Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 
Ocena pracy szkół powiatu buskiego
Teraz już wiadomo jak pracują nasze licea i technika. Po raz pierwszy prezentujemy wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej dla szkół z powiatu buskiego.
Ocena pracy szkół powiatu buskiego
Wskaźniki EWD dotyczą dwóch przedmiotów: języka polskiego i matematyki. Na stronie internetowej: matura.ewd.edu.pl pilotażowo zamieszczony je dla wszystkich polskich liceów i techników. Dotyczą wyników matury w 2010 roku.
 
Koszyki (typy) szkół
 
Pierwsza to szkoła sukcesu. Przychodzą do niej uczniowie z wysokimi wynikami po gimnazjum. Na maturze wynik jest równie wysoki. To oznacza, że szkoła nie marnuje możliwości uczniów i uczy skutecznie.
Następna to szkoła wspierająca. To szkoła do której przychodzą uczniowie ze słabymi wynikami. Na maturze osiągają wyniki słabsze od średniej, ale gdyby nie ogromna praca nauczycieli wynik byłby dużo gorszy. Dlatego ich EWD jest dodatnie.
Szkoła neutralna jest szkołą statystycznie przeciętną. Wynik matury jest podobny do wyniku uzyskanego na egzaminie gimnazjalnym.
Szkoła niewykorzystanych możliwości. Przychodzą do niej uczniowie z wysokimi wynikami egzaminu gimnazjalnego, ale wynik matury jest poniżej ich możliwości. Takie szkoły nie potrafią wykorzystać potencjału uczniów.
Szkoła wymagająca pomocy. Przychodzą do niej uczniowie ze słabymi wynikami, a na koniec liceum osiągają wyniki jeszcze gorsze.
Na ten wynik czekano od lat. Wreszcie pokazano wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej dla polskich liceów i techników.
 
Nie ma alibi
 
Maturalny wskaźnik EWD pozwala porównać wyniki osiągane przez ucznia na egzaminach kończących gimnazjum i na maturze. Szkoły ze złymi wskaźnikami EWD nie mogą się więc tłumaczyć, że słabo wypadają na maturze, bo pracują ze "słabszą” młodzieżą. Nawet jeśli przychodzi do nich ta "słabsza” młodzież, ale dobrze z nią pracują to wskaźnik EWD szkoły idzie w górę.
 
Buskie EWD
 
 
Wyniki EWD dla szkół z powiatu buskiego są bardzo interesujące. Okazuje się, że najbardziej "pracowite” z języka polskiego jest III LO w Busku. Maturzyści z tej szkoły osiągają na maturze lepsze wyniki niż te, z którymi przyszli po gimnazjum. Nie jest to tak oczywiste w przypadku I LO im. T. Kościuszki. Z języka polskiego najgorzej wypada jednak buskie II LO. Brawa należą się dla buskich techników, które śmiało mogą się nazywać szkołami sukcesu z języka polskiego. Wyjątkiem jest tu Technikum nr 2. Kiepskie wskaźniki EWD ma liceum w Stopnicy, zarówno z polskiego, jak i matematyki. W przypadku matematyki prym wiedzie I LO im. T. Kościuszki. Gorzej radzą sobie pozostałe buskie licea i technika (poza technikum nr 1). Trochę to dziwi, bo przede wszystkim w technikach powinno się stawiać na przedmioty ścisłe.
 
źródło: Echo Dnia
 
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 (III LO, Technikum Nr1, ZSZ Nr1) zawsze tracił, medialnie, bowiem media podawały wyniki zbiorczo dla Zespołu, przez co wyniki III LO zaniżało Technikum Nr 1, chociaż w kategorii techników miało wyniki najlepsze. Poza tym podawano wyniki matur bez uwzględniania wyników rekrutacji (liczby punktów z jakimi byli przyjmowani kandydaci). Wskaźnik EWD jest obiektywną oceną pracy szkół, z wprowadzenia której, jesteśmy szczególnie zadowoleni.