Doradztwo Zawodowe

Dziś zwykłe studia to za mało. Oto najciekawsze nowości na polskich uczelniach.
Poradnictwo kariery pomiędzy kulturami
Kursy, szkolenia Fundacja Miśka Zdziśka
.jpg)
Po szczegóły zapraszam do biblioteki szkolnej.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
Broszura o zawodach
Konsultacje on-line. Dlaczego warto skorzystać z konsultacji on-line?
Materiały zamieszczane na stronie są pomocne przy poszerzeniu sobie perspektywy co do dalszych decyzji edukacyjnych, zawodowych, jak również przydadzą się dla ucznia, który jest na początku edukacji w szkole.
A jak wygląda to w praktyce?
Udostępniam e-maila: biblioteka@zsp1busko.pl, który stanowi podstawę komunikacji, w tym specyficznym dla nas okresie.(Ważne,aby w tytule wiadomości napisać: Doradztwo zawodowe)
Wszystkie niezbędne materiały, testy, ćwiczenia przesyłane będą mailem. Do pracy potrzebujemy jedynie połączenia z Internetem.
Jedyną pracą ze strony osoby zainteresowanej jest wypełnienie kilku kwestionariuszy, a w zamian otrzyma ona rzetelną informację zwrotną, która zapewne zaprocentuje w przyszłości.
Jeśli chcesz:
Poznać bardziej siebie, swoje mocne i słabe strony, zainteresowania, cechy temperamentu, zdolności, predyspozycje, style uczenia się czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze przyszłego zawodu i szkoły to zapraszam do kontaktu mailowego.
Rynek pracy 2022 rok
Filtr preferencji
Jak działa Filtr preferencji?
Korzystanie z Filtra preferencji polega na określeniu własnych oczekiwań zawodowych poprzez zaznaczanie i odznaczanie poszczególnych kategorii. Licznik w lewym, górnym rogu pokazuje nam, ile aktualnie zawodów w Mapie Karier spełnia nasze kryteria w 100%. Co jednak istotne, na liście wyników otrzymujemy wszystkie ścieżki kariery, posortowane według dopasowania do naszych oczekiwań. Dzięki temu mamy szansę przyjrzeć się różnorodnym opcjom zawodowym.
Źródło: https://mapakarier.org/
EURES
Wewnętrzne czynniki wyboru zawodu - Zainteresowania
Wewnętrzne czynniki wyboru zawodu - Umiejętności i zdolności.
#ZawodowyStream - cykl spotkań realizowany przez Mapę Karier.
Zasoby i materiały dla osób, które myślą o karierze związanej z analizą danych, big data, business intelligence.
Czy wiesz, że fijzoterapeuta to jeden z zawodów, na które już teraz występuje duże zapotrzebowanie na rynku i według prognoz będzie ono rosło w kolejnych latach?
Jeżeli jako przyszły kierunek kształcenia rozważasz fizjoterapię, koniecznie obejrzyj odcinek z cyklu #ZawodowyStream!
Jak się pracuje w sektorze humanitarnym?#ZawodowyStream
Kolejna ciekawa branża. Gośćmi Mapy Karier były pracownice Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji, która niesie pomoc osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.
Jak pracuje się w branży filmowej?#ZawodowyStream
Czy wiesz, że branża filmowa to dziesiątki różnych profesji i bardzo wiele możliwości rozwoju? Jeżeli jesteś uczniem i rozważasz ten kierunek zawodowy, warto obejrzeć #ZawodowyStream, podczas którego przyjrzymy się pełnej wyzwań i fascynującej pracy w branży filmowej.
Jak się pracuje w sektorze kosmicznym?#ZawodowyStream
Jeżeli jesteś uczniem i zastanawiasz się nad swoją przyszłą karierą zawodową, ten stream jest dla Ciebie!
Kompetencje miękkie - weź je na warsztat
Urszula Leszczyńska, 10.10.2020
Obserwujemy dziejący się na naszych oczach postęp technologiczny z fascynacją i nadzieją na nowe rozwiązania, ale również z obawą, że postępująca automatyzacja pracy mogłaby sprawić, że rynek pracy przejmą roboty. Jak przy tak szybkim i dynamicznym rozwoju technologii zachować pracę? Co ma człowiek, czego nie ma maszyna? Czym może zabłysnąć w oczach pracodawcy? Z tego artykułu dowiesz się, jak ważne są kompetencje miękkie nie tylko na rynku pracy, ale i w życiu codziennym, oraz poznasz sposoby na to, jak Twoi uczniowie mogą rozwijać te umiejętności w szkole i poza szkołą.
