Doradztwo Zawodowe

 
 
 
Konsultacje on-line. Dlaczego warto skorzystać z konsultacji on-line?
 
Materiały zamieszczane na stronie są pomocne przy poszerzeniu sobie perspektywy co do dalszych decyzji edukacyjnych, zawodowych, jak również przydadzą się dla ucznia, który jest na początku edukacji w szkole.
 
A jak wygląda to w praktyce?
 
Udostępniam e-maila: biblioteka@zsp1busko.pl, który stanowi podstawę komunikacji, w tym specyficznym dla nas okresie.(Ważne,aby w tytule wiadomości napisać: Doradztwo zawodowe) 
Wszystkie niezbędne materiały, testy, ćwiczenia przesyłane będą mailem. Do pracy potrzebujemy jedynie połączenia z Internetem.
Jedyną pracą ze strony osoby zainteresowanej jest wypełnienie kilku kwestionariuszy, a w zamian otrzyma ona rzetelną informację zwrotną, która zapewne zaprocentuje w przyszłości.
Jeśli chcesz: 
Poznać bardziej siebie, swoje mocne i słabe strony, zainteresowania, cechy temperamentu, zdolności, predyspozycje, style uczenia się czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze przyszłego zawodu i szkoły to zapraszam do kontaktu mailowego.
 
 EURES 
 
            
 
 
 
 

Czynniki wyboru zawodu, szkoły średniej, kierunku studiów.

Wewnętrzne czynniki wyboru zawodu - Zainteresowania

Wewnętrzne czynniki wyboru zawodu - Umiejętności i zdolności.

 
 
 #ZawodowyStream - cykl spotkań realizowany przez Mapę Karier.
 
 
 
 

                                             Praca w branży data science #ZawodowyStream

Zasoby i materiały dla osób, które myślą o karierze związanej z analizą danych, big data, business intelligence.
 
 
Czy wiesz, że fijzoterapeuta to jeden z zawodów, na które już teraz występuje duże zapotrzebowanie na rynku i według prognoz będzie ono rosło w kolejnych latach?
Jeżeli jako przyszły kierunek kształcenia rozważasz fizjoterapię, koniecznie obejrzyj odcinek z cyklu #ZawodowyStream! Praktycznymi wskazówkami i doświadczeniem dzielą się Maria Stefaniak oraz Małgorzata Węcławiak, doświadczone fizjoterapeutki, które na co dzień pracują zarówno z pacjentami po urazach ortopedycznych, jak i z osobami z uszkodzeniami układu nerwowego. Podczas ogladania dowiesz się m.in.: - Jak zostać fizjoterapeutą? Jak wygląda ścieżka edukacyjna w tym zawodzie? I czy trzeba kończyć studia wyższe, aby praktykować? - Jakie cechy i predyspozycje powinna mieć osoba, która chce wykonywać ten zawód? - Jakie są rodzaje fizjoterapii i w jakich kierunkach można się rozwijać zawodowo jako fizjoterapeuta? - W jakich obszarach fizjoterapeuta powinien rozwijać kompetencje? - Co jeszcze można robić w tej branży, oprócz bezpośredniej pracy z pacjentami?
 
 
Jak się pracuje w sektorze humanitarnym?
#ZawodowyStream i kolejna ciekawa branża.  Gośćmi Mapy Karier były pracownice Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji, która niesie pomoc osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.

Magdalena Kuśka i Karolina Suchecka  opowiadają o swojej pracy oraz wyzwaniach, z którymi mierzą się na co dzień. 

Po obejrzeniu odcinka można dowiedzieć się:
Jak wygląda sektor humanitarny w Polsce?
Czy praca humanitarna to zawód czy powołanie?
Jakie kompetencje powinien posiadać pracownik humanitarny i gdzie je zdobyć?
Czy można pomagać źle i jakie są złe praktyki pomagania?
Czy praca humanitarna możliwa jest jedynie w terenie?
Czy płeć ma znaczenie w pracy pracownika humanitarnego?
 
 
 
Jak pracuje się w branży filmowej?
 
