SŁOWNICZEK

A

 

  1. Absynt - wysokoprocentowa wódka ziołowa o zielonej lub zielonkawożółtej barwie, której używa się jako aperitifu. Wyrabiana jest z destylatów i nalewów na piołunie, kolendrze, melisie itp.
  2. Adwokat (ajerkoniak)  - gęsty likier jajeczny produkowany na spirytusie z dodatkiem cukru i wanilii. Charakteryzuje się żółtą barwą i jajecznym zapachem
    i smakiem.
  3. Agar -  jest to substancja otrzymana z alg morskich Dalekiego Wschodu, sprzedawana głównie w postaci proszku.                                       
  4. Aioli (wym. ajoli) - francuski sos, specjalność kuchni prowansalskiej, przyrządzony z majonezu, dużej ilości czosnku i namoczonej roztartej bułki. Podaje się go do ryb, mięs, jaj na twardo, stosuje się też do sałat i gotowanych jarzyn.
  5. Akroleina - produkt rozkładu tłuszczu pod wpływem wysokiej temperatury - dymiący tłuszcz, substancja rakotwórcza.
  6. Albuminy- grupa białek prostych, rozpuszczalnych w wodzie.
  7. Albedo biała warstwa skórki owoców cytrusowych, występująca po wewnętrznej stronie.
  8. Al dente - to idealny sposób przyrządzania makaronu. Tak przyrządzony powinien być jędrny, lekko twardy. Zależnie od typu i grubości makaronu, czas gotowania wynosi od 5 do 12 minut.
  9. Allicyna, pochodna aminokwasu alliny, należąca do fitoncydów. Allicyna występuje w roślinach, głównie w cebuli i czosnku. Ma silny, charakterystyczny zapach, działa bakteriobójczo.
  10. Aminokwasy niebiałkoweaminokwasy występujące w komórkach głównie roślin i mikroorganizmów, w postaci nie związanej z białkami. Są homologami, izomerami (izomeria) lub pochodnymi aminokwasów białkowych.Przykładem aminokwasu niebiałkowego u roślin jest allicyna, u zwierząt nieliczne, np. beta-alanina czy tauryna. U mikroorganizmów występują jako produkty metabolizmu i są składnikami antybiotyków (np. D-seryna, D-leucyna). Niektóre z aminokwasów niebiałkowych roślin mogą wywoływać zaburzenia u zwierząt.
  11. Amylazy - enzymy trawiące cukry.
  12. Anchois - fileciki z sardeli, niedużych, bardzo tłustych rybek. Są składnikiem  past i sałatek.
  13. Antrykot - formułowany z filetów na kształt owalnego płata z kostką, po osoleniu panierujemy w jajku i bułce tartej wymieszanej z grzankami
  14. Antocjany -  są to czerwone, fioletowe lub niebieskie barwniki występujące w miąższu lub w skórkach warzyw i owoców ( buraki, czerwona kapusta)
  15. Anyż - inaczej badian, to zielone drzewo o żółtych kwiatach, pochodzące z Chin. Przyprawą są zarówno owoce (gwiazdy) jak i nasiona w nich zawarte. Anyż można stosować w całości, rozdrobniony lub zmielony. Przyprawa znajduje zastosowanie w przygotowaniu potraw słodko - kwaśnych, mięsnych, warzywnych. Wzbogaca smak pierników, deserów mlecznych, grzanego wina, doskonale komponuje się z miodem i wszelkiego rodzaju sałatkami owocowymi.
  16. Apertyzacja – sterylizacja (utrwalanie) żywności w opakowaniach hermetycznych.
  17. Aperitif - nazwą tą określa się  zwłaszcza we Francji, rodzaj napoju alkoholowego, który pije się rzed posiłkiem. Ma on w założeniu pobudzenie apetytu /również rodzaj przyjęcia/
  18. Audit – forma kontroli (wewnętrznej i zewnętrznej)
  19. Autoliza - polega na rozkładzie składników odżywczych wewnątrz komórek. W mięsie do związków prostszych rozkładają się białka i glikogen,w mące wielocukry. W początkowym okresie autoliza poprawia strawność produktów żywnościowych, później przyspiesza psucie się żywności.
  20. Auszpik – Jest to galareta, którą otrzymujemy z wywaru i żelatyny. Po sklarowaniu i przecedzeniu, pokrywa się zakąski krzepnącym auszpikiem w celu uchronienia przed wysychaniem i zmianą barwy.
  21. Ausztycher – metalowe kółka służące do wycinania i dekorowania potraw. Przydatne  do  formowaniu na talerzu ryżu, ziemniaków puree itp.
  22. Awitaminoza - stany niedoboru lub braku pewnych witamin, będące skutkiem niepełnowartościowej diety lub zaburzeń wchłaniania pokarmów (to drugie dotyczy gł. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K).
  23. Awokado - owoc przypominający kształtem gruszkę o grubej, ciemnozielonej skórce, środku którego  znajduje się brązowa pestka. Awokado ma lekko orzechowy smak. Nadaje się do wędzonych ryb, ostro przyprawionych krewetek i sałatek.
  24. Azotyny - substancje dodawane jako konserwanty do przetworów mięsnych, np. szynki, wędzonek. Mogą też powstawać w wyniku działania obecnych
    w organizmie bakterii.

