Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 

1 września o godzinie 8 30 na boisku szkolnym naszej szkoły rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/2013.
 
Dyrektor szkoły p. Andrzej Bilewski powitał panią Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Renatę Krzemień, przewodniczącą Rady Rodziców p. Renatę Trzeszkowską, grono pedagogiczne oraz zgromadzoną młodzież naszej szkoły. Dyrektor życzył zgromadzonym sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Ogłosił również nazwiska tegorocznych stypendystów Prezesa Rady Ministrów, którymi zostali: Małgorzata Szumilas z klasy III B LO i Klaudia Kogut z III e technikum. Poszczególne klasy zostały uwiecznione na zdjęciach a następnie udały się wraz z wychowawcami do swoich sal lekcyjnych w celu omówienia najważniejszych spraw klasowych.
8 września uczniowie klasy I LO B udali się na wyprawę po najpiękniejszych miejscach naszego regionu. W towarzystwie przewodnika przeszli aleją Mickiewicza do Parku Zdrojowego, poznając historię mijanych po drodze obiektów. W ten sposób odkryli na nowo znane im już miejsca. Następnie udali się na Karabosy, gdzie mieli okazję odpocząć, zjeść pyszną kiełbasę i poznać region.
 
21 września uczniowie klas 1e, 1g i 1h wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę integracyjną do Parku Etnograficznego
w Tokarni.
W otoczeniu złotej polskiej jesieni zwiedzali m. in. dawne domostwa, szkołę, kościół, aptekę i malowniczy dworek pochodzące z różnych regionów Kielecczyzny. Jako że pobyt na świeżym powietrzu zaostrza apetyt, młodzież upiekła kiełbaski przy ognisku i bez ociągania się spożyła je w atmosferze ogólnej radości. Wśród gwaru i wybuchów śmiechu nawiązywały się nowe znajomości. Wracali pełni nadziei na wspólne cztery lata w nowej szkole.
23 września - czterystu zawodników z całej Polski wzięło udział w biegu ulicami naszego miastaW biegu głównym na 10 km w kategorii 16-19 lat  -  I miejsce - zajął uczeń naszej szkoły - DAMIAN SATOR.Także w kategorii szkół ponadgimnazjalnych nie miał sobie równych. Ukończył bieg jako pierwszy.
24 września na zaproszenie nauczycieli przedmiotów zawodowych Barbary Cieplińskiej oraz Teodozji Plebańczyk odbyło się spotkanie z pracownicami Urzędu Skarbowego w Busku-Zdroju p. Lidią Jędriaszewską - kierownikiem Samodzielnego Referatu Obsługi Bezpośredniej oraz Haliną Kwiecień pracownicą Referatu Obsługi Bezpośredniej. Tematem spotkania były zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Panie w bardzo ciekawy, interesujący sposób zapoznały uczniów klas II TE oraz II TH z zasadami prowadzenia działalności oraz rozliczeń podatkowych.
25 września na Wydziale Zarządzania i Administracji UJK w Kielcach odbył się Konkurs Wiedzy Ekonomicznej, organizowany przez SKN Lider w ramach XII Kieleckiego Festiwalu Nauk. Do testu przystąpili uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa.
Było o co walczyć, nagrodami dla najlepszych były aparaty fotograficzne marki OLYMPUS, pendrive`y, książki, notatki …
i wiele innych. Wielki sukces osiągnęła Klaudia Kogut, uczennica klasy IV „e”, zajmując zaszczytne II miejsce. Sukces odnieśli również nasi uczniowie Daniel Kmieciak i Ewa Bławat, zajmując IV i VI miejsce.
 
27-28 września 44 uczniów Technikum Nr 1 uczestników warsztatów języka polskiego wzięło udział w wyjeździe do teatru „Komedia” do Wrocławia. Spektakl bardzo się młodzieży spodobał. Duże wrażenie zrobiło także samo miasto zwiedzane w dzień ale także nocą.
 
28 września w ramach X FESTIWALU ZDROWIA, odbyły się w naszej szkole warsztaty kulinarne dla uczniów klasy II z Gimnazjum
w Michałowie. Poprowadzili je panowie: Marcin Świder - Konsultant ds. Gastronomii Iglotex S.A. oraz Robert Kopacz - doradca kulinarny firmy Unilever Food Solutions.
 
1-3 października  roku maturzyści  z naszej szkoły uczestniczyli
w rekolekcjach  w Skorzeszycach. Wspólne spotkanie młodzieży  z Buska - Zdroju i Słomnik przebiegało bardzo harmonijnie.  Łączyła ich dobra zabawa, pełna skupienia modlitwa, praca intelektualna podczas  wygłaszanych konferencji oraz suto zastawiony stół. Dziękując Bogu za ofiarowany czas  życzymy naszym maturzystom pomyślnego zdania  egzaminu dojrzałości.
2 października w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów ze znanym podróżnikiem- Mariuszem Kurcem.
Tematem przewodnim była opowieść o wyprawie do Afryki zachodniej i nie tylko. Podróże Mariusza Kurca charakteryzują się tym, że są w pewnym stopniu ekstremalne. Mariusz podróżuje zwykle autostopem z bardzo niewielką ilością pieniędzy. Korzysta z uprzejmości napotkanych po drodze ludzi. Filmy podróżnika ukazują świat z jak najlepszej strony. Propagują idee wiary w ludzi. Dzięki temu, ze te podróże są tak ciężkie i to, że człowiek musi się zmagać z przeszkodami jakie go spotykają kształtuje to jego osobowość. Wbrew przyjętym przez uczniów opiniom, pan Mariusz przekonywał, że intensywna nauka może być wielką przyjemnością, jeśli
w odpowiedni sposób się do niej podchodzi i udowadniał to na swoim przykładzie, ponieważ sam jest studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiuje na trzecim roku religioznawstwa.
2 października w auli Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach odbyła się konferencja: „Świadom swoich praw obywatel”, na którą przybyli przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego w osobach: wicewojewody świętokrzyskiego Grzegorza Dziubka i Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł, oraz władze Wyższej Szkoły Ekonomiii Prawa. Jednym z punktów konferencji było wystąpienie laureatów II konkursu krasomówczego w tym ucznia Naszej Szkoły Michała Madeja, który w tegorocznym konkursie krasomówczym zajął I miejsce. Michał Madej wygłosił swoją mowę obrończą postaci z „Potopu”, Henryka Sienkiewicza – Andrzeja Kmicica. Wystąpienie to spotkało się z bardzo żywym przyjęciem zgromadzonej publiczności i z ostało nagrodzone dużymi brawami.
Udział w tej konferencji z całą pewnością przyczyni się do starań, aby Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku – Zdroju przystąpił do projektu edukacji prawnej w szkole
w roku szkolnym 2012/2013.
 