 
Czy wiesz, że branża filmowa to dziesiątki różnych profesji i bardzo wiele możliwości rozwoju? Jeżeli jesteś uczniem i rozważasz ten kierunek zawodowy, warto obejrzeć  #ZawodowyStream, podczas którego przyjrzymy się pełnej wyzwań i fascynującej pracy w branży filmowej.

Gośćmi tego odcinka są Krystyna Kantor, producentka filmowa i Tomasz Morawski, kierownik produkcji, współpracujący m.in. z Agnieszką Holland.

Podczas spotkania goście opowiadają:
Jak funkcjonuje branża filmowa w Polsce?
Kto poza reżyserem i aktorami pracuje przy realizacji filmu?
Na czym polega i czym różni się praca producenta filmowego od pracy kierownika produkcji?
Gdzie zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w produkcji filmowej?
Jakie kompetencje powinna posiadać osoba pracująca w branży filmowej?
Dlaczego praca w branży filmowej jest wymagająca, ale mimo wszystko się ją kocha?
Podczas spotkania będziesz mieć szansę zadania pytań. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa – mamy nadzieję, że to spotkanie będzie dla Ciebie inspirujące i pokaże Ci szerokie możliwości pracy w branży filmowej.
 
 
Jak się pracuje w sektorze kosmicznym?
 
 
Jeżeli jesteś uczniem i zastanawiasz się nad swoją przyszłą karierą zawodową, ten stream jest dla Ciebie!
 
Podczas spotkania goście odpowiedzą na nastepujące pytania:
- Dlaczego branża kosmiczna jest obiecującym kierunkiem rozwoju dla osób, które jeszcze uczą się w szkole?
- Kto może znaleźć pracę w sektorze kosmicznym
- Przedstawiciele jakich zawodów są (i będą w przyszłości) poszukiwani w tej branży?
- Gdzie studiować i zdobywać doświadczenie? W jakie projekty międzynarodowe można się zaangażować?
- Jakich kompetencji szukają firmy związane z branżą kosmiczną?
- Jak wygląda tworzenie oprogramowania dla misji kosmicznych?
- W jaki sposób możesz sprawdzić, czy sektor kosmiczny to coś dla Ciebie?
 
.................................................................................................................................................................
 Kompetencje miękkie - weź je na warsztat
Urszula Leszczyńska, 10.10.2020
Obserwujemy dziejący się na naszych oczach postęp technologiczny z fascynacją i nadzieją na nowe rozwiązania, ale również z obawą, że postępująca automatyzacja pracy mogłaby sprawić, że rynek pracy przejmą roboty. Jak przy tak szybkim i dynamicznym rozwoju technologii zachować pracę? Co ma człowiek, czego nie ma maszyna? Czym może zabłysnąć w oczach pracodawcy? Z tego artykułu dowiesz się, jak ważne są kompetencje miękkie nie tylko na rynku pracy, ale i w życiu codziennym, oraz poznasz sposoby na to, jak Twoi uczniowie mogą rozwijać te umiejętności w szkole i poza szkołą.
 
 
...........................................................................................................................................................................
 
8 zawodów przyszłości (nie tylko) dla humanistów
 
 
...........................................................................................................................................................
 
Wolontariat nie zawiedzie – to pierwszy krok w stronę wymarzonego zawodu!
..........................................................................................................................
EPALE Polska - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych
 
 ........................................................................................................
                                                
Drodzy Rodzice !!!
 
Fundacja Katalyst Education proponuje darmowy webinar specjalnie dla rodziców, którzy zastawiają się, jak wspierać swoje dziecko w wyborze ścieżki edukacyjnej!
 
„Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?”, podczas którego Anna Sowińska, doradczyni zawodowa i pedagog, opowie m.in. o tym, jak poszerzać wiedzę dziecka o rynku pracy i jak sprawić, by wykorzystało w pełni swój potencjał.
 
 
Miękko o kompetencjach. Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole
 
Pracodawcy podkreślają, że zatrudniają ludzi na podstawie ich twardych umiejętności, związanych z konkretnym zawodem, a zwalniają z powodu braku kompetencji miękkich.
Dlaczego współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i adaptacji do nowych warunków są wymieniane w kontekście najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy? I w jaki sposób wspierać młodych ludzi, jeszcze na etapie szkoły, w ich rozwijaniu?
 
