1 września o godzinie 9 00 na boisku szkolnym naszej szkoły miało miejsce rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012. Uroczystość została poprzedzona mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. W uroczystości oprócz grona nauczycielskiego i licznie zgromadzonej młodzieży wzięła również udział naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju pani Renata Krzemień.Po przemówieniu dyrektora szkoły pana Andrzeja Bilewskiego, Naczelnik Wydziału Edukacji wręczyła najlepszym uczniom stypendia. Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymali: Katarzyna Rasińska z klasy III A LO i Damian Wrzecionek z klasy IV a Tech. Stypendium Starosty Buskiego – Sylwia Ściubis z klasy IV h. Po części oficjalnej uczniowie udali się do wyznaczonych im klas na spotkania z wychowawcami.
9 wrześniagrupa 13 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w akcji "Krew darem życia" zorganizowanej w ramach IX Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju przy Sanatorium Marconi". Kolejne 5,85 litrów krwi trafiło do potrzebujących.
9 września odbył się zjazd harcerzy z pobliskich miejscowości. Jak co roku zebrali się pod pomnikiem w Broninie aby uczcić poległych w kampanii wrześniowej. Następnie wszyscy autobusami udali się pod Buskie Samorządowe Centrum Kultury, aby oglądać występy przybyłych gości i cieszyć się z atrakcji. Wszyscy świetnie się bawili. Po południu harcerze udali się pod buski dom harcerza gdzie zjedli ciepłego strogonowa. Po zjedzonym posiłku zastępy udały się do kina na film pod tytułem ,,Zaplątani”. Na zakończenie imprezy organizatorzy przygotowali ognisko.
13 wrześniaw I LO w Busku Zdroju odbyły się eliminacje
I Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego. Wyróżnienia i nagrody otrzymali:
1.Tomasz Gawron – klasa 2B LO
2.Paweł Szumilas – klasa 2B LO
Wojewódzka Komisja I Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego ustaliła listę uczniów zakwalifikowanych do eliminacji finałowych w poszczególnych kategoriach: P1 - 49 uczniów, P2 - 29 uczniów, R1 - 62 uczniów, R2 - 36 uczniów.
Tomasz Gawron z III B LOzakwalifikował się do eliminacji finałowych w kategorii P2 „bezbłędne rachunki”.
„Mistrz rachunków” będzie uczestnikiem Eliminacji finałowych, które odbędą się 20 września 2011 r. w budynku Politechniki Świętokrzyskiej.
Tomkowi gratulujemy i życzymy sukcesu w Finale maratonu.
16 wrześniaklasy III B LO i IV h odwiedziły kielecki "Salon Maturzystów" PERSPEKTYWY 2011 zorganizowany w siedzibie Politechniki Świętokrzyskiej. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Danuta Zakrzewska - dyrektor OKE w Łodzi, Stanisław Adamczak- rektor PŚ oraz wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba.
16 wrześniado naszej szkoły zawitał znany podróżnik rodem ze Szczecina, Mariusz Kurc, który w sposób niezwykle ciekawy i barwny opowiadał o swoich wyprawach. Mariusz Kurc to obieżyświat, który odbyte wędrówki traktuje jako sposób na życie. Autostopem przejechał całą Europę. Obecnie ma 37 lat a zwiedził ponad 70 krajów świata. Podróżuje raczej samotnie, bo - jak mówi- najbardziej ceni sobie wolność. Zabiera tylko śpiwór i kilkadziesiąt dolarów. Je
i mieszka u napotkanych po drodze ludzi. Zawsze ma przy sobie kamerę filmową. Filmy z podróży, które z początku robił dla siebie, okazały się tak dobre, że postanowił się z nich utrzymywać. Od kilku lat pokazuje je w domach dziecka, poprawczakach i więzieniach
w całej Polsce. Opowiada o swoich podróżach m.in. ludziom pochodzącym z takiego samego środowiska, w jakim sam dorastał. Każda jego wyprawa jest zarazem wyprawą w głąb siebie
i hartowaniem charakteru. Młodzież naszej szkoły z zaciekawieniem i podziwem słuchała Pana Mariusza, razem z nim przenosząc się kolejno do Mauretanii, Kosowa, Islandii, Iranu, Pakistanu... - to tylko ostatnie miejsca podróży.. Poza tym M. Kurc pokazał nam "JAK ZNALEŹĆ W SOBIE SIŁĘ DO REALIZACJI MARZEŃ".
21 września roku w naszej szkole odbył się Kielecki Festiwal Nauki. Wśród prowadzących wykłady znaleźli się pracownicy naukowi kieleckich uczelni oraz znani buscy regionaliści. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, nauczycieli jak również mieszkańców Buska - Zdroju, którzy przyszli na wybrane wykłady. W programie festiwalu znalazły się miedzy innymi prelekcje:
1.Inspiracje do powstawania wiedzy: Idąc tropem Arystotelesa.
2.Rozważania na temat rozwoju technologii informatyczno-komunikacyjnych i ich wpływu na bezpieczeństwo współczesnych społeczeństw.
3.Testament Dersława i inne pomniki prawnicze w (odległej) historii Buska.
18-24 wrześnianaszą szkołę odwiedziły studentki z zagranicy: Ipek z Turcji, Nino z Gruzji oraz Alex z Ukrainy. Zamieszkały one w naszym szkolnym internacie. W poniedziałek pojechały na wycieczkę integracyjną do Krakowa. Na lekcjach odbywały się spotkania, na których opowiadały one o swoich krajach i obyczajach. Były to bardzo zajmujące ciekawe opowieści. Uczniowie rozmawiali z nimi głównie po angielsku, dzięki czemu mogli podszkolić swój język. W wolnym czasie koleżanki i koledzy oprowadzali je po Busku. Dziewczyny były bardzo miłe i sympatyczne. Pobyt zakończyły imprezą pożegnalną, na której obecni byli wszyscy, z którymi się zaprzyjaźniły w czasie pobytu oraz dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły.