12 października o godz. 1215 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowana przez panią Izabelę Kasperek. Uroczystość ta połączona została ze ślubowaniem klas pierwszych. W tym uroczystym dniu na nowej hali gimnastycznej pojawili się przedstawiciele miejscowych władz, Rodzice, Grono Pedagogiczne na czele
z Dyrekcją Szkoły, emerytowani nauczyciele oraz młodzież ZSP Nr 1.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru
i chóralnym odśpiewaniem Hymnu Szkoły.
W czasie uroczystości pan Dyrektor wręczył nagrody nauczycielom, pracownikom  administracji  i obsługi Szkoły i internatu. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych, po którym uczniowie otrzymali od Dyrektora odznaki z logo szkoły, natomiast spośród Grona Pedagogicznego  zostali mianowani nauczyciele na wychowawców nowych adeptów naszej Szkoły.
W czasie uroczystości nastąpiło uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły. Następnie prowadzący akademię: Katarzyna Kerni Bartosz Fijałkowski zaprosili wszystkich zgromadzonych do obejrzenia krótkiej inscenizacji przygotowanej przez młodzież naszej Szkoły, która w humorystyczny sposób odsłoniła kuluary życia szkolnego.
Agata Bezak i Grzegorz Pruś (kl. II A LO) wcielili się w prezenterów specjalnego wydania TVN Fakty, które w całości poświęcone było najnowszym doniesieniom z MEN, korytarzy szkolnych oraz sal lekcyjnych. Zaskoczeniem dla nauczycieli i uczniów była relacja z ZSP Nr 1 w Busku-Zdroju (montaż Mateusz Czerw i Marcin Styrcz z kl. II TE). Redaktorką zdającą relację ze szkoły była Małgorzata Narwojsz z kl. II A LO. W rolę sprzątaczek mających „szkołę pod kontrolą” wcieliły się Klaudia Marek i Agata Mazur. Katarzyna Kern poprowadziła lekcję powtórzeniową. Jak się okazało nasi uczniowie posiadają wiedzę z każdej dziedziny, odznaczają się niebywałą inteligencją i poczuciem humoru. W roli uczniów: Karolina Adamczyk, Maria Banachewicz, Karolina Ćwiertnia, Andżelika Kosela, Sylwia Kukuła, Anna Żal, Wojciech Drechnowicz, Bartosz Kowalczyk, Damian Kasza, Michał Kaleta i Marcin Styrcz. Na zakończenie uczniowie podziękowali nauczycielom oraz pracownikom szkoły za trud, jaki wkładają w ich rozwój i wychowanie, dedykując specjalnie dla nich piosenkę z repertuaru zespołu Varius Manx w wykonaniu Karoliny Ćwiertni, na gitarze akompaniował Maciej Jędo. Młodzież pamiętała również o emerytowanych pracownikach naszej Szkoły, dziękując im za zaangażowanie w pracę oświatową i życząc wszelkiej pomyślności, zdrowia i powodzenia w życiu osobistym. Zgodnie z wieloletnią tradycją po ślubowaniu delegacje klas pierwszych z wychowawcami, posadzili drzewka przed szkołą.
Drzewka te symbolizować będą myśli i pragnienia uczniów. Podobnie jak one zakorzeniać się będą w społeczność uczniowską naszej szkoły i stawać się jej integralną częścią.
17 października uczennice klasy 2 LO: Anna Ciećko i Klaudia Marek wraz
z opiekunkami: Agnieszką Bałaga i Marzeną Kasperek wzięły udział w wykładzie inauguracyjnym na Uniwersytecie Jagiellońskim, który wygłosił były Prezydent Francji w latach 1974-1981 – VALERY   GISCARD D’ESTAING, z okazji otwarcia konferencji EUROPA NAPOLEOŃSKAI WOJNA 1812 r., oraz promocję jego książki Zwycięstwo Armii Napoleona.
22 października odbył się w Kielcach konkurs mający na celu promowanie talentów literackich i artystycznych wśród dzieci i młodzieży, jak również wyrażenie Bogu wdzięczności za dar Papieża - Polaka. Został on zorganizowany przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia przy współpracy z Parafią pw. św Franciszka z Asyżu w Kielcach. Przedmiotem zmagań konkursowych była polska poezja religijna. Rywalizowano w dwóch kategoriach:
Literacka twórczość własna - każdy z uczestników miał obowiązek przedstawić dwa utwory własne,
w tym jeden związany z osobą Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowała Małgorzata Czerwonka, uczennica kl. III LO B, która zdobyła trzecie miejsce. Gratulujemy!!!
Recytacja poezji religijnej - w tej kategorii liczyło się jak najlepsze przedstawienie któregoś z utworów Karola Wojtyły. Zwracano uwagę na opanowanie pamięciowe, dykcję, dobór tekstu i ogólne wrażenie artystyczne. W tej kategorii konkursowej naszą szkołę reprezentowały: Katarzyna Bajor
 i Agnieszka Chłosta z kl 2e oraz Karolina Zabłotna z kl. 2h.
9 listopada w naszej szkole odbyło się Spotkanie z Pieśnią i Poezją Patriotyczną. Celem wieczornicy było uczczenie 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku spotykamy  się  w   szkole  z  mieszkańcami  Buska,  aby  razem  przypominać   sobie  obrazy  z przeszłości i śpiewać pieśni legionowe. W jednym kręgu spotykają się kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy naszego miasta oraz uczniowie. Wszyscy razem jednoczą się i wspólnie tworzą ten patriotyczny spektakl. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „TO OJCZYZNA TWA…”
Słowa recytowanych utworów mówiły o pięknie i historii  naszej  „małej ojczyzny”. Treść wierszy, znane  i bliskie melodie oraz wspaniałe zdjęcia z naszego miasta i okolic wzruszają każdego bez względu na wiek.Cała uroczystość została przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pań:  A. Wójcikiewicz, W. Czupryny-Kopeć, M. Gajdy oraz E. Dytkowskiej.
16 listopada uczniowie klas I h i II h wyjechali do Krakowa aby wziąć udział w prestiżowej imprezie branży hotelarskiej Targach HORECA - GASTROFOOD. 
Wszystkich interesowały nowoczesne technologie stosowane w hotelarstwie i gastronomii.
17 listopada  w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się Przegląd Pieśni Legionowej, Żołnierskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas liceum oraz technikum: Natalia Kipigroch, Klaudia Marek, Justyna Durnaś, Michał Jewiarz  oraz Kamila Zabłotna. Każdy z uczestników wykonał dwie pieśni. Werdykt jury był dużym zaskoczeniem, bowiem spośród wielu uczestników z całego Powiatu I miejsce ex aequo otrzymali uczniowie ZSP Nr1 w Busku-Zdroju: Kamila Zabłotna oraz duet : Justyna Durnaś i Michał Jewiarz.
 20 listopada w Pińczowie odbyła się uroczystość wręczania Stypendiów Prezesa Rady Ministrów najzdolniejszym uczniom W tym roku szkolnym „najlepsze z najlepszych” w naszej szkole to Magdalena Szumilas z klasy III Liceum Ogólnokształcącegoi Klaudia Kogut z Technikum Nr 1. Dyplomy  uznania  wręczyła  wyróżnionym  Wojewoda  Świętokrzyski Pani Bożentyna Pałka – Koruba i Starosta Buski Pan Jerzy Kolarz. Świętokrzyski Kurator Oświaty Pani M. Muzoł gratulowała stypendystom ich osiągnięć, podziękowała również nauczycielom, dzięki którym uczniowie mogą rozwijać swoje uzdolnienia i realizować marzenia. Uroczystość uświetnił swoim występem zespół muzyczny z Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie.
 20 listopada odbyło się nieoficjalne przyjęcie pierwszaków do zaszczytnego grona uczniów ZSP czyli tradycyjne otrzęsiny. Zorganizowali je ubiegłoroczni zwycięzcy – klasa II A LO na czele z wychowawcą A. Bałagą. Tegoroczne otrzęsiny przebiegały pod hasłem „Bal upiorów”
Zebrane klasy pierwsze: I A, I B, I C, I e, I g, I h przywitał dyrektor szkoły P. Andrzej Bilewski, życząc dobrej zabawy
i przyjęcia w poczet uczniów. Sala gimnastyczna przemieniła się w salę balową, na której królowały upiory. Imprezę rozpoczął skecz w wykonaniu uczniów klasy II B oraz tańczące „wampirzyce”. Potem nastąpiły różne „atrakcje” czyli konkurencje sprawdzające umiejętności pierwszoklasistów. Całość oceniało jury pod przewodnictwem p. wicedyrektor
A. Ejsmond-Kowalskiej. Ostatecznie wszystkie klasy ukończyły konkurencje a najlepszą okazała się klasa I h, która w nagrodę pojedzie na wycieczkę i zorganizuje otrzęsiny w przyszłym roku szkolnym.
3 grudnia w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju odbył się konkurs powiatowy „Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS”. W eliminacjach tego konkursu, które odbyły się w naszej szkole, zwyciężyła Ewa Bławat – uczennica klasy IV e technikum i to ona reprezentowała naszą szkołę w konkursie powiatowym. Ewa okazała się najlepszą z najlepszych, zajmując I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych już po raz drugi. Pokonała wszystkie rywalki, mimo wytężonej pracy przed maturą.
5 grudnia św. Mikołaj przygotowywał swoją wizytę w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Realizując tę ważną  misję, zaprosił do współpracy pięć aniołków bardzo biegłych w znajomości historii tego lubianego przez wszystkich świętego dobroczyńcy.
5 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunką p. Barbarą Cieplińską uczestniczyli w Konferencji "Młodzi na rynku pracy - jak być konkurencyjnym". W Konferencji uczestniczyli m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł.
Podczas konferencji poruszony został temat dotyczący współczesnego rynku pracy. Zaprezentowane zostały zasady tworzenia biznesplanu oraz możliwości skorzystania z funduszy europejskich na rzecz pomocy osobom młodym.
6 grudnia w naszej szkole odbył się Mikołajowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Szkoły. W tej edycji udział wzięło pięć drużyn. Swoje siatkarki wystawiły dwa buskie gimnazja oraz gimnazja w Podgajach, Solcu-Zdroju i Zbludowicach. Najlepiej poradziły sobie dziewczęta z Samorządowego Gimnazjum Nr 2 w Busku-Zdroju. Wygrywając wszystkie mecze, zajęły I miejsce.
6-9 grudnia roku odbyło się w Sobkowie spotkanie Klubów Europejskich: Konferencja pt. SKE do dzieła! Szkolny Klub Europejski z naszej szkoły reprezentowała opiekunka Barbara Cieplińska oraz uczennica kl. II hotelarskiej Magdalena Kozioł. W  programie spotkania były warsztaty, gry i zabawy integracyjne "Euro Quiz- co wiemy o UE" i wiele innych atrakcji. Współorganizatorami spotkania są Polska Fundacja im. Roberta Schumana oraz Fundacja Konrada Adenauera.  Działania Fundacji Schumana są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Europa dla Obywateli.
8 i 9 grudnia  w Busku-Zdroju odbył się XII finał akcji „SZLACHETNA PACZKA, której celem było dotarcie z pomocą do najuboższych rodzin. Po raz trzeci w ogólnopolską akcję włączyła się nasza szkoła, tworząc w tym roku własny sztab. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali Szlachetną Paczkę dla potrzebującej rodziny. Dzięki Liderowi Rejonu Pani Katarzynie Majcher - nauczycielce j. polskiego i  liderom zespołów wolontariuszy: p. Ewelinie Wiśniewskiej, p. Monice Wesołowskiej, p. Monice Zwolskiej, p. Agnieszce Paterek i grupie Wolontariuszy z „Ekonomika” udało się dotrzeć do wszystkich, którzy zostali zakwalifikowani do akcji.
12 grudnia w Zespole Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju odbył się konkurs Wiedzy o Europie i Unii Europejskiej, na który zostali zaproszeni członkowie SKE przy ZSP. 
 Wizyta w szkole na "Górce" nie była pierwszą tego typu. Nasze szkoły współpracują ze sobą od lat.  Dziewczęta z IIh - członkinie SKE wraz z opiekunką Barbarą Cieplińską  były  honorowymi  gośćmi konkursu. Brały czynny udział w sprawdzaniu prac i rozdaniu nagród.
14 grudnia Dziewczęta z klasy III h Technikum pod kierunkiem p. Barbary Cieplińskiej wzięły udział w Festiwalu stołów wigilijnych, który odbył się w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych
w Busku-Zdroju.
14 grudnia  w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej. W konkursie wzięło udział wielu młodych i uzdolnionych artystów ze szkół z całego województwa. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice:  Justyna Durnaś z klasy II B LO oraz Kamila Zabłotna z klasy III A LO. Decyzją jury, II miejsce, za fenomenalne i kokieteryjne wykonanie piosenki "Mówiłam żartem" - tekst Agnieszka Osiecka, otrzymała Kamila Zabłotna. Podczas konkursu wśród publiczności przeprowadzono głosowanie, dzięki któremu widzowie mogli wytypować swojego faworyta. Nagrodę publiczności otrzymała również Kamila Zabłotna, która także publiczność urzekła swą nietuzinkową interpretacją tekstu Osieckiej.
20 grudnia Szkolne Koło Teatralne Lemour pod opieką s. Heleny Małgorzaty Chudyby oraz mgr Izabeli Kasperek, tym razem zaprezentowało się w nieco awangardowej inscenizacji Jasełek. Oto zapomniany i przekwalifikowany przez swą żonę (Monika Nega kl. IIE) na pomoc domową reżyser – Kazio Kuc (w tej roli Michał Kaleta kl. IIE) dostaje od swego profesora (Michał Kiełb III A LO) ostatnią szansę na to, by zaistnieć na rynku filmowym. Zadanie nie jest łatwe – ma on nakręcić prawdziwy film o Bożym Narodzeniu. Kazio z wrażenia mdleje. Na szczęście z pomocą przychodzą mu wysłannicy niebios – dwaj aniołowie (Agnieszka Berlińska i Magda Świerczek kl. IIIA LO). To dzięki ich pomocy powstaje niezwykłe, pełne humoru widowisko, w którym pastuszkom (jak się później okazało – nie pastuszkom, lecz tajnym agentom ochrony (Grzegorz Pruś (IIA LO), Kamil Suchy, Sebastian Kuliś III A LO)), dzięki interwencji służącej Heroda – młodej i pięknej – Jagnie (Katarzyna Bajor Kl. II E), udaje się ostrzec Marię (Anna Juda kl. II G) oraz Józefa (Marcin Styrcz kl. II E) i uchronić małego Jezusa przed niecnymi planami Heroda (Sebastian Sarnecki IIIA LO). Wszystko kończy się szczęśliwie. Triumfuje prawda i miłość. I tym razem młodzi artyści zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności aktorskie, ale także wokalne. Patrycja Sagan (kl. IV G), Kamila Zabłotna, Jennifer Podkowa (obie z kl. III A LO), Karolina Ćwiertnia (kl. II A LO), Michał Jewiarz (kl. I B LO) oraz znakomity chórek w składzie: Justyna Chabinka, Aleksandra Cupiał, Gabriela Gawlik, Wioletta Sadkowska (kl. III A LO) wprowadzili widzów w błogi nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Spektakl wywarł niezwykłe wrażenie na uczniach i gronie pedagogicznym, którzy szczelnie wypełnili salę gimnastyczną. Piękna scenografia, kostiumy, muzyka, wspólne kolędowanie
i gorące życzenia z ust młodzieży skierowane do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, spowodowały, że przez ten czas czuliśmy się, jak jedna wielka rodzina.
 21 grudnia uczniowie ZSP1 organizowali wigilie klasowe. Jest to już tradycja uroczystości szkolnych, gdzie uczniowie poszczególnych klas spotykają się z wychowawcami oraz zaproszonymi nauczycielami by złożyć sobie wzajemnie świąteczne i noworoczne życzenia.
 