Jeśli zadajesz sobie te pytania i jesteś doradcą zawodowym, nauczycielem, wychowawcą, edukatorem lub rodzicem, obejrzyj nagranie webinaru Mapy Karier.
,,Miękko o kompetencjach. Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole".
 
Drodzy Rodzice, na stronie dokariery.pl zamieszczone są ciekawe i wartościowe artykuły  dotyczące tematów związanych z  wychowaniem i lepszym zrozumieniem własnego dziecka. Zapraszamy do skorzystania.  Zapewne każdy z Państwa znajdzie coś interesującego dla siebie.
 
 
....................................................................................................
 
Młodzieżowe Centra Karier
 
 
                                                               Do kariery
 
Na dokariery.pl znajdują się informacje dotyczące nauki zawodów i pierwszych kroków w pracy. Twórcy portalu pomagają młodzieży i młodym dorosłym, tworząc poradniki i pisząc o aktualnych trendach na rynku pracy oraz sposobach na efektywną naukę. Udostępniają oferty pracy, staży i praktyk.
/Strona dokariery.pl prowadzona jest przez zespół Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM), które jest częścią Ochotniczych Hufców Pracy. Pomogliśmy już setkom młodych ludzi zdobyć nowe kwalifikacje i wejść na rynek pracy. Na dokariery.pl dzielimy się naszym doświadczeniem!/
       
 
Webinar, podczas którego dowiemy się o tym jak wspierać swoją karierę w oparciu o talenty.
 
 Podcasty
 Co tydzień autor rozmawia z ZAWODOWCAMI, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące go od lat pytanie. Dlaczego ludzie robią to, co robią? Jego pasją są ludzkie historie, przyszłość oraz technologia – szczególnie ta związana z głosem.
 
                       Wieczór RDC: Młodzi Mogą Więcej! Anny Łyszczek-Majewskiej
 
 
O zawodach przyszłości; jak zdobywać takie informacje i je analizować, żeby mieć wiedzę do podejmowania decyzji o swojej przyszłości. Gościem była Klaudia Stano, edukatorka, trenerka, miłośniczka danych. Na co dzień pracuje w fundacji Katalyst Education, w której współtworzy i promuje otwarte zasoby edukacyjne, m.in. darmową „Mapę Karier” skierowaną do młodzieży, rodziców i nauczycieli.
                                                     
UCZNIOWIE !!!
 
 
Serdecznie polecam WAM ciekawie wykonany e-book, który z łatwością ułatwi analizę potencjału, który posiadacie. 
oraz film ,,Wybory Wieśka”- jest krótki, ale warto go obejrzeć w wolnej chwili https://www.youtube.com/watch?v=xNEuUA7RkkY
 
Narzędzia do samobadania dostępne on-line
 
 
Jeżeli chodzi o analizę własnego potencjału, pomogą Wam zapewne poniżej zamieszczone narzędzia do samobadania. Warto mieć na uwadze jednak to, że wykonanie takiego testu traktować należy w kategoriach poznawczych, a nie diagnostycznych.
Po wykonaniu badania ważnym elementem składowym w interpretacji jest rozmowa doradcza.                                                              
 
W wolnej chwili zachęcam do skorzystania z poniższej strony, gdzie możliwe jest wykonanie diagnozy swoich predyspozycji zawodowych i kompetencji.
1. W lewym górnym rogu wybierz flagę Polski co spowoduje tłumaczenie strony na język polski.
2. W puste okienko wpisz czerwony numer i zaloguj się.
3. Postępuj zgodnie z instrukcją.
4. Na zakończenie nie zapomnij wylogować się.                                                           
 
Narzędzia, które poszerzają, porzadkują wiedzę bądź skłaniają do refleksji na  własny temat:   
                   
Twoje poczucie własnej wartości: https://tiny.pl/t3xf6
Temperament a wybór zawodu: https://tiny.pl/7tqk4  
Kolory osobowości: https://testhartmana.pl/
Test e-zamek: http://www.e-zamek.pl/ 
Kompetencjometr - dla kandydatów na studia: http://kompetencjometr.mlodziwlodzi.pl/


Przymiarka do zawodu z Mapą Karier
 
Ze Ścieżki Karier wybierz interesujący Cię zawód i przeanalizuj pod kątem:        
-wymagań i umiejętności,
-przebiegu ścieżki edukacyjnej,
-perspektyw na przyszłość danego zawodu. 
 
