Z wizytą w Szwecji

W dniach 11-17 listopada 2013 r. cztery uczennice naszej szkoły:
Żaneta Łukasik - klasa II h,
Joanna Godwin - klasa II h,
Anna Jarzyna - klasa II B,
Karolina Kraj - klasa II B
pod opieką p. Moniki Zwolskiej oraz p. Agnieszki Kaczmarek wzięły udział w wyjeździe do Szwecji w ramach Międzynarodowego Projektu Szkół Comenius. Przez 7 dni przebywaliśmy w miasteczku Kvanum razem z uczestnikami z Czech, Turcji, Włoch i Szwecji.

Mieliśmy okazję obserwować zajęcia oraz uczestniczyć w wybranych lekcjach. Zauważyliśmy wiele różnic w systemie edukacji, np. grupa 25 uczniów uczy się pod opieką dwóch lub trzech nauczycieli na jednej lekcji. Uczniowie już od pierwszej klasy podstawówki obowiązkowo uczęszczają na lekcje szycia lub prac w drewnie oraz gotowania. Dla nas najciekawszymi lekcjami była plastyka i muzyka.

Braliśmy udział w wielu ciekawych zajęciach przygotowanych przez gospodarzy spotkania – możemy do nich zaliczyć ognisko w lesie, obserwowację roślin pod mikroskopem, rozwiązywanie quizu na temat Szwecji. Odwiedziliśmy Nature School.

Mogliśmy również spróbować jak smakuje tradycyjny szwedzki lunch na szkolnej stołówce.

Na pożegnanie wszyscy razem przygotowali tradycyjny posiłek kuchni szwedzkiej, który później wspólnie zjedli.

Nawiązaliśmy wiele znajomości a nawet przyjaźni, mieliśmy okazję znaleźć się w wielokulturowym środowisku, w międzynarodowym towarzystwie, a ponieważ język angielski był językiem roboczym spotkania mieliśmy mnóstwo okazji każdego dnia, aby sprawdzić swoje umiejętności.

Podsumowując - to była naprawdę udana wizyta! Mieliśmy okazję przebywać w wielokulturowym środowisku, zawarliśmy mnóstwo nowych znajomości, poznaliśmy szwedzką kuchnię i zwyczaje.

Z niecierpliwością czekamy na następną wizytę w kolejnym kraju naszych partnerów - Czechach.