- Odpowiedz
- 11408 odsłon
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
W dniu 27 czerwca 2014 r. odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju. W naszej klasie aż siedem osób otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. Gratulujemy im i życzymy sukcesów w kolejnej klasie.
Wyjazd do Wyższej Szkoły Ekonomii,Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach
4 marca 2014r. uczestniczyliśmy w warsztatach w WSEiNM. Pierwszy wykład dotyczył turystyki w regionie świętokrzyskim, czyli miejsc, które warto odwiedzić. Kolejne zajęcia kształciły w nas umiejętności autoprezentacji, bardzo potrzebne podczas egzaminu maturalnego oraz w czasie rozmowy o pracę..
WIZYTA W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY
20 lutego 2014 roku uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez panią Elżbietę Ścióg na temat możliwości kształcenia w poszukiwanych zawodach na lokalnym i europejskim rynku pracy. Zajęcia tak nam się spodobały, że umówiliśmy się na następne spotkanie w dniu 11 marca 2014 roku. Będziemy wtedy badać swoje preferencje zawodowe i oceniać własne mocne i słabe strony. W Centrum możecie także poprosić o pomoc w znalezieniu sobie fajnej pracy na wakacje.
DZIEŃ OTWARTY INSTYTUTU HISTORII W KIELCACH
21 lutego 2014 roku braliśmy udział w Dniu Otwartym Instytutu Historii. Uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych w Instytucie Historii przez pracowników naukowych kieleckiej uczelni oraz w prezentacji grup rekonstrukcji historycznych. Przedstawiały one ubiory, broń i zwyczaje panujące w różnych epokach historycznych.
JAK ZOSTAĆ DOBRYM DZIENNIKARZEM ?!
Właśnie na temat studiów dziennikarskich oraz pracy w tym zawodzie rozmawialiśmy z dziennikarką "Tygodnika Ponidzia" panią Kariną Lechowską zaproszoną na zajęcia w dniu 12 września 2013 r. W ramach zajęć dziennikarstwa nasza klasa II A mogła dowiedzieć się wszystkiego na temat tego zawodu. Pani Karina podała nam cechy prawdziwego dziennikarza i warunki, jakie trzeba spełniać, aby nim zostać. Praca dziennikarza nigdy się nie kończy. Trzeba umieć wypowiedzieć się na każdy temat, posiadać ogólną wiedzę z różnych dziedzin życia. Ponadto należy cechować się odwagą i kreatywnością, nie wolno zapomnieć o kulturze osobistej i szacunku do drugiej osoby. Korzyści wypływające z wykonywania tego zawodu to bezpłatne wejścia na koncerty lub inne liczne imprezy okolicznościowe. Niestety, praca dziennikarza wiąże się także z tym, że nie zawsze można pisać artykuły na tematy, które nas w szczegółowy sposób interesują. Trzeba być neutralnym. Swoją przygodę z dziennikarstwem najlepiej zaczynać od najmłodszych lat, pisząc artykuły nawet do gazetki szkolnej.
Pani Karina Lechowska zaprosiła nas do redakcji "Tygodnika Ponidzie", gdzie wybierzemy sie już wkrótce. Spotkanie zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem drobnego upominku naszemu gościowi.
Bardzo mile będziemy wspominać ten dzień i pierwsze kontakty z przedstawicielką mediów z naszego regionu. Tak właśnie rozpoczyna się droga, która, jak mamy nadzieję, zaprowadzi nas do pracy dziennikarzy. Być może już wkrótce, przeglądając "Tygodnik Ponidzia", natraficie na artykuł napisany przez któregoś z uczniów z II klasy A LO.
Opracowały:
Justyna Juszczyk
Karolina Golonka
"Największa trudność dla każdego dziennikarza: by zyskując sławę, nie zapomnieć, po co się pisze."
~Ryszard Kapuściński
,, II A na fali radia i TVP Kraków''
30 września nasza klasa udała się na wycieczkę do Krakowa.Głównym celem była wizyta w TVP oraz Radiu Kraków. W autokarze towarzyszył nam Pan przewodnik,który opowiedział wszystkim kilka ciekawostek dotyczących tego miasta.Na początku udaliśmy się całą grupą wraz z opiekunami spacerem do TVP,
gdzie zostaliśmy oprowadzeni po budynku.Zobaczyliśmy jak wygląda studio nagrań,sala w której nagrywane
są codzienne informacje, a także dowiedzieliśmy się ile efektów daje oświetlenie, jak ważną rolę ono pełni
w czasie powstawania danej sceny.Mieliśmy okazję zobaczyć również studio, z którego emitowany jest program ,,Młodzież kontra czyli...Pod ostrzałem''.
W drugiej części wycieczki udaliśmy się do Radia Kraków,potocznie zwanego ,,Wiadrem Kraków'' Dlaczego ?
Gdy stanęliśmy przed budynkiem rozgłośni poznaliśmy odpowiedź na to pytanie.Mianowicie budynek radia swym kształtem przypomina wiadro.Nie bez powodu ma taki kształt,gdyż dzięki niemu budynek jest bardziej akustyczny,co jest naprawdę ważne w codziennej pracy w radiu. Nasz przewodnik,który na codzień
jest dziennikarzem opowiedział nam jak wygląda jego praca a także jakie są jej wady i zalety.
Wspólnie wykonaliśmy ćwiczenia związane z emisją głosu, oraz poznaliśmy czynniki które go kształtują.
Byliśmy w studio gdzie odbywała się audycja,,na żywo''.Mieliśmy okazję ją usłyszeć i zobaczyć jak wygląda od strony technicznej.Dziennikarz pokazał nam w jaki sposób możemy korygować i ,,składać'' materiały podczas
np. wywiadu.Kazdy z nas dowiedział się czegoś nowego o świecie mediów oraz miał okazję zobaczyć ten świat od strony technicznej.
Dla wielu z nas było to nowe ciekawe doświadczenie.
NASZE WYWIADY
Z czasem pomyślałem, że fajnie jest móc dowiadywać się o sprawach, które mnie interesują od osób, które mają dużo do powiedzenia na dany temat. A kto rozmawia, przeprowadza wywiady? Oczywiście dziennikarz. Dlatego właśnie studiuje dziennikarstwo.
z najlepszych dziennikarzy, byłym korespondentem wojennym. Pan Wojciech był gościem na naszej uczelni, odpowiadał na pytania studentów, opowiadał o swojej pracy i karierze dziennikarza. Udało mi się dostać nawet autograf z czego jestem najbardziej zadowolony.