3 stycznia. kolejny już raz św. Mikołaj wraz ze swymi anielskimi pomocnikami wszedł z liczną kompanią w progi Domu Dziecka w Pacanowie. Przygotował dla dzieci prezenty oraz przedstawienie teatralne, mające na celu pokazać, dlaczego każdy z nas może być dobry. Tegoroczne bowiem jasełka opowiadają o dobru ukrytym, ale bardzo potrzebnym w naszym życiu.
8 stycznia w BSCK odbyła się finałowa gala wręczenia nagród  laureatom  konkursu multimedialnego „Dr Sz. Starkiewicz- jego życie, wizje   i spełnione marzenia”.
Konkurs  ten zorganizowany został przez Burmistrza Miasta
i Gminy Busko-Zdrój i związany był z obchodami Roku Starkiewicza  2012. III miejsce w w/w  konkursie zdobyła uczennica  naszej szkoły Klaudia Marek (kl. II A)- opiekun: Monika Lubańska. Praca Klaudii wyróżniała się tym, że nie była to klasyczna prezentacja w PowerPoint ale krótki filmik traktujący
o życiu i działalności dr Starkiewicza. W nagrodę nasza uczennica otrzymała MP4.
8 i 9 stycznia artyści zaangażowani w przygotowanie Jasełek odwiedzili kilka miejsc, gdzie z radością mogli je pokazać zebranej publiczności.  W pierwszym dniu o godzinie 15.00 zawitali w bardzo gościnne progi Sanatorium "Nida", gdzie zebranym licznie kuracjuszom pomagali powrócić do rodzinnej atmosfery świąt Bożego Narodzenia. Podczas Mszy św.  o godz. 17.00 wystawiono Jasełka  w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.
Zaproszono na nie wszystkich ludzi dobrej woli a szczególnie rodziców i najbliższych występującej młodzieży. W godzinach południowych 9 stycznia zakończono szlak jasełkowy występem
w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Busku Zdroju.
9 stycznia w Krakowie odbył się finał etapu okręgowego V Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Naszą szkołę reprezentowali Paulina Hofman oraz Bartosz Fijałkowski z klasy IV h Technikum. Wyniki niebawem.
10 stycznia uczniowie klasy IV h wraz z opiekunem p. Agnieszką Bałagą wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pomnika księcia Leszka Czarnego, który nadał Busku prawa miejskie w 1287r. Pomnik powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Buska. Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy Buska, uczniowie szkół,
a także władze województwa świętokrzyskiego i władze miasta.
13 stycznia  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Honorowy patronat nad WOŚP w Busku-Zdroju sprawowali Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora. Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju wspierali akcję Jerzego Owsiaka.
                W tym roku 21 finał WOŚP przebiegał wzorowo. Samorząd uczniowski  wraz z opiekunami – panią mgr Haliną Szczepanik-Woźniak oraz panią mgr Renatą Sowińską, a także liczną grupą wolontariuszy z naszej szkoły, akcję dla WOŚP rozpoczął już kilka dni przed wielkim finałem. Młodzież wraz z opiekunami zorganizowała zbiórkę pieniędzy na terenie szkoły. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie wspierali  tę akcję. Młodzież z naszej szkoły ochoczo deklarowała się do pomocy
w organizacji finału WOŚP w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Naturalnie i tym razem nasi uczniowie nie zawiedli. 13 stycznia 2013 r. już w godzinach porannych w BSCK stawiła się spora grupka wolontariuszy z naszej szkoły. Ba! Pojawiali się
z wyśmienitymi ciastami domowej roboty, które były sprzedawane
w niedzielę na naszym stoisku w BSCK. W tym roku na naszym kiermaszu pojawiło się aż 28 wyśmienitych ciast, a oprócz tego  faworki, babeczki i ciasteczka, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród licznej rzeszy osób przybyłych tego dnia do Domu Kultury.
Oprócz kiermaszu z domowymi wypiekami, nasza szkoła przygotowała także krótki występ artystyczny, by choć w niewielkim stopniu wesprzeć tak szczytną akcję. Część artystyczną poprowadziła Kamila Zabłotna (III ALO), która również uświetniła niedzielną imprezę perfekcyjnym wykonaniem piosenki z repertuaru Danuty Rinn pt. Gdzie Ci mężczyźni. Następnie zaprezentował się uroczy duet – Justyna Durnaś (II BLO) oraz Michał Jewiarz (I BLO)  – wykonali oni piękny utwór z repertuaru Piotra Rubika  Nie wstydź się mówić, że kochasz. Część artystyczną zakończył występ znakomitej grupy tanecznej w składzie: Małgorzata Gunia, Agnieszka Zębala, Małgorzata Narwojsz i Agata Mazur (II ALO). Dziewczęta wzbudziły niezwykłe emocje zapierającym dech w piersiach wykonaniem kankana.
Podczas tego finału była z nami także Pani Dyrektor Anna Gradzik, która zawsze ochoczo wspiera takie akcje i pilnuje, by wszystko było „dopięte na ostatni guzik”
Wszystkie zebrane przez ZSP Nr 1 w Busku-Zdroju podczas tegorocznej akcji WOŚP pieniądze, zostały przekazane na pomoc dla tych, dla których w tym roku grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czyli dla najmłodszych i najstarszych obywateli.
1 lutego w Kielcach odbyła się uroczysta gala rozstrzygająca plebiscyt "EchaDnia" na najpopularniejszego sportowca. III miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Agata Bezak. Agata chodzi do 2 klasy Liceum Ogólnokształcącego. Od 9 lat trenuje kung-fu w Buskim Klubie Kung-fu Yantai. W tej dyscyplinie zajmuje czołowe miejsca na międzynarodowych mistrzostwach.
w 2008r. Mistrzostwa Europy- II miejsce
w 2009r. Mistrzostwa Świata we Włoszech - II i III miejsce
w 2012r. Międzynarodowe Mistrzostwa w Rzeszowie - I miejsce
w formach z kijem i II miejsce w formach z szablą
.W tym samym roku na Mistrzostwach Polski w Warszawie zajęła III miejsce. Agata gra również w siatkówkę, należy do Szkolnego Klubu Sportowego 
i reprezentuje szkołę w zawodach sportowych.
 
