Warsztaty przedsiębiorczości

Prowadzący: Teodozja Plebańczyk

Warsztaty przedsiębiorczości stały się przewodnikiem do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym, pomagają uczniom przygotować się do wyzwań współczesnego świata. Warunki gospodarki rynkowej wymagają wykształcenia pewnych cech i sposobów zachowania, które ułatwiają podejmowanie różnorodnych działań gospodarczych i kierowanie własnym rozwojem. Wymagają stania się człowiekiem przedsiębiorczym czyli takim który potrafi wziąć sprawy w swoje ręce,liczy na siebie i potrafi działałać. Zajęcia z warsztatów pomagają poznać warunki gospodarcze w jakich uczniowie będą działać oraz możliwości realizacji swojej kariery zawodowej. Uczniowie analizują rynek pracy, poznają metody aktywnego poszukiwania pracy oraz opanowują podstawowe wiadomości związane z tworzeniem i prowadzeniem własnej firmy.
Przygotowują się również do krytycznego poznawania rzeczywistości, podejmowania świadomych decyzji gospodarczych i zawodowych, a także takiego kierowania swoim rozwojem zawodowym, który sprzyjać będzie osiąganiu sukcesów. Zajęcia stwarzają też możliwości pracy z wykorzystaniem nowoczenych technologii np. tablicy interaktywnej oraz wykorzystania komputerowych programów użytkowych jakimi posługują się prawdziwe przedsiębiorstwa.

Pamiętamy: przedsiębiorczość może być kluczem do sukcesu który prawdopodobnie każdy chciałby w swoim życiu osiągnąć.

Prowadzący: Krystyna Kaszuba

Warsztaty Przedsiębiorczości to okazja aby obudzić w młodych ludziach ducha przedsiębiorczości. Tutaj młodzież dowiaduje się także o  cechach osób przedsiębiorczych i nie zawsze łatwych początkach współczesnych potentatów. Wiedza o samym sobie, o swoich mocnych i słabych stronach pozwoli z pewnością podejmować lepsze decyzje w przyszłości. Wiedza o umiejętnościach menadżerskich pomoże rozwijać kreatywność i umiejętności kierownicze i zasady  współpracy w zespole.
Zajęcia stwarzają też możliwość  pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii np. tablicy interaktywnej.

Prowadzący: Małgorzata Żebrowska

Uczniowie technikum ekonomicznego uczestniczący w warsztatach przedsiębiorczości w praktyczny sposób przygotowują się do aktywności zawodowej. Analizują rynek pracy, poznają metody aktywnego poszukiwania pracy oraz opanowują podstawowe wiadomości związane z tworzeniem i prowadzeniem własnej firmy. Uczniowie prowadząc firmę  wykonują określone czynności poprzez symulację pracy w określonych działach – handlowym, księgowym, kadrowym. Wcielając się w pracownika określonego działu firmy uczniowie zamawiają i sprzedają towary, sporządzają dokumentację pracowniczą, handlową i księgową wykorzystując przy tym komputerowe programy użytkowe jakimi posługują się prawdziwe przedsiębiorstwa. Przekonują się, że rozliczenie PIT-u, CIT-u czy VAT-u może „wciągać” bardziej niż niejedna gra komputerowa.

Uczestnikom warsztatów w rozwiązywaniu problemów pomagają  kontakty z przedsiębiorcami, pracownikami biura pracy i ośrodkami wpierającymi przedsiębiorczość. Funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych i tajniki gry giełdowej poznają na zajęciach prowadzonych w siedzibie GPW w Warszawie
Realizując program warsztatów uczniowie konfrontują zdobytą wiedzę z praktyką gospodarczą oraz nabywają umiejętności, które będą im potrzebne nie tylko podczas egzaminu zawodowego ale i w przyszłym życiu zawodowym.

Prowadzący: Barbara Cieplińska
Uczestnicy warsztatów przedsiębiorczości na zajęciach poznają m. in. rodzaje cen i marż oraz uczą się określać organoleptycznie jakość produkcji, która ma wpływ na popyt i podaż.
Na jednych z zajęć uczniowie wykonywali produkcję ciasteczek z jabłkami z ciasta francuskiego. Zadaniem uczniów było ustalenie ceny końcowej oraz wydajności danej produkcji.
Skalkulowana została:
- cena produkcji,