Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I
 

Rok szkolny 2010/2011

 
1 wrześniaodbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2010/2011.Najwięcej emocji wywołało rozpoczęcie roku wśród pierwszoklasistów. Nowa szkoła, nowi nauczyciele, koleżanki i koledzy to duży stres, który trzeba pokonać. Szczególną uwagą i troską otaczamy nowych uczniów. Staramy się, aby ich adaptacja w naszych murach przebiegała szybko i aby już po pierwszym miesiącu czuli się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. Nasza szkoła jest bezpieczna i przyjazna. Tworzymy dobry klimat do zdobywania wiedzy, rzetelnie wychowujemy młodych ludzi i proponujemy im szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.
Wszystkie klasy pierwsze w ramach programu „Poznajmy się i zaprzyjaźnijmy” biorą udział  w wycieczkach integracyjnych z wychowawcami oraz ćwiczeniach z pedagogiem szkolnym.
Za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorową frekwencję uczniowie mogą uzyskać:
- stypendium Premiera (może je otrzymać jeden uczeń z każdego typu szkoły – LO, Technikum nr 1, który otrzymał promocję z wyróżnieniem i uzyskał przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki, co najmniej dobre.
- stypendium Starosty – średnia ocen 4,5, wzorowe zachowanie (może otrzymać jeden uczeń  z każdego typu szkoły),
- stypendium Dyrektora w kwocie 100zł – za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.
Stypendystami Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2010/2011 są Martyna Nurek z klasy II A LO - średnia ocen 5,07; wzorowe zachowanie i Agnieszka Miśkowiec z klasy IV h Technikum – średnia ocen 5,28; wzorowe zachowanie.
Co roku w szkole odbywa się konkurs na najwyższa frekwencję wśród klas. Nagrodą w tym konkursie jest wycieczka dla klasy, która uzyskała najlepszą frekwencję liczoną średnio po każdych 2 miesiącach roku szkolnego. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym i wielu innych konkursach, kołach zainteresowań, przedsięwzięciach i imprezach organizowanych w szkole. Aktywne uczestnictwo w życiu szkoły, Samorządu Uczniowskiego wzbogaca osobowość uczniów, sprawia, że są dobrze postrzegani i oceniani przez innych. Po latach, wracając wspomnieniami do czasów szkolnych, będziecie zadowoleni, że spędzony tu czas nie był czasem zmarnowanym, a wypełnionym oprócz nauki ciekawymi doświadczeniami, miłą zabawą  i dobrym przygotowaniem do samodzielnego życia w społeczeństwie.
8 października o godzinie 14 30 rozpoczęła się w naszej szkole wielka gala otwarcia hali sportowej.
Uroczystość miała bogatą oprawę. Były greckie boginie, znicz olimpijski, deszcz konfetti i zielony tort w kształcie boiska futbolowego.
Na galę przybyli: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł, liderzy buskich samorządów- ze starostą Jerzym Kolarzem i burmistrzem Piotrem Wąsowiczem na czele.
Przecięto biało-czerwoną wstęgę, zawieszoną przed głównym wejściem.
Poświęcenia hali, dokonał proboszcz, kanonik Tadeusz Szlachta.
Hala powstała w rekordowo krótkim czasie- zaledwie 14 miesięcy. Jest to obiekt dwupoziomowy, zaś na piętrze znajdują się trybuny. Koszt budowy przekroczył 2,5 miliona złotych, z czego 60 procent stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.
W podziękowaniu za wsparcie inicjatywy budowy sali gimnastycznej" kryształowy puchar z kulą ziemską (symbol szkoły kopernikowskiej) dla marszałka woj. świętokrzyskiego Adama Jarubasa
Galę otwarcia uświetnił spektakl artystyczny, przygotowany przez uczniów pod opieką opiekunki koła teatralnego - Justyny Szumilas. Była to spektakularna promocja sportu i zdrowego stylu życia. Tak jak na prawdziwych igrzyskach zapłonął znicz olimpijski.
Historyczny pierwszy mecz w nowej hali rozegrali koszykarze.
W pokazowym pojedynku uczniów oraz uczennic „ekonomika” panowie okazali się dżentelmenami, więc z prezentu skorzystały dziewczęta. Zwyciężyły pewnie, otrzymując puchar i gromkie brawa publiczności. 
 Świętokrzyska kurator oświaty pani Małgorzata Muzoł i starosta buski pan Jerzy Kolarz zostali poproszeni o pokrojenie fantazyjnego tortu w kształcie boiska sportowego.
12 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konferencji popularnonaukowej z okazji 70-lecia powstania Batalionów Chłopskich.
Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali referatów na temat działalności BCH na terenie powiatu buskiego oraz byłego województwa kieleckiego. Istotną częścią spotkania było rozdanie nagród laureatom i uczestnikom powiatowego Konkursu Wiedzy Historycznej pn. "Ruch Ludowy w Polsce w latach 1918-1949". Wśród wyróżnionych nie zabrakło oczywiście uczniów naszej szkoły:
1. Karol Smolny - klasa III B LO
2. Aleksandra Cupiał - klasa I A LO
3. Justyna Chabinka - klasa I A LO
4. Karolina Bieluń - klasa I A LO
Konferencja zakończyła się występem artystycznym przygotowanym przez nasz chór szkolny pod kierunkiem pani profesor Mirosławy Gajdy i Anety Wójcikiewicz.
 Pieśni żołnierskie i partyzanckie oraz recytowane wiersze wzruszyły wszystkich. Kombatanci ze łzami w oczach włączali się do wspólnego śpiewu.
Spotkanie to odsłoniło przed młodzieżą inne oblicze historii, które można poznać tylko ze wspomnień jej uczestników i twórców.
13października o godz. 1300 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele miejscowych władz, Rodzice, Grono Pedagogiczne na czele z Dyrekcją Szkoły, emerytowani nauczyciele oraz młodzież.
Uroczystość zorganizowano w oddanej do użytku w październiku, nowoczesnej hali sportowej. Honory gospodarza pełnił dyrektor szkoły Andrzej Bilewski. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły.
W naszej szkole stało się tradycją, że w Dniu Edukacji Narodowej pierwszoklasiści przyjmowani są z honorami do grona szkolnej społeczności. Tym razem ślubowanie złożyło ponad 200 dziewcząt i chłopców, a 26 osób - delegacje siedmiu klas pierwszych - uroczyście, na sztandar szkoły.

Joasia z klasy pierwszej hotelarskiej, jako jedyna zjawiła się na gali... o kulach. Po pechowym złamaniu nogi musi sobie nimi pomagać przez pół roku, ale nie robi z tego tragedii.
Z okazji swojego święta nauczyciele otrzymali nagrody starosty buskiego w dziedzinie edukacji. Mają wymierną wartość - 2500 złotych, a w tym roku trafiły do Barbary Cieplińskiej i Renaty Sowińskiej. Nagrody wręczył wicestarosta Stanisław Klimczak. Dyrektor Szkoły, Andrzej Bilewski ufundował nagrody dyrektorskie. Równie atrakcyjne finansowo - w wysokości 1900 złotych. Otrzymało je piętnaście osób: pedagodzy oraz pracownicy administracji szkolnej.
W części artystycznej oglądaliśmy program przygotowany dla pierwszaków przez uczniów klas starszych. Były zabawne scenki kabaretowe - u lekarza, na szkolnej wywiadówce. 
 
W mini koncercie życzeń królowały: „Hej sokoły”, „Szalała, szalała”, „Daj mi tę noc”, „Głęboka studzienka” i gromkie „100 lat!” na cześć szkoły. A Ewelina Wieczorek ślicznie zaśpiewała „Rzekę marzeń” zespołu Bajm.
Klasę pokazali także rodzice, dodając do życzeń okazałych rozmiarów „kosz obfitości”. Na zakończenie uroczystości uczniowie klas pierwszych wsadzili, zgodnie z tradycją, siedem iglaków. Wkopano je po raz pierwszy w alejce obok nowej hali sportowej.
 
           Rada Rodziców ufundowała dla pedagogów smaczny okolicznościowy tort
15 października odbyły się szkolne eliminacje do XXXVII Olimpiady Historycznej 2010/2011.
                              W etapie szkolnym eliminacji wzięło udział 14-stu uczniów. Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki:
Cupiał Aleksandra
Bieluń Karolina
Nurek Martyna
Chabinka Justyna
Pruś Grzegorz. 
                              Będą teraz pisać prace badawcze, które do 8 XI zostaną wysłane do Komitetu Okręgowego Olimpiady Historycznej.
3 listopadao godzinie 900 rozpoczęła się próbna matura z matematyki. Wszyscy uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Nr 1 przystąpili do egzaminu.
Było tak jak na prawdziwej maturze - sprawdzanie dokumentów tożsamości, losowanie miejsc, zachowanie wszelkich procedur, ale... bez stresu.
- Dzisiaj zmierzymy się z problemem, sprawdzimy naszą wiedzę, przećwiczymy procedury, zobaczymy, co jeszcze tak naprawdę mamy do zrobienia - mówią uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego.
10 listopadaw naszej szkole odbyła się  akademia z okazji 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasłem tegorocznej uroczystości były słowa  "KOCHAM CIĘ,  POLSKO”
Uroczystość, jak zaznaczył dyrektor Andrzej Bielewski, odbywała się w szkole już po raz czwarty i stała się tradycją „Ekonomika”. Myślą przewodnią uroczystości było upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Polskę. Spektakl rozpoczynał występ Kamili Zabłotnej, która wykonała utwór „Tango na Głos”. Wiersze recytowane przez młodzież mówiły o  pięknie ojczystej ziemi  i miłości do niej, wyrażały radość z odzyskanej wolności. Śpiewane pieśni legionowe, żołnierskie i patriotyczne przypominały dawne czasy, przywoływały bohaterskie czyny naszych dziadków i pradziadków. Były wśród nich: „Krakowiak Kościuszki”, „Kadrówka”, „Marsz Strzelców”, „Leguny w niebie”, „Kalina Malina” i wiele innych. Na koniec Patrycja Sagan wykonała utwór pt. „Powrócisz tu”. Wieczór zakończono polonezem do melodii „Kochajmy się bracia mili”.
 Cała uroczystość została przygotowana przez młodzież pod kierunkiem Anety Wójcikiewicz ,Wioletty Czupryny-Kopeć, Mirosławy Gajdy oraz Ewy Dytkowskiej.
10 listopada wieczorem sala gimnastyczna naszej szkoły znów zapełniła się ludźmi. Tym razem byli to zaproszeni goście, pracownicy szkoły, mieszkańcy Buska.
Młodzież zaprezentowała ten sam program, który obejrzeli ich koleżanki i koledzy do południa. Piękne  pieśni patriotyczne, śpiewane przez nich zachwycały i wzruszały do łez niektórych zebranych widzów. 
15 listopadaodbyły się szkolne eliminacje do Olimpiady Wiedzy o Prawie. W szkolnych zawodach wzięło udział dwóch uczniów z klasy IVa: Klaudia Baran i Norbert Zając, którzy zakwalifikowali się do etapu okręgowego. Odbędzie się on 26 lutego 2011r
w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach.
18 listopada młodzież naszej szkoły, już po raz czwarty, wzięła udział w „Turnieju Honorowego Krwiodawstwa”. Do szkoły przyjechała ekipa terenowa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącego się w Kielcach. 35 uczniów postanowiło podarować swój życiodajny płyn potrzebującym. Łącznie oddali prawie 16 litrów krwi.
Korso, 30 listopada 2010
29 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów wszystkich klas drugich z panem prokuratorem Cezarym Kiszką na temat odpowiedzialności karnej młodzieży w świetle przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń. Przekazane przez pana prokuratora wiadomości były niezwykle cenne i przydatne dla każdego człowieka bo jak mówi jedna z podstawowych zasad prawa -   „Ignorantia iuris nocet” (nieznajomość prawa szkodzi).
       Młodzież aktywnie słuchała, widać, że była zainteresowana     tematem. Pan prokurator chętnie odpowiadał na pytania uczniów.
 