13 październikao godz. 1300 w ZSP Nr 1 w Busku- Zdroju odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowana przez panią Katarzynę Majcher, panią Anitę Janicką oraz pana Roberta Jaskulskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele miejscowych władz, Rodzice, Grono Pedagogiczne na czele z Dyrekcją Szkoły, emerytowani nauczyciele oraz młodzież. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i chóralnym odśpiewaniem Hymnu Szkoły.W czasie uroczystości Pan Dyrektor wręczył nagrody nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi Szkoły i internatu.Pan Starosta Jerzy Kolarz nagrodził panią Małgorzatę Zdanowską-Gacek oraz Pana Dyrektora Andrzeja Bilewskiego za szczególne osiągnięcia zawodowe. Następnie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych.Po uroczystym ślubowaniu uczniowie klas I otrzymali od Dyrektora szkoły odznaki z logo szkoły, natomiast spośród Grona Pedagogicznego zostali mianowani nauczyciele na wychowawców nowych adeptów naszej Szkoły. Aby ich pracę uczynić efektywną, została im ofiarowana nieodzowna pomoc w postaci wskaźnika metodycznego - słonecznika.Po obejrzeniu krótkiej inscenizacji przygotowanej przez młodzież naszej szkoły, uczniowie piosenką podziękowali nauczycielom za trud, jaki wkładają w ich rozwój i wychowanie. Nie zapomniano również o emerytowanych pracownikach naszej szkoły, dziękując im za zaangażowanie w pracę oświatową i życząc wszelkiej pomyślności, zdrowia i powodzenia w życiu osobistym.Po uroczystej akademii, zgodnie z tradycją naszej szkoły pod czujnym okiem wychowawców uczniowie posadzili symboliczne drzewka, które będą im towarzyszyły w ich drodze po wiedzę.
Echo Dnia, 18 października 2011
24 październikaodbyły się eliminacje szkolne do XXXVI edycji OWiUR.Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest najdłużej istniejącą i największą olimpiadą zawodową w kraju. Corocznie bierze w niej udział, wliczając w to etap szkolny i okręgowy, kilka tysięcy uczniów, z kilkuset szkół średnich, wszystkich regionów Polski. Organizatorem olimpiady jest Akademia Podlaska w Siedlcach działająca w porozumieniu
z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Środowiska. W eliminacjach szkolnych, w bloku tematycznym: żywienie człowieka i gospodarstwo domowe wzięło udział 65 uczniów.
I miejsce zajęła Marta Gołębiowska z klasy IV technikum żywienia. Gratulujemy i życzymy sukcesów na eliminacjach okręgowych
24 październikarozpoczęły się obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole. Święto obchodzone jest na całym świeciew październiku każdego roku. Ustanowione zostało w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (The International Association of School Librarianship). Jego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. Hasło tegorocznego (2011) Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"
W naszej szkole imieniny biblioteki obchodzone były po raz kolejny. Tym razem promowano twórczość zmarłej niedawno poetki, autorki tekstów piosenek, pisarki, reżysera teatralnego i telewizyjnego, dziennikarki - Agnieszki Osieckiej. Chodziło o to, aby przybliżyć jej twórczość, uwrażliwić uczniów na potrzebę obcowania z kulturą, rozwijać umiejętność refleksyjnego odbioru tekstów literackich, rozbudzać samodzielność i kreatywność uczniów.
Świąteczne imprezy "rozciągały się" w czasie - przed Świętem ogłaszano konkursy, organizowano bicie rekordu odwiedzin w bibliotece, wykonywano gazetki.Drogę do biblioteki, jak co roku, zaznaczono ciemnymi stópkami, aby każdy bez problemu do nas trafił.
W tym dniu rozstrzygnięty został konkurs na prezentację multimedialną o życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej.
Poziom prac, które wpłynęły był bardzo wysoki i wyrównany. Jury miało duży problem z wydaniem werdyktu. Ostatecznie ustalono następującą kolejność:
I miejsce Małgorzata Czerwonka z kl. II B LO
II miejsce Maria Misiewicz z kl. III A LO
III miejsce Małgorzata Narwojsz z kl. I A LO
Wyróżniono także prace Magdaleny Szumilas z kl. II B LO i wspólną pracę uczennic z kl. II C LO – Joanny Krzemień i Moniki Banaś.
25 październikaodbyły się eliminacje I etapu konkursu literackiego dla maturzystów. Zadania I etapu polegały na odgadnięciu - na podstawie krótkiej charakterystyki - o jakiego bohatera literackiego chodzi. Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymywał 3 punkty.
Do II etapu zakwalifikowało się 13 uczniów z czterech klas liceum i technikum.
Laureatami konkursu zostali:
1. Sylwia Kaleta z kl. III A LO – I miejsce
2. Sylwia Ściubis z kl. IV h i Martyna Nurek z kl. III A LO ex aequo – II miejsce
3. Krzan Paweł z kl. III B LO – III miejsce
Wyróżniono także Damiana Wrzecionka z kl. IV a Tech.
26 października uczniowie prezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne w konkursie „Interpretacji tekstów Agnieszki Osieckiej”.
Komisja konkursowa w swojej ocenie brała pod uwagę takie kryteria, jak: dobór repertuaru (wartości artystyczne utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretacja utworów, dykcja, modulacja głosu, postawa tj. mimika, gesty, kultura słowa a także ogólny wyraz artystyczny.
Ostatecznie jury pod przewodnictwem p. dyrektor Anny Gradzik ustaliła następujący werdykt:
w kategorii – wiersz:
I miejsce - Sylwia Kaleta kl. III A LO
II miejsce – Sara Baran kl. III g
III miejsce – Paulina Hofman kl. III h
w kategorii – piosenka:
I miejsce – Klaudia Marek kl. I A LO
II miejsce ex aequo – Paulina Łyś i Paulina Ryńska kl. III h
III miejsce – Izabela Kowalczyk kl. II e
Uczestniczki konkursu w rozmowie z członkami jury przyznały, że z twórczością Agnieszki Osieckiej zapoznały się dopiero, przygotowując się do eliminacji oraz, że poezja ta ich zauroczyła, skłoniła do refleksji nad życiem.
Podsumowanie obchodów święta biblioteki i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się podczas uroczystej gali 6 grudnia 2011 roku.
27 październikakilkanaście uczennic naszej szkoły pracowało na buskim cmentarzu. Zbierały liście, zamiatały groby, zapalały znicze. Sprzątanie grobów jest coroczną tradycją naszej szkoły.
Na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju znajduje się 7 mogił - zbiorowych
i indywidualnych 21 żołnierzy i partyzantów poległych na polu chwały w latach 1939 – 1945 oraz 25 powstańców z grupy płk. Dionizego Czachowskiego, którzy 18 marca 1863 roku pod Grochowiskami, stoczyli bitwę z rosyjskim najeźdźcą.
Uczniowie naszej szkoły pamiętają o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny,
o samotnych żołnierskich grobach...
