Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 

         Podsumowanie obchodów Dni Patrona

4 grudnia 2009 roku odbyła się gala pod hasłem   
PASJE CUDOWNY SMAK ŻYCIA 
podsumowująca obchody Dni Patrona Szkoły, którą rozpoczął pan dyrektor Andrzej Bilewski krótką mową na temat wielu zainteresowań wielkiego uczonego - Mikołaja Kopernika, który był nie tylko wybitnym astronomem ale także lekarzem, matematykiem, ekonomistą, a nawet prawnikiem.

Następnie uczniowie - zwycięzcy konkursów, jakie odbyły się podczes obchodów Dni Kopernikowskich otrzymali nagrody, a przyjaciele szkoły - medale.

Najlepszym księgowym szkoły wśród uczniów okazał się Paweł Koźbiał z klasy 3 a. Złotą gwiazdę za ogrom wiedzy o hotelarstwie otrzymała Aleksandra Barylak z klasy 4 h.

Największą wiedzą o Mikołaju Koperniku wykazały się: Agnieszka Skwarczek kl. 1 h, Katarzyna Powroźnik kl. 1 A LO, Sylwia Zadara kl. 1 h, Agnieszka Sudzińska kl. 1 aw, Milena Giza kl. 1 bw, Paulina Jeziorska kl. 1 aw.

Konkurs talentów wygrał artysta - rysownik Filip Lotko, a najciekawsze doświadczenie fizyczne w ramach spotkań "Feniks" przedstawił Jakub Nowocień, obaj uczniowie z klasy 2 B LO.

Medal przyjaciela szkoły otrzymała Naczelnik Wydziału Edukacji pani Renata Krzemień i pani Lilla Piasecka - ubiegłoroczna przewodnicząca Rady Rodziców.

Tak uroczysta gala, nie mogła się odbyć bez udziału samego Mikołaja Kopernika, który w asyście swojego ucznia wygłosił dzieło "De revolutionibus".

Uczniowie Szkoły Kopernikowskiej wzorując się na swoim Patronie - Mikołaju Koperniku zaprezentowali swoje zainteresowania, hobby i pasje, dając wzór do naśladowania dla tych, którzy się nudzą z powodu nadmiaru czasu.

Magda prezentuje swoje zainteresowanie sportem, a dokładnie piłką siatkową i koszykową, którą uprawiała już w gimnazjum, a w tej szkole kontynuuje. Trofea sportowe, które przyniosła: dyplomy i medale są dla niej bardzo cenne gdyż przypominają jej miłe sportowe przeżycia. To poprzez sport ma szczupłą, zgrabną sylwetkę ale nie tylko, bo podczas treningów także znakomicie się relaksuje.

Michał i Artur to miłośnicy militarystyki. Lubią oglądać filmy wojenne. Michał bierze udział
w rekonstrukcjach wydarzeń historycznych.Swą przyszłość planuje związać z wojskiem.
Dawid i Jakub to gracze komputerowi. Przyznali, że dużo czasu spędzają przed komputerem i boją się swojej pasji, bo nie wiadomo, gdzie jest granica pomiędzy pasją, a uzależnieniem.

 


Kasia rysuje w stylu "Manga". Do rysowania oprócz ołówka, kredek wykorzystuje manekina.Inspiracją dla niej są kreskówki japońskie. Rysowanie uczy Kasie dążenia do doskonałości. Filip specjalizuje się w rysowaniu portretów. Na zdjęciu rysuje portret kolegi Karola. Twierdzi, że jest to świetny sposób na nude, odprężenie się i wyciszenie.

 

 

Joasia dzięki namowie starszej siostry przełamała w sobie kompleksy i wystartowała w wyborach miss Bałtowa, gdzie  zdobyła nie tylko jedną szarfę ale 4 i nie zamierza na tym zakończyć. Twierdzi, że była to znakomita przygoda życiowa, która dodała jej pewności siebie i zwiększyła poczucie własnej wartości.

Magda uczy się w klasie gastronomicznej i chce swoje zainteresowania kulinarne połączyć z pracą zawodową. Uwielbia przyrządzać wymyślne potrawy i ciasta oraz dekorować stoły. Pomysły czerpie nie tylko
z książek kucharskich, ale nawet
z bajek, bo do wykonywania dzisiejszego pokazu kulinarnego zainspirowały ją właśnie bajki braci Grimm.
Jakub gra na trąbce już 8 lat. Do grania namówił go kolega. Obecnie gra w orkiestrze strażackiej w Wiślicy i jest bardzo zadowolony ze swojego hobby, bo lubi występować przed publicznością. Do każdego występu starannie się przygotowuje, bo  daje mu to poczucie spokoju i pewności, że występ będzie dobry. Twierdzi, że poprzez tą pasje jego życie jest ciekawsze.