1-6 grudnia  w naszej szkole trwały obchody Dni Patrona Szkoły.

2 grudnia  w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Patronie Szkoły dla uczniów klas pierwszych. W tym roku wzięli w nim udział uczniowie reprezentujący wszystkie klasy pierwsze z liceum i technikum,łączniepięć zespołów.

 Eliminacje konkursowe odbyły się w pracowni nr 6 i były one podzielone na trzy części. Pierwsza część składała się z testu poświęconego biografii Kopernika i jego osiągnięciom w różnych dziedzinach nauki. W drugiej części konkursu drużyny musiały udzielić jak najszybszych odpowiedzi i wygrywała ta drużyna, która napisała pierwsza prawidłową odpowiedź. Ostatni etap konkursu obejmował prezentację multimedialną wybranych pomników Kopernika w Polsce i na świecie, tutaj zadaniem uczestników konkursu było wskazanie miasta, w którym znajduje się przedstawiony pomnik polskiego astronoma. Zwycięzcami konkursu została drużyna reprezentująca klasę I LO B w osobach: Angelika Huptys, Klaudia Szafranek i Magdalena Szumilas. Drugie miejsce zajęła reprezentacja uczniów z klasy I e Technikum Ekonomicznego: Piotr Mucha i Mikołaj Grabowski. Trzecie miejsce przypadło reprezentacji z klasy I LO C w składzie: Diana Obrębowska, Mateusz Marzec i Monika Banaś. Organizatorami Konkursu byli uczniowie działający w Szkolnym Kole Historycznym pod kierunkiem nauczyciela historii Mariusza Żabińskiego.

3 grudnia  w Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju odbył się konkurs powiatowy „Co musisz wiedzieć o HIV/AIDS” pod patronatem starosty buskiego Jerzego Kolarza. Wytypowani w szkolnych eliminacjach do tego etapu konkursu uczniowie: Ewa Bławat kl. II e, Małgorzata Słupska  z kl. II a LO i Dawid Maj z kl. I a LO, świetnie poradzili sobie z rozwiązaniem trudnego testu  i zdobyli II miejsce  w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Nasi laureaci otrzymali dyplomy, symboliczne prezenty oraz nagrody- puchar i książkę. Z sukcesu trzyosobowego zespołu cieszą się opiekunki uczniów  panie Renata Sowińska i Anna Jaskulska, które dobrze przygotowały młodzież do konkursu powiatowego.

 

7 grudnia  był dniem pełnym wrażeń dla uczniów naszej szkoły. Kończąca obchody Dni Patrona szkoły gala, miała bogaty i atrakcyjny program. Konkursy wiedzy, matematyczny, językowy i karaoke, wybory najlepszego ekonomisty i hotelarza, rewia kulinarna – to tylko niektóre z atrakcji. Nagrody były bardzo atrakcyjne. Do prestiżowej szarfy dla najlepszego ekonomisty Dyrektor Szkoły dokładał monetę z limitowanej edycji.

                     W konkursie plastycznym "Widok z paryskiego okna" najlepsze prace wykonały: Andżelika Wojciechowska,Paulina Hofman i Klaudia Kardynał, a najlepsi szkolni matematycy to Magdalena Kruk i Wojciech Kolarz

Pierwszakom wręczono odznaki z logo szkoły.

Podczas gali finałowej odbyło się uroczyste przekazanie opieki nad sztandarem Szkoły. Tworzący poczet sztandarowy- maturzyści Paweł Frania, Monika Dziadek i Sylwia Wójcicka zakończyli służbę przy chorągwi.

W nowym poczcie znaleźli się: chorąży Paweł Jastrząb oraz Jennifer Podkowa i Kamila Nabłotna jako asysta. Bardzo podobał się program artystyczny „Niech Ziemia kręci się” przygotowany przez szkolne Koło Teatralne Lemur. Na finał zeszliśmy do podziemi na smakowite „Kulinarne wędrówki po literaturze i filmie”

Echo Dnia, 10 grudnia 2010

Tygodnik ponidzia, 14 grudnia

Echo Dnia, 15 grudnia 2010

 

 17 stycznia w Kazimierzy Wielkiej odbyła się wielka gala związana z uhonorowaniem zdolnych i aktywnych uczniów z terenu Ponidzia. Z naszej szkoły stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymały dwie osoby: Agnieszka Miśkowiec oraz Marta Nurek. Szczęśliwe stypendystki będą przez 10 miesięcy dostawały po 258 zł. Gratulujemy zwyciężczyniom.

Tygodnik Ponidzia, 18 stycznia 2011

Echo Dnia, 21 stycznia 2011-01-25

 

18 stycznia w naszej szkole odbył się pokaz fryzur, makijażu i stylizacji paznokci przeznaczony dla młodzieży klas maturalnych w związku ze zbliżającymi się studniówkami. Cały pokaz był zgodny z panującymi trendami w modzie fryzjerskiej. Pokazowi towarzyszył pokaz multimedialny z dodatkowymi propozycjami i komentarzami.
Pokaz przygotowały uczennice klasy III aw Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1 w zawodzie fryzjer pod kierunkiem i opieką

p. Katarzyny Nowak.