2 lutego o godz. 20.00 rozpoczęła się w naszej szkole tradycyjna studniówka. Tym samym zakończył się tegoroczny sezon studniówkowy w powiecie buskim.Uczniowie, którzy w tym roku pisać będą egzamin dojrzałości, bawili sięw Hali Powiatowego Ośrodka Sportowego w Busku-Zdroju, która tego wieczoru miała wprowadzić uczestników balu w klimat najsłynniejszego w Europie weneckiego karnawału. Tak jak    w czasie karnawału Wenecja zmienia się nie do poznania, tak też nie do poznania zmieniła się na ten wieczór buska hala sportowa. Podczas tegorocznego balu studniówkowego bawiło się ponad 150 przyszłych maturzystów z naszej szkoły wraz z osobami towarzyszącymi, Dyrekcją Szkoły, wychowawcami (kl. III A LO – Pan Mariusz Żabiński, kl. III B LO – Pani Ewa Kozłowska, kl. III C LO – Pani Maria Drożdżowska, kl. IV TE – Pan Krzysztof Kabata, kl. IV TG – Pani Elżbieta Malec, kl. IV TH – Pani Renata Sowińska), przedstawicielami Grona Pedagogicznego oraz zaproszonymi gośćmi – na czele z Panią Wojewodą Bożentyną Pałką-Korubą, Starostą buskim Jerzym Kolarzem oraz przewodniczącą Rady Rodziców Panią Renatą Trzeszkowską. Atmosfera balu okazała się bardzo przyjazna nie tylko dla uczniów,   ale też dla rodziców, którzy tłumnie przybyli, aby podziwiać poloneza w wykonaniu swoich dzieci.W podniosłą atmosferę tego wyjątkowego wieczoru wprowadził wszystkich Pan Dyrektor Andrzej Bilewski, który uroczyście otworzył Studniówkę 2013 w ZSP Nr 1 w Busku-Zdroju życząc tegorocznym maturzystom szampańskiej zabawy i pomyślnie zdanych egzaminów maturalnych. Na ręce przedstawicieli klas ofiarował zaś małe sówki – jako symbol mądrości.Nie zabrakło również tradycyjnego poloneza, do którego niezwykłą choreografię przygotowała Pani Ewa Dytkowska, a którego w pierwszej parze poprowadzili Pani Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba wraz z Dyrektorem Szkoły Panem Andrzejem Bilewskim.
W tym roku tradycyjną Galę Oskarową zastąpił krótki program artystyczny (przygotowany przez panie: K. Majcher i I. Kasperek),
w którym poszczególne klasy prezentowały się w zawodach zgodnych z ich kierunkiem kształcenia.
Ów krótki występ wzbudził wiele emocji nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli, którzy z uśmiechem na twarzy i błyskiem w oku spoglądali m. in. na parodię zawodu nauczyciela. Podczas części oficjalnej głos zabrali także: pan starosta Jerzy Kolarz, ofiarował on tegorocznym maturzystom symboliczne słoniki, mające zapewnić szczęście w czasie egzaminów maturalnych oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, a w tym roku także Przewodnicząca Komitetu Studniówkowego, Pani Renata Trzeszkowska. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, która trwała do białego rana.
12-13 lutego 46 uczniów Technikum Nr1 – cztery grupy uczestników warsztatów języka polskiego realizowanych w ramach projektu „Dajmy szansę – warsztaty edukacyjne dla młodzieży  w Powiecie Buskim” wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Krakowa. Podczas wyjazdu nie było czasu na nudę – program był niezwykle napięty.
21-22 lutego uczestnicy Warsztatów Przedsiębiorczościrealizowanych
w ramach Projektu " Dajmy szansę - warsztaty edukacyjne dla młodzieży w Powiecie Buskim"
wyjechali do Warszawy na Giełdę Papierów Wartościowych , zwiedzili Gabinet Numizmatyczny i Sejm.
 
