Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

                                     Doradztwo Zawodowe

Ukazał się nowy Informator Maturzystów 2024. Zapraszamy do zapoznania się z egzemplarzem papierowym dostępnym w bibliotece szkolnej lub skorzystania z wersji online poniżej.

Informator Maturzystów 2024 r. 


Dziś zwykłe studia to za mało. Oto najciekawsze nowości na polskich uczelniach.

Poradnictwo kariery pomiędzy kulturami


Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy

Broszura o zawodach

Konsultacje indywidualne odbywają się w szkole, w godzinach pracy biblioteki. 
 
Materiały zamieszczane na stronie są pomocne przy poszerzeniu sobie perspektywy co do dalszych decyzji edukacyjnych, zawodowych, jak również przydadzą się dla ucznia, który jest na początku edukacji w szkole.
 
Jeśli chcesz: 
Poznać bardziej siebie, swoje mocne i słabe strony, zainteresowania, cechy temperamentu, zdolności, predyspozycje, style uczenia się czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze przyszłego zawodu i szkoły to zapraszam do kontaktu mailowego biblioteka@zsp1busko.pl lub osobistego w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
 
 
 
 
 
W 2023 r. na liście krajowej pojawiły się po raz pierwszy cztery zawody: operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami, monter izolacji przemysłowych i technik izolacji przemysłowych. / ShutterStock
 
Rynek pracy 2023 rok
 
 
 
Monitor Polski
Filtr preferencji
 
Jak działa Filtr preferencji?
Korzystanie z Filtra preferencji polega na określeniu własnych oczekiwań zawodowych poprzez zaznaczanie i odznaczanie poszczególnych kategorii. Licznik w lewym, górnym rogu pokazuje nam, ile aktualnie zawodów w Mapie Karier spełnia nasze kryteria w 100%. Co jednak istotne, na liście wyników otrzymujemy wszystkie ścieżki kariery, posortowane według dopasowania do naszych oczekiwań. Dzięki temu mamy szansę przyjrzeć się różnorodnym opcjom zawodowym.

Źródło: https://mapakarier.org/
 
 
 
 
 

Czynniki wyboru zawodu, szkoły średniej, kierunku studiów.

Wewnętrzne czynniki wyboru zawodu - Zainteresowania

Wewnętrzne czynniki wyboru zawodu - Umiejętności i zdolności.

 
 
 #ZawodowyStream - cykl spotkań realizowany przez Mapę Karier.

                              Nietypowe ścieżki kariery w korporacji #ZawodowyStream 

 
 
 

                                             Praca w branży data science #ZawodowyStream

Zasoby i materiały dla osób, które myślą o karierze związanej z analizą danych, big data, business intelligence.
 
Praca fizjoterapeuty.#ZawodowyStream
 
Czy wiesz, że fijzoterapeuta to jeden z zawodów, na które już teraz występuje duże zapotrzebowanie na rynku i według prognoz będzie ono rosło w kolejnych latach?
Jeżeli jako przyszły kierunek kształcenia rozważasz fizjoterapię, koniecznie obejrzyj odcinek z cyklu #ZawodowyStream!
 
Jak się pracuje w sektorze humanitarnym?#ZawodowyStream
 
Kolejna ciekawa branża.  Gośćmi Mapy Karier były pracownice Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji, która niesie pomoc osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.
 
 
 
Jak pracuje się w branży filmowej?#ZawodowyStream
 
 
Czy wiesz, że branża filmowa to dziesiątki różnych profesji i bardzo wiele możliwości rozwoju? Jeżeli jesteś uczniem i rozważasz ten kierunek zawodowy, warto obejrzeć  #ZawodowyStream, podczas którego przyjrzymy się pełnej wyzwań i fascynującej pracy w branży filmowej.

 

Jak się pracuje w sektorze kosmicznym?#ZawodowyStream
 
 
Jeżeli jesteś uczniem i zastanawiasz się nad swoją przyszłą karierą zawodową, ten stream jest dla Ciebie!
 
