Wyjazd do Krakowa
12.03.2010 rok

 

     W dniu 12.03.2010 r. grupa 24 uczniów naszej szkoły, dzięki Projektowi: "Dać szansę - program warsztatowego wsparcia edukacyjnego dla młodzieży szkół zawodowych w powiecie buskim"  współfinansowanemu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wzięła udział w wyjeździe do Krakowa.  Oprócz uczniów naszej szkoły, uczestniczących w warsztatach języka polskiego prowadzonych przez panią Anetę Wójcikiewicz, panią Irenę Domagałą oraz panią Katarzynę Majcher, w wyjeździe uczestniczyła również młodzież  z ZST-I oraz ZSTiO.
     Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z zabytkami sztuki barokowej, toteż nasza wędrówka po Krakowie rozpoczęła się od zwiedzenia najpiękniejszej budowli barokowej, jaką jest Kościół Ocjów Pijarów z oryginalną dekoracją sklepienia nawy głównej autorstwa Franciszka Eksteina z Moraw. Następnie przeszliśmy zaśnieżonymi ulicami miasta do Kościoła św. Anny. Wnętrze kolegiaty jest przestronne, jasne, a nastrój panujący w świątyni zdeterminowany został przez jednolitą, późnobarokową dekorację malarską i rzeźbiarską, przy której pracowali m.in. Baltazar Fontana, Karol Dankwart. W czasie naszej wędrówki do Kościoła św. Barbary, przystanęliśmy na chwilę obok świątyni św. Wojciecha, należącej niezaprzeczalnie do najstarszych w Krakowie. Naszą podróż alejami Starego Miasta zakończyliśmy obiadem na ul. Floriańskiej w McDonald's. W trakcie zwiedzania uczestnicy nie tylko podziwiali niezwykłe budowle, ale przede wszystkim poszerzyli swoje wiadomości z zakresu literatury i sztuki.
      Równie atrakcyjnym etapem wyjazdu okazały się warsztaty autoprezentacji zorganizowane w Teatrze Ludowym, które prowadzili znakomici aktorzy: Krzysztof Górecki oraz Tadeusz Łomnicki. Uczniowie mieli okazję wcielić się w powierzone im przez "reżyserów" role, nauczyć się mowy ciała, a także poznać kulisy powstawania spektaklu. Następnie młodzież obejrzała spektakl "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" w reżyserii Tomasza Obary, ukazujący powikłane zależności między prawdą i prawem, sumieniem i sprawiedliwością. Na deskach teatru mogliśmy podziwiać wspaniałą grę Kajetana Wolniewicza, który otrzymał nagrodę aktorską za rolę Bukary na 1 Post Soc Festiwalu. Niewątpliwie, ten etap podróży pozostanie na długo w naszej pamięci.
     Zmęczeni, ale w dobrych humorach i ze wspaniałymi wspomieniami, wróciliśmy do domów.

 


Z uśmiechem na twarzy rozpoczynamy zwiedzanie Krakowa


Zachwyciło nas malarstwo iluzjonistyczne w Kościele Ojców Pijarów


Z wielką uwagą słuchaliśmy wykładu Pani przewodnik
na temat sztuki barokowej Kościoła św. Anny


Przed spektaklem pt. "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Ivo Bresana
w reżyserii Tomasza Obary w Teatrze Ludowym


Choć przez chwilę czułyśmy się jak prawdziwe gwiazdy sceny


Teatr zza kulis


Teatr spod sceny


To urządzenie służy do szybkiego podnoszenia sceny


Sami też próbowaliśmy sprawdzić się jako aktorzy

 
Oto mistrz autoprezentacji pan Krzysztof Górecki


Z pasją wymieniamy spostrzeżenia na temat sztuki w czasie przerwy spektaklu