 

B

  1. Bakłażan - inaczej oberżyna /gruszka miłosna/; owoc - wydłużony lub kulisty, do 30 cm, soczysta jagoda w kolorze fioletowym lub brunatnym jest rośliną o fioletowych lub niebieskich kwiatach. Owoce oberżyny spożywa się gotowane, smażone, nadziewane, można je również dodawać do potraw typu curry. Po obraniu bakłażana dobrze jest posypać go solą lub skropić sokiem z cytryny, a następnie opłukać - pozbawia się go wtedy ewentualnego gorzkiego smaku
  2. Bawarka - napój z herbaty i mleka, czasem z dodatkiem alkoholu.
  3. Bazylia - jest rośliną roczną,  służy jako przyprawa kuchenna, używana jest także do produkcji likieru oraz jako ozdoba. W kuchni można stosować zarówno świeże, jak i suszone listki bazylii.
  4. Befsztyk – potrawa z krążka polędwicy wołowej grubości 2 – 2,5 cm solona po usmażeniu.
  5. Bejcowanie – jest to przechowywanie mięsa w kwaśnej zalewie, sporządzonej z wody, octu i przypraw. Hamuje ono rozwój drobnoustrojów i przyspiesza dojrzewanie mięsa.
  6. Beszamel – sos przyrządzony z mąki, masła i mleka. Może być podstawą do innych sosów. W kuchni międzynarodowej znany jako sos Mornay.
  7. Beta-karoten - żółtopomarańczowy barwnik występujący w pomarańczowych owocach i warzywach, jak np. marchew, mango, melony czy morele. Jest naturalnym przeciwutleniaczem, jego spożywanie chroni przed powstawaniem nowotworów. Beta-karoten może być w organizmie przekształcony w witaminę A.
  8. Bieremuszka - zupa sporządzana z piwa z dodatkiem goździków, masła, żółtek i śmietany, podawano z kostkami twarogu lub grzankami z chleba.   
  9. Bitter - określenie różnych typów wódek gorzkich lub przyprawowych, aperitifów i digestifów. Mogą to być wódki zarówno wytrawne, jak i słodkie, ale o nieco gorzkawym smaku.
  10. Blanszowanie – włożenie owoców i warzyw na kilka chwil do wrzącej wody, aby łatwiej było je oczyścić lub pozbawić niepożądanego smaku.
  11. Błonnik - włókno surowe, substancja balastowa
  12. Bombaż  - wydęcie denka puszki konserw, nakrętki lub wieczka pojemnika wywołane wzrostem ciśnienia gazów powstających w wyniku procesów fermentacyjnych związanych z rozwojem szkodliwej mikroflory pozostawionej w produkcie lub niewłaściwie przeprowadzonych procesów obróbki termicznej.
  13. Bouquet garni - mieszanka przypraw, tradycyjnie w muślinowym woreczku, do przyprawiania zup. Może zawierać: rozmaryn, miętę, tymianek, tarragon, szałwię, koperek, liść laurowy.
  14. Bourbon - typ amerykańskiej whiskey, wyrabiany głównie z destylatów kukurydzianych
  15. Bordure ( fran.) – dekoracja brzegu półmiska lub talerza.
  16. Bowle (boule) - sporządza się najczęściej z win wytrawnych z dodatkiem owoców, ziół aromatycznych, cukru, niekiedy wzmacnia się wódkami i podaje z lodem w w specjalnych wazach.
  17. Brandy - wysokoprocentowy alkohol otrzymywany w procesie destylacji wina. Za najlepszą brandy uznawane jest brandy portugalskie, aguardente oraz włoskie arzente.
  18. Brider – wiązanie drobiu, mięsa lub dziczyzny, aby nie straciły kształtu w czasie gotowania, pieczenia.
  19. Brie - miękki ser francuski o lekkim zapachu pleśni i dymu. Ma białą, aksamitną skórkę i biało-żółty miąższ o intensywnym smaku.
  20. Brokuł - roślina spokrewniona z kapustą i kalafiorem. Głowy kwiatowe należy spożywać zanim małe zielone pączki rozkwitną w żółte kwiatki. Są bogate w sulforafan. Można spożywać je gotowane, duszone lub na surowo. Nadają się do zup jarzynowych, warzyw duszonych oraz jako przystawka warzywna.
  21. Bryndza – miękki ser podpuszczkowy z owczego mleka na bazie dojrzałego, zmielonego bundzu.
  22. Bryzol – rozbity płat mięsa z polędwicy, rozbefu, frykanda, z piersi kurczaka lub indyka bez kości smażony saute. - średnicy 14 cm i grubości 8 mm
  23. Buchty drożdżowe - nadziewane bułeczki drożdżowe pieczone w wysokim rondlu ułożone ciasno jedna obok drugiej. Można podawać je na deser. Najczęściej podaje się je na ciepło polane słodkim sosem np. waniliowym
  24. Buszejka -ciastka biszkoptowe korpusowe.
  25. Bulgur - kasza z ziaren pszenicy, szczególnie popularna na Bliskim Wschodzie. Dodaje się ją do zapiekanek i sałatek. Przed ugotowaniem bulgur moczy się w wodzie.
  26. Bulion - mocny odtłuszczony rosół. Można podawać go na ciepło lub zimno. W kuchni francuskiej bulion to wywar z kości, mięsa i warzyw

 