 Kompetencje miękkie - weź je na warsztat
Urszula Leszczyńska, 10.10.2020
Obserwujemy dziejący się na naszych oczach postęp technologiczny z fascynacją i nadzieją na nowe rozwiązania, ale również z obawą, że postępująca automatyzacja pracy mogłaby sprawić, że rynek pracy przejmą roboty. Jak przy tak szybkim i dynamicznym rozwoju technologii zachować pracę? Co ma człowiek, czego nie ma maszyna? Czym może zabłysnąć w oczach pracodawcy? Z tego artykułu dowiesz się, jak ważne są kompetencje miękkie nie tylko na rynku pracy, ale i w życiu codziennym, oraz poznasz sposoby na to, jak Twoi uczniowie mogą rozwijać te umiejętności w szkole i poza szkołą.
 
 
...........................................................................................................................................................................
 
8 zawodów przyszłości (nie tylko) dla humanistów
 
 
...........................................................................................................................................................
 
Wolontariat nie zawiedzie – to pierwszy krok w stronę wymarzonego zawodu!
 
..........................................................................................................................
EPALE Polska - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych
 
 ........................................................................................................
                                                
Drodzy Rodzice !!!
 
Fundacja Katalyst Education proponuje darmowy webinar specjalnie dla rodziców, którzy zastawiają się, jak wspierać swoje dziecko w wyborze ścieżki edukacyjnej!
 
„Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?”, podczas którego Anna Sowińska, doradczyni zawodowa i pedagog, opowie m.in. o tym, jak poszerzać wiedzę dziecka o rynku pracy i jak sprawić, by wykorzystało w pełni swój potencjał.
 
 
Miękko o kompetencjach. Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole
 
Pracodawcy podkreślają, że zatrudniają ludzi na podstawie ich twardych umiejętności, związanych z konkretnym zawodem, a zwalniają z powodu braku kompetencji miękkich.
Dlaczego współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i adaptacji do nowych warunków są wymieniane w kontekście najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy? I w jaki sposób wspierać młodych ludzi, jeszcze na etapie szkoły, w ich rozwijaniu?
 
Jeśli zadajesz sobie te pytania i jesteś doradcą zawodowym, nauczycielem, wychowawcą, edukatorem lub rodzicem, obejrzyj nagranie webinaru Mapy Karier.
,,Miękko o kompetencjach. Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole".
 
Drodzy Rodzice, na stronie dokariery.pl zamieszczone są ciekawe i wartościowe artykuły  dotyczące tematów związanych z  wychowaniem i lepszym zrozumieniem własnego dziecka. Zapraszamy do skorzystania.  Zapewne każdy z Państwa znajdzie coś interesującego dla siebie.
 
 
....................................................................................................
 
Młodzieżowe Centra Karier
 
 
                                                               Do kariery
 
Na dokariery.pl znajdują się informacje dotyczące nauki zawodów i pierwszych kroków w pracy. Twórcy portalu pomagają młodzieży i młodym dorosłym, tworząc poradniki i pisząc o aktualnych trendach na rynku pracy oraz sposobach na efektywną naukę. Udostępniają oferty pracy, staży i praktyk.
/Strona dokariery.pl prowadzona jest przez zespół Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM), które jest częścią Ochotniczych Hufców Pracy. Pomogliśmy już setkom młodych ludzi zdobyć nowe kwalifikacje i wejść na rynek pracy. Na dokariery.pl dzielimy się naszym doświadczeniem!/
       
 
Webinar, podczas którego dowiemy się o tym jak wspierać swoją karierę w oparciu o talenty.
 
 Podcasty
 Co tydzień autor rozmawia z ZAWODOWCAMI, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące go od lat pytanie. Dlaczego ludzie robią to, co robią? Jego pasją są ludzkie historie, przyszłość oraz technologia – szczególnie ta związana z głosem.
 
                                                                          
UCZNIOWIE !!!
 
 
Serdecznie polecam WAM ciekawie wykonany e-book, który z łatwością ułatwi analizę potencjału, który posiadacie. 


oraz film ,,Wybory Wieśka”- jest krótki, ale warto go obejrzeć w wolnej chwili https://www.youtube.com/watch?v=xNEuUA7RkkY
 
Narzędzia do samobadania dostępne on-line !!!
 
