,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Święto Biblioteki w naszej szkole

Już kolejny raz biblioteka szkolna w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Busku- Zdroju   obchodziła Święto Biblioteki. Zostało  ono ustanowione przez Międzynarodową Organizację Bibliotekarzy Szkolnych a obchodzimy je pod koniec października.
        Z tej okazji bibliotekarki Halina Szczepanik –Woźniak i  Barbara Pobiega z grupą młodzieży z Klubu Asystentów Bibliotecznych i Koła Miłośników Poezji przygotowały szereg imprez bibliotecznych .
        Przez dwa tygodnie trwał „kiermasz książek za złotówkę”. Książki otrzymaliśmy jako dary od uczniów i nauczycieli. Sprzedano 54 ksiązki.

Asystentki z klas I g i I h: Sara Baran, Kaja Wójcik i Kinga Wójcik sprawdziły się w zawodzie sprzedawcy

Naszą akcję wsparli  nauczyciele.

Kiermaszem zainteresowała się także społeczność lokalna.

21 października odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu literackiego.  W tym roku tematem wiodącym była ”Poetycka interpretacja tekstów piosenek”. Zachęcano w ten sposób do czytania poezji i do  dzielenia się z innymi ludźmi przeżyciami, myślami jakie budzi wiersz lub piosenka. Młodzież wybrała bardzo piękne i mądre teksty.
      Jury przyznało I miejsce ex- aequo Małgorzacie Słupskiej z kl. I a LO i Sylwii  Kalecie z kl. I a LO, II miejsce Sarze Baran z kl. I g, III miejsce Bartoszowi Fijałkowskiemu z kl. I h oraz wyróżnienie Krzysztofowi Kosale z kl. II a LO.

Sylwia Kaleta - jedna z laureatek konkursu literackiego.
           Po raz pierwszy zorganizowano konkurs fotograficzny p.t. „ Biblioteka dobre miejsce dla człowieka”. Celem konkursu było ukazanie  w obiektywie aparatu fotograficznego biblioteki jako miejsca, które przez swój klimat jest przyjazne każdemu uczniowi pragnącemu wzbogacać swą wiedzę,  kulturę, osobowość. Ważne było udokumentowanie wydarzeń z życia codziennego biblioteki.
      Jury przyznało  równorzędne nagrody:  dla Marii Misiewicz z kl. II g za zdjęcie „ Szara zaduma” i dla Magdy Zawory z kl. II g za zdjęcie „ Zmęczenie materiału”.

"Zmęczenie materiału"?

"Szara zaduma"

Biblioteka  cały czas powiększa  swój księgozbiór   nie tylko o nowe lektury szkolne, ale encyklopedie, słowniki i ciekawe książki  dla młodzieży i nauczycieli.
W minionym roku szkolnym Dyrekcja szkoły przeznaczyła na nowości 11425 zł. Dlatego uczniowie z chęcią przychodzą do biblioteki.
       Z inicjatywy entuzjastów książek Stephenie Meyer   przygotowano spotkanie fanów tej autorki. Zebrało się ponad 30 osób, które swoją znajomością losów bohaterów zaskoczyli dyrekcję i nauczycieli biorących udział w spotkaniu.
       Najlepszymi znawcami książek „Zmierzch”, , „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie”  oraz „Przed świtem” zostały  dziewczyny:   Katarzyna Marek z kl. I h i Monika Walasek z kl. I a LO.

"Gospodyni" spotkania - Arleta Pabian z klasy II B LO

Jak na prawdziwą dyskusję przystało, zdania były podzielone.

Nad pytaniami konkursowymi trzeba było                      Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki.
                          trochę pomyśleć.

Po krótkiej przerwie wrócilismy znowu do dyskusji.
 Od paru lat tradycyjnym elementem obchodów  święta biblioteki jest bicie rekordu odwiedzin.
           W tym roku szkolnym  27 października  od rana asystenci biblioteczni zapraszali uczniów i nauczycieli do biblioteki. W tym dniu z różnych usług bibliotecznych  skorzystały 204 osoby. Łatwo mogli do nas trafić nawet ci uczniowie, którzy tu na co dzień rzadko zaglądają. Prowadziły ich bowiem ślady stóp na posadzce.

Obchody święta biblioteki zakończyliśmy uroczystym apelem, na którym wręczono nagrody książkowe zwycięzcom konkursów i uczniom zaangażowanym w przygotowanie imprez czytelniczych. Uczniowie ze szkolnego  koła teatralnego z opiekunką  Justyną Szumilas specjalnie na tę okazję  przygotowali cztery scenki p.t. Miłosne duety. Wybrali fragmenty z "Romea i Julii" Szekspira,  "Świtezianki" - Adama Mickiewicza, "Żony modnej" - Ignacego Krasickiego i Laury i Filona - Franciszka Karpińskiego. Wspomniane scenki młodzi wykonawcy prezentowali również na długiej przerwie na wszystkich korytarzach, wzbudzając podziw widzów.