C

  1. Canneloni - grube rurki makaronowe długości ok. 10 cm. Najczęściej nadziewany jest mięsem mielonym, sosem pomidorowym oraz beszamelowym, a całość posypywana jest startym serem.
  2. Carpaccio (wym. karpaczio) - zimna przekąska włoska z pokrojonej w cieniutkie plastry polędwicy, przyprawionej oliwą, pieprzem, szalotką, kaparami i tartym parmezanem. Przed krojeniem mięso trzeba mocno schłodzić.
  3. Carving – sztuka rzeźbienia warzyw i owoców.
  4. Cassate - włoski deser mrożony w formie w kształcie półkuli, ściany formy wykłada się kolejno warstwami lodów o różnych smakach i barwach, wnętrze wypełnia się bitą śmietaną z wiórkami czekoladowymi, bakaliami lub owocami kandyzowanymi. Napełnioną formę mrozi się kilka godzin.
  5. Celiaklia - nietoleracja glutenu /choroba trzewna/.
  6. Chalazy - pasma gęstego białka /wiązadła/ utrzymujące żółtko w centralnym położeniu.
  7. Chaud Froid –  wym.( szo frła)  - sos do pokrywania mięs na zimno  ( 1 litr wywaru,0,5 litra żelatyny,0,1 litra madery lub inny smak ).
  8. Chlorofil  – jest to naturalny, zielony barwnik wielu surowców i produktów warzywnych.
  9. Chutney - to gęsty, przyrządzany najczęściej z jabłek, śliwek, papryki i pomidorów słodko-kwaśny i ostry w smaku sos, który podaje się do pieczonych mięs, ryb oraz wędlin.
  10. Ciasta - to mieszaniny produktów spożywczych, składające się głownie z mąki, przerobionej wraz z innymi składnikami na jednolitą masę o różnej konsystencji.  
  11. Ciastuchy - kluski wiejskie obwarzane (gotowane).
  12. Ciecierzyca, zwana również cieciorką – roślina strączkowa o kształcie orzecha laskowego, podobna w smaku do grochu.
  13. Ciurba, ciorba - rodzaj wigilijnej chłopskiej zupy.
  14. Cukry karmelizują (sacharoza), kleikują (skrobia), dekstrynizują (skrobia).
  15. Cumberland - zimny sos o słodko-pikantnym smaku, przyrządzony z galaretki z czerwonych porzeczek, soku z pomarańczy i cytryny, porto, musztardy i szalotki. Zwyczajowo podaje się go do dziczyzny, ale jest znakomity również do innych mięs, a szczególnie do pasztetów.
  16. Curry – jest mieszanką 10 - 15 przypraw, pochodzi z Indii, zależnie od składu może mieć smak łagodny lub bardzo ostry. Proszek curry zawiera: pieprz, kardamon, imbir, kolendrę, gałkę  muszkatołową, kurkumę, cynamon, chili, paprykę, ziele angielskie i inne składniki. Stosuje się go do potraw z mięsa  i ryb, ryżu oraz sosów.
  17. Cykata - skórki z pomarańczy, cytryny, melona, arbuza, liście tataraku pokrojone w kostkę, obsmażone w cukrze, używane do wyrobów cukierniczych.
  18. Czernina - czarnina, czarna polewka lub czarna zalewajka – polska zupa, której podstawowymi składnikami są rosół i krew z kaczki lub kury, królika,  dawniej używano też krwi gęsi. Charakterystyczny słodko-kwaśny smak nadaje czarninie dodatek cukru i octu, mieszanych z krwią, by nie dopuścić do jej krzepnięcia. Oprócz podstawowych składników indywidualny smak nadają zupie dodatki, takie jak syrop ze śliwek lub gruszek w occie, gotowane w niej świeże lub suszone owoce (gruszki, śliwki, jabłka, rodzynki lub wiśnie), ocet winny lub jabłkowy, miód lub inne składniki. Czarninę podaje się z kluskami, domowym makaronem, pyzami lub z gotowanymi ziemniakami.
  19. Chamula - potrawa z ziemniaków i kaszy gryczanej.

 

