OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

ETAPY OLIMPIADY
- etap szkolny przeprowadzany w szkołach w dniu 29 listopada 2011 r.;
- etap diecezjalny przeprowadzany w diecezjach w dniu 15 marca 2012 r.;
- etap ogólnopolski przeprowadzany w Koszalinie w dniach 12-14 kwietnia 2012 r.

OPIS
            Program Olimpiady zakłada realizację kluczowych zagadnień odnośnie do podejmowanych treści oraz działań wychowawczych. Zagadnienia te można przedstawić następująco:
·       socjalizacja kościelna, czyli odkrycie przez uczniów swojego miejsca i zadań w Kościele, a także umiejętność scharakteryzowania wyzwań stojących przed katolikiem po przyjęciu sakramentu bierzmowania;
·       poznanie i rozumienie liturgii jako języka Kościoła;
·       umiejętność określenia istoty Kościoła jako prasakramentu;
·       znajomość ruchów i wspólnot działających w Kościele;
·       znajomość historii Kościoła i umiejętność jej interpretacji;
·       podstawowa orientacja w genezie i treściach wiary innych wyznań chrześcijańskich, kształtująca postawę zrozumienia i twórczego współistnienia.

LITERATURA
ETAP I:
Magisterium: Katecheza Jana Pawła II Znaczenie słowa Kościół (20. 07. 1991)[1]
 Wierzę w Kościół - KKK 770-776 (s. 192-195), 781-801 (s. 195-201), 811-865 (s. 203-217)
Aspekty biblijne: Początki Kościoła - Dzieje Apostolskie - rozdz. 1-4; 9; 15, 1-33.
Aspekty historyczne: Kościół w Europie - Kościół na Pomorzu - Jan Paweł II, Encyklika Slavorum Apostoli; Z. Lec, Św. Otton. Życie i działalność biskupa - misjonarza, w: Święty Otton z Bambergu - ewangelizator Pomorza. Jego kult do czasów współczesnych, pr. zbior. pod red. G. Wejmana, WT USz, Szczecin 2004. PDF

ETAP II:
Magisterium: Wierzę w Kościół - KKK 871-959 (s. 218-235).
Aspekty systematyczne: Kościół jako „communio” (artykuł ks. prof. Bujaka i ks. dr. Wójtowicza o eklezjologii Communio). PDF
Aspekty historyczne: Kościół w Europie - T. M. Dąbek, Św. Benedykt z Nursji, WAM, Kraków 2004.
Aspekty ekumeniczne: Podziały Kościoła, zasady i rodzaje ekumenizmu - ks. J. Bujak, „Aby wszyscy stanowili jedno”. Wprowadzenie do zagadnień ekumenicznych, WT USz, Szczecin 2009, 11-27, 45-56, 69-81. PDF

ETAP III
Magisterium: Jan Paweł II, Adhortacja Apostolska Ecclesia in Europa, rozdział II, III i IV (nr 23-82)
Aspekty historyczne: Początki Kościoła w Polsce - A. Pobóg -Lenartowicz, Święty Wojciech, WAM, Kraków 2002.
Aspekty ekumeniczne: Ruch ekumeniczny - ks. J. Bujak, „Aby wszyscy stanowili jedno”. Wprowadzenie do zagadnień ekumenicznych, WT USz, Szczecin 2009, 28-44. PDF

NA WYŻSZYCH ETAPACH, OPRÓCZ NOWEJ BIBLIOGRAFII, OBOWIĄZUJĄ WSZYSTKIE LEKTURY Z POPRZEDNICH ETAPÓW.
Artykuły i fragmenty książek oznaczone symbolem” PDF” będą dostępne w formie załączników na stronie internetowej Olimpiady: www.otk.pl
 - wyjazd zagraniczny lub sprzęt elektroniczny (I nagroda);
- sprzęt elektroniczny (II-III) nagroda;
- nagrody książkowe (lub bony podarunkowe) i dyplomy gratulacyjne dla laureatów dziesięciu pierwszych miejsc;
- indeksy na niektóre uczelnie (lista zostanie przesłana i opublikowana na stronie Olimpiady w późniejszym terminie);
- pamiątkowe dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników finału.

W dniu 29 listopada 2011 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej. Wśród jego 6 uczestników najlepszym okazał się  uczeń klasy 2 A LO - Dawid Maj. Gratulujemy i życzymy miłych przygotowań do etapu diecezjalnego, który odbędzie się 15 marca 2012 roku w Kielcach.

W dniu 15 marca 2012 roku w  auli WSD w Kielcach odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Naszą szkołę godnie reprezentował uczen klasy 2 A LO Dawid Maj. Mimo, że w tym roku nie udało się nam zakwalifikować do dalszego etapu za pracę i trud włożony w przygotowanie do tego trudnego konkursu bardzo dziękujemy i życzymy sukcesów w następnej edycji.
opr. s. Helena