28 październikaw Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się „Przegląd poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej”. W konkursie wzięło udział wielu uzdolnionych artystów ze szkół w Busku-Zdroju, Kielcach i Sandomierzu. Naszą szkołę reprezentowały: Justyna Durnaś z klasy I LO B oraz Kamila Zabłotna z klasy II LO A. Kamila zajęła w konkursie II miejsce za wykonanie piosenki pt.: „Miasteczko Cud”.
Tygodnik Ponidzia, 7 listopada 2011
3 listopada w I LO w Busku –Zdroju odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów 22 uczniom szkół ponadgimnazjalnych z trzech powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Z rąk świętokrzyskiego kuratora oświaty Małgorzaty Muzoł odebrali swe nagrody uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Rasińska i Damian Wrzecionek.
Tygodnik Ponidzia, 7 listopada 2011
Echo Dnia, 7 listopada 2011
8 listopadaw Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się „Przegląd pieśni legionowej, żołnierskiej i niepodległościowej”. W konkursie wzięło udział wielu solistów oraz zespoły wokalne. Uczennica klasy I LO B Justyna Durnaś zajęła II miejsce za wykonanie piosenki pt.: „Gdzie są chłopcy z tamtych lat…” oraz „Marsza I Brygady”.
10 listopada w naszej szkole odbył się już „V Wieczór z Poezją i Pieśnią Legionową”. Celem wieczornicy było uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku spotykamy się w szkole z mieszkańcami Buska, aby razem przypominać sobie obrazy z przeszłości i śpiewać pieśni legionowe. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Tu jest moje miejsce…”.
Słowa recytowanych utworów mówiły o pięknie i historii naszej „małej ojczyzny”. Autorami prezentowanych wierszy, legend i opowieści są: pani Grażyna Buske, pan Franciszek Rusak i pan Adam Ochwanowski. Jak zawsze w jednym kręgu spotykają się kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy naszego miasta oraz uczniowie. Wszyscy razem jednoczą sięi wspólnie tworzą ten patriotyczny spektakl. Treść wierszy, znane i bliskie melodie oraz wspaniałe zdjęcia Buska-Zdroju i okolic miasta wzruszają każdego bez względu na wiek.
Patriotycznemu nastrojowi służyła także oryginalna dekoracja, w której wykorzystano m.in. rzeźby pana Bogdana Orłowskiego, przedstawiające nasze symbole narodowe. Cała uroczystość została przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: Anety Wójcikiewicz, Mirosławy Gajdy, Wioletty Czupryny-Kopeć i Ewy Dytkowskiej.
Echo Dnia, 14 listopada 2011
18 listopadaw naszej szkole odbyły się eliminacje I stopnia Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W olimpiadzie brało udział 12 uczniów naszej szkoły. Najwyżej zostały ocenione prace Dawida Maja z II A LO i Łukasza Czerwia z III A LO, uczniowie ci zakwalifikowali się do eliminacji II stopnia, które odbędą się w styczniu 2012 roku w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach.
24 listopadaodbyło się nieoficjalne przyjęcie pierwszaków do zaszczytnego grona ZSP, czyli otrzęsiny:-) Przeprowadzili je ubiegłoroczni zwycięzcy analogicznej imprezy - klasa IIA na czele z wychowawcą M. Żabińskim. Zebrane klasy pierwsze: IA, IB, Ie, Ig, Ih, I aw, Ibw przywitał dyrektor szkoły pan A. Bilewski, życząc dobrej zabawy i przyjęcia w poczet uczniów. Sala gimnastyczna przemieniła się w tropikalną dżunglę, gdzie niepodzielnie rządził Tarzan z Jane.Imprezę rozpoczęła krótka, humorystyczna prezentacja klasy II A i tańczące "dzikuski". Potem nastąpiły różne "atrakcje", czyli konkurencje sprawdzające umiejętności pierwszoklasistów: pokaz scenek tematycznych, jedzenie na czas, przeciąganie liny, rzut maskotką do celu, ułożenie wiersza o klasie, karaoke, naśladowanie głosu Tarzana. Całość oceniało szanowne jury pod przewodnictwem pani dyrektor A. Ejsmond-Kowalskiej.
Ostatecznie wszystkie klasy szczęśliwie ukończyły konkurencje, zaś najlepszą okazała się klasa I A, która w nagrodę dostała przeprowadzi otrzęsiny w przyszłym roku.
1 grudniaw Zespole Szkół Techniczno- Informatycznych w Busku-Zdroju odbył się Powiatowy Konkurs „Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS". Do testu wiedzy z zakresu HIV/AIDS przystąpili najlepsi uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu buskiego - finaliści szkolnych eliminacji. Najlepszą z najlepszych w kategorii szkół ponadgimnazjalnych okazała się uczennica klasy 3e naszej Szkoły - Ewa Bławat. Doskonała znajomość zagadnień profilaktyki AIDS i gruntowne przygotowanie się do konkursu pod czujnym okiem pani Renaty Sowińskiej zapewniły jej I miejsce. Najlepszym
z najlepszych okazał się również uczeń naszej Szkoły z klasy 2BLO- Dawid Baran, który wykonał najwyżej ocenioną przez jury, prezentację multimedialną o tematyce HIV/AIDS w konkursie organizowanym przez buski Sanepid
1 grudniaw naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne VII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Tematem przewodnim tegorocznej olimpiady jest „Społeczna odpowiedzialność biznesu”.
W olimpiadzie wzięło udział 43 uczniów z klas: II TE, II TE, IV TE, III LO. W etapie szkolnym najwięcej punktów uzyskali uczniowie<!--[if gte mso 9]> Normal 0 21 false false false
MicrosoftInternetExplorer4
<![endif]--><!--[if gte mso 9]>
<![endif]--><!--[if !mso]>
20 grudniauczniowie klasy II TEwzięli udział w panelu informacyjnym na temat „ Fundusze Europejskie ogromną szansą dla młodzieży” w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
Tematyka spotkania od dawna interesuje uczniów, którzy już od I klasy chcą zdobywać dodatkowe umiejętności, korzystając z projektów unijnych.Konferencje otworzyła Wojewoda Świętokrzyski- Bożentyna Pałka-Koruba, która podsumowała półroczną prezydencję Polski
w Radzie Unii Europejskiej.
Uczniowie byli szczególnie zainteresowani praktycznymi radami na temat wykorzystania funduszy europejskich przez młodzież. Otrzymali informacje na temat programów: Europass, Erasmus, Eurodesk oraz Młodzież w działaniu.