 D

  1. Dekstrynizacja - rozkład skrobi do dekstryn, zachodzi podczas ogrzewania mąki w wysokiej temperaturze.
  2. ​Deratyzacja – zabiegi mające na celu niszczenie gryzoni.
  3. Desery - są to potrawy słodkie,ciepłe lub zimne, zazwyczaj podawane na zakończenie posiłku.
  4. Desery dzielimy ze względu nakonsystencję: zestalane i niezestalane,  technikę wykonania: surowe, gotowane, smażone, pieczone, zapiekane,  podstawowy surowiec: z mąki, kasz, ryżu, owoców,mleka i jego przetworów, temperaturę podania: gorące, studzone mrożone.
  5. Dezynfekcja – polega na eliminacji drobnoustrojów powodujących psucie się żywności za pomocą środków chemicznych.
  6. Dip –  gęsty pikantny sos zimny przyrządzany na  podstawie śmietany, jogurtu, twarogu majonezu z dodatkiem  ziół, warzyw, owoców, przypraw.
  7. Dressing - to zimny sos do sałat, sałatek i surówek.
  8. Drobnoustroje – są to organizmy jednokomórkowe, łatwo się rozmnażają w każdych warunkach.
  9. Drylowanie - usuwanie pestek lub nasion z owoców.
  10. Durum - szklista pszenica do produkcji mąki makaronowej.
  11. Duszenie – polega na obsmażeniu półproduktu w temp. około 200ºC i dalszym gotowaniu  w małej ilości płynu, pod przykryciem. Niektóre produkty można dusić bez  obsmażania.
  12. Dziki ryż - idealny do dań z drobiu i ryb. Uzyskuje się go z rosnącej w Ameryce Północnej trawy, której długie, brązowe ziarna przypominają ryż. Jest dość drogi, dlatego często miesza się go ze zwykłym ryżem.
  13. Dzwonko - jest to pokrojna w poprzek kręgosłupa porcja mięsa wraz z ośćmi i skórą.
  14. ​Dżem - sporządzany z owoców całych lub rozdrobnionych świeżych lub mrożonych. przygotowuje się go gotując owoce z dodatkiem dużej ilości cukru. W zależności od rodzaju dżemu, jak i rodzaju owoców, dżemy mogą zawierać dodatki zagęszczające, np. pektynę lub żelatynę. charakteryzują się smarowną, galaretowatą konsystencją i niewielką ilością zawieszonych w galarecie owoców.   

 

 E
 
  1. Element kulinarny  (gastronomiczny) – to część tuszy (elementu zasadniczego) o określonym zastosowaniu kulinarnym.
  2. Element zasadniczy tuszy – to jej część wyodrębniająca się budową anatomiczną.
  3. Emulgowanie - polega na rozbiciu cząstek tłuszczu na bardzo małe kropelki, które w obecności tzw. emulgatora mogą wymieszać się z cząsteczkami innego płynu i w postaci emulsji utrzymywać się przez dłuższy czas.
  4. Enzymy - substancje wywołujące wiele przemian w środkach spożywczych.
  5. Eskalopki – cienkie  kotleciki z cielęciny lub pierś indyka, lekko rozbite i usmażone saute (bez panierowania); również cienkie plastry szlachetnych ryb, np. łososia lub tuńczyka, oprószone mąką i usmażone.

F

  1. FAO - Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa
  2. Farfelki - to drobne tarte kluseczki - specjalność kuchni żydowskiej. Robi się je z twardego ciasta, zagniecionego z mąki, jaj, smalcu gęsiego i odrobiny wody. Ciasto trze się na tarce o dużych oczkach i zapieka w piekarniku. Gdy kluseczki się zrumienią, zalewa się je wrzątkiem (1:1), miesza z posiekaną i podsmażoną cebulką i zapieka w piekarniku.
  3. Fasowanie – jest to przecieranie przez sito owoców, jarzyn. Często przecieramy np. jarzyny do sosu.
  4. Fermentacja mlekowa – polega na rozkładzie laktozy na kwas mlekowy. Prowadzona jest przez bakterie mlekowe.
  5. Filet - otrzymywany z piersi kur lub indyków uformowany na kształt liścia o grubości 1 cm
  6. Filetowanie – filetować, czyli  porcjować i oczyszczać rybę z ości, mięso z kości, pomarańcze – wycinanie miąższu.
  7. Fitoncydy - substancje bakteriobójcze i bakteriostatyczne, np. w czosnku, cebuli, chrzanie.
  8. Flambirowanie - skrapianie gotowej potrawy koniakiem, rumem lub spirytusem i zapalanie już na stole. Tak można podawać mięso z rusztu lub patelni, omlety i naleśniki. Jeżeli świeże owoce posypie się cukrem i poleje rumem, a następnie zapali, utworzy się aromatyczny karmel. Flambiruje się również potrawę na patelni w trakcie smażenia.
  9. Fondue – ( z Fran. Fondue – roztapiać się ) - ser roztopiony z  białym winem i kirszem, podawany na ciepło. Spożywa się go, maczając w nim kawałki pieczywa trzymane na specjalnym długim widelcu. Przyrządza się go w specjalnym naczyniu. Fondue pochodzi z kuchni szwajcarskiej, jest również bardzo popularne we Francji. Przyrządza się również fondue mięsne. Ser zastępuje się gorącym olejem, a pieczywo  kawałkami wołowiny.
  10.  Formowanie drobiu sposobem angielskim - wymaga zastosowania drewnianych szpilek i sznurka , jest stosowany do drobiu nadziewanego.
  11. Framuszka albo gramotka - staropolska zupa postna sporządzana na bazie jasnego piwa oraz jasnego chleba żytniego, masła i przypraw oraz określonej ilości wody. 
  12. Frankfuterki - małe cienkie kiełbaski, nazywane też wiedeńskimi. Przypominają kabanosy, ale są mniej suche. Najczęściej jada się je na gorąco.
  13. Frytura – jest to tłuszcz smażalniczy otrzymany z mieszaniny tłuszczów zwierzęcych i roślinnych o wysokiej odporności na ogrzewanie w wysokiej temperaturze. polecana do smażenia  w głębokim tłuszczu - np. frytki, pączki.

