INNOWACJA ORGANIZACYJNO- PROGRAMOWA
„Bliższe spotkania z teatrem i filmem” 2011/2012

Innowacja została wdrożona 1 września 2011 roku i ma być realizowana przez kolejne trzy lata. Obejmuje swym zakresem klasy I, II, III. Program tej innowacji przeznaczony jest dla uczniów zainteresowanych teatrem, kabaretem i sztuką filmową. Spotkania organizowane w jej zakresie umożliwiają emocjonalny i intelektualny rozwój, rozwijanie wrażliwości estetycznej i poszerzanie zagadnień z teorii historii teatru i filmu. W ramach innowacji odbywają się dwa razy w tygodniu spotkania z uczniami, na których:
- rozwijane są umiejętności aktorskie, scenograficzne i reżyserskie, przygotowywane są także kostiumy, scenografia, oprawa dźwiękowa,
-kształtowane zostają obowiązkowość, terminowość, odpowiedzialność i samodyscyplina,
-uczniowie wyposażani są w umiejętności, które umożliwiają im działalność teatralną, tj. dykcję, modulację głosu, wyrażanie stanów emocjonalnych, ruch sceniczny.

W ramach Szkolnego Klubu Dyskusyjnego uczniowie zapoznali się i omówili następujące propozycje teatralne i filmowe:
"Cześć Tereska"- film poruszający problemy dorastania i dokonywania wyborów życiowych. Główna bohaterka w zderzeniu z brutalną rzeczywistością, wychowująca się w patologicznej rodzinie przeżywa dramatyczne chwile i jest zmuszona do podejmowania trudnych decyzji.

"Tristan i Izolda"- film kostiumowy opowiadający o przeznaczeniu i postawach ludzi wobec nieuchronności wydarzeń.Wielka miłośc zostaje wystawiona na liczne próby i tryumfuje mimo przeszkód.

"Jestem" -film poruszający problematykę społeczno- obyczajową. Główny bohater to jedenastoletni chłopiec  wychowany w domu dziecka. Poczucie odrzucenia, samotności zmuszają go do ucieczki i poszukiwania szczęścia i zrozumienia. Film został poprzedzony prelekcją kulturoznawcy i psychoterapeuty, którzy w ciekawy sposób wprowadzili widzów w problematykę zaproponowaną przez reżysera.

Justyna Szumilas