Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

 

 

   W dniu 27 czerwca 2014 r. odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju.  W naszej klasie   aż siedem osób otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. Gratulujemy im i życzymy sukcesów  w kolejnej klasie. 

 

 

 

 

 

Wyjazd do Wyższej Szkoły Ekonomii,Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach

4 marca 2014r. uczestniczyliśmy w warsztatach w WSEiNM. Pierwszy wykład dotyczył turystyki  w  regionie świętokrzyskim, czyli miejsc, które warto odwiedzić.  Kolejne zajęcia kształciły w nas  umiejętności autoprezentacji, bardzo potrzebne  podczas egzaminu maturalnego  oraz w czasie rozmowy o pracę..

 

WIZYTA W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY


     20 lutego 2014 roku uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez panią Elżbietę Ścióg na temat możliwości kształcenia w poszukiwanych zawodach  na lokalnym i europejskim rynku pracy. Zajęcia tak nam się spodobały, że umówiliśmy się na następne spotkanie w dniu 11 marca 2014 roku. Będziemy wtedy badać swoje preferencje zawodowe  i  oceniać własne mocne i słabe strony. W Centrum możecie także poprosić o pomoc w znalezieniu sobie fajnej pracy na wakacje.

 

 

 

 

 

DZIEŃ OTWARTY INSTYTUTU HISTORII W KIELCACH

    

      21 lutego 2014 roku braliśmy udział w Dniu Otwartym Instytutu Historii.  Uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych w Instytucie Historii przez pracowników naukowych kieleckiej uczelni oraz w prezentacji grup rekonstrukcji historycznych. Przedstawiały one ubiory, broń i zwyczaje panujące w różnych epokach historycznych. 

 

 


  JAK ZOSTAĆ DOBRYM DZIENNIKARZEM ?!

   Właśnie na temat studiów dziennikarskich oraz pracy w tym  zawodzie rozmawialiśmy z dziennikarką "Tygodnika Ponidzia"  panią Kariną Lechowską zaproszoną na  zajęcia w dniu 12 września 2013 r.                       W ramach zajęć dziennikarstwa nasza klasa II A mogła dowiedzieć się wszystkiego na temat tego zawodu. Pani Karina podała nam cechy prawdziwego dziennikarza i warunki, jakie trzeba spełniać, aby nim zostać. Praca dziennikarza nigdy się nie kończy. Trzeba umieć wypowiedzieć się na każdy temat, posiadać ogólną wiedzę z różnych dziedzin życia. Ponadto należy cechować się odwagą i kreatywnością, nie wolno zapomnieć o kulturze osobistej i szacunku do drugiej osoby. Korzyści wypływające z wykonywania tego zawodu to bezpłatne wejścia na koncerty lub inne liczne imprezy okolicznościowe. Niestety, praca dziennikarza wiąże się także z tym, że nie zawsze można pisać artykuły na tematy, które nas w szczegółowy sposób interesują. Trzeba być neutralnym. Swoją przygodę z dziennikarstwem najlepiej zaczynać od najmłodszych lat, pisząc artykuły nawet do gazetki szkolnej.
     Pani Karina Lechowska zaprosiła nas do redakcji "Tygodnika Ponidzie", gdzie wybierzemy sie już wkrótce.      Spotkanie zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem drobnego upominku  naszemu gościowi.
    Bardzo mile będziemy wspominać ten dzień i  pierwsze kontakty z przedstawicielką mediów z naszego regionu. Tak właśnie rozpoczyna się droga, która, jak mamy nadzieję, zaprowadzi nas do pracy dziennikarzy. Być może już wkrótce, przeglądając "Tygodnik Ponidzia", natraficie na artykuł napisany przez któregoś z uczniów z II klasy A LO.                     

                                                                                                                  Opracowały:

Justyna Juszczyk

Karolina Golonka

                                               

 

"Największa trudność dla każdego dziennikarza: by zyskując sławę, nie zapomnieć, po co się pisze."
                                                                                 ~Ryszard Kapuściński                                                                                                                                                                                                                           

 



 

 

 

,, II A  na fali radia i TVP Kraków''

     30 września nasza klasa udała się na wycieczkę do Krakowa.Głównym celem była wizyta w TVP oraz Radiu Kraków. W autokarze towarzyszył nam Pan przewodnik,który opowiedział wszystkim kilka ciekawostek dotyczących tego miasta.Na początku udaliśmy się całą grupą wraz z opiekunami spacerem do TVP,
gdzie zostaliśmy oprowadzeni po budynku.Zobaczyliśmy jak wygląda studio nagrań,sala w której nagrywane
są codzienne informacje, a także dowiedzieliśmy się ile efektów daje oświetlenie, jak ważną rolę ono pełni
w czasie powstawania danej sceny.Mieliśmy okazję zobaczyć również studio, z którego emitowany jest program ,,Młodzież kontra czyli...Pod ostrzałem''.

W drugiej części wycieczki udaliśmy się do Radia Kraków,potocznie zwanego ,,Wiadrem Kraków'' Dlaczego ?
Gdy stanęliśmy przed budynkiem rozgłośni poznaliśmy odpowiedź na to pytanie.Mianowicie budynek radia swym kształtem przypomina wiadro.Nie bez powodu ma taki kształt,gdyż dzięki niemu budynek jest bardziej akustyczny,co jest naprawdę ważne w codziennej pracy w radiu. Nasz przewodnik,który na codzień
jest dziennikarzem opowiedział nam jak wygląda jego praca a także jakie są jej wady i zalety.

   Wspólnie wykonaliśmy ćwiczenia związane z emisją głosu, oraz poznaliśmy czynniki które go kształtują.
Byliśmy w studio gdzie odbywała się audycja,,na żywo''.Mieliśmy okazję ją usłyszeć i zobaczyć jak wygląda od strony technicznej.Dziennikarz pokazał nam w jaki sposób możemy korygować i ,,składać'' materiały podczas
np. wywiadu.Kazdy z nas dowiedział się czegoś nowego o świecie mediów oraz miał okazję zobaczyć ten świat od strony technicznej.

Dla wielu z nas było to nowe ciekawe doświadczenie.

 Patrycja Kuźnia
 
 
 
 
 Fotoreportaż z wizyty w telewizji ,,Kraków'' i radiu ,,Kraków''
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

                  

NASZE  WYWIADY

Pasja czy obowiązek?
         Interesujesz się dziennikarstwem? Chcesz pójść na studia właśnie w tym kierunku? Poniżej rozmowa z jednym ze studentów dziennikarstwa - Dawid K. student Uczelni im. Jana Kochanowskiego w Kielcach  odpowie na nurtujące pytania dotyczące studiów i zawodu dziennikarza.
 
Kiedy wpadłeś na pomysł studiowania dziennikarstwa?
Szczerze mówiąc to w ostatnim tygodniu okresu składania "papierów" na studia, czyli można powiedzieć, że dość przypadkowo wybrałem właśnie dziennikarstwo. Na pewno ten zawód był w orbicie moich planów, ale nie traktowałem tego nigdy jako priorytet, raczej jako pewna alternatywa gdyby nie udało się dostać na inne kierunki. Wszystko jednak tak się potoczyło, że wylądowałem na "dziennikarce".
 
Dlaczego zdecydowałeś się pójść właśnie na ten kierunek studiów?
Hmmm... Zacznę od tego, że mam "hopla" na punkcie MMA. Czytam i oglądam mnóstwo wywiadów z zawodnikami, trenerami i różnymi osobami związanymi z tym sportem.
Z czasem pomyślałem, że fajnie jest móc dowiadywać się o sprawach, które mnie interesują od osób, które mają dużo do powiedzenia na dany temat. A kto rozmawia, przeprowadza wywiady? Oczywiście dziennikarz. Dlatego właśnie studiuje dziennikarstwo.
 