Skąd czerpać wiedzę o zawodach?
 
 
Jaki zawód wybrać? https://tiny.pl/7t697
 
                                                        Kanały na YouTube
 
 
To kilkanaście filmów, w których przedstawiciele zawodów opowiadają o swojej pracy: mówią, gdzie mogą pracować, jakie są ich obowiązki, jak wygląda typowy dzień pracy, w jakim trybie pracują, jakie są istotne predyspozycje wymagane w ich pracy i jak ją zdobyć. Opisują też możliwości rozwoju zawodowego i wysokość zarobków. 
 
 
Twórca tego kanału, Karol Wyszyński, od 2015 roku publikuje filmy, w których sprawdza, jak pracuje się w różnych zawodach. Próbuje ocenić, które z nich mogą być pracą marzeń, a które to praca na przetrwanie. Informuje widzów o tym, co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę w konkretnym zawodzie, a co, żeby odnieść sukces, oraz ile się zarabia na określonym stanowisku. 
 
 
To kanał działający od 2017 roku, którego twórca, Rafał Gębura, rozmawia w podziemnym garażu jednego z warszawskich biurowców z osobami pracującymi w różnych zawodach. Jego goście opowiadają o swojej pracy, często trudnej, niebezpiecznej lub owianej złą sławą. Niektórzy parają się kontrowersyjnymi zawodami, jak tancerz erotyczny. Inni opowiadają o traumatycznych doświadczeniach i ciemnej stronie swojego zawodu. Filmy przeznaczone są dla starszych uczniów i dorosłych widzów.
 
 
Filmy pokazujące, jak Filip Chajzer widzi siebie w pracy dentysty, cukiernika, dozorcy itp. Nie wszystkim przypadnie do gustu specyficzne poczucie humoru prowadzącego. Mimo to filmy mogą być ciekawe, bo pokazują prawdziwe warunki pracy przedstawicieli różnych zawodów i wykorzystywany przez nich sprzęt. 
 
 
To około 40 kilkuminutowych filmów, zawierających wypowiedzi osób pracujących w zawodzie i ich pracodawców, uczniów uczących się zawodu w szkole oraz ich nauczycieli. Z tych filmów można się dowiedzieć, jakie są niezbędne w danym zawodzie umiejętności, kompetencje miękkie i twarde, oraz jakie są możliwości rozwoju, np. dodatkowe kursy zawodowe. Prezentują też ciekawostki dotyczące konkretnego zawodu. Projekt „Dobry zawód - fajne życie” ma na celu promowanie kształcenia zawodowego wśród młodzieży. Realizowany był w latach 2014-2020.
 
 
Krótkie filmy o zawodach, trwające około 1 minuty. Zawierają informacje o zadaniach zawodowych, z jakimi mierzą się przedstawiciele konkretnych zawodów, i o ich trybie pracy. Filmy mają udogodnienia dla osób niesłyszących i słabosłyszących: napisy oraz lektora języka migowego.
 
5 kluczowych kompetencji przyszłości 
 
 
Nasza rzeczywistość zawodowa zmienia się coraz szybciej. Jedne zawody odchodzą do lamusa, a na ich miejsce pojawiają się zupełnie nowe. Poznaj pięć kompetencji przyszłości, których będą szukać pracodawcy u kandydatów do pracy! 

https://zielonalinia.gov.pl/-/5-kluczowych-kompetencji-przyszlosci-infografika

Przyszłość rynku pracy: zawód czy kompetencje?

Praca. Przeznaczamy na nią około 80 tysięcy godzin w ciągu życia. Nie dziwne zatem, że w naszych wyobrażeniach dotyczących przyszłości praca jest ważnym elementem, pojawiającym się bardzo często w dwóch wersjach: optymistycznej i pesymistycznej. https://mapakarier.org/blog/article/43/przyszlosc-rynku-pracy-zawod-czy-kompetencje