...........................................................................................................................................................................
8 zawodów przyszłości (nie tylko) dla humanistów
...........................................................................................................................................................
Wolontariat nie zawiedzie – to pierwszy krok w stronę wymarzonego zawodu!
..........................................................................................................................
EPALE Polska - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych
........................................................................................................
Drodzy Rodzice !!!
Fundacja Katalyst Education proponuje darmowy webinar specjalnie dla rodziców, którzy zastawiają się, jak wspierać swoje dziecko w wyborze ścieżki edukacyjnej!
„Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?”, podczas którego Anna Sowińska, doradczyni zawodowa i pedagog, opowie m.in. o tym, jak poszerzać wiedzę dziecka o rynku pracy i jak sprawić, by wykorzystało w pełni swój potencjał.
Miękko o kompetencjach. Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole
Pracodawcy podkreślają, że zatrudniają ludzi na podstawie ich twardych umiejętności, związanych z konkretnym zawodem, a zwalniają z powodu braku kompetencji miękkich.
Dlaczego współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i adaptacji do nowych warunków są wymieniane w kontekście najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy? I w jaki sposób wspierać młodych ludzi, jeszcze na etapie szkoły, w ich rozwijaniu?
Jeśli zadajesz sobie te pytania i jesteś doradcą zawodowym, nauczycielem, wychowawcą, edukatorem lub rodzicem, obejrzyj nagranie webinaru Mapy Karier.
,,Miękko o kompetencjach. Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole".
Drodzy Rodzice, na stronie dokariery.pl zamieszczone są ciekawe i wartościowe artykuły dotyczące tematów związanych z wychowaniem i lepszym zrozumieniem własnego dziecka. Zapraszamy do skorzystania. Zapewne każdy z Państwa znajdzie coś interesującego dla siebie.
....................................................................................................
Młodzieżowe Centra Karier
Do kariery
Na dokariery.pl znajdują się informacje dotyczące nauki zawodów i pierwszych kroków w pracy. Twórcy portalu pomagają młodzieży i młodym dorosłym, tworząc poradniki i pisząc o aktualnych trendach na rynku pracy oraz sposobach na efektywną naukę. Udostępniają oferty pracy, staży i praktyk.
/Strona dokariery.pl prowadzona jest przez zespół Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM), które jest częścią Ochotniczych Hufców Pracy. Pomogliśmy już setkom młodych ludzi zdobyć nowe kwalifikacje i wejść na rynek pracy. Na dokariery.pl dzielimy się naszym doświadczeniem!/
Webinar, podczas którego dowiemy się o tym jak wspierać swoją karierę w oparciu o talenty.
Podcasty
Co tydzień autor rozmawia z ZAWODOWCAMI, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące go od lat pytanie. Dlaczego ludzie robią to, co robią? Jego pasją są ludzkie historie, przyszłość oraz technologia – szczególnie ta związana z głosem.
Wieczór RDC: Młodzi Mogą Więcej! Anny Łyszczek-Majewskiej
O zawodach przyszłości; jak zdobywać takie informacje i je analizować, żeby mieć wiedzę do podejmowania decyzji o swojej przyszłości. Gościem była Klaudia Stano, edukatorka, trenerka, miłośniczka danych. Na co dzień pracuje w fundacji Katalyst Education, w której współtworzy i promuje otwarte zasoby edukacyjne, m.in. darmową „Mapę Karier” skierowaną do młodzieży, rodziców i nauczycieli.
UCZNIOWIE !!!
Serdecznie polecam WAM ciekawie wykonany e-book, który z łatwością ułatwi analizę potencjału, który posiadacie.
Narzędzia do samobadania dostępne on-line
Jeżeli chodzi o analizę własnego potencjału, pomogą Wam zapewne poniżej zamieszczone narzędzia do samobadania. Warto mieć na uwadze jednak to, że wykonanie takiego testu traktować należy w kategoriach poznawczych, a nie diagnostycznych.