26 lutego na zaproszenie opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego
p. Barbary Cieplińskiej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju odbyła się Lekcja Europejska w ramach Projektu pn. "Europa dla młodzieży".
Lekcję przeprowadził p. Wiktor Kamiński - pracownik Biura Posła do Parlamentu Europejskiego dr. Czesława Siekierskiego. Uczestniczyly w niej klasy II h, II g oraz I h.
4 marca  w czasie gdy uczniowie klas maturalnych pisali próbną maturą, zorganizowaną przez „Echo Dnia”, młodzież z  klas: I TH, I CLO i II ALO, pod opieką pań: A. Bałagi, A. Bilewskiej i I. Kasperek wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w Wyższej Szkole Ekonomii
i Prawa w Kielcach.
Zajęcia przeprowadzone w tym dniu wpisują się w program XXI Tygodnia Kultury Języka Polskiego, który powstał przy współpracy WSEiP oraz Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Tematyka wykładów dotyczyła języka, jako środka komunikowania się i zmian jakim ulega współczesna polszczyzna pod wpływem reklamy i nowoczesnych mediów. 
7 marca młodzież naszej szkoły, pod kierunkiem pań: I. Kasperek
i A. Bilewskiej przygotowała krótki występ artystyczny z okazji Dnia Kobiet. W tym roku uczniowie zaskoczyli płeć piękną niezwykłą wizją Raju. W humorystycznej scence zatytułowanej „Adam i Ewy”, ukazali historię pojawienia się na świecie pierwszej kobiety. Jak się okazuje to „boskie”, a w tym przypadku iście diabelskie stworzenie, wprowadziło niemało zamieszania w spokojny i beztroski żywot pierwszego mężczyzny – Adama (w tej roli Piotr Syrkiewicz II ALO). Już od samego początku Ewa zaskakiwała Adama swym temperamentem, ale nie tylko… zmieniała się jak kameleon, co wprawiało pierwszego mężczyznę w poważne zakłopotanie (w rolę Ewy początkowo wcielił się Maciej Treliński z kl. I BLO, a następnie Katarzyna Kern (kl. II ALO) – ów zabieg miał być dowodem na to, iż „kobieta zmienną jest”). Powszechnie wiadomo, że mężczyzna umie wybrnąć z każdej sytuacji i zawsze znajdzie jakieś wyjście awaryjne, tak i Adaś z naszej scenki poradził sobie i nie dał zrobić z siebie rasowego pantoflarza. Jak mu się to udało?  Ci, którzy 7 marca zgromadzili się na małej sali w ZSP Nr 1 w Busku-Zdroju, doskonale wiedzą.
7-8 marca odbył się finał XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu z zakresu Rachunkowości, organizowanego przez Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie. Konkurs, podobnie jak olimpiady przedmiotowe jest trzystopniowy: I etap edukacyjny i II etap kwalifikacyjny organizowane są przez Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie, zaś III etap składający się z testu oraz projektu, wykonywanego za pomocą oprogramowania finansowo-księgowego organizuje Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. W I etapie wzięło udział 9 150 uczniów z 293 szkół ekonomicznych z terenu całej Polski. Do finału (III etap) zakwalifikowało się 64 uczestników wśród nich nasza uczennica klasy IV „e”  Klaudia Kogut,  która została wyróżniona w konkursie. 
10 marcaodbył się w Kielcach finał I Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Niezwykłą przygodę z żywym słowem przeżyły dwie uczennice naszej szkoły: Katarzyna Kern i Klaudia Marek (kl. 2 ALO), które wzięły udział w tym konkursie obok 115 recytatorów z całego województwa świętokrzyskiego.
Młodzi recytatorzy mieli za zadanie zaprezentować wiersz oraz fragment prozy. Repertuar był bardzo różnorodny, od klasyki literatury polskiej: utworów Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, przez Witolda Gombrowicza, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego, po utwory współczesne: Hanny Krall, Sławomira Mrożka, Wisławy Szymborskiej.
Przesłuchania konkursowe odbywały się 9 marca i 10 marca. Pięcioosobowe jury w składzie: Ewa Józefczyk - aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego, Agata Sobota i Zdzisław Reczyński - aktorzy
z Teatru „ Kubuś”, Arkadiusz Szaraniec - teatrolog, Janusz Knap - dyrektor Wzgórza Zamkowego z uwagą i niezwykłą życzliwością wysłuchało wszystkich uczestników. Przyznano trzy pierwsze miejsca oraz sześć równorzędnych wyróżnień. Jedno     z wyróżnień przypadło naszej uczennicy – Katarzynie Kern, która zaprezentowała się w wierszu Wisławy Szymborskiej Portret kobiecy oraz we fragmencie prozy Małgorzaty Kalicińskiej i Basi Grabowskiej pt. Irena. Kasia dostała również specjalne wyróżnienie od Pani Barbary Soboty „za niezwykle kobiece pojmowanie poezji Wisławy Szymborskiej”. Laureaci otrzymali bardzo cenne nagrody - tomiki poezji Wisławy Szymborskiej oraz smartfony, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki. Członkowie jury w podsumowaniu podkreślili wysoki poziom konkursu.
12 marca  w I Liceum Ogólnokształcącym w Jędrzejowie rozegrany został Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt z okazji Dnia Kobiet. W turnieju uczestniczyły reprezentacje pięciu szkół ponadgimnazjalnych:
 - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika - Busko-Zdrój
 - Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej - Wodzisław
 - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Gen. Stefana Grota - Jędrzejów
 - dwa zespoły - I Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Reja -Jędrzejów
Mecze rozegrano systemem " każdy z każdym". Ostatecznie, po kilku godzinach walki turniej zakończył się zwycięstwem naszej drużyny, która wygrała wszystkie rozegrane przez siebie spotkania.
15 marcaw auli Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się finał  "Świętokrzyskiego Konkursu Wiedzy z Rachunkowości" adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu ekonomicznym z województwa świętokrzyskiego. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Kielcach oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W konkursie wzięło udział 114 uczniów ze szkół w: Kielcach, Starachowicach, Busku-Zdroju, Ostrowcu Świętokrzyskim, Jędrzejowie, Opatowie, Sandomierzu, Końskich, Włoszczowie i Staszowie. Do finału zakwalifikowano 34 uczniów szkół ekonomicznych. Laureatką pierwszego miejsca została nasza uczennica  Technikum Ekonomicznego  KLAUDIA KOGUT
21 marcauczniowie naszej szkoły uczcili pierwszy Dzień Wiosny. Zabawa była wyśmienita. Wiosnę powitaliśmy wspólnym tańcem.
 