 

 G
  1. Galantyna - składa się ze skóry i nadzienia sporządzonego z mięsa drobiu i dodatków.
  2. Galaretka owocowa - sporządza się na bazie klarownych, słodkich i esencjalnych wywarów z owoców lub soku owocowego, które zestala się żelatyną
     i pozostawia na kilka godzin do zastygnięcia w temp. od 4 ºC do 10  ºC.
  3. Gałka muszkatołowa - nasiona muszkatołowca korzennego. Ceniona ze względów smakowych oraz zdrowotnych. W kuchni gałka muszkatołowa stosowana jest do przyprawiania mięs, bigosów, pierników i deserów. W medycynie znalazła zastosowanie w zwalczaniu reumatyzmu, wzdęć i zaburzeń oskrzelowych.
  4. Garbniki substancje nadające cierpki smak.
  5. Garnirowanie – ozdabianie, dekorowanie potraw, napojów najczęściej przy użyciu warzyw, owoców.
  6. Garni, garnitur - dodatki do potraw z mięsa, drobiu i ryb, odpowiednio dobrane lub wręcz tworzące razem konkretne danie. Podaje się je razem z potrawą główną lub na osobnym talerzu.
  7. Gazpacho - chłodnik z papryki, ogórka, cebuli, czosnku, pomidorów, oliwy z oliwek i octu. Gazpacho zagęszcza się miękiszem z pszennego chleba, a następnie wstawia do lodówki. Podawany jest z małymi grzankami oraz posiekanymi, świeżymi warzywami.
  8. Gin - wytrawna, bezbarwna wódka gatunkowa; rodzaj jałowcówki zawierającej ok. 40-45 proc. alkoholu. Wytwarzana jest ze spirytusu rektyfikowanego, który aromatyzowany jest podsuszonym owocem jałowca, anyżem, liśćmi laurowymi, kardamonem, kolendrą, kminkiem, skórką pomarańczową lub cytrynową, lukrecją, migdałami, cynamonem, nagietkiem.
  9. Glazurowanie – metoda stosowana do wykańczania warzyw gotowanych w małej ilości wody, oprószanych mąką ziemniaczaną w celu zagęszczenia.
  10. Glukagon - hormon podwyższjący stężenie glukozy we krwi.
  11. Gluten - gliadyna + gluteina + woda
  12. Gotowanie – polega na ogrzewaniu półproduktu w płynie lub w parze wodnej.
  13. Graham - chleb wypiekany z mąki razowej pszennej albo pszenno-żytniej (z otrębami), pieczony bez drożdży. Jest pieczywem dietetycznym poprawiającym pracę jelit i ułatwiającym trawienie.
  14. "Granit" - jest to deser wykonany z soku owocowego, grubo rozdrobnionych owoców i grubo ziarnistego cukru - zamrożony.
  15. Granola - przekąska śniadaniowa. Składa się z prasowanych ziaren owsa, miodu, orzechów oraz suszonych owoców np. rodzynki, daktyle. Granola powstaje poprzez zapiekanie wszystkich składników (razem) do chrupkości. Podaje się ją z mlekiem, jogurtem, miodem lub świeżymi owocami. Można stosować ją jako posypkę do deserów.
  16. Grappa - bezbarwna lub mająca lekko miodowy kolor włoska wódka przygotowywana ze sfermentowanych odpadków winogron lub wytłoczyn winogronowych. Ma mocny smak, przypominający koniak.
  17. Grog - napój gorący sporządzany z araku, rumu,whisky lub koniaku oraz gorącej wody,cukru i dodatku cytryny lub pomarańczy.
  18. Gryczanki - kluski z mąki tatarczanej (gryczanej).
  19. Gryczek - placek z grysu (mąki pośledniej tatarczanej).