22 stycznia para tegorocznych maturzystów Arleta Pabian i Krzysztof Kosała rozpoczęli tradycyjny bal studniówkowy w naszej szkole.

Głos zabrał również gospodarz – Dyrektor szkoły Pan Andrzej Bilewski, który przywitał Grono Pedagogiczne, zaproszonych gości, wśród których znaleźli się p. Bożentyna Pałka – Koruba – Wojewoda Świętokrzyski, p. Jerzy Kolarz – Starosta buski, p. Tomasz Mierzwa – wiceburmistrz MiG Busko Zdrój, a także rodziców oraz tegorocznych maturzystów. Bal tradycyjnie rozpoczął się staropolskim polonezem, który poprowadził w pierwszej parze Dyrektor szkoły pan Andrzej Bilewski z wojewodą panią Bożentyną Pałką – Korubą, wychowawcy klas maturalnych wraz ze swoimi wychowankami.

Zaproszeni goście: Pani Wojewoda, Pan Starosta i Pan Wiceburmistrz w swoich ciepłych i pełnych życzliwości słowach skierowali życzenia do uczniów. Maturzyści wręczyli bukiety kwiatów i złożyli podziękowania dyrekcji za stworzenie dogodnych warunków do zdobywania wiedzy, nauczycielom i wychowawcom za opiekę, zrozumienie i cierpliwość w poszukiwaniu własnej drogi

oraz rodzicom za to, że ten wyjątkowy bal przenieśli ze świata marzeń w rzeczywistość.

 

W czasie studniówkowej gali uczniowie klas maturalnych przyznali zasłużonym profesorom-wychowawcom swoje nagrody SKRZYDŁA WDZIĘCZNOŚCI. Nagrody te były wyrazem przyjaźni i wzajemnej sympatii wychowawców oraz uczniów, dowodem wdzięczności za trud  i poświęcenie włożone w pracę edukacyjną. Skrzydła wdzięczności otrzymali:

- w kategorii DYREKTOR Z KLASĄ – p. Andrzej Bilewski

- w kategorii KOBIETA PRZEDSIĘBIORCZA – wychowawca klasy IV h p. Barbara Cieplińska

- w kategorii WOMEN OF SECRET – wychowawca klasy IV a p. Małgorzata Piwońska

- w kategorii KOBIETA POEZJĄ PIJANA – wychowawca klasy III a LO p. Barbara Pobiega

- w kategorii KOBIETA FENIKS – SIŁĄ PĘDU I ROZPĘDU – wychowawca klasy III b LO p. Wioletta   Czupryna Kopeć.

Galę studniówkową przygotowali: p. Justyna Szumilas i p. Ewa Dytkowska, która  wraz z uczniami przygotowała poloneza. Nad oprawą muzyczną gali czuwali uczniowie z klasy 2 LO Magdalena Kulik  i Michał Jałocha

Bal zakończył się o pianiu kura, bo w myśl powiedzenia „… później już tylko …MATURA

 7 lutegonasi uczniowie z klasy III B LO oraz III Technikum kierunek:   hotelarstwo wraz z opiekunem panem Markiem Partyką udali się do niemieckiej szkoły partnerskiej w Brilon. Wizyta trwała do 11 lutego. Ze szkołą tą współpracujemy od roku 2007.  

15 lutego w nasze nowej hali odbył się Walentynkowy Turniej Piłki Siatkowej   Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych. O puchar Starosty Buskiego ubiegały się trzy drużyny:
1.     Drużyna Zespołu Szkół Zawodowych z Pińczowa,
2.     Reprezentacja Ostio w Busku-Zdroju,
3.     Drużyna naszej szkoły.
Rywalizacja była bardzo zacięta. Porywający doping uczniów naszej szkoły i wspaniała gra naszych siatkarek, zdecydowały o wynikach. Drużyna naszej szkoły zajęła w rozgrywkach I miejsce. Zawodniczką rozgrywek została uczennica z klasy III A LO Agnieszka Gajek.
Tygodnik Ponidzia, 22 lutego 2011

 

17 lutego dziewczęta z naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela w-f Adriana Szumilasa brały udział w zawodach sportowych w piłkę nożną, zajmując w nich wspaniałe I miejsce.

 

18 lutego w naszej szkole zakończył się uroczyście, trwający 3 miesiące, projekt e-learningowy dla młodzieży w ramach ogólnopolskiego projektu „Rekiny przedsiębiorczości”. Była to już druga edycja tego przedsięwzięcia. Rok temu kwalifikacje biznesowe podnosili uczniowie wchodzącego w skład zespołu liceum ogólnokształcącego. Szkolenie dotyczyło takich zagadnień, jak: inwestowanie, oszczędzanie i spekulowanie, rynek usług bankowych, giełda papierów wartościowych, rynek akcji oraz codzienne i niecodzienne decyzje finansowe. Nowością tegorocznej edycji było to, że wszystkie quizy zawierały dodatkowe pytania z zakresu terminologii finansowo-giełdowej, w języku angielskim. W styczniu odbyła się klasówka „Rekinów”. Jej zaliczenie powodowało wygenerowanie certyfikatu – dyplomu ukończenia kursu. W gronie laureatów znalazła się dziesiątka uczniów naszej szkoły: dziewięć dziewcząt i jeden chłopiec – Bartosz Fijałkowski. Opiekunem projektu była Krystyna Kaszuba.

Echo Dnia, 23 lutego 2011

 

 

28 lutego odbyła się wycieczka do Konsulatu i Instytutu Francuskiego w Krakowie. Uczniowie, którzy uczą się j. francuskiego oraz dziennikarze naszego szkolnego radia „BIT” spotkali się z wicedyrektorem Konsulatu i Instytutu Francuskiego w Krakowie panem Alainem Schneiderem. Zwiedzili także mediatekę oraz obejrzeli film w oryginale o Polinezji Francuskiej. Uczniowie wraz z panią Marzeną Kasperek zaprosili pana Alaina Schneidera na Dzień Frankofobii, który odbędzie się 18 marca w naszej szkole.

