Jak myśl sprzed lat,

Jak wspomnień ślad,

Wraca dziś

Pamięć o tych, których nie ma.

 

 NARODOWY DZIEŃ PAMIECI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczniowie klasy 2Alo wzięli również tego dnia udział w Obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Palonkach, gdzie w lesie znajduje się symboliczny grób i biały, brzozowy krzyż poświęcony pamięci porucznika Alojzego Sikorskiego "Jaremy" i żołnierzy NSZ Brygady Świętokrzyskiej, którzy stoczyli w tych lasach bitwę z oddziałami MO, UB, NKWD i Armii Czerwonej  w dniach 28 i 29 maja 1945r. Uczniowie złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze.