku kształcenia lub zatrudnienia dostosowanego do potrzeb i możliwości danej osoby oraz realiów rynku pracy.

Doradca zawodowy w szkole towarzyszy uczniowi w drodze odkrywania i rozwoju potencjału osobistego, wspiera w odnalezieniu i doprecyzowaniu celu edukacyjno-zawodowego. Ważnym aspektem działań jest także nakreślenie sposobów jego realizacji.

Aby być skutecznym na rynku pracy konieczne jest poznanie własnych zasobów: cech charakteru, umiejętności, uzdolnień, mocnych stron, preferencji oraz kompetencji osobistych i zawodowych.

Aby dokonać trafnego wyboru zawodu należy: poznać siebie, zebrać informacje o zawodach, poznać ścieżki kształcenia, poznać rynek pracy, korzystać z różnych źródeł informacji.

Znajomość siebie obejmuje: Zainteresowania, uzdolnienia, temperament, umiejętności, osobowość, mocne i słabe strony.

Posiadać informacje o zawodach, czyli: świat zawodów i ich podział, opisy zawodów,  warunki i środowisko pracy, zadania i czynności zawodowe, narzędzia pracy, predyspozycje i przeciwwskazania do zawodów, perspektywy płacy i zatrudnienia.

Znać  ścieżki  kształcenia: kryteria przyjęć i warunki naboru na wybrane studia, przebieg kształcenia w danym zawodzie, kwalifikacje absolwenta, możliwość kontynuowania nauki i podnoszenia kwalifikacji, kursy, szkolenia uzupełniające.

Znać rynek pracy: trendy na rynku pracy tj. zawody przyszłościowe, prognozy rynku pracy barometr zawodów (zawody: deficytowe, w równowadze, nadwyżkowe), aktywne sposoby poszukiwania pracy, wymagania pracodawców co do umiejętności, kompetencji i kwalifikacji.

Jeżeli : Masz dylematy, w jakim zawodzie chciałbyś pracować?

Nie wiesz, w jakim kierunku chcesz się rozwijać? Chcesz zweryfikować swoje dotychczasowe plany zawodowe? Jeżeli zastanawiasz się nad tym, który zawód  pasuje do Twoich zainteresowań, uzdolnień, wartości, temperamentu ?

Sprawdź to !!!

Zapraszamy Cię do biblioteki, wypełnij  kwestionariusz wywiadu i umów się na spotkanie  z doradcą zawodowym.

Terminy spotkań: Każdy  poniedziałek w godzinach: 13.30 -15.30

Biblioteka dysponuje:

1. Zestawem narzędzi do badań indywidualnych: testy, ankiety, kwestionariusze.
  2. Dostępem do Internetu (wskazanie informacji w Internecie m.in.: szkoły wyższe, pomaturalne, portale dotyczące ogłoszeń o pracę, możliwości pracy w krajach UE- Euress, trendy na rynku pracy).

„Człowiek pracuje najlepiej,

kiedy robi to, do czego stworzyła go natura”

Frank Parson

Materiały edukacyjne dostępne on-line

www.ore.edu.pl

www.euroguidance.pl

www.koweziu.edu.pl
www.pociagdokariery.pl

Kliknij w poniższy link, a ukaże się szereg informacji przydatnych w podjęciu dalszych decyzji edukacyjno-zawodowych.

► Dla uczniów i absolwentów-przydatne linki