 
Jeżeli chodzi o analizę własnego potencjału, pomogą Wam zapewne poniżej zamieszczone narzędzia do samobadania. Warto mieć na uwadze jednak to, że wykonanie takiego testu traktować należy w kategoriach poznawczych, a nie diagnostycznych.
Po wykonaniu badania ważnym elementem składowym w interpretacji jest rozmowa doradcza.                                                                                                            
Narzędzia, które poszerzają, porzadkują wiedzę bądź skłaniają do refleksji na  własny temat:   
                   
Twoje poczucie własnej wartości: https://tiny.pl/t3xf6
Temperament a wybór zawodu: https://tiny.pl/7tqk4  
Kolory osobowości: https://testhartmana.pl/
Test e-zamek: http://www.e-zamek.pl/ 
Kompetencjometr - dla kandydatów na studia: http://kompetencjometr.mlodziwlodzi.pl/


Przymiarka do zawodu z Mapą Karier
 
Ze Ścieżki Karier wybierz interesujący Cię zawód i przeanalizuj pod kątem:        
-wymagań i umiejętności,
-przebiegu ścieżki edukacyjnej,
-perspektyw na przyszłość danego zawodu. 
 
Skąd czerpać wiedzę o zawodach?
 
 
Jaki zawód wybrać? https://tiny.pl/7t697
 
                                                        Kanały na YouTube
 
 
To kilkanaście filmów, w których przedstawiciele zawodów opowiadają o swojej pracy: mówią, gdzie mogą pracować, jakie są ich obowiązki, jak wygląda typowy dzień pracy, w jakim trybie pracują, jakie są istotne predyspozycje wymagane w ich pracy i jak ją zdobyć. Opisują też możliwości rozwoju zawodowego i wysokość zarobków. 
 
 
Twórca tego kanału, Karol Wyszyński, od 2015 roku publikuje filmy, w których sprawdza, jak pracuje się w różnych zawodach. Próbuje ocenić, które z nich mogą być pracą marzeń, a które to praca na przetrwanie. Informuje widzów o tym, co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę w konkretnym zawodzie, a co, żeby odnieść sukces, oraz ile się zarabia na określonym stanowisku. 
  
 
Filmy pokazujące, jak Filip Chajzer widzi siebie w pracy dentysty, cukiernika, dozorcy itp. Nie wszystkim przypadnie do gustu specyficzne poczucie humoru prowadzącego. Mimo to filmy mogą być ciekawe, bo pokazują prawdziwe warunki pracy przedstawicieli różnych zawodów i wykorzystywany przez nich sprzęt. 
 
 
To około 40 kilkuminutowych filmów, zawierających wypowiedzi osób pracujących w zawodzie i ich pracodawców, uczniów uczących się zawodu w szkole oraz ich nauczycieli. Z tych filmów można się dowiedzieć, jakie są niezbędne w danym zawodzie umiejętności, kompetencje miękkie i twarde, oraz jakie są możliwości rozwoju, np. dodatkowe kursy zawodowe. Prezentują też ciekawostki dotyczące konkretnego zawodu. Projekt „Dobry zawód - fajne życie” ma na celu promowanie kształcenia zawodowego wśród młodzieży. Realizowany był w latach 2014-2020.
 
 
Krótkie filmy o zawodach, trwające około 1 minuty. Zawierają informacje o zadaniach zawodowych, z jakimi mierzą się przedstawiciele konkretnych zawodów, i o ich trybie pracy. Filmy mają udogodnienia dla osób niesłyszących i słabosłyszących: napisy oraz lektora języka migowego.
 
5 kluczowych kompetencji przyszłości 
 
 
Nasza rzeczywistość zawodowa zmienia się coraz szybciej. Jedne zawody odchodzą do lamusa, a na ich miejsce pojawiają się zupełnie nowe. Poznaj pięć kompetencji przyszłości, których będą szukać pracodawcy u kandydatów do pracy! 

https://zielonalinia.gov.pl/-/5-kluczowych-kompetencji-przyszlosci-infografika

Przyszłość rynku pracy: zawód czy kompetencje?

Praca. Przeznaczamy na nią około 80 tysięcy godzin w ciągu życia. Nie dziwne zatem, że w naszych wyobrażeniach dotyczących przyszłości praca jest ważnym elementem, pojawiającym się bardzo często w dwóch wersjach: optymistycznej i pesymistycznej. https://mapakarier.org/blog/article/43/przyszlosc-rynku-pracy-zawod-czy-kompetencje