Wypowiedź Dyrektora Szkoły na temat warsztatów
pn. „Dać szansę – program warsztatowego wsparcia edukacyjnego młodzieży szkół zawodowych w powiecie buskim”
realizowanych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Busku-Zdroju

Ciekawy projekt, dający możliwość podniesienia jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego. Pozwalający na indywidualizację pracy z uczniem, a poprzez to nabywanie przez niego nowych umiejętności, kształcenia postaw przedsiębiorczości, rozwijanie osobowości młodego człowieka.
      Podczas zajęć prowadzonych metodą warsztatową, każdy uczestnik pracował indywidualnie, dzięki czemu zdobył szeroką wiedzę z zakresu komunikacji interpersonalnej, poznał techniki i metody, które pozwalają skutecznie korzystać z umiejętności pracy w grupie oraz komunikowania się. Rozwijały one również wyobraźnię oraz poczucie wartości i wiarę we własne siły. Uczniowie stawali się bardziej pewni siebie, świadomi swoich możliwości i postępów, co pozwoli im w przyszłości lepiej zafunkcjonować na rynku pracy.
     Nauczyciele – prowadzący warsztaty mieli natomiast możliwość udoskonalić metody pracy, wyćwiczyć wszelkie techniki warsztatowe, aby na co dzień uzyskać lepsze efekty kształcenia w szkole.
      Projekt służył również poprawie bazy dydaktycznej szkoły. Poprzez pozyskanie tablicy interaktywnej i oprogramowania do niej z różnych przedmiotów, projektora
z komputerem, słowników, itp. zajęcia były bardziej atrakcyjne pozwalały uczniom doskonalić umiejętności posługiwania się multimediami, poznawać praktyczne zastosowanie Internetu, a dzięki temu uzyskać lepsze efektu w nauczaniu oraz uzyskać ważne w życiu umiejętności samodoskonalenia.
Projekt służył również promocji szkoły w środowisku. Ciekawe, bezpłatne, dobrze zorganizowane wyjazdy studyjne, wycieczki dały możliwość poznania wielu istotnych zagadnień, rozwiązania problemów, spojrzenia pod innym kątem na rzeczy wydawałoby się znane.
Promocja Projektu poprzez Targi Edukacyjne pokazała, że zajęcia pozalekcyjne mogą być ciekawe i stanowić alternatywę dla młodzieży na zagospodarowanie wolnego czasu. Ponadto pokazano szereg praktycznych umiejętności przydatnych w życiu codziennym.
Promocja projektu za pomocą strony internetowej szkoły, gablot na zewnątrz i wewnątrz budynku to także interesujący obraz pracy szkoły w oparciu o środki finansowe Unii Europejskiej.
Obok efektów edukacyjnych ważne są też efekty wychowawcze. Małe,12 osobowe grupy zaowocowały większą otwartością uczniów, uczyły odpowiedzialności, szacunku do drugiego człowieka sprzyjały kształtowaniu się partnerstwa pomiędzy prowadzącymi i uczestnikami. Podczas wyjazdów i wyjść organizowania wspólnych imprez, konkursów, targów, uczniowie uczyli się jak radzić sobie w sytuacjach współzawodnictwa. Dokonywała się również integracja zespołów uczniów i nauczycieli z różnych szkół uczestniczących w Projekcie.
Wszystkie podejmowane działania korzystnie wpłyną na możliwości lepszego poruszania się absolwenta na europejskim rynku pracy.