Co lubi egzaminator?

1. Jeśli uczeń zaraz po wejściu przywita się z komisją w języku Szekspira ('good afternoon' - egzamin odbywa się zwykle w godzinach popołudniowych).

2. Jeśli uczeń w czasie egzaminu jest pewny siebie, uśmiechnięty i utrzymuje kontakt wzrokowy z komisją.

3. W sytuacjach trudnych (np. niezrozumiałe pytanie), maturzysta potrafi zareagować w j. angielskim.

4. Jeśli uczeń jest elegancko ubrany.

Czego nie lubi egzaminator?

1. Jeśli uczeń milczy... nic nie mówi... siedzi cicho... Oczywiście w czasie egzaminu. Za drzwiami sali takie zachowanie jest wskazane.

2. Jeśli uczeń mówi cicho i niezrozumiale. Może mówić prostym językiem - ale zrozumiałym dla komisji.

3. Jeśli uczeń się spóźnia. Warto przyjść na egzamin ok. 30 min wcześniej przed wyznaczoną godziną (poprzednicy mogą zakończyć egzamin wcześniej).

4. Jak uczeń zadaje pytania w j. ojczystym.

5. Jeśli ma białe skarpetki do czarnych butów i jest chłopakiem. Jeśli uczeń jest dziewczyną i siedzi rozkrakiem.

6. Kolczyki z nosa czy z języka lepiej zdjąć.

7. Guma do żucia w buzi podczas egzaminu ustnego jest niedopuszczalna!

8. Uciszać uczniów stojących na korytarzu.

9. Wbrew pozorom, wystawiać negatywnych ocen.

RADA

Egzamin ustny z j. obcego to niezywkle stresujące przeżycie zwłaszcza dla uczniów, kórzy nie są pewni swoich umiejętności językowych. Najważniejsza zasada to MÓWIĆ, MÓWIĆ i jeszcze raz MÓWIĆ!!!  Nie zrażać się trudnymi zadaniami lub niezrozumiałymi pytaniami, nie poddawać się od razu, lecz postarać się wydobyć tą wiedzę, którą przecież posiadacie!

" It's better to speak with mistakes, than to be silent in
perfect English "

źródło: www.maturazangielskiego.net