 

 Dla Wioli fotografowanie to sposób na przekazanie innym swojego indywidualnego punktu widzenia otaczającego świata. Największą przyjemność sprawia jej fotografowanie przyrody, zwierząt, zachodzącego słońca co przedstawiła w prezentacjach multimedialnych. Pasja ta pozwala jej uchwycić chwile upływającego czasu
i powracać do wspomnień. Obok Wioli jest Dorota, która interesowała się różnymi rzeczami: zbierała znaczki, pocztówki, plakaty zespołów, kamyki polne, aż pewnego dnia pomyślała sobie, że będzie zbierać informacje
z różnych czasopism, czym pasjonują się inni ludzie. Poprzez to, dzisiaj ma bardzo szerokie spojrzenie na ludzi.

Od lewej Hubert i Damian - szachiści. Zgodnie twierdzą, że ta gra uczy ich logicznego myślenia, wyrabia umiejętność dostrzegania problemu, analizowania sytuacji
i podejmowania przemyślanych decyzji. Dalej Piotr, który interesuje się ziołami
i niekonwencjonalnymi metodami leczenia. Od 2 lat nie używa leków syntetycznych. W razie dolegliwości leczy się naparami, wywarami i nalewkami ziołowymi. Edyta swoje  rozmyślania o życiu przelewa na papier pisząc pamiętniki. Poprzez pisanie szuka sensu życia i nadziei na lepsze jutro. Jest też fanką zespołu Tokio Hotel i zbiera figurki aniołków.
Norbert to fascynat mocnych wrażeń. Lubi sporty ekstremalne nie tylko oglądać w tv ale przede wszystkim uprawiać na żywo. Pięć lat temu rodzice kupili mu rowerek typu MTB i od tamtej pory wyczynia na nim różne skoki , salta. Wraz z kolegami ćwiczy na amatorsko wykonanych ziemnych hopach w Lesie Winiarskim, bo niestety w Busku nie ma skateparku tak jak w większych miastach - nad czym bardzo ubolewa. Jazda na tym cudeńku wyzwala w nim dużą dawkę adrenaliny, co w efekcie daje mu psychiczne odprężenie.

 

Agnieszka uwielbia nie tylko śpiewać ale także blogować i jeździć konno. Teraz najwięcej czasu spędza na blogowaniu, bo to modny sposób na spędzanie wolnego czasu. Zajmuje się grafiką na blogu. Zamieszcza mnóstwo nagłówków, ikon, blendów i udostępnia je innym blogierom.

Kasia opowiada o niezwykłym kolekcjonerze, - Darku, którego fascynują zwierzęta egzotyczne. Darek nie mógł opowiedzieć nam osobiście o swojej pasji  z powodu choroby, ale zdjęcia o nim były wyświetlane w formie slajdów.

     
Darek Lis jest uczniem 2 klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej i uczy się na piekarza. Ma w swoim domowym terrarium węże, pająki, żółwia. Zwierzęta towarzyszą mu od 4 klasy szkoły podstawowej. Pasję zaszczepił w nim kuzyn, który podarował mu węża. Pasja jego jest odskocznią od pracy zawodowej, pozwala mu zapomnieć o problemach dnia codziennego. Mówi, że opieka nad zwierzętami uczy go odpowiedzialności, bo musi zadbać o to aby miały co jeść i aby miały czysto.

Wśród uczniów naszej szkoły są też tacy, dla których nauka języków obcych to wielka pasja. Uczą się się z zapałem bo zdają sobie sprawę z potrzeby umiejętności posługiwania się językami obcymi, aby odnaleźć się w UE. Uczniowie ci
chętnie biorą udział w różnych konkursach językowych. Ostatnio prezentowali swoje umiejętności na I Europejskim Dniu Języków Obcych w BSCK.

Scenka w języku niemieckim pt. "W restauracji".
Scenka w języku angielskim przedstawiająca bajkę "Królewna Śnieżka".

Na koniec zaprezentowały się uczennice ze szkolnego zespołu tanecznego "Sunshine" dla których taniec jest dobry na wszystko: wprowadza je w dobry nastrój, przełamują słabości, stały się pewniejsze siebie i bardziej otwarte, gdy tańczą odstresowują się i są po prostu szczęśliwe.

Podczas całej gali Mikołaj Kopernik skrupulatnie pracował nad obliczeniami, które pozwolą przewidzieć czas nastania zaćmienia Słońca oraz Księżyca. Powiedział, że zaćmienie Księżyca lub Słońca mogą zdarzyć się tylko wtedy, gdy wszystkie trzy ciała znajdują się na jednej linii. Podczas zaćmienia Słońca,  Księżyc znajduje się w nowiu. Całkowite zaćmienia Słońca są możliwe dlatego, że widziane z Ziemi rozmiary kątowe Słońca i Księżyca są prawie jednakowe - Księżyc, mimo, że ma średnicę około 400 razy mniejszą niż Słońce jest też około 400 razy bliżej nas. Najbliższe zaćmienie Księżyca widoczne z terenów Polski przypada na 31 grudnia 2009r. Początek zjawiska o 1957.

 Na koniec zaprosił do obserwacji zjawisk zachodzących we wszechświecie, gdyż pobudzają one wyobraźnie i twórcze myślenie.

Prezentację zainteresowań uczniów przygotowały:  Elżbieta Malec i Jolanta Dabińska.

Opracowała  - Jolanta Dabińska.

Na początek