INNOWACYJNE SZKOLENIE 'BEZPIECZNA SZKOŁA' W ZESPOLE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

W dniu 27 maja 2024 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju odbyło się szkolenie w ramach programu "Bezpieczna szkoła". Celem szkolenia było zwiększenie świadomości uczniów i nauczycieli na temat bezpieczeństwa w szkole oraz w życiu codziennym.

Szkolenie zostało zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Szkół im. Kopernika w Busku-Zdroju: Kingę Kurasińską i Pawła Karolczaka, we współpracy z byłym żołnierzem jednostki specjalnej GROM, Mariuszem Urbaniakiem, oraz  Danielem Zabielskim i Anną Kwiatkowską. Wydarzenie otworzyli nauczyciele, którzy podkreślili znaczenie edukacji w zakresie bezpieczeństwa.

Program szkolenia był bardzo zróżnicowany i obejmował zarówno szkolenie teoretyczne, jak i elementy praktyczne. Uczestnicy szkolenia mieli okazję nauczyć się podstawowych technik pomocy przedmedycznej, poznali zasady obchodzenia się z bronią palną, ale przede wszystkim dowiedzieli się, jak powinni się zachować na wypadek sytuacji kryzysowej, co robić, a czego bezwzględnie unikać. Szkolenia związane z zagadnieniami bezpieczeństwa w szkole, a zwłaszcza z tematem sytuacji niebezpiecznych, od lat są prowadzone w szkołach amerykańskich na poziomie szkół od elementary school aż do high school. W podsumowaniu, dyrektor szkoły Andrzej Bilewski wyraził nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w szkole oraz w życiu codziennym uczniów.

Szkolenie "Bezpieczna Szkoła" w Busku-Zdroju okazało się dużym sukcesem, zarówno pod względem frekwencji, jak i zaangażowania uczestników. Uczniowie i nauczyciele podkreślali, że takie inicjatywy są niezwykle ważne i potrzebne, a zdobyte umiejętności mogą okazać się bezcenne w sytuacjach kryzysowych. Należy również podkreślić, iż było to pierwsze tego typu szkolenie dla uczniów w naszym regionie.