Wiwat Maj,  3 Maj!

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku stanowiło jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego oświecenia i było zarazem próbą ratowania przed ostatecznym upadkiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Konstytucja   3 Maja mimo, że nie zdołała zapobiec II i III rozbiorowi państwa polskiego stała się  symbolem  dążeń  niepodległościowych  Polaków          w czasach niewoli  i już w XIX wieku obchodzono jej kolejne rocznice zarówno na ziemiach polskich jak i na emigracji bardzo uroczyście. Po odzyskaniu przez Polskę upragnionej  niepodległości  w   1918  roku,  dzień 3 maja został uznany za święto narodowe i w takiej formie był obchodzony przez cały okres istnienia II Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej w nowej rzeczywistości politycznej rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja została usunięta z kalendarza świąt państwowych, ale w pamięci Polaków przetrwała ona przez cały okres Polski Ludowej. Ponownie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja stała się świętem państwowym w 1990 roku.

30 kwietnia 2009 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku – Zdroju odbył się uroczysty apel z okazji  zbliżającej się 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie Naszej Szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii Mariusza Żabińskiego przygotowali wystąpienie okolicznościowe poświęcone wydarzeniom ukazującym historię Polski  w czasach obrad Sejmu Wielkiego w latach 1788 – 1792, oraz przypomniano uczestnikom apelu wybrane wiersze  i pieśni  patriotyczne z epoki panowania ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego   i    z     czasów          rozbiorów,  a poświęcone wielkiemu dziełu polskiego oświecenia jakim była Konstytucja 3 Maja.