Wyjazd do Krakowa
12.03.2010 rok

W dniu 12.03.2010 r. grupa 24 uczniów naszej szkoły, dzięki Projektowi: "Dać szansę - program warsztatowego wsparcia edukacyjnego dla młodzieży szkół zawodowych w powiecie buskim"  współfinansowanemu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wzięła udział w wyjeździe do Krakowa.  Oprócz uczniów naszej szkoły, uczestniczących w warsztatach języka polskiego prowadzonych przez panią Anetę Wójcikiewicz, panią Irenę Domagałą oraz panią Katarzynę Majcher, w wyjeździe uczestniczyła również młodzież  z ZST-I oraz ZSTiO.
     Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z zabytkami sztuki barokowej, toteż nasza wędrówka po Krakowie rozpoczęła się od zwiedzenia najpiękniejszej budowli barokowej, jaką jest Kościół Ocjów Pijarów z oryginalną dekoracją sklepienia nawy głównej autorstwa Franciszka Eksteina z Moraw. Następnie przeszliśmy zaśnieżonymi ulicami miasta do Kościoła św. Anny. Wnętrze kolegiaty jest przestronne, jasne, a nastrój panujący w świątyni zdeterminowany został przez jednolitą, późnobarokową dekorację malarską i rzeźbiarską, przy której pracowali m.in. Baltazar Fontana, Karol Dankwart. W czasie naszej wędrówki do Kościoła św. Barbary, przystanęliśmy na chwilę obok świątyni św. Wojciecha, należącej niezaprzeczalnie do najstarszych w Krakowie. Naszą podróż alejami Starego Miasta zakończyliśmy obiadem na ul. Floriańskiej w McDonald's. W trakcie zwiedzania uczestnicy nie tylko podziwiali niezwykłe budowle, ale przede wszystkim poszerzyli swoje wiadomości z zakresu literatury i sztuki.
      Równie atrakcyjnym etapem wyjazdu okazały się warsztaty autoprezentacji zorganizowane w Teatrze Ludowym, które prowadzili znakomici aktorzy: Krzysztof Górecki oraz Tadeusz Łomnicki. Uczniowie mieli okazję wcielić się w powierzone im przez "reżyserów" role, nauczyć się mowy ciała, a także poznać kulisy powstawania spektaklu. Następnie młodzież obejrzała spektakl "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" w reżyserii Tomasza Obary, ukazujący powikłane zależności między prawdą i prawem, sumieniem i sprawiedliwością. Na deskach teatru mogliśmy podziwiać wspaniałą grę Kajetana Wolniewicza, który otrzymał nagrodę aktorską za rolę Bukary na 1 Post Soc Festiwalu. Niewątpliwie, ten etap podróży pozostanie na długo w naszej pamięci.
     Zmęczeni, ale w dobrych humorach i ze wspaniałymi wspomieniami, wróciliśmy do domów.

Z uśmiechem na twarzy rozpoczynamy zwiedzanie Krakowa

Zachwyciło nas malarstwo iluzjonistyczne w Kościele Ojców Pijarów

Z wielką uwagą słuchaliśmy wykładu Pani przewodnik
na temat sztuki barokowej Kościoła św. Anny