Uczniowie „Kopernika” idą „W stronę dojrzałości”

W październiku, listopadzie i grudniu 2018 r. we wszystkich klasach III Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju, funkcjonującego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju, prowadzone były przez tutora P. Ewelinę Piotrowską warsztaty pn. „W stronę dojrzałości”.
Warsztaty te stanowiły realizację zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 20162020, działania 2. „Prowadzenie edukacji zdrowotnej i działalności informacyjnej i profilaktycznej dotyczącej czynników endo- i egzogennych mających wpływ na zdrowie prokreacyjne kobiet i mężczyzn, przeciwdziałanie skutkom seksualizacji dzieci i młodzieży, zachowań ryzykownych, uzależnień behawioralnych, uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz kształtowanie postaw sprzyjających zachowaniom prozdrowotnym”.
Program realizowała firma Lechaa Consulting Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, wyłoniona w tym celu przez Ministerstwo Zdrowia.
Każda klasa wzięła udział w 5 godzinach zajęć prowadzonych przez tutora Panią Ewelinę Piotrowską, które poświęcone były głównie różnym aspektom zdrowia prokreacyjnego młodych ludzi.
Dzięki udziałowi w warsztatach, konkursie i debacie nasi uczniowie bez wątpienia zwiększyli swoją wiedzę o własnym zdrowiu, w tym w szczególności o:
- wpływie zdrowego stylu życia na zdrowie prokreacyjne,
- istniejących zagrożeniach dla zdrowia prokreacyjnego wynikających z zachowań ryzykownych,
-  dokonywaniu właściwych wyborów mających wpływ na zdrowie prokreacyjne,
- przygotowaniu do podjęcia przyszłych ról małżeńskich i rodzicielskich,
- przyjęciu postaw odpowiedzialnego macierzyństwa i ojcostwa.
W trakcie zajęć zorganizowano szkolny konkurs pn.: „Zdrowa Dojrzałość”. Wyłoniona w tym konkursie reprezentacja uczniów III LO: Aleksandra Kantur, Weronika Mrozicka, Krystian Rzępała i Natalia Skrzypek z kl. II C oraz Sandra Zalewska i Kinga Wójcik z kl. I C, wzięła udział w wojewódzkim etapie konkursu oraz w debacie młodzieżowej pn.: „Młodzież a zdrowie prokreacyjne” w Zespole Państwowych Szkół Sztuk Plastycznych w Kielcach, które były zwieńczeniem realizacji programu.

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie pn.: „Zdrowa Dojrzałość” przygotowując tematyczne prezentacje – otrzymali w nagrodę powerbanki. Natomiast uczniowie, którzy reprezentowali nas w wojewódzkim etapie konkursu zostali nagrodzeni pięknymi słuchawkami, a cała reprezentacja otrzymała powerbanki.

Podsumowując – warto było brać udział w konkursach i debacie: większa wiedza, która pozostanie i pamiątkowe nagrody.