 

H

  1. HACCP -  Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontroli
  2. Hamburger - rodzaj kotleta z mięsa wołowego usmażonego lub upieczonego na grillu, umieszczonego między dwoma kawałkami lekko przypieczonej, poprzecznie przeciętej bułki, z dodatkami takimi jak sałata, pomidor, ogórek, ketchup, majonez. 
  3. Hartowanie - szybkie podgrzanie surowca do wysokiej temperatury, a następnie szybkie schłodzenie.
  4. Hemoglobina - czerwony barwnik krwi
  5. Herbata po angielsku - jest podawana w filiżance, oddzielnie podaje się w czajniczku esencję, a w dzbanuszku mleko lub śmietankę. przed konsumentem stawia się pustą filiżankę na spodku, z prawej strony czajniczek i dzbanuszek.
  6. Herbata po rosyjsku - podaje się w szklance z metalowym uchwytem, na spodku metalowym lub porcelanowym. Herbata jest przyrządzana przy bufecie z esencji i wody zagotowanej w samowarze. Jako dodatki można podać rum oraz konfiturę lub dżem (30 g) Przed konsumentem należy ustawić szklankę z herbatą, z przodu kieliszek z rumem i cukier w kostkach, z prawej strony - konfitury na szklanym spodku z łyżeczką.
  7. Herbata po wiedeńsku - podaje się do stolika w dwóch czajniczkach, oddzielnie esencję,oddzielnie gorącą wodę. Przed konsumentem ustawia się kolejno: szklankę na spodku z łyżeczką, przed nią dodatki, a z prawej strony czajniczki z esencją i wrzątkiem.
  8. Het pint - tradycyjny napój szkocki, składający się z jajek, cukru, whiskey, jasnego piwa i odrobiny gałki muszkatołowej.
  9. Higiena - to nauka zajmująca się wpływem poszczególnych czynników środowiska na zdrowie człowieka oraz badaniem reakcji organizmu ludzkiego na działanie tych czynników.
  10. Higiena żywności - to tworzenie warunków zapewniających otrzymanie produktu bezpiecznego charakteryzującego się najwyższą jakością zdrowotną. 
  11. Hiperwitaminoza - przedawkowanie witamin, których nadmiar nie ulega zmetabolizowaniu i wydaleniu z ustroju.
  12. Hipowitaminoza - niedobór witamin w ustroju, objawiający się wielorakimi zaburzeniami i zespołami chorobowymi, charakterystycznymi dla niedoboru poszczególnych witamin.
  13. Homar - duży morski skorupiak osiągający długość 50-60 cm. Homary podaje się w całości. Z ich mięsa można też przyrządzać wykwintne suflety i sałatki. 
  14. Homogenizacja - polega na rozbiciu większych kuleczek tłuszczu pod ciśnieniem, na bardzo drobne cząsteczkami, co uniemożliwia jego zbieranie napowierzchni mleka.