Potem nastąpiła rywalizacja sportowa w piłce nożnej i siatkowej pomiędzy drużynami uczniów i nauczycieli.
 
Tradycyjnie odbyły się wybory Miss Wiosny. Koronę zdobyła uczennica kl. I B – Marta Hnydka. Otrzymała ja z rąk ubiegłorocznej miss – Katarzyny Bajor.
 
18 - 25 marca młodzież naszej szkoły  (35 uczniów Technikum Nr 1) uczestniczyła w obozie językowym w Londynie.
Program pobytu obfitował w liczne atrakcje takie jak: spacer
po
     Trafalgar Square,odwiedziny mieszkania premiera przy Downing Street czy spotkanie nieoczekiwanych postaci w muzeum figur woskowych Madame Tussaud.
Po przejściu przez tunel strachu, obejrzeniu z okna  londyńskiej taksówki scen z historii Londynu uczniowie zasiedli wygodnie w fotelach i obejrzeli film 4D. Piątek poświęcili na zwiedzanie pałacu w Hampton a po lunchu pojechali do Brighton - ulubionej miejscowości wypoczynkowej londyńczyków.
Śnieżną sobotę spędzili w centrum sportowym, uzupełniając notatki i doskonaląc umiejętności językowe poprzez gry, quizy, karaoke a po lunchu ćwiczyli w metrze, na ulicach  w sklepach i kawiarniach.
27 marca W gorączce przedświątecznych przygotowań znaleźliśmy chwilę, aby spotkać się w Gronie Przyjaciół i złożyć sobie świąteczne życzenia.
5 kwietnia już po raz dziewiąty wzięliśmy udział w Powiatowych Targach Edukacyjnych. Chcąc pomóc gimnazjalistom w wyborze szkoły przygotowaliśmy ciekawą ofertę edukacyjną i ... atrakcji co niemiara. Nasze stoisko prezentowało się bardzo okazale.
Imprezę poprowadził R. Owsiński, a Targi uroczyście otworzył Starosta Buski w asyście przedstawicieli Kuratorium i Dyrektorów Szkół. Młodzież naszej szkoły z wdziękiem przekonywała gimnazjalistów do wyboru naszych kierunków kształcenia.
Wspaniale prezentowało się stoisko Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych "Gabinet Piękności" pracował pełną parą...Nasze stoisko odwiedzili wychowawcy klas gimnazjalnych, dyrektorzy innych szkół i placówek.
6 kwietnia pożegnaliśmy uroczystym apelem tegorocznych maturzystów. Był to szczególny dzień dla uczniów, którzy właśnie dziś zakończyli kolejny etap swojego życia – ukończyli szkołę średnią. Dyrektor szkoły pan Andrzej Bilewski po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przekazał nagrody książkowe i wyróżnienia dla uczniów wykazujących się szczególnymi osiągnięciami, zarówno w edukacji jak i zajęciach pozaszkolnych. Ponadto zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe dla najlepszych uczniów. Rodzice uczestniczący w uroczystości zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi, które otrzymali z rąk dyrektora szkoły. Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci tegorocznych absolwentów. Może po latach z „łezką w oku" wspomną tych, którzy tu zostali: troskliwych nauczycieli  i wychowawców, młodszych kolegów
i koleżanki. Przecież to tutaj zrodziły się wielkie odkrycia, emocje, przyjaźnie i wspaniałe uczucia. To, co do niedawna było obce 
i nieznane - stawało się zrozumiale, przyjazne i bliskie.
 
Swoje nagrody odebrali:Klaudia Kogut (IVe) , Justyna Chabinka (III ALO), Kamila Zabłotna (IIIA), Patrycja Sagan (IVg)  i Bartosz Fijałkowski (IVh)  Nagrodzono także sportowców. Podziękowania dla Honorowych Dawców Krwi (29 osób) złożył Prezes Zarządu PCK Marcin Podesek 
Dyrektor Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Ekonomii
 i Prawa im.prof.Edwarda Lipińskiego w Kielcach Albert Ślefarski wręczył stypendia Rektorskie Żanecie Marii Kowalskiej (IVe Technikum) oraz Katarzynie Kaszubie (kl.IIIB LO). 
 
17 kwietnia  w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się Przegląd Artystyczny Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych
i Ponadgimnazjalnych.
Uczniowie naszej szkoły postanowili zaprezentować swoje zdolności artystyczne w dwóch dyscyplinach: wokalnej i tanecznej. Na scenie zaprezentowali się uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Hotelarskiego pod opieką pań: Katarzyny Majcher i Angeliki Bilewskiej. Warto wspomnieć, że w przeglądzie wzięło  udział aż 14 grup ze Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych z Buska-Zdroju i okolic. Natomiast w jury zasiedli: z-ca dyrektora BSCK p. M. Żak, główny instruktor ds. muzyki - p. T. Śledź,  a także p. Z. Skoczylas. Mimo, że występowaliśmy jako ostatnia grupa, okazało się, że spodobaliśmy się publiczności!
 
30 kwietnia w naszej szkoleodbył się uroczysty apel okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja , będący zarazem lekcją historii, mającą przypomnieć wydarzenia z ostatnich lat istnienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja z 1791r. była najważniejszym dziełem Sejmu Wielkiego, który obradował w latach 1788 – 1792. Miała ona zreformować państwo i ocalić Rzeczpospolitą przed ostatecznym upadkiem. Była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą po konstytucji amerykańskiej na świecie. Apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja został zorganizowany przez uczniów naszej szkoły. Po apelu dyrektor szkoły p. Andrzej Bilewski zgodnie już z pięcioletnią tradycją w ZSP nr 1 podarował najbardziej wyróżniającym się uczniom flagi państwowe z okazji przypadającego 2 maja święta flagi państwowej.
5 maja w muszli koncertowej w parku zdrojowym zaprezentowali się nasi uczniowie, którzy wzięli udział w Przeglądzie Artystycznym Szkół, który odbył się 17 kwietnia br. w  Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Nasi uczniowie, jako jedyni reprezentowali buskie szkoły ponadgimnazjalne. Swoim śpiewem zachwycili Justyna i Michała. Publiczność oczarował występ: Karoliny, Oli, Karoliny, Konrada i Patryka.
 