8 styczniaJuż po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły włączyli się do kwestowania na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W niedzielne popołudnie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i harcerze sprzedawali ciasta upieczone przez uczniów i ich rodziców. Smakowite wypieki sprzedawali Paulina Andrzejczuk, Katarzyna Marek, Monika Służalska, Joanna Fortuna, Karolina Burchan i Kamil Naporowski a wspierały ich nauczycielki Halina Woźniak i Mirosława Gajda.
Ze sprzedaży ciast uzyskano 368zł i taką kwotę przekazaliśmy na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
12 stycznia w Krakowie odbył się okręgowy etap IV Olimpiady Hotelarskiej. Naszą szkołę reprezentowały: Sylwia Ściubis oraz Aleksandra Żabczak z klasyIVh.
23 styczniaodbyły się pierwsze zajęcia Młodzieżowego Inkubatora Przedsiębiorczości w ramach projektu unijnego w naszej szkole. Wszyscy uczestnicy zapoznali się z tematyką Marketingu mix, analizą SWOT oraz podejmowania świadomych decyzji. Szczególne zainteresowanie wzbudziło ćwiczenie dotyczące tworzenia analizy SWOT gdzie uczestnicy mogli dokładnie sprawdzić mocne oraz słabe strony swojej przyszłej firmy. Prowadzący zajęcia Pan Tomasz Kosiński udzielił także wielu cennych rad dotyczących prowadzenia przyszłego biznesu.
23 stycznia w naszej Szkole odbył się koncert KURAKAS- wykonawców muzyki latynoamerykańskiej. Zespół w składzie: Rafael Alfaro Alvarado, Mirko Fernandez Sanchez i Maciej Malcec wykonał takie szlagiery jak : El Mariachi, Corazan Espinado, Guantanamera, Camusa Negra, la Bamba, Macarena.
7 lutegoprzedstawiciele Szkolnego Koła Teatralnego "Lemour" wraz z opiekunami pojechali do DOMU OJCA GWIDONA w Pacanowie, aby z racji przypadającego w dniu poprzednim patronalnego święta tej placówki opiekuńczo - wychowawczej jeszcze raz spotkać się z naszymi małymi przyjaciółmi i sprawić im miłą niespodziankę. Kierując się wrażliwością serca uczestnicy tegorocznych Jasełek postanowili przekazać fundusze, jakie zebrali w trakcie kolędowania w Sanatorium "Zbyszko" na upominki dla dzieci, które poznali podczas grudniowych odwiedzin. Nasi mali przyjaciele w dowód wdzięczności ofiarowali nam własnoręcznie wykonany obrazek i życzyli, aby nas również spotykało to dobro, które potrafimy dzielić z innymi.
4 lutego uczniowie klas maturalnych naszej szkoły bawili się na tradycyjnej „studniówce”. Sobotnia impreza odbyła się w hali przy ul. Kusocińskiego. Pod kopułą ogromnego sułtańskiego namiotu, „setkę” odmierzało pięć klas: III A LO z wychowawczynią Justyną Szumilas, III B LO z Anetą Wójcikiewicz, IV a
- z Teodozją Plebańczyk, IV g –z Katarzyną Majcher, IV h – z Krystyną Kaszubą. W sumie 142 abiturientów. „Chodzonego” z figurami zatańczyło 24 pary. Był też tradycyjny walc profesorski oraz Anioły Wdzięczności dla Dyrektora i Wychowawców. Udany bal, to w dużej mierze zasługa rodziców. To dzięki nim maturzyści ucztowali przy pełnych stołach, a taneczne harce na parkiecie trwały do pierwszego piania kura.
6 marcauczniowie naszej szkoły wzięli udziałw konkursie dla uczniów szkół ponadgimnzjalnych z województwa świętokrzyskiego pt. "Podsumowanie I dekady XXI wieku w Polsce. Próba oceny życia politycznego, społecznego i gospodarczego (lata 2001-2010)"organizowanym przez Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zespół uczniów naszej Szkoły: Angelika Huptys, Klaudia Szafranek, Magdalena Szumilas i Dawid Maj pod kierunkiem nauczyciela historii Mariusza Żabińskiego zajął II miejsce w tym konkursie i znalazł się w gronie laureatów, zdobywając jedną z głównych nagród, którą jest wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
6 marcamaturzyści z naszej szkoły udali się na pielgrzymkę autokarową do Częstochowy, aby, jak co roku o tej porze polecać Bogu pomyślne zdanie tego najważniejszego egzaminu.
Podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. biskupa Mariana Florczyka powierzano orędownictwu Matki Bożej wszystkie intencje, z jakimi przyjechali ci młodzi ludzie do tego najważniejszego z polskich sanktuariów.
8 marca uczniowie naszej szkoły z klasy I A LO, II A LO i 3 h przygotowali uroczystą akademięz okazji Dnia Kobiet pt. "Z kobietami źle, bez nich jeszcze gorzej ", którą poprowadzili świetnie sprawdzający się w roli prezenterów Bartosz Fijałkowski z 3 h oraz debiutujący Piotr Syrkiewicz z 1 A LO. W humorystycznych scenkach: "Adam w raju" i "Czasy prehistoryczne" uczniowie: Patryk Kajderowicz, Mateusz Religa, Grzegorz Pruś i Sebastian Sarnecki próbowali na wesoło pokazać szczególne znaczenie kobiet w życiu mężczyzn. W programie nie zabrakło również pięknych kobiecych głosów. Karolina Ćwiertnia zaśpiewała piosenkę Alicji Majewskiej "Być kobietą", a towarzyszyła jej grupa taneczna w składzie: Małgorzata Gunia, Katarzyna Kern, Małgorzata Narwojsz, Agata Mazur, Agnieszka Zębala.Drugą nostalgiczną piosenkę S. Krajewskiego "Nie jesteś sama" zaśpiewała Klaudia Marek.
Nad całością opiekę sprawowały Panie: Agnieszka Bałaga i Marzena Kasperek.Na zakończenie życzenia wszystkim Paniom złożył Dyrektor A. Bilewski, a także przewodnicząca Rady Rodziców R. Trzeskowska. Rada Rodziców ufundowała dla Pań – pracownic ZSP słodkie podarunki, które wręczali prowadzący imprezę uczniowie.
Tygodnik Ponidzia, 20 marca 2012
12 marca odbyło się spotkanie młodzieży klas drugich naszej szkoły z prokuratorem. Podczas pierwszej tury uczniowie klas zasadniczych
i technikum wysłuchali wykładu pani prokurator Anety Kuli – Wodeckiej. W drugiej turze uczniowie klas licealnych uczestniczyli
w spotkaniu z panią prokurator Anną Skorupą. Podczas obu spotkań były omawiane tematy dotyczące cyberprzemocy, odpowiedzialności karnej pełnoletnich i młodocianych, przestępczości narkotykowej. Uczniowie chętnie korzystali z możliwości zadawania nurtujących ich pytań. A można było uzyskać naprawdę wiele istotnych informacji, jak na przykład tej, że w czerwcu 2011 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego zawierająca zapis o nowym rodzaju przestępstwa polegającego na stosowaniu przemocy emocjonalnej czyli tzw. stalkingu. Zgodnie z dodanym do k.k. art. 190a odpowiedzialności karnej będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Za takie zachowanie będzie groziła kara pozbawienia wolności do trzech lat. Spotkanie, które miało na celu uświadomienie konsekwencji nagannych zachowań młodych ludzi na pewno umocniło przekonanie, żewarto żyć w zgodzie z prawem.
12 marca w naszej szkole odbył się wewnątrzszkolny konkurs dla klas hotelarskich pn. "Kuchnie Świata".
Organizatorem konkursu był Szkolny Klub Europejski oraz opiekun Klubu i nauczyciel przedmiotów zawodowych p. Barbara Cieplińska. Jury oceniało aranżację stołów, smak potraw oraz pomysłowość wykonanych dań. Nagrodęspecjalną zdobyły uczennice klasy II h - Magdziak Monika, Bębenek Martyna, Rutkowska Klaudia, Spót Joanna za kuchnię hawajską oraz oprawę artystyczną pokazu. I miejsce zdobyły uczennice klasy IV h - Kostka Monika, Loc Katarzyna, Białowąs Patrycja, Charyga Monika - prezentujące kuchnię polską. II miejsce zdobyły uczennice prezentujące kuchnię holenderską i grecka - Kędzierska Danika, Kowalik Dorota, Rzępała Ewelina, Walasek Aleksandra. III miejsce zdobyły uczennice prezentujące kuchnię grecką - Misterkiewicz Agnieszka, Mazur Justyna, Żabczak Aleksandra, Ściubis Sylwia. Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody ufundowane przez kieleckie Biuro Poselskie Europosła Czesława Siekierskiego oraz przez Centrum Informacji Turystycznej w Busku-Zdroju.
16 marca w auli Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, odbyły się obchody Święta liczby π zorganizowane przez Instytut Matematyki. Głównie byli to uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a wśród nich się również uczniowie naszej szkoły. Na początek wszyscy zebrani wysłuchali referatu pt. „Nie taki matematyk straszny jak go malują”. Referat opowiadał o ciekawych anegdotach związanych ze sławnymi matematykami oraz matematyką. Kolejnym punktem programu był konkurs z nagrodami pt. „Pilionerzy”.
Zasady były bardzo podobne do teleturnieju „Milionerzy”. Pytania były związane z prezentowanym referatem, liczbą pi i ogólną wiedzą matematyczną. Była to świetna zabawa. Każda para dostała symboliczny czek na wygraną sumę wyrażoną w Pilionach oraz drobne upominki, natomiast wygrana para - nagrody rzeczowe.
Na zakończenie obchodów Święta Liczby Pi zostały ogłoszone wyniki konkursów i wręczone nagrody.
Wyniki konkursu „Matematycy w krzywym zwierciadle”
I miejsce
Klaudia Sobańska „Eratostenes”, ZSP Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju.
II miejsce
Karolina Więckowska „Albert Einstein”, ZSP Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju.
20 marca młodzież naszej szkoły z nauczycielami bibliotekarzami: Barbarą Pobiegą i Haliną Szczepanik-Woźniak uczestniczyła w Miejsko -Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju w spotkaniu autorskimzBarbarą Rybałtowską, pisarką, piosenkarką, autorką tekstów piosenek, aktorką, malarką, autorką wielu powieści i biografii. Niezwykle popularne są jej powieści „Bez pożegnania”, „Szkoła pod baobabem”, „Koło graniaste”, „Mea culpa”, „Kuszenie losu”, „Romanse w Paryżu”, „Magia przeznaczenia” czy też biografia „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści pisarki o jej ciekawym dzieciństwie spędzonym na obczyźnie. Szczególnie zainteresował ją trzydziestoletni okres pobytu pisarki w środowisku paryskiej bohemy artystycznej. Pani Barbara podpisała nam książkę swojego autorstwa, która znajduje się w zbiorach naszej biblioteki szkolnej.
Tygodnik Ponidzia, 10 kwietnia 2012
21 marca odbyły się w naszej szkole Wybory Miss Wiosny.
Koronę Miss Wiosny zdobyła, rywalizując z 7 kandydatkami, uczennica klasy Ie - Katarzyna Bajor. Otrzymała ją z rąk ubiegłorocznej miss - Klaudii Szafranek. Nowa królowa jest zodiakalnym lwem, interesuje się muzyką, lubi biegać boso po łące. Wybory Miss Wiosny cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Młodzież zgromadzona na sali gimnastycznej bawiła się wspaniale. Konkurs z dużą swobodą poprowadzili eleganccy dżentelmeni - Kamil Naporowski i Michał Madej. W jury zasiedli pani dyrektor A. Gradzik, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Joanna Fortuna i znawca kobiecych wdzięków - Bartosz Fijałkowski. Nasze szkolne "pretty women": K. Bajor, E. Ździebko, K. Zabłotna, K. Kern, K. Marek, A. Wic i tajemnicza Pamela zmagały się w 7 konkurencjach: prezentacja strojów na co dzień, test na inteligencję, pokaz wiosennego nakrycia głowy i stroju, reklama, talenty artystyczne. Wśród czarujących, ubranych w bajecznie kolorowe, pełne fantazji stroje, dziewczyn, szczególnie wyróżniała się jedna - Pamela. Jej niewątpliwy urok i kuszące powabne kształty sprawiły, że męskie serca zabiły mocniej. Jakież było rozczarowanie gdy okazało się, że zjawiskowa blondynka to nie Pamela a przebrany Jakub. Trzeba przyznać, że Kuba świetnie zagrał rolę "superlaski". Jego występ został nagrodzony gromkimi brawami i tytułem Miss Publiczności. Znakomicie zaprezentowały się również w wiosennym repertuarze nasze wokalistki: K. Zabłotna, K. Szafranek i K. Ćwiertnia. Ich ciepłe, piękne głosy uświetniły Wybory Miss 2012, imprezę przygotowaną przez Samorząd Uczniowski z opiekunkami panią Renatą Sowińską i H. Woźniak oraz p. pedagog A. Jaskulską.
Tygodnik Ponidzia, 27 marca 2012, dyplom
27 marca w auli Instytutu Ekonomii i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się pierwszy finał "Świętokrzyskiego Konkursu Wiedzy z Rachunkowości" adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu ekonomicznym z województwa świętokrzyskiego. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Kielcach oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
W pierwszym etapie wzięło udział 87 uczniów. Uczniowie naszej szkoły znaleźli się w ścisłej czołówce laureatów i zajęli następujące miejsca:
Maciej Piotrowski -3 miejsce
Rafał Szczykut- 4 miejsce
Klaudia Kogut- 6 miejsce
29 marca uczennica naszej szkoły Kamila Zabłotna zajęła I miejsce
w Wojewódzkim Turnieju Piosenki Satyrycznej i Lirycznej Wojciecha Młynarskiego, który odbył się w BSCK.
30 marcaw naszej szkole odbyły się obchody Dnia Frankofonii.Międzynarodowa Organizacja Frankofonii jest organizacją skupiającą rządy krajów francuskojęzycznych. Wspólnota krajów frankofońskich obejmuje 56 państw i 19 obserwatorów. Celem Frankofonii jest m.in.: promowanie języka francuskiego, promowanie pokoju, demokracji i praw człowieka na świecie atakże promowanie nauki, rozwoju i kształcenia. W części oficjalnej uroczystości wszystkich przybyłych gości powitał dyrektor szkoły pan Andrzej Bilewski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wicedyrektor Konsulatu Francji-Pan Alain Schneider, Naczelnik Wydziału Edukacji - pani Renata Krzemień, przedstawiciel firmy Lafarge - Pan Michał Senderowski, Pani Jolanta Sadkowska, Pan Arkadiusz Markiewicz, a także gimnazjaliści wraz z opiekunami. Pan Alain Schneider wygłosił wykład na temat Francji i historycznych związków między Polską a Francją, historię francuskiej firmy Lafarge przybliżył Pan M. Senderowski, prelekcję „O muzyce francuskiej słów kilka…” wygłosiła Pani Jolanta Sadkowska. Zostały również rozdane nagrody w przeprowadzonych konkursach.
W konkursie plastycznym dla gimnazjalistów pt „Francja w moich oczach” przyznano nagrody:
I miejsce: Weronika Lipiec - SG Nr1 Busko-Zdrój;
II miejsce: Magdalena Walasek - SG Nr 1 Busko-Zdrój;
III miejsce: Urszula Kluźniak - Gimnazjum w Stopnicy.
Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla:
1. Hubert Sowula - SG w Solcu-Zdroju;
2. Klaudia Szczepanowska - ZPO Nr 1 Busko-Zdrój;
3. Dominika Mazur - Gimnazjum w Stopnicy.
W konkursie „Wiedzy o krajach frankofońskich” przyznano nagrody dla:
I miejsce: Jakub Nalepa z kl. 1ALO;
II miejsce: Agata Bulska z kl.1ALO;
III miejsce: Klaudia Piątkowska kl. 2e.
Wyróżnienia:
1. Mateusz Religa kl. 1ALO;
2. Katarzyna Żurek kl. 1ALO.
Część oficjalną poprowadzili: Małgorzata Borek i Wiktor Trzeszkowski z klasy 2ALO. W części artystycznej przewodnikami po Francji byli Paulina Hofman i Bartosz Fijałkowski z kl. 3h. Utwór z Musicalu Notre Dame de Paris „Lune” zaśpiewała Kamila Zabłotna z kl. 2ALO, piosenkę Edith Piaf „Milord” zaśpiewała Karolina Ćwiertnia z kl. 1ALO, a utwór Celine Dion „Je t’aime encore” wykonała Paulina Łyś z kl. 3h. W roli ducha Ludwika XIV wystąpił Hubert Brzostkiewicz z kl. 1BLO, a w roli malarza Maneta-Jakub Nalepa z kl. 1ALO, stroje Coco Chanel prezentowały: Klaudia Marek z kl. 1ALO i Joanna Fortuna z kl. 3e. Obsługa techniczna-Sebastian Sarnecki z kl. 2ALO. Dużymi owacjami został przyjęty kankan w wykonaniu uczennic z kl. 1ALO w składzie: Małgorzata Gunia, Katarzyna Kern, Agata Mazur, Małgorzata Narwojsz
i Agnieszka Zębala.
Podsumowaniem Dnia Obchodów Frankofonii była degustacja potraw kuchni francuskiej przygotowanej przez uczniów z „Klubu Fascynacji Kulinarnych” pod opieką Pani Małgorzaty Zdanowskiej – Gacek działający w ZSP NR1.
Nad całością opiekę sprawowały Pani Marzena Kasperek
i Agnieszka Bałaga.
Tygodnik Ponidzia, 24 kwietnia
2 kwietniaodbył się w naszej szkole konkurs na najładniejsze jajko wielkanocne, w którym wzięli udział uczniowie klas hotelarskich. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu była pani Barbara Cieplińska. Jury konkursu w składzie: pan dyrektor A. Bilewski, pani dyrektor A. Gradzik oraz pani pedagog A. Jaskulska mieli duże trudności z wyborem najpiękniejszych jajek wielkanocnych. Wszystkie były niezwykle kunsztownie i oryginalnie wykonane.
3 kwietnia wzięliśmy udział w VIII Powiatowych Targach Edukacyjnych skierowanych do uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy już niedługo muszą podjąć decyzję – którą szkołę wybrać, aby kontynuować naukę. Staraliśmy się zapoznać gimnazjalistów
z bogatą ofertą kierunków kształcenia i profili w naszej szkole. Zainteresowanie było bardzo duże.
Największe zainteresowanie wzbudzało stoisko kulinarne.
Echo Dnia, 13 kwietnia 2012
Echo Dnia, 14 kwietnia 2012
Echo Dnia, 20 kwietnia 2012
18 kwietnia odbył się II Prawniczy Konkurs Krasomówczy, który został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, Okręgową Radę Adwokacką w Kielcach i Wyższą Szkołę Ekonomii i Prawa z Kielc. Wzięło w nim udział 23 licealistów ze świętokrzyskich szkół. Zadaniem uczestników było wygłoszenie mowy oskarżycielskiej lub obrończej dot. postaci literackiej z „Potopu” – Andrzeja Kmicica. Uczniowie przygotowywali się do wystąpienia zarówno w charakterze prokuratora jak i adwokata. Komisja oceniająca brała pod uwagę m.in. umiejętność argumentowania, bogactwo języka i jasność formułowanych myśli. Poziom uczestników okazał się dość wysoki i trudno było wybrać najlepszych. Uczeń II klasy LOnaszej szkoły Michał Madej zajął I miejsce w tym konkursie pokonując reprezentantów kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego.
Echo Dnia, 30 kwietnia 2012
23 kwietniaw naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie IIKonkursu Wiedzy Ekonomicznej dla gimnazjalistów powiatu buskiego, kazimierskiego i pińczowskiego. Tematem przewodnim II edycji były finanse i bankowość. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy ekonomicznej oraz jej praktyczne zastosowanie. Uczniowie biorący udział w konkursie podczas
3-etapowych zmagań z problematyką z zakresu finansów i bankowości wykazali się bardzo dużą wiedzą z a także potrafili ją zastosować w praktyce, min. obliczali raty kredytu, opłacalność inwestycji, zdolność kredytową, zysk z inwestycji finansowych. W konkursie wzięło udział 148 gimnazjalistów z 12 szkół powiatu buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. W uroczystości uczestniczyli:laureaci konkursu wraz opiekunami, przedstawiciele sponsorów: Pani Marzena Syczuk z Grupy Polskie Składy Budowlane SA, Pan Mariusz Owczarczyk - Dyrektor Banku Przemysłowo-Handlowego w Busku-Zdroju, Pan Grzegorz Pankowski - Kancelaria Doradztwa Podatkowego, których serdecznie powitał dyrektor szkoły pan Andrzej Bilewski.
Nagrody otrzymali:
Pierwsze miejsce:Marcin Tomal –Samorządowe Gimnazjum im. Świętej Kingi w Nowym Korczynie - notebook
Drugie miejsce:Ewa Mierzwa– Samorządowe Gimnazjum
w Podgajach - odtwarzacz MP4
Trzecie miejsce: Joanna Kmieciak – Samorządne Gimnazjum Nr 2 w Busku-Zdroju – odtwarzacz MP4
Nagroda specjalna (dla gimnazjum, z którego w konkursie wzięło udział najwięcej uczniów): Samorządowe Gimnazjum Nr 2
w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku- Zdroju – odtwarzacz DVD.
Wyróżnienia i nagrody specjalne – T-shirty oraz notatniki
i długopisy otrzymalili:
Samorządowe Gimnazjum Nr 2 z Buska-Zdroju:
Bartosz Rębak
Kaja Sokołowska
Samorządowe Gimnazjum w Solcu Zdroju:
Katarzyna Fortuna
Karol Chyb
Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Stopnicy:
Natalia Zych
Gimnazjum nr 2 w Ratajach Słupskich:
Jakub Kowalik
Samorządowe Gimnazjum im. Świętej Kingi w Nowym Korczynie:
Karol Dybała
Michał Tomal
Wiktor Zych
Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach :
Weronika Borowska
Mariola Wojciechowska.
Po wręczeniu nagród, dyrektor Andrzej Bilewski podziękował wszystkim opiekunom wyróżnionych szkół oraz sponsorom.
Dyrektor zachęcił uczniów gimnazjum do zgłębiania wiedzyz zakresu ekonomii, przedstawił korzyści jakie płyną z wyboru technikum ekonomicznego co potwierdzili zaproszeni goście, którzy w większości ukończyli technikum.
Przybyli goście obejrzeli również pracownie szkolne oraz pracę uczniów w firmie symulacyjnej.
W związku z dużym zainteresowaniem gimnazjów tą formą aktywności oraz bardzo dobrymi efektami, w przyszłym roku planowana jest III edycja konkursu.
27 kwietnia,tak jak co roku, pożegnaliśmy uroczystym apelem tegorocznych maturzystów. Był to szczególny dzień dla uczniów, którzy właśnie dziś zakończyli kolejny etap swojego życia – ukończyli szkołę średnią. Dyrektor szkoły pan Andrzej Bilewski, po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przekazał nagrody książkowe i wyróżnienia dla uczniów wykazujących się szczególnymi osiągnięciami, zarówno w edukacji jak i zajęciach pozaszkolnych.
Ponadto zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe od pana Starosty dla najlepszych uczniów. Rodzice uczestniczący w uroczystości zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi, które otrzymali z rąk dyrektora szkoły. Uczniowie klasy 2 LO B, żegnając swoich starszych kolegów, życzyli im udanych egzaminów maturalnych i wręczyli słodkie upominki. Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci tegorocznych absolwentów. Może po latach z „łezką w oku" wspomną tych, którzy tu zostali: troskliwych nauczycieli i wychowawców, młodszych kolegów i koleżanki. Przecież to tutaj zrodziły się wielkie odkrycia, emocje, przyjaźnie i wspaniałe uczucia. To, co do niedawna było obce i nieznane - stawało się zrozumiale, przyjazne i bliskie.
27 kwietnia. uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami historii: Agnieszką Bałagą i Mariuszem Żabińskim, przygotowali apel poświęcony 221 rocznicy uchwalenia najważniejszego dzieła Sejmu Wielkiego nazywanego często Czteroletnim, jakim była ustawa rządowa z 1791 roku, czyli Konstytucja 3 Maja. Tradycją naszej szkoły stało się uhonorowanie występujących w apelu uczniów flagami i przypomnieniu wszystkim uczestnikom uroczystości o wywieszeniu przed swoimi domami w święta majowe biało czerwonych flag
4 maja, jak co roku o tej porze, rozpoczęły się egzaminy maturalne, które potrwają do 21 maja. Najpierw abiturienci będą się zmagać pisemnie z przedmiotami obowiązkowymi takimi jak: język polski, matematyka i język obcy nowożytny.
Potem przystąpią do egzaminów ustnych. Niektórzy z nich wybrali po kilka dodatkowych przedmiotów nadobowiązkowych.
9 majadziewczęta, których największą pasją jest piłka nożna spotkały się na V Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Buskiego, zorganizowanym w naszej szkole. Zawodniczki walczyły nie tylko o piękne puchary ufundowane przez Dyrekcję i Radę Rodziców popularnego "Kopernika", ale również o nagrody indywidualne (sprzęt sportowy renomowanych firm za łączną kwotę 1000 zł.).
Do zawodów zgłosiło się 5 drużyn reprezentujących: Samorządowe Gimnazjum Pacanów, Samorządowe Gimnazjum Cieszkowy, Samorządowe Gimnazjum Zbludowice, Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku- Zdroju oraz Zespół Szkół Opatowiec.
Głównym faworytem była drużyna dziewcząt z Pacanowa, która dwa razy triumfowała w poprzednich latach.
W wyniku losowania Turniej zainaugurowały zawodniczki reprezentujące właśnie Pacanów i Opatowiec. Jak przystało na faworyta, Pacanów nie zawiódł i zwyciężył 1:0
Najskuteczniejszą zawodniczką turnieju została Matuszewska Małgorzata (Pacanów), która zdobyła trzy bramki.
Njalepszą Bramkarką wybrano Magdalenę Religę (Pacanów),
natomiast najlepszą zawodniczką Turnieju została Szumera Weronika (Zbludowice).
Wyniki wszystkich drużyn:
1 miejsce Samorządowe Gimnazjum Pacanów
2 miejsce Samorządowe Gimnazjum Zbludowice
3 miejsce Samorządowe Giminazjum Cieszkowy
4 miejsce Zespół Szkół Opatowiec
5 miejsce Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdróju.
9 majaw Kielcach w Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się konferencja pt. "Europa dla młodzieży". Organizatorem był dr Czesław Siekierski poseł do Parlamentu Europejskiego.
W spotkaniu brała udział grupa uczennic z I klasy Technikum hotelarskiego, należących do Szkolnego Klubu Europejskiego działającego w ZSP 1 wraz z opiekunką p. Barbarą Cieplińską. Uczestników konferencji powitał dr Adam Stoksik, następnie głos zabrał dr Czesław Siekierski, który wygłosił referat nt. "Osiem lat Polski w Unii Europejskiej - doświadczenia. Perspektywa finansowa 2014 - 2020." Uczniowie w trakcie konferencji zostali zapoznani z możliwością pracy w UE. Następnie uczestnicy zostali poczęstowani pysznym obiadem.
26 maja w naszej szkole odbył się zjazd absolwentów rocznika 72. To był dzień... Przybyli z różnych stron świata, 40 lat temu zdawali maturę.
5 czerwca z okazji "Dnia Szkoły bez przemocy", promującego w tym roku ideę bezpiecznego kibicowania i przestrzegania zasad fair play, został zorganizowany w naszej szkole Turniej profilaktyczny "Stop nałogom i przemocy", w którym wzięły udział klasy pierwsze. Uczniowie rywalizowali ze sobą w 7 konkurencjach. Zmagania dostarczyły wszystkim dużo emocji i dobrej zabawy.
Młodzież doskonale poradziła sobie z testem, krzyżówką profilaktyczną i mapą skojarzeń. Bardzo dobrze wypadły także umiejętności aktorskie - odgrywanie scenek. Celnością rzutów piłeczką tenisową do makiety papierosa popisały się dziewczęta. Chłopcy udowodnili, że mają dobrą wydolność płuc (konkurencja nadmuchiwania balonów). W tym roku jak i w poprzednich latach nie zabrakło wystawy oryginalnych, pomysłowych plakatów ukazujących skutki nałogów. Autorki trzech najlepszych prac zostały nagrodzone książkami. Imprezę, jak zwykle z humorem, poprowadzili Kamil Naporowski i Michał Madej. Jury Turnieju w składzie: dyrektor - Andrzej Bilewski, H. Woźniak (bibliotekarka) i E. Bożek (pielęgniarka) miało trudne zadanie z wyłonieniem najlepszej klasy. Różnice punktów były minimalne. Ostatecznie wygrała klasa IB LO,
2 miejsce zajęła klasa Ig, a 3 miejsce klasa IA LO. Zwycięskie klasy otrzymały słodkie upominki. Na pewno wszyscy będziemy długo wspominać występ Patrycji Sagan, która pięknie zaśpiewała, we własnej interpretacji, dwie piosenki o jakże wymownych dla tej uroczystości tytułach "Przeżyj to sam" i "Wznieś serce nad zło". Organizatorki Turnieju i "Dnia Szkoły bez Przemocy", panie Renata Sowińska i Anna Jaskulska, dziękują wszystkim uczniom biorącym udział w imprezie i zaangażowanym w jej przygotowanie. Wierzymy, że integracja społeczności szkolnej w celu przeciwstawienia się złu jakim jest przemoc oraz w walce z nałogami to dobry sposób na przemyślenie i wybór własnej drogi życiowej.
5 czerwcapożegnaliśmy absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Był to dzień dla nich szczególny, gdyż po raz ostatni oczekiwali na wręczenie świadectw w murach naszej szkoły.
Uroczystość była okazją do podsumowania trzech lat pracy i do wyróżnienia tych, którzy mieli najwyższe średnie i bardzo dobrą frekwencję. Dyrektor szkoły, pan Andrzej Bilewski, wręczył najlepszym uczniom świadectwa ukończenia szkoły oraz złożył na ręce rodziców gratulacje i podziękowania za wzorowe wychowanie młodych Polaków. Uczniowie klasy 1TH i 1 AW pożegnali starszych kolegów słodyczami oraz życzeniami płynącym z głębi serca. Myśli i serca absolwentów zwróciły się
w stronę tych, którzy byli ich przewodnikami, którzy prowadzili ich po zawiłościach i zakrętach życia szkolnego – ku nauczycielom
i wychowawcom. Czas spędzony w szkole dla tegorocznych absolwentów dobiegł już końca. Przed nimi nowe wyzwania, nowe pomysły, nowe drogi. Życzymy im wszystkim powodzenia
w dorosłym życiu!
13 czerwcaw nagrodę za najlepszą frekwencję klasa I technikum żywienia
i gospodarstwa domowego oraz uczniowie z innych klas wyróżniający się aktywną postawą, wybrali się na wycieczkę.
Program obejmował zwiedzanie:
- dawnej rezydencji magnackiej - Zamku w Baranowie Sandomierskim. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej, jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. - ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe - najdziwniejszego
i najbardziej tajemniczego zamku w okolicach Sandomierza, a być może nawet w całej Polsce.
18 czerwcarozpoczęły się egzaminy z przygotowania zawodowego dla absolwentów technikum. Pierwszego dnia będą rozwiązywać zadania teoretyczne, w następnych dniach będą się zmagać
z konkretnymi projektami.