W dniu 18 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju odbył się po raz 17 FESTIWAL STOŁÓW WIGILIJNYCH.

Również przedstawicele z naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu. W tym roku stół wraz z dekoracjami został przygotowany przez Panią Iwonę Kąkol wraz z uczennicami z klasy 3h. Potrawy wigilijne oraz ciasta przygotowali uczniowie z klasy 3h, 2h oraz 1hp. Nad wszystkim czuwała Pani Barbara Cieplińska, która niezwykle pomogła swoim wieloletnim doświadczeniem i dobrą radą.

Otwarcia Festiwalu dokonał Dyrektor ZSTI Pan Sylwester Pałka

W skład jury weszły następujące osoby:
Pani Mariola Kornicka – Inspektor w Wydziale Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju,
Pan Michał Maroński – z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój,
Pani Irena Sobieraj – wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach,
Pan Krzysztof Socha – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny,
Pani Ewelina Dąbrowska i Pani Monika Trzaska – przedstawiciele Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju,
Pani Anna Bąk i Pani Joanna Polak – przedstawiciele Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach,
Pani Joanna Jagieło – przedstawiciel Pensjonatu Zamek Dersława.

Główną rolę w konkursie odgrywały odpowienio zaaranżowane stoły wigilijne oraz potrawy, dzięki czemu szkoły nawiązywały do tradycji Świąt Bożego Narodzenia i zwracały szczególną uwagę na tradycje kuchni regionalnej.

W tym roku po raz pierwszym w Festiwalu wzięła udział I Buska Drużyna Wędrownicza im. Zdzisława Zemły, przekazując wszystkim obecnym Światełko Pokoju.

Komisja konkursowa oceniała:
aranżację stołu, regionalizm potraw, smakowitość potraw.

W każdej z wymienionych kategorii członkowie komisji przyznawali od 1 do 5 punktów. Katarzyna Wojciechowska z klasy 3h niezwykle ciekawie opowiadała o świątecznych tradycjach i regionaliźmie.

W pracach komisji konkursowej uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście oraz ksiądz Dariusz Węgrzyn.

Po degustacji członkowie komisji udali się na naradę.

Po burzliwych naradach ogłoszono werdykt.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zajęłiśmy I miejsce oraz Puchar Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Od lewej uczennice biorące udział w Festiwalu Stołów Wigilijnych: Katarzyna Wojciechowska 3h, Emilia Mołas 1hp, Patrycja Nowak 1hp, Karolina Iwaszko 3h, Klaudia Gajos 3h, Aleksandra majcherczak 1hp, Amelia Niziołek 1hp, Aleksandra Borzęcka 1hp.

II miejsce oraz Puchar „Zamku Dersława”: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Broninie, III miejsce oraz Puchar Dyrektora ZST-I w Busku-Zdroju: Niepubliczne Technikum ZDZ w Busku-Zdroju.

Dziękuję wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniach do konkursu. Zwłaszcza Paniom: Monice Deręgowskiej - Rajczak, Joannie Karczewskiej i Izabelli Zarębie.

Iwona Kąkol