Uroczyste obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

Z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10.11.2009r  w naszej szkole, podobnie jak
w latach ubiegłych, odbyło się uroczyste spotkanie uczniów z mieszkańcami Buska. Celem wieczornicy było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, w których, jak w lustrze, odbija się cała nasza historia.

Uroczystość rozpoczęła się najstarszą polską pieśnią ojczyźnianą - Bogurodzica, którą zagrał na trąbce Jakub Nowocień - uczeń kl. 2 B LO

Kolejne piosenki i wiersze nawiązywały do ważnych wydarzeń dziejowych z przeszłości: utraty niepodległości, kolejnych powstań narodowych, odzyskania wolności w 1918 roku, a potem do wydarzeń II wojny światowej oraz roku 1989, kiedy to znów zrodziła się niepodległa Rzeczpospolita Polska. Narratorem spotkania był uczeń kl. 2 A LO - Krzysztof Kosała, a fragmenty poezji legionowej i wojennej recytowali: Arleta Pabian - kl. 2 B LO, Sylwia Kaleta - kl. 1 A LO, Sylwia Nowak, Monika Kardynał i Kasia Waryło z klasy 1 B LO oraz Bartosz Fijałkowski z kl. 1 H.

Młodzież wraz z kombatantami, władzami miasta, nauczycielami, zaproszonymi gośćmi oraz swoimi rodzicami i dziadkami wspólnie śpiewała pieśni, które wzruszały aż do łez. Spotkanie zakończyło się piosenką Żeby Polska była Polską w wykonaniu Patrycji Sagan z kl. 1 G i Kasi Pawelec z kl. 4 H. W zrozumieniu treści zawartych w wierszach i piosenkach pomagały uczestnikom spotkania slajdy ukazujące wydarzenia historyczne, symbole narodowe, miejsca pamięci narodowej przedstawione przez ucznia Daniela Górskiego z kl. 2 B LO pod kierunkiem pani profesor Wioletty Czupryny-Kopeć. Wspaniale zaprezentował się chór szkolny zasilany w tym roku przez uczniów klas pierwszych.

Oczywiście wzruszeniom i podziękowaniom nie było końca. Jako pierwszy wszystkim serdecznie podziękował gospodarz  Wieczornicy  - pan dyrektor Andrzej Bilewski.

.

Na zakończenie spotkania uczennice wręczyły kombatantom oraz zaproszonym gościom pamiątkowe książeczki wykonane przez panią Annę Zagaję - wychowawczynię internatu. Całą uroczystość przygotowały pani profesor Aneta Wójcikiewicz oraz pani profesor Mirosława Gajda.  Spotkanie zostało sfilmowane przez uczniów  z kl. 2 B LO Filipa Lotko i Karola Smolnego pracujących w Szkolnym Klubie Medialnym "Meg@Bajt" pod kierunkiem pani profesor Jolanty Dabińskiej i pani profesor Wioletty Czupryny-Kopeć.
Po spotkaniu kombatanci i goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez "Klub Fascynacji Kulinarnych" prowadzony przez panią profesor Małgorzatę Zdanowską-Gacek.

Opracowanie: Jolanta Dabińska i Aneta Wójcikiewicz.