"Nie bój się wielkiego kroku - nie pokonasz przepaści dwoma małymi"

Dawid Lloyd George

Sprawozdanie z wycieczki szkolnej do Warszawy

Data wycieczki: 29 maja 2024 rok

Klasa: IIe, IIIe, IVe

Opiekunowie: P. Wicedyrektor Marek Partyka, P. Maria Drożdżowska, P.Małgorzata Kochanowicz,
P. Małgorzata Lech,

W dniu 29 maja 2024 roku uczniowe klasy IIe, IIIe i IVe uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Warszawy. Wycieczka została zorganizowana i dofinansowana przez Posła do Europarlamentu Adama Jarubasa. Wyjazd  koordynowała P. Małgorzata Kochanowicz, w ramach programu edukacyjnego mającego na celu przybliżenie nam historii i wiedzy o Unii Europejskiej i Sejmie RP pod hasłem „Praktyczna lekcja demokracji”.

Wyjazd nastąpił rankiem. O godzinie 8:30 zebraliśmy się na przystanku w Busku-Zdroju, skąd autokar zabrał nas do Warszawy. Podróż trwała ok. 3 godzin, gdzie w połowie trasy nastąpiła przerwa na tzw. ‘’rozprostowanie kości’’.

Po przyjeździe do Warszawy o godz. 12:00 udaliśmy się na zwiedzanie do Biura Parlamentu Europejskiego, gdzie uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w prelekcji oraz prezentacji na temat UE. Następnie zorganizowano dla uczniów quiz tematyczny oparty o wcześniej przyswojoną wiedzę. Ta część wycieczki zajęła ok. 45 minut.

Po opuszczeniu Biura Parlamentu Europejskiego, skierowaliśmy się na spacer po ul. Grodzkiej, gdzie mogliśmy podziwiać piękną architekturę Warszawy. Po przechadzce zrobiliśmy krótką przerwę na posiłek.

O godzinie 14:00 odbyła się piesza wycieczka z przewodnikiem po Warszawie, gdzie zwiedziliśmy m.in. Rynek Starego Miasta. Przewodnik opowiedział nam o miejskich legendach Warszawy, historii miasta oraz innych interesujących faktach o infrastrukturze Warszawy. W czasie oprowadzania uczniowie jednocześnie ochoczo brali udział w grze warszawskiej. Całość trwała do godziny 16:00.

Od godziny 16:10, nastąpiła godzinna przerwa na posiłek i zakup pamiątek z wycieczki.

Po przerwie, skierowaliśmy się w stronę autokaru skąd zabrał nas pod budynek Sejmu RP.
Około godziny 17:30 weszliśmy do Sejmu RP przez kancelarię, gdzie pani przewodnik zapoznała nas dokładniej z historią i wnętrzem Sejmu w formie prelekcji na temat pracy parlamentarnej i ,,krótkiej lekcji demokracji’’ gdzie to uczniowie mieli szansę również pokazać swoją wiedzę na ten temat. Wszyscy byli zachwyceni mając szansę na bycie w Sejmie we własnej osobie. Oprowadzanie trwało do 18:20.

Po zwiedzeniu budynku Sejmu, udaliśmy się do autokaru, gdzie udaliśmy się w drogę powrotną do Buska-Zdroju. Droga powrotna zakończyła się o 23:30. Uczniowie jak i opiekunowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Wycieczka pozwoliła nam lepiej zrozumieć szczególna rolę naszego pokolenia w dzisiejszej demokracji. Uważamy, że była to najlepsza, praktyczna lekcja demokracji, w jakiej mogliśmy uczestniczyć. Mamy nadzieję , że nie ostatnia :).

klasa  III ep