Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach wspiera naszych maturzystów.

 W dniu 02.03.2020r. przedstawicielki WUP przeprowadziły półtoragodzinne warsztaty z uczniami klas 3B, 3C, 4H, 4G.

Grupa uczniów z technikum wzięła udział w zajęciach „Własna firma – pomysł na życie”. Natomiast  uczniom liceum przybliżono temat: ,,Działaj efektywnie, zarządzaj własna karierą – czyli jak przygotować się do wejścia na rynek pracy”.

 

Na początku warsztatów Pan Dyrektor Andrzej Bilewski przywitał przedstawicielki WUP w progach naszej szkoły. Następnie w kilku słowach skierowanych do maturzystów Pan Dyrektor mówił o tym, że warto podejmować przemyślane decyzje, planować działania dotyczące dalszego kształcenia czy też nabywać umiejętności poruszania się po współczesnym rynku pracy, co w rezultacie determinuje życiowy sukces.
Celem warsztatów  „Własna firma – pomysł na życie” było zachęcenie uczestników do poznania własnych zasobów przedsiębiorczych oraz ich doskonalenie podczas gry symulacyjnej „Chłopska Szkoła Biznesu”.

 
 
W trakcie rozgrywki gracze wcielali się w role historycznych przedsiębiorców. Produkowali, handlowali z innymi graczami na jarmarkach i gromadzili towary niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy.
Gra pomaga zrozumieć także mechanizmy rynkowe, promuje postawę przedsiębiorczą, uczy podejmowania własnej inicjatywy, planowania, samodzielnego podejmowania decyzji, nawiązywania współpracy oraz umiejętności prowadzenia negocjacji handlowych.
kl 4 H
kl 4H
 
 
kl 4G
 
kl 4 G
 

Zakres tematyczny ,,Działaj efektywnie, zarządzaj własna karierą – czyli jak przygotować się do wejścia na rynek pracy” obejmował następujące zagadnienia:
· Dlaczego ludzie pracują – o motywacji do podejmowania pracy;
· Etapy podejmowania decyzji zawodowych;
· Zacznij od swoich zasobów – zainteresowania, osobowość, wartości, kondycja psychofizyczna;
· Kwestionariusz Zainteresowań i Preferencji Zawodowych Hollanda – autodiagnoza;
· Informacje o zawodach – gdzie ich szukać;
· Zawody przyszłości;
· Możliwości zdobycia wymarzonego zawodu czyli o ścieżkach kształcenia i wyborach edukacyjnych;
· Przemiany na rynku pracy – trendy, tendencje – co warto wiedzieć.