1 marca w tygodniku Korso z dnia 1 marca 2011 roku ukazał się artykuł na temat planów życiowych tegorocznych maturzystów. Wśród rozmówców redakcyjnej sondy znaleźli się nasi uczniowie: Agnieszka Gajek z kl. III A LO, Arleta Pabian z kl. III B LO, Angelika Pienias i Paweł Koźbiał z kl. IV technikum ekonomicznego oraz Agnieszka Miśkowiec z klasy o profilu hotelarskim.
 
3 marcaw Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się II Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej. Wzięło w nim udział 15 grup reprezentujących Szkoły Ponadgimnazjalne. Uczennica naszej szkoły Magdalena Kulik z kl. 2A LO  pod opieką Pani mgrMarzeny Kasperek zajęła II miejsce. Magda zaśpiewała piosenkę Natashy St-Pier „Nos rendez-vous”.
 
7 marca w Echu Dnia ukazał się artykuł pod tytułem „Kto wspiera, kto marnuje talenty?”, w którym, po raz pierwszy, prezentowane są wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej” dla szkół z Ponidzia. Maturalny wskaźnik EWD pozwala porównać wyniki osiągane przez uczniów na maturze. Wyniki EWD dla szkół powiatu buskiego wskazują, że maturzyści naszego III Liceum Ogólnokształcącego osiągają na maturze lepsze wyniki, niż te, z którymi przyszli z gimnazjum.
Echo Dnia, 7 marca 2011
8 marca młodzież naszej szkoły pod kierunkiem pani Anity Janickiej oraz pani Katarzyny Majcher, przygotowała uroczystą akademię z okazji Dnia Kobiet, którą prowadził Rafał Szczykut ( uczeń kl. III a).Jakub Świerszcz
( kl. II g) i Piotr Marcinkowski ( kl. III a) wcielili się w rolę kobiet, a
Michał Motyka zadbał o oprawę muzyczną. Uczniowie, w humorystyczny sposób zaprezentowali jeden dzień z życia pewnego typu kobiet. Uczennica
klasy II h, Anna Wróbel wykonała piosenkę pt. „Być kobietą”.
Życzenia wszystkim paniom i dziewczętom złożył dyrektor Szkoły pan Andrzej Bilewski.
Tygodnik Ponidzia, 15 marca 2011
 
8 i 9 marca maturzyści naszej szkoły pisali po raz kolejny próbny egzamin maturalny z języka polskiego i matematyki.
 
14 marca naszą szkołęponownieodwiedziła ekipa terenowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, zaproszona przez opiekuna szkolnego koła PCK, panią Małgorzatę Łagodę. Kontynuując akcję honorowego krwiodawstwa pod hasłem „Młoda krew ratuje życie” 27 pełnoletnich uczniów oddało po 450 ml. krwi.
                   Tygodnik Ponidzia, 22 marca 2011
Echo Dnia, 21 marca 2011
15 marca uczennice klasy I B III Liceum Ogólnokształcącego Klaudia Szafranek i Angelika Huptys  przeprowadziły wywiad z panią wolontariusz Grażyną Sarnecką dzięki pomocy nauczyciela historii Mariusza Żabińskiego. Inicjatywa spotkania wypłynęła od uczniów zainteresowanych wolontariatem. Rozmowa miała na celu przybliżenie młodzieży kilku przydatnych i ważnych informacji na temat wolontariatu oraz zostania wolontariuszem.
 
16 marca  uczniowieklasy III a TE wraz z siostrą Heleną udała sie na wycieczkę do Kielc. Głównym punktem programu była projekcja filmu dokumentalnego p.t. "Jan Paweł II. Szukałem Was...", będącego nie tylko biografią Papieża ale również  obrazem jego relacji do młodzieży. Czas pontyfikatu naszego rodaka był również przykładem życia wiarą i modlitwą kierowaną za wstawiennictwem Maryi do Boga. Dlatego program wycieczki umożliwiał zapoznanie się  z topografią kultu maryjnego w naszej diecezji z uwzględnieniem takich miejscowości jak Chmielnik, Piotrkowice i Kielce.

16 marcaw Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach odbył się wojewódzki konkurs kulinarny dla uczniów klas o profilu gastronomicznym. Głównym założeniem i najważniejszym celem imprezy było propagowanie smacznych i zdrowych potraw z drobiu oraz promowanie mięsa ekologicznego o wysokich walorach odżywczych. Tematem konkursowych zmagań była produkcja, ekspozycja i prezentacja pięciu porcji dania głównego z fileta z piersi kurczaka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki zaś zwycięzcy wysokiej klasy sprzęt gastronomiczny. Profesjonalne jury oceniało: organizację i porządek na stanowisku pracy, technikę wykonania  smakowitość, dekorację i sposób podania potraw. Maksymalną  ilość punktów i jednocześnie I miejsce uzyskała uczennica naszej szkoły - Magdalena Zawora z klasy III G TechnikumŻywienia i Gospodarstwa Domowego, która przygotowała "Nadziewane filety drobiowe z Lasu Winiarskiego". Jej praca jednogłośnie została oceniona jako zgodna z obecnymi trendami w sztuce kulinarnej. Do konkursu Magdę przygotowała Małgorzata Zdanowska-Gacek - opiekunka Szkolnego Klubu Fascynacji Kulinarnych.
                  Echo Dnia, 23 marca 2011
 
18 marca   w naszej szkole odbyły się po raz pierwszy obchody Dnia Frankofonii. Dzień ten z pewnością zapamiętają uczniowie, którzy uczą się w naszej szkole j. francuskiego. Jest to grupa około 70 uczniów. Spotkali się oni
z Wicedyrektorem Konsulatu Francji w Krakowie panem Alainem Schneiderem, który był honorowym gościem tych obchodów.
Prelekcję na temat "Wędrówek po literaturze francuskiej" przedstawiła
pani Jolanta Sadkowska. Uczniowie przedstawili przygotowaną prezentację multimedialną na temat Frankofonii.
 Nowością techniczno-informatyczną wykorzystaną w programie obchodów było zwiedzanie Paryża i Luwru on-line.
Na zakończenie części oficjalnej przedstawiciel władz miasta pan Jerzy Służalski podarował naszemu francuskiemu gościowi albumy ziemi świętokrzyskiej. W drugiej części obchodów nasi francuskojęzyczni uczniowie deklamowali wiersz Viktora Hugo "Les Contemplations",  zaprezentowali w j. francuskim fragmenty "Małego Księcia", a także zaśpiewali utwory Edith Piaf i Natashy St-Pier. Został również rozstrzygnięty konkurs "Wiedzy o Francji" Pan Alain Schneider wręczył nagrody ufundowane przez Konsulat Francji. Dzień Frankofonii zakończył wspólny poczęstunek, złożony z potraw różnorodnej i pysznej kuchni francuskiej
                       Echo Dnia, 19 marca 2011
                  Echo Dnia, 22 marca 2011
                  Tygodnik Ponidzia, 29 marca
21marca odbyły się w naszej szkole wybory „Miss Wiosny”. O ten tytuł walczyło 8 dziewczyn z klas pierwszych: Marta Diaczok, Agnieszka Berlińska, Małgorzata Borek, Martyna Bębenek, Ewa Powroźnik, Joanna Spót, Klaudia Szafranek, Dominika Szczurkiewicz. Po zsumowaniu punktów za poszczególne konkurencje wyłoniono nową Miss Wiosny.Została nią Klaudia Szafranek z klasy I B LO.
                    Echo Dnia, 25 marca 2011
 
23 marca maturzyści naszej szkoły udali się na Jasną Górę, aby u tronu Matki Bożej prosić o potrzebne łaski a zwłaszcza o tę najistotniejszą w obecnej chwili, czyli o dobre zdanie matury. Dla wielu jest to pewna droga ratunku, gdyż kaplica w Częstochowie była wypełniona po brzegi. Program pielgrzymki obejmował uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Następnie odprawiono drogę krzyżową nas wałach oraz w krótkiej adoracji zawierzano Królowej Polski wszystkie intencje,
z jakimi przybyli do Niej młodzi pielgrzymi.
 
1 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie I  Konkursu Wiedzy Ekonomicznej dla gimnazjalistów. W uroczystości uczestniczyli laureaci konkursu wraz opiekunami: dyrektor Samorządowego Gimnazjum Nr 2 Pani Beata Borek, dyrektor Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach Pan Jacek Strzelecki, przedstawiciele sponsorów; pani Marzena Syczuk z Grupy Polskie Składy Budowlane S. A., pani Krystyna Krawczyk z Banku Przemysłowo-Handlowego, pani Alicja Bednarska
z Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., pan Czesław Maj Dyrektor Rejonowego Zakładu Energetycznego.
Uroczystość rozpoczął pan Dyrektor Andrzej Bilewski, który po powitaniu zaproszonych gości przekazał głos uczniom,którzy w humorystyczny sposób przedstawili mini wykład „Co to jest ekonomia
i co myślą o niej ludzie”. Następnie
wszyscy   obejrzeli prezentację przygotowaną przez uczniów technikum na temat firmy symulacyjnej działającej w naszej szkole, głównego organizatora konkursu. Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie finalistom nagród przez Dyrektora Szkoły oraz głównych sponsorów. Finalistami zostali:
Pierwsze miejsce: Ewelina Subocz –Samorządowe Gimnazjum Nr 1
w Busku- Zdroju.- notebook
Drugie miejsce:    Mateusz Piwowarczyk – Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach- odtwarzacz MP 4
Trzecie miejsce:   Karolina Woźniak –  Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie.- odtwarzacz MP 4
Nagroda  specjalna: Samorządowe Gimnazjum Nr 2 w Zespole Placówek Oświatowych  Nr 1 w Busku- Zdroju – odtwarzacz DVD
 
Wyróżnienia otrzymali:
Adrianna Olczak, Anna Płaska, Michał Jewiarz i Dominika Durda z Samorządowego Gimnazjum Nr 2 z Buska-Zdroju oraz Szymon Rybus
i Klaudia Jałocha z Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju.
Dyrektor podziękował wszystkim opiekunom i dyrektorom  wyróżnionych szkół oraz sponsorom. Wszyscy otrzymali drobne upominki – szklane globusy z logo szkoły. Dyrektor podziękował wszystkim opiekunom
i dyrektorom wyróżnionych szkół oraz sponsorom. 
Wszyscy otrzymali drobne upominki – szklane globusy z logo szkoły.
Dyrektor zachęcił uczniów gimnazjum do zgłębiania wiedzy z zakresu ekonomii, przedstawił korzyści, jakie płyną z wyboru szkoły-technikum ekonomicznego, co potwierdzili także zaproszeni goście, którzy w większości ukończyli technikum.
 