7 maja do matury przystąpiło w naszej szkole 180 abiturientów. Nad prawidłowością przeprowadzanej matury czuwa codziennie 36 osobowy zespół egzaminacyjny. Codziennie przed rozpoczęciem egzaminu następuje uroczyste przekazanie arkuszy egzaminacyjnych szkolnym zespołom egzaminacyjnym przez Dyrektora Szkoły i zarazem przewodniczącego Szkolnej Komisji Egzaminacyjnej i zaczyna się praca.
14 maja szkolne Koło Historyczne działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku – Zdroju zorganizowało
i przeprowadziło Szkolny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku dla uczniów klas pierwszych i drugich naszej szkoły. Zwycięzcami Szkolnego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku został zespół
z klasy I A Liceum Ogólnokształcącego w osobach: Karina Nowak, Sylwia Sojka, Kaja Misiakiewicz i Mateusz Sekuła.
16 maja  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju miało miejsce podsumowanie Dni Patrona Szkoły, które odbywały się
w dniach od 13-16 maja. Uroczystość tę obchodzimy już po raz dziesiąty. W tym roku jest to wyjątkowe święto, gdyż łączy się z 540 rocznicą urodzin wielkiego astronoma. Zbiega się także ono z 40 rocznicą nadania szkole imienia patrona Mikołaja Kopernika oraz ufundowania przez Komitet Rodzicielski sztandaru szkoły. W tym samym roku – 1973 – odsłonięto na wschodniej ścianie budynku płytę z popiersiem Mikołaja Kopernika. Uczniowie naszej szkoły pragnąc naśladować  słynnego patrona, systematycznie pracują na zajęciach pozalekcyjnych, pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności. Biorą udział w turniejach sportowych, konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Godnie reprezentują szkołę, odnosząc sukcesy i pięknymi literami zapisując karty historii szkoły. W tym roku z okazji obchodów święta Patrona Szkoły, odbyły się Dni Języków Obcych, w ramach których uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykłą, bo przygotowana w różnych językach  interpretację wiersza Juliana Tuwima pt."Lokomotywa’’.
 
Tegoroczne Dni Języków Obcych uświetniły również występy wokalne i taneczne poszczególnych grup językowych: grupa rosyjska wykonała taniec ,,Biełyje rozy’’, grupa angielska - mix piosenek. Najwięcej emocji wzbudził kankan w wykonaniu grupy francuskiej.
Zgodnie z kilkuletnią tradycją w czasie Dni Kopernikowskich odbyły się w szkole liczne konkursy, których laureaci otrzymali z rąk Dyrektora szkoły dyplomy i nagrody.
- „Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku”- wygrała drużyna reprezentująca klasę I A.
W konkursie literackim „Liryka dla Kopernika”- I miejsce zajął uczeń klasy II A LO – Piotr Syrkiewicz, II – ex aequo  – Małgorzata Narwojsz z kl. II A LO oraz Justyna Durnaś z kl. II B LO. Nagrodzone osoby zaprezentowały swą twórczość.
W konkursie na najlepszą prezentacją multimedialną o Mikołaju Koperniku – zwyciężyła praca Klaudii Sobańskiej z kl. II B LO, która prezentowana była w trakcie trwania uroczystości.
W kategorii film o Patronie szkoły pierwszą nagrodę otrzymały Sylwia Surmańska z kl. I A LO oraz Sara Karbowniczek z kl. I h.
W tym roku zorganizowano dwa konkursy ekonomiczne: „Najlepszy księgowy”, w którym I miejsce zajęła Natalia Kipigroch z kl. III e, a „Najlepszą ekonomistką” okazała się Dorota Lotko z kl. III e. „Mistrzem wiedzy hotelarskiej” została Dorota Król z kl. III h.
W celu propagowania kultury francuskiej oraz języka francuskiego zorganizowano „Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji”. Fundatorami nagród są: Instytut Francuski w Krakowie, Wydawnictwo Szkolne PWN, Wydawnictwo LEKTOR KLETT, Wydawnictwo HACHETTE.
A oto laureaci:
I miejsce – Agata Bulska – kl. II A LO
II miejsce – Klaudia Piątkowska – kl. III e oraz Karina Wieczorek z kl. II A LO
III miejsce – Paulina Kotuła z kl. I A LO.
W czasie Dni Kopernikowskich odbył się wielki finał „Mistrzostw Szkoły” w piłce siatkowej dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły. W wyniku sportowej rywalizacji zwycięstwo odniosła klasa I H, II miejsce wywalczyła sobie kl. II B LO, a III – III E.
Na zakończenie młodzież przedstawiła kilka nieznanych faktów
z życia Mikołaja Kopernika dotyczących miejsca pracy, daty śmierci i miejsca jego grobu.
Uroczystości zakończyły się finałowa piosenką w wykonaniu Justyny Durnaś oraz Katarzyny Kern przy akompaniamencie Michała Jewiarza. 
 