Jakie według Ciebie są plusy i minusy bycia zawodowym dziennikarzem?
Plusów i minusów tego zawodu na pewno jest mnóstwo. Ja jednak nie jestem jeszcze zawodowym dziennikarzem, a raczej adeptem tego zawodu. Według mnie największym plusem jest możliwość rozmowy z ludźmi na tematy, które mnie interesują. Nawiąże znów do MMA. Jadąc na galę jako zwykły widz nie będę miał zbyt dużej możliwości na rozmowę na przykład z zawodnikami, ale jadąc jako dziennikarz, będę miał mnóstwo możliwości aby te rozmowy przeprowadzić. To jest dla mnie największym plusem tego zawodu, a minusy? Na pewno minusem jest to, że chcąc pisać do gazet codziennych, jak na przykład Echo Dnia, musisz być bardzo mobilny. Jeśli gdzieś wydarzy się wypadek, rzucasz wszystko i jak najszybciej starasz się dotrzeć na miejsce, aby opisać sytuację możliwie najdokładniej.
 
Jak wybierasz tematy do swoich tekstów?
Jeśli chodzi o tematy moich tekstów to głównie dotyczą właśnie MMA. Praktycznie 95% rzeczy, o których pisze jest związanych właśnie z tym sportem. Ostatnio na przykład, na zajęcia musieliśmy przygotować wywiad, więc oczywiście skontaktowałem się z jednym z zawodników i z nim przeprowadziłem wywiad. Inaczej było na praktykach zawodowych. Pisząc do "Echa Dnia" dostawałem temat do opracowania więc nie miałem zbyt dużego wyboru.
 
Można powiedzieć, że dziennikarstwem zajmujesz się stosunkowo od nie dawna, ponieważ jesteś na trzecim roku studiów. Mimo to na pewno udało Ci się poznać jakieś ciekawe osoby związane z tym zawodem. Co możesz powiedzieć na ten temat?
Oczywiście, udało mi się poznać kilka osób bardzo znanych ze środowiska dziennikarskiego. Najbardziej cieszę się z możliwości rozmowy z Wojciechem Jagielskim, jednym
z najlepszych dziennikarzy, byłym korespondentem wojennym. Pan Wojciech był gościem na naszej uczelni, odpowiadał na pytania studentów, opowiadał o swojej pracy i karierze dziennikarza. Udało mi się dostać nawet autograf z czego jestem najbardziej zadowolony.
 
Jak wygląda dziennikarstwo od strony studenta? Nauka w tym kierunku sprawia Ci przyjemność czy raczej jest męczącym obowiązkiem?
To zależy. Niestety mamy dużo zajęć kompletnie nie związanych z tym zawodem. Na przykład filozofia lub poetyka. Kompletnie inne światy. Niestety, żeby zdać trzeba wszystkie przedmioty zaliczać więc z tej strony, nauka jest raczej przykrym, męczącym obowiązkiem. Inaczej się sprawa ma, jeśli chodzi o zajęcia związane z dziennikarstwem, na których dowiadujemy się jak pisać, jak rozmawiać itd. W tym  przypadku studiowanie jest dosyć łatwe i przyjemne.
 
Jakie masz plany na przyszłość, marzenia związane z tym zawodem?
Na pewno chciałbym móc pisać o swoich zainteresowaniach czyli MMA. Będę próbował "zaczepić" się w jakimś portalu branżowym czy czymś w tym rodzaju. Zobaczymy co z tego wyniknie, bo jak wiadomo o pracę po studiach, w brew pozorom jest ciężko.
 
Dziękuję za poświęcony czas i bardzo ciekawą rozmowę. Życzę wielu sukcesów zawodowych, a przede wszystkim realizowania swoich zainteresowań i pasji.
 
Wywiad przeprowadziła

 

Joanna Kozera