Po wykonaniu badania ważnym elementem składowym w interpretacji jest rozmowa doradcza.
W wolnej chwili zachęcam do skorzystania z poniższej strony, gdzie możliwe jest wykonanie diagnozy swoich predyspozycji zawodowych i kompetencji.
1. W lewym górnym rogu wybierz flagę Polski co spowoduje tłumaczenie strony na język polski.
2. W puste okienko wpisz czerwony numer i zaloguj się.
3. Postępuj zgodnie z instrukcją.
4. Na zakończenie nie zapomnij wylogować się.
Narzędzia, które poszerzają, porzadkują wiedzę bądź skłaniają do refleksji na własny temat:
Przymiarka do zawodu z Mapą Karier
Ze Ścieżki Karier wybierz interesujący Cię zawód i przeanalizuj pod kątem:
-wymagań i umiejętności,
-przebiegu ścieżki edukacyjnej,
-perspektyw na przyszłość danego zawodu.
Skąd czerpać wiedzę o zawodach?
Kanały na YouTube
To kilkanaście filmów, w których przedstawiciele zawodów opowiadają o swojej pracy: mówią, gdzie mogą pracować, jakie są ich obowiązki, jak wygląda typowy dzień pracy, w jakim trybie pracują, jakie są istotne predyspozycje wymagane w ich pracy i jak ją zdobyć. Opisują też możliwości rozwoju zawodowego i wysokość zarobków.
Twórca tego kanału, Karol Wyszyński, od 2015 roku publikuje filmy, w których sprawdza, jak pracuje się w różnych zawodach. Próbuje ocenić, które z nich mogą być pracą marzeń, a które to praca na przetrwanie. Informuje widzów o tym, co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę w konkretnym zawodzie, a co, żeby odnieść sukces, oraz ile się zarabia na określonym stanowisku.
Filmy pokazujące, jak Filip Chajzer widzi siebie w pracy dentysty, cukiernika, dozorcy itp. Nie wszystkim przypadnie do gustu specyficzne poczucie humoru prowadzącego. Mimo to filmy mogą być ciekawe, bo pokazują prawdziwe warunki pracy przedstawicieli różnych zawodów i wykorzystywany przez nich sprzęt.
To około 40 kilkuminutowych filmów, zawierających wypowiedzi osób pracujących w zawodzie i ich pracodawców, uczniów uczących się zawodu w szkole oraz ich nauczycieli. Z tych filmów można się dowiedzieć, jakie są niezbędne w danym zawodzie umiejętności, kompetencje miękkie i twarde, oraz jakie są możliwości rozwoju, np. dodatkowe kursy zawodowe. Prezentują też ciekawostki dotyczące konkretnego zawodu. Projekt „Dobry zawód - fajne życie” ma na celu promowanie kształcenia zawodowego wśród młodzieży. Realizowany był w latach 2014-2020.
Krótkie filmy o zawodach, trwające około 1 minuty. Zawierają informacje o zadaniach zawodowych, z jakimi mierzą się przedstawiciele konkretnych zawodów, i o ich trybie pracy. Filmy mają udogodnienia dla osób niesłyszących i słabosłyszących: napisy oraz lektora języka migowego.
5 kluczowych kompetencji przyszłości
Nasza rzeczywistość zawodowa zmienia się coraz szybciej. Jedne zawody odchodzą do lamusa, a na ich miejsce pojawiają się zupełnie nowe. Poznaj pięć kompetencji przyszłości, których będą szukać pracodawcy u kandydatów do pracy!
https://zielonalinia.gov.pl/-/5-kluczowych-kompetencji-przyszlosci-infografika
Przyszłość rynku pracy: zawód czy kompetencje?
Praca. Przeznaczamy na nią około 80 tysięcy godzin w ciągu życia. Nie dziwne zatem, że w naszych wyobrażeniach dotyczących przyszłości praca jest ważnym elementem, pojawiającym się bardzo często w dwóch wersjach: optymistycznej i pesymistycznej. https://mapakarier.org/blog/article/43/przyszlosc-rynku-pracy-zawod-czy-kompetencje