5 kwietnia uczestnicy projektu Feniks wzięli udział w zajęciach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajęcia rozpoczęły się od wykładu "Dlaczego fizyka jest ciekawa" połączonego z pokazami doświadczeń z elektromagnetyzmu. Po posiłku uczniowie udali się do laboratoriów, gdzie wykonywali doświadczenia i pomiary z działu "Silniki i ciepło”
 
8 kwietniado naszej szkoły przyjechali pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, aby w formie pokazów doświadczeń przybliżyć uczniom zagadnienia z optyki i fizyki współczesnej.
O godzinie 9.20 sala nr 1 wypełniona została po brzegi przez  klasy:
IA LO, IC LO oraz klasę II b z Samorządowego Gimnazjum nr 2.
W ciągu dwóch godzin uczniowie obserwowali doświadczenia, niektóre wykonywali sami, a nawet zintegrowali się.
 Po zakończeniu prezentacji z uczelni, gimnazjaliści zachęceni i instruowani przez uczestników Projektu Feniks  sami wykonywali doświadczenia wykorzystując pomoce dostępne w szkole.
Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak pomoce wykonane przez naszych uczniów na zajęciach dodatkowych z fizyki(prasa hydrauliczna i statek).
 
11 kwietnia w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach, odbył się diecezjalny etap Konkursu Wiedzy Bblijnej. W tym roku zakres materiału do opanowania dla uczestników obejmował  wszystkie Pisma św. Pawła wraz ze wstępami i przypisami. W zmaganiach konkursoawych reprezentowali nas lauraci etapu szkolnego: Daniel Dziuba, Sylwia Kaleta i Martyna Nurek - uczniowie klasy 2 A LO.
 

15kwietnia w buskiej hali sportowej odbyły się VII Powiatowe Targi Edukacyjne. Inauguracji imprezy dokonała p. naczelnik  - Renata Krzemień. Zainteresowanie naszą szkołą było bardzo duże. Gimnazjaliści podchodzili do ofert edukacyjnych z rozwagą i zastanowieniem.

 Pani prof. Justyna Szumilas uważnie wsłuchiwała się w zapytania gimnazjalistów, zainteresowanych wyborem profilu humanistycznego.
Pani prof. Małgorzata Żebrowska i Adrian z 4 "a" zachęcali oczywiście do technikum.
Monika i Magda z klasy 2 A LO informowały o innowacyjnym nauczaniu
i działalności kół zainteresowań. Kamil przedstawiał działalność eTwinningu w naszej szkole.
Maskotką naszej szkoły był zajączek, w rolę którego wcielił się Jakub
z 2 B LO.
Najbardziej oblegane były: stanowisko fryzjersko-kosmetyczne pod fachowym okiem p. prof. E. Nowak oraz stoisko kulinarne pod opieką p. prof. Małgorzaty Zdanowskiej-Gacek
 Nad całością organizacji czuwał pan dyrektor Andrzej Bilewski.

15-16 kwietnia w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu odbył się etap okręgowy XXXV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Eliminacje przeprowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pod przewodnictwem: prof. Andrzeja Lepiarczyka, prof. Norberta Marksa, prof. Juliana Kamińskiego. Uczeń naszej szkoły - Jakub Świerszcz z klasy II g zajął drugie miejsce w bloku żywienie człowieka i gospodarstwo domowe i zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego. W olimpiadzie wzięło udział 139 uczniów z 55 szkół województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. W roku bieżącym etap ogólnopolski Wiedzy i Umiejętności Rolniczych obędzie się  na początku czerwca w Szczecinie. Uczestnicy  Olimpiady,  którzy  zostali  zakwalifikowani  na eliminacje centralne są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego. Laureaci i finaliści eliminacji centralnych przyjmowani są na uczelnie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego zgodnie z zakresem bloków tematycznych ustalonym przez Senaty Uczelni.
 
30 kwietnia w naszej szkole odbył się apel poświęcony 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Scenariusz apelu składał się z części artystycznej i prezentacji multimedialnej, która w sposób obrazowy przybliżyła uczestnikom apelu wydarzenia z historii Polski na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Ciekawą formą,  z której składała się druga część apelu było przedstawienie teatralne,  które zostało napisane przez uczennicę klasy I LO A – Karolinę Bieluń. Niezwykły humor i współczesne realia przedstawienia wzbudziły dużą radość widowni oraz samych występujących w tej scenie aktorów.
Po zakończeniu apelu zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie najbardziej zaangażowani w przygotowanie przedstawienia otrzymali od Dyrektora Szkoły Andrzeja Bilewskiego flagi państwowe. Idea ta realizowana jest w naszej szkole już od kilku lat z okazji święta polskiej flagi przypadającego
w dniu 2 maja
 
12-13 maja na Jasnej Górze i w Olsztynie odbyły się warsztaty biblijne przeznaczone dla finalistów diecezjalnych XV Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą diecezję reprezentowała jako jedna z finalistek uczennica kl. 2 A LO Martyna Nurek. Jest to spotkanie ogólnopolskie, w którym uczestniczy młodzież z całego kraju.
 
12 i 13 maja grupa warsztatów informatycznych z naszej szkoły wraz z grupami warsztatowymi  ZST-I w Busku-Zdroju oraz ZSTiO w Busku-Zdroju uczestniczyły w wyjeździe studyjnym zorganizowanym w ramach Projektu „Dać szansę – program warsztatowego wsparcia edukacyjnego młodzieży szkół zawodowych w powiecie buskim”. Program wyjazdu studyjnego obejmował m. in. udział w prezentacji zorganizowanej przez firmę Dialog, zapoznanie się z ofertą edukacyjna Politechniki Wrocławskiej, udział w lekcji fizyki. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć zegar binarny usytuowany na jednym z bloków politechniki. W wolnym czasie uczestnicy wyjazdu zwiedzali zabytki Wrocławia.
 
 
 
21 maja uczniowie klasy III Technikum Ekonomicznego brali udział w finale wojewódzkiego turnieju o ruchu drogowym odbywającym się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach. Konkurs składał się
z umiejętności precyzyjnej jazdy samochodem oraz skuterem. Kolejne części turnieju obejmowały znajomość zasad ruchu drogowego, historii polskiej motoryzacji i zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Udział
w tego typu turnieju był pierwszym z tego rodzaju konkursów, w którym mieli okazję wziąć uczniowie ZSP nr 1 jako reprezentacja Powiatu Buskiego. Uczestnikami turnieju byli: Michał Motyka, Mariusz Nowak i Rafał Szczykut pod opieką Mariusza Żabińskiego.

23 maja odbył się po raz piąty Turniej Profilaktyczny promujący zdrowy styl życia pod hasłem „Stop nałogom”. W 7 konkurencjach brała udział młodzież pięciu klas pierwszych liceum i technikum, łącznie 156 uczniów. Każda z konkurencji była oceniana przez jury w składzie: pani Mirosława Gajda, pani pielęgniarka Elżbieta Bożek oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Magdalena Kruk. Nad całością imprezy czuwały organizatorki Turnieju panie: Renata Sowińska i Anna Jaskulska.
 
Najwięcej emocji i śmiechu   wzbudziły konkurencje: rzut piłeczką do makiety papierosa oraz dmuchanie balonów, w której zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoją wydolność płuc. Pierwsze miejsce w Turnieju „Stop Nałogom” zajęła klasa I C LO.
Wszystkie klasy biorące udział w turnieju otrzymały dyplomy a zwycięska klasa także słodkie nagrody. Organizatorki Turnieju „Stop Nałogom” cieszą się, że odbywające się z ich inicjatywy konkursy i turnieje szkolne wpływają na naturalne przyswajanie sobie ważnych treści profilaktycznych przez uczniów i wyrabianie u nich postawy asertywnej.
 
1 czerwca wolontariuszki z naszej szkoły: Andrzejczuk Paulina kl.1 h, Banach Agata kl. 1h, Gądek Maria kl. 1h, Powroźnik Ewa kl. 1 BLO, Przęzak Aleksandra kl. 1h, Zawierucha Maria kl1h, Wróbel Sylwia kl. 2h czynnie włączyły się w zorganizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju festyn z okazji Dnia Dziecka.

6 czerwca po raz czwarty obchodziliśmy„Dzień Szkoły bez Przemocy”.
To święto wszystkich tych, którzy przeciwstawiają się przemocy i nie zamierzają pozostawać wobec niej obojętni, angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli   i rodziców. Z apelem „Bądźmy solidarni i nie bagatelizujmy przemocy” zwróciła się do całej społeczności szkolnej organizatorka tego dnia – pani pedagog Anna Jaskulska. W przygotowaniach do imprezy pomagały panie Renata Sowińska, Justyna Szumilas i Katarzyna Majcher.
W pierwszej części obchodów uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w spotkaniu z panią prokurator Anetą Wodecką-Kulą
na temat” Przemoc i agresja w szkole – konsekwencje prawne. Sposoby radzenia sobie z przemocą
.
W drugiej części podsumowaliśmy wyniki konkursu plastycznego” Stop agresji i przemocy”. Jury konkursu w składzie:  pani Renata Sowińska, Katarzyna Majcher, Anna Jaskulska miało trudne zadanie - wybrać najlepszy plakat spośród 19 oryginalnie, estetycznie wykonanych
i zgłoszonych  do konkursu. Ostatecznie jury przyznało: I miejsce uczennicy Anecie Zapale z klasy I C LO, II miejsce uczennicom
A. Wróbel i M.Otrębowicz
z klasy Ih, III miejsce zdobyła uczennica klasy IIIg – Maria Kaleta. Wyróżnienia przypadły uczennicom: Aleksandrze Przęzak- kl.Ih, Karolinie Więckowskiej – kl. I B LO
i Małgorzacie Kojs – kl. I A LO. Wszystkie laureatki konkursu zaprezentowały swoje plakaty interpretując ich treść.Nagrodzone prace bardzo podobały się publiczności. Autorkom najlepszych plakatów Pan Dyrektor wręczył dyplomy, nagrody książkowe i słodycze
W trzeciej części uczniowie ze szkolnego koła teatralnego Lemour, pod kierunkiem opiekunki koła pani Justyny Szumilas, zaprezentowali poruszającą dramę „ Zło dobrem zwyciężaj”. Wymowna w swej treści drama, wywarła duże wrażenie na widzach i została nagrodzona długimi brawami.
Integralną częścią tegorocznych obchodów „Dnia Szkoły bez Przemocy”  był Dzień Otwarty dla Rodziców uczniów naszej szkoły, a także dla rodziców uczniów, którzy chcą się uczyć u nas od nowego roku szkolnego. Odwiedzający placówkę rodzice otrzymali nalepki z logo szkoły i hasłem – szkoła bezpieczna i przyjazna, broszurki (poradniki) jak postępować z młodym człowiekiem, aby uchronić go przed zagrożeniami.
 Po rozmowie z nauczycielami mogli zobaczyć profesjonalnie urządzoną przez panie bibliotekarki wystawę książek: „ Jak zapobiegać agresji i przemocy u młodzieży’. Na wystawie nie  zabrakło też innych cennych pozycji zawierających wskazówki dotyczące wychowania dzieci.
 
 10 czerwca pożegnaliśmy uczniów klasy III i II Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uroczystość poprowadził pan Dyrektor Andrzej Bilewski. Agnieszka Wilk za najwyższą średnią ocen otrzymała Stypendium Starosty z rąk Sekretarza Starostwa Powiatowego pana J. Służalskiego. Absolwenci podziękowali pracodawcom za umożliwienie im zdobycia cennego doświadczenia, życzliwośći wyrozumiałość. Podziękowania i kwiaty otrzymali również nauczyciele, których największym celem było naprowadzenie absolwentów na taką drogę, aby wyrośli na wartościowych i uczciwych ludzi. Uroczystość uświetnił występ wokalny Patrycji Sagan oraz Kamili Zabłotnej oraz szkolnej grupy tanecznej.