XIV Spotkania z Kulturą Żydowską

Dnia 30 września 2016 roku od godz 10.00 odbywały się XIV Spotkania z Kulturą Żydowska w Busku-Zdroju. 

O godz. 10.00 rozpoczęły się uroczystości związane z rededykacją cmentarza żydowskiego przy ul. Widuchowskiej w Busku-Zdroju.

 Udział w tym jakże znaczącym dla buskiej społeczności wydarzeniu wzięła klasa III A. Była to poniekąd kontynuacja działań związanych z projektem KONIEC. POCZĄTEK, w który klasa zaangażowała się w roku ubiegłym.

 Uczniowie kl. III A przygotowując się do podsumowania I części projektu KONIEC. POCZĄTEK, odwiedzili to miejsce i poznali jego historię. Wiadomo jest, że w miejscu, gdzie dawniej był kirkut, do dziś dnia spoczywają szczątki mieszkańców Buska żydowskiego pochodzenia.

 W akcję oznakowania i zabezpieczenia dawnego kirkutu zaangażowały się liczne instytucje oraz osoby prywatne.

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 uczciła pamięć ofiar zbrodni hitlerowskich i w miejscu tragicznych wydarzeń, złożyła wiązankę kwiatów.