Wyjście do Powiatowego Urzędu Pracy

W ramach realizacji Projektu "Dajmy szansę – warsztaty edukacyjne dla młodzieży w Powiecie Buskim"" uczniowie uczestniczący w warsztatach przedsiębiorczości w dniu 2 kwietnia 2012 r. pod opieką Pani Teodozji Plebańczyk spotkali się z doradcą zawodowym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Busku-Zdroju.
     Celem wyjścia było zapoznanie uczniów z metodami aktywnego poszukiwania pracy, możliwością zatrudnienia na lokalnym rynku, ofertami pracy oraz o sposobach pozyskiwania funduszy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Pani Joanna Korepta - Król – doradca zawodowy w PUP zaprezentowała na wstępie podstawowe zadania urzędu pracy. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat krajowego i lokalnego rynku pracy oraz dyskutowali o aktualnych trendach na rynku pracy. Dowiedzieli się jakie instytucje wspierają osoby poszukujące pracy i rozpoczynające działalność gospodarczą.
    Uczniowie szczególnie interesowali się zasadami odbywania stażów finansowanych przez urzędy pracy oraz możliwościami zatrudnienia na lokalnym rynku. Istotne znaczenie dla uczestników spotkania miała również informacja o zasadach udziału w bezpłatnych szkoleniach uzupełniających posiadane kwalifikacje, lub umożliwiających nabywanie nowych kwalifikacji osobom bezrobotnym. Na zakończenie spotkania prowadząca prelekcję wręczyła uczniom materiały pomocne w poszukiwaniu pracy, zawierające wykazy instytucji zajmujących się aktywizacją zawodową oraz wykazy stron internetowych dotyczących pośrednictwa pracy a także zatrudniania w Polsce i za granicą. Wskazała różne formy wsparcia udzielane osobom bezrobotnym zarówno przez instytucje publiczne jak i organizacje pozarządowe. Doradca zawodowy udzielił uczniom wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania.