Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

ARKADIUSZ LECH LAUREATEM V PRAWNICZEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO

22 listopada 2017 roku w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych   w Kielcach odbył się już V Prawniczy Konkurs Krasomówczy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego. W oratorskiej batalii wzięło udział aż trzech reprezentantów Naszej Szkoły: Edgar Kobos 4h, Arkadiusz Lech 3A i Oskar Niciarz 1A. Bezdyskusyjnym zwycięzcą w tegorocznym konkursie został  ARKADIUSZ LECH – zdobywając pierwsze miejsce. W minionych latach tematy konkursowe nawiązywały do dzieł polskiej klasyki literackiej. Młodzi oratorzy toczyli spory  o postaci Andrzeja Kmicica z "Potopu", czy księdza Robaka z "Pana Tadeusza". Jedna z edycji konkursowych dotyczyła używania wulgaryzmów zaczerpniętego z "Ferdydurke".  Tegoroczny konkurs dotyczył przestrzegania praw autorskich w życiu codziennym. Dynamicznie rozwijające się media cyfrowe, pozwalają nam szybko się komunikować i czerpać ogromne wręcz ilości informacji z Internetu. Jednak ta łatwość w dostepie do informacji daje możliwości do naruszania praw autorskich i czerpania przez nieuczciwych ludzi zysków z dorobku intelektualnego ich twórców.

Nasza Szkoła od pierwszego konkursu uczestniczy w rywalizacji krasomówczej, organizowanej przy Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. W zmaganiach oratorskich jesteśmy w tym konkursie ścisłą wojewódzką czołówką. Na pięć edycji konkursowych zdobyliśmy dwa razy pierwsze miejsce - Michał Madej zwycięzca w 2012r., Adrian Sanecki zdobył drugie miejsce w 2015r. Na kolejny sukces musieliśmy czekać tym razem aż dwa lata. Już trzeci raz Nasi Wspaniali uczniowie wykazali się swoimi niezwykłymi wręcz zdolnościami krasomówczymi. Umiejętności zdobyte przez Naszych Laureatów w ćwiczeniu trudnej sztuki wystąpień publicznych  okazały się  dla nich przydatne w ich dalszym życiu. Chociaż nie wszyscy zdecydowali sie wybrać studia prawnicze. Jeden ze zwycięzców skończył Politechnikę Świętokrzyską i jak sam wspomina. Opanowanie  trudnej sztuki swobodnej wypowiedzi, a zwłaszcza tej przed publicznością jest czymś co daje mówcy ogromną satysfakcję.

W V Prawniczym Konkursie Krasomówczym wzięło udział 15 uczniów, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Kielc, Jedrzejowa, Staszowa, Skarżyska - Kamiennej i  oczywiście z Buska - Zdroju.

 

 Tematem prawniczej debaty w tym roku była rozparawa pt. "Plagiat czy inspiracja? Ochrona własności intelektualnej".

 
                                                                   GRATULUJEMY !!!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu