Bardzo dobre wyniki egzaminów maturalnych w szkołach prowadzonych przez powiat buski

Zakończenie roku w Branżowej Szkole I stopnia Nr 1 w Busku-Zdroju

źródło: echodnia.eu, 20 lutego 2020 r.

Dzień Patrona 2020 w buskim "Koperniku". Około 250 uczniów szkół podstawowych z powiatu na ciekawych warsztatach

Jedną z atrakcji Dnia Patrona 2020 w buskim "Koperniku" była nauka widowiskowego tradycyjnego tańca bawarskiego. Zespół Szkół Ponadpodstawowych imienia Mikołaja Kopernika w Busku - Zdroju

Buski „Kopernik” zorganizował wyjątkowy Dzień Patrona - Wielki Dzień Nauki. W środę, 19 lutego w ciekawych warsztatach i zajęciach wzięło udział około 250 uczniów z różnych szkół podstawowych z powiatu.

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że 19 lutego będzie Dniem Nauki Polskiej. Data, na którą wyznaczono nowe święto, nie jest przypadkowa. To właśnie 19 lutego 1473 roku urodził się słynny polski astronom Mikołaj Kopernik, który żył i pracował w Toruniu na przełomie XV i XVI wieku. Kopernik, jest zatem nie tylko patronem naszej szkoły, ale także narodowego święta. Czujemy się zaszczyceni, iż ponad 47 lat temu Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju nadano imię Mikołaja Kopernika. Jego urodziny każdego roku uroczyście obchodzimy jako Dzień Patrona. Motywem wiodącym celebracji tych uroczystości zawsze była nauka. Ustanowienie Dnia Nauki Polskiej właśnie w dniu urodzin Mikołaja Kopernika jednoznacznie określiło charakter w jaki powinniśmy obchodzić Dzień Patrona naszej Szkoły. I sprawiło, że w tym roku obchodziliśmy go wyjątkowo - powiedział dyrektor buskiego „Kopernika” Andrzej Bilewski.

Około 250 uczniów szkół podstawowych w „Koperniku”
W środę buski zespół szkół ponadpodstawowych odwiedziły klasy z dziewięciu różnych szkół z powiatu. Byli to zazwyczaj uczniowie klas starszych. Każdą szkołę reprezentowała jedna klasa. Przyjechały delegacje z następujących szkół: Szkoła Podstawowa numer 1, 2 i 3 z Buska - Zdroju, oraz reprezentacje szkół z Kołaczkowic, Siesławic, Dobrowody, Szańca, Stopnicy i Wiślicy. Jak mówi dyrektor Bilewski w tegorocznym Dniu Patrona uczestniczyło około 250 uczniów podstawówek.
Ciekawe warsztaty i zajęcia. Dla humanistów, umysłów ścisłych i sportowców
Każda klasa z poszczególnej szkoły uczestniczyła w kilku zajęciach i warsztatach przygotowanych przez uczniów „Kopernika” i grono pedagogiczne.
Łącznie przygotowano 10 „stacji” bogatych w szereg naukowych, sportowych i rekreacyjnych atrakcji.

Wśród nich była prezentacja o Niemczech połączona z widowiskową i dającą mnóstwo radości uczestnikom nauką tradycyjnego tańca bawarskiego. Zorganizowano także gry i zabawy w języku angielskim oraz stanowisko „Karnawał w Europie”. Stanowisko przygotowane było przez Szkolny Klub Europejski. Zaprezentowano tam postacie w strojach karnawałowych charakterystycznych dla danego kraju. Był to także punkt informacyjny, gdzie każdy mógł znaleźć ulotki i foldery dotyczące Unii Europejskiej.

Gościom bardzo podobały się także warsztaty sporządzanie i dekorowanie słodkich wypieków.

A także „stacja” pod nazwą „Odkryj świat hotelarstwa razem z nami”, gdzie na gości czekało między innymi”: prezentacja o zawodzie zawierająca aktualne projekty i lekcje w hotelu, pokaz składania ręczników hotelowych, okaz animacji czasu wolnego i prezentacja aranżacji stołów walentynkowych, nauka składania serwetek.

Uczniowie „Kopernika” przygotowali też konkurs na najciekawsze doświadczenie fizyczne oraz praktyczną lekcję biologii pod tytułem „Otwieramy serce przed tobą!” - sekcja serca ssaka.

Natomiast na humanistów czekała projekcja filmów „Kordian” i „Romantyczność” oraz wizyta w pracowni historycznej.
Sportowcy ze szkół podstawowych wzięli udział w turnieju piłki siatkowej. Wygrała drużyna z Szańca.

Echo Buskie 24.01.2020r.

Tygodnik Ponidzia 21.01.2020r.

Echo Dnia - echodnia.eu, 20 stycznia 2020r.

Tygodnik Ponidzia, 1 października 2019