20 maja z inicjatywy opiekunki  Klubu Fascynacji Kulinarnych odbył się
w naszej szkole pokaz „Nowoczesne techniki kulinarne w gastronomii”. Pokaz obserwowała grupa  uczniów z Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku- Zdroju, młodzież z II i I klasy Technikum Żywienia oraz zaproszeni goście. Kulinarną ucztę zaprezentowali Panowie: Robert Kopacz z firmy Unilever Food Solutions i Marcin Świder z Iglotexu.
6 czerwca w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej  w Kielcach, odbyło się ogłoszenie wyników II Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Rzecz o Powstaniu 1863”. Organizatorami konkursu byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Świętokrzyski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów i Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Konkurs skierowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego i stanowić miał dla uczniów formę zapoznania się z historią Rzeczpospolitej i zmagań Polaków  w walce o niepodległość  w XIX w.,  jak również pokazać wpływ walk na kolejne pokolenia Polaków i ich zaangażowanie  w odzyskanie niepodległości oraz jej utrzymanie  w  wczasach najnowszych. Konkurs pozwolił uczniom poznać tę skomplikowaną historię i odkryć część polskiego dziedzictwa. Polegał on na samodzielnym (pod nadzorem nauczyciela) przygotowaniu sprawozdania, reportażu lub wiersza (uczniowie gimnazjum) albo eseju, reportażu lub wiersza (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych) dotyczących tematyki konkursu. W konkursie wzięło udział łącznie 14 placówek oświatowych,  z których wpłynęły 33 prace związane  z tematyką konkursu. Uczennica naszej szkoły Małgorzata Narwojsz z kl. 2A otrzymała wyróżnienie w kategorii wiersz o powstaniu styczniowym. Gosia napisała wiersz, który ukazał ciężką sytuację Polaków podczas powstania 1863, ale także ich heroizm i odwagę w walce z wrogiem. W utworze pojawiają się nazwiska wodzów powstania – Mariana Langiewicza i Romualda Traugutta oraz zaakcentowane są miejsca bitew pod Chrobrzem i Grochowiskami.
23  maja odbył  się w naszej szkole już po raz siódmy turniej  wiedzy  promujący  zdrowy  styl  życia  pod  hasłem  „Stop nałogom
i przemocy”.
W turnieju  rywalizowali uczniowie klas pierwszych  technikum  i  liceum. Organizatorki współzawodnictwa: panie Renata Sowińska i Anna Jaskulska przygotowały 6 konkurencji,
w których młodzież mogła wykazać się: wiedzą na temat uzależnień, sprawnością i zdolnościami plastycznymi. Zmagającym się zespołom klasowym nie brakowało oryginalnych pomysłów i humoru na zaprezentowanie scenek przedstawiających antyreklamę nałogów. Najwięcej emocji wzbudziły konkurencje: rzut piłeczką do makiety papierosa i nadmuchiwanie balonów, sprawdzające pojemność płuc.
Jury w składzie: zastępca dyrektora – Anna Ejsmond-Kowalska, pielęgniarka – Elżbieta Bożek, przedstawiciel młodzieży – Klaudia Marek po dokładnym zliczeniu punktów wyłoniło zwycięzcę turnieju klasę I C LO. Wszyscy uczniowie biorący udział w imprezie otrzymali dyplomy a zwycięska klasa słodycze.
 4 czerwca Szkolne Koło Teatralne Lemour wystawiło spektakl teatralny pt. Lilijena podstawie ballady Adama Mickiewicza. Tego dnia mała sala gimnastyczna zmieniła się w pełne grozy i tajemniczości mroczne miejsce. Młodzi aktorzy po dwumiesięcznych próbach wystąpili przed społecznością ZSP Nr 1 w Busku-Zdroju, prezentując spektakl opowiadający o morderstwie i karze wymierzonej zabójczyni, gdyż wedle ludowych przekonań: „nie masz zbrodni bez kary”. Spektakl rozpoczął się występem grupy tanecznej dziewcząt z kl. 1h - Agaty Bąk, Marzeny Gozdek
i Karoliny Wojciechowskiej, które ćwiczyły pod czujnym okiem Pani Angeliki Bilewskiej. 
W rolę Pani wcieliła się Katarzyna Bajor z kl. 2e, która w doskonały sposób oddała charakter średniowiecznej morderczyni, jej wewnętrzną rzeczywistość, którą można by nazwać wręcz rzeczywistością swobodnych fantazmatów. Chór – w składzie: Agata Bezak, Karolina Ćwiertnia, Karolina Głuszek, Katarzyna Kern, Klaudia Marek, Małgorzata Narwojsz (dziewczęta z kl. 2A) – miał za zadanie oddać stany emocjonalne, lęki, wyrzuty sumienia Pani, a także wprowadzać nastrój i komentować wydarzenia na scenie.Wojciech Drechnowicz z kl. 2e zagrał podwójną rolę Pustelnika oraz Księdza. Wojtek bardzo dobrze oddał powagę i mądrość drzemiącą w osobie Pustelnika. W roli braci mogliśmy zobaczyć: Grzegorza Prusia i Piotra Syrkiewicza (obaj z kl. 2A). Chłopcy wprowadzili nieco humoru do tej jakże dramatycznej historii. To już kolejny raz, kiedy Grzegorz i Piotr na scenie ZSP Nr 1 nagradzani są oklaskami. Śpiew to „działka” Justyny Durnaś (kl. 2B), ale gościnnie zgodziła się wystąpić dla nas Kamila Zabłotna. Autorem scenariusza i reżyserem była mgr Izabela Kasperek.
13 czerwca w naszej szkole odbyło się DYKTANDO MATEMATYCZNE.
   Jego celem było ukierunkowanie na wyższy wskaźnik zdawalności matury z matematyki na poziomie podstawowym. Do dyktanda przystąpili wszyscy uczniowie klas drugich LO.
Najwyższe wyniki uzyskali:
   - Karina Wieczorek  IIA
   - Karina Struzikiewicz  IIB.
14 czerwcaodbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego dla abiturientów Szkoły Zawodowej. Szkołę ukończyło 46 uczniów w zawodach: fryzjer, sprzedawca, piekarz, cukiernik i kucharz małej gastronomii.
Dyrektor szkoły Pan Andrzej Bilewski przywitał zaproszonych na tę uroczystość gości, wśród których znaleźli się: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej – Pani Renata Krzemień, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Renata Trzeszkowska, Pani Grażyna Szymacha, pracodawcy, rodzice, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz tegorocznych absolwentów ZSZ. Tegorocznych abiturientów żegnali przedstawiciele klas młodszych życząc swym kolegom
i koleżankom powodzenia w dorosłym życiu, a na osłodę wręczyli im słodycze.
Dyrektor Szkoły wręczył nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce, zachowaniu i pracy na  rzecz szkoły. Byli to: Patrycja Śmigielska, Klaudia Gogołowicz, Roksana Karcz, Patrycja Kruk, Patryk Kozakiewicz. Najlepszą absolwentką ZSZ została Patrycja Śmigielska, której Pani Naczelnik Renata Krzemień wręczyła nagrodę książkową ufundowaną przez Starostę Buskiego - Jerzego Kolarza.
Pożegnania są smutne, ale wpisane w ludzką egzystencję. Młodzież pożegnała się z Dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami, dziękując im za cierpliwość, wyrozumiałość oraz trud włożony w edukację. Absolwenci pamiętali również o pracodawcach i rodzicach. Wszystkim, którzy wspierali ich we wszelkich edukacyjnych poczynaniach dedykowali piosenkę z repertuaru Eleni „Tylko w Twoich dłoniach”, którą zaśpiewała Karolina Ćwiertnia z kl. II A.
 
20 czerwca  w naszej szkole został zorganizowany „Dzień Otwarty”,  który miał na celu przybliżenie oferty kształcenia. Dla trzecioklasistów nadszedł czas trudnych wyborów. Już  za parę dni zostaną oni absolwentami szkoły, dlatego też nasza szkoła chciała  nieco ułatwić im podjęcie tej arcytrudnej decyzji. W naszych progach gościli uczniowie z Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku Zdroju,  Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju, Gimnazjum w Wiślicy oraz z Samorządowego Gimnazjum w Podgajach. 
Przybyłą w tym dniu młodzież gimnazjalną przywitała Dyrekcja szkoły oraz  przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Przygotowany program „Dnia Otwartego” zakładał wiele atrakcji, dlatego też nikt nie miał prawa się nudzić.
Młodzież gimnazjalna miała możliwość przekonania się, jak w praktyce może wyglądać ich przyszła szkoła, obejrzeli sali lekcyjnych i bibliotekę szkolną, zobaczyli, jak naprawdę wyglądają lekcje oraz poznali ciekawostki z życia szkoły.
Młodzi goście mogli przekonać się, że w ZSP  nr 1  uczniowie nie tylko się uczą, ale także atrakcyjnie spędzają czas wolny na zajęciach licznych kół zainteresowań. Na  małej sali gimnastycznej koło teatralne „Lemour”, specjalnie na tę okazji zdecydowało się  wystawić spektakl teatralny „Lilije” na podstawie ballady Adama Mickiewicza pod kierunkiem Pani Izabeli Kasperek. Spektakl rozpoczął występ grupy tanecznej dziewcząt z kl. 1 H przygotowany przez Panią Angelikę Bilewską.  
Uczennice  z  klasy 1 H z pomocą Pani Krystyny Kaszuby postanowiły umilić czas gimnazjalistom przygotowując „słodki” poczęstunek, ale nie tylko… Uśmiechy na twarzach gości świadczyły o tym, że Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 1
w Busku – Zdroju  to szkoła przyjazna i nowoczesna.
   28 czerwcazakończyliśmy w naszej szkole rok szkolny 2012/2013
"Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy..." A dzięki Wam, drodzy Nauczyciele Wychowawcy, wszystkie dni są tak samo istotne... Te słowa pełne uznania i szacunku wprowadziły nas w uroczystą atmosferę zakończenia roku szkolnego. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły A. Bilewski. Starosta Buski Jerzy Kolarz  osobiście gratulował wyróżniającym się uczniom. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe.
Kandydatkami do stypendium Prezesa Rady Ministrów zostały: Małgorza Narwojsz (kl.IIA- średnia 5,54) i Marta Sanecka (kl.IIg- średnia 5,50), a do stypendium Starosty Buskiego : Klaudia Sobańska (kl.IIB- średnia 5,39) i Natalia Kipigroch (IIIe- średnia 5,38).
Dyrektor wyróżnił także członków Klubu Fascynacji Kulinarnych
 i Szkolnego Koła Teatralnego LEMOUR
Statuetkę Przyjaciela Szkoły otrzymała  Przewodnicząca Rady Rodziców p. R. Trzeszkowska. Dyrektor podziękował za pracę
i zaangażowanie ks. M. Chmurze, którego nie zobaczymy już
w przyszłym roku szkolnym. A uczniowie podziękowali nauczycielom za wysiłek, pracę i trud włożony w ich edukację
i wychowanie. Całość uświetnił występ artystyczny naszych uczniów.