Historia ocalona: przeciwko nietolerancji i dyskryminacji

"KONIEC. POCZĄTEK" - podsumowanie warsztatów dziennikarskich w klasie II A

Nasze warsztaty edukacyjne pt. „KONIEC.POCZĄTEK” organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach, rozpoczęliśmy 27 października 2015 roku. Z inicjatorem, panem Andrzejem Białkiem, nauczycielką języka polskiego – panią Izabelą Kasperek i bibliotekarką Haliną Woźniak powędrowaliśmy w podróż, która miała pomóc nam zrozumieć czasy holocaustu, wzbudzić empatię do ludzi z tamtego okresu i przede wszystkim obalić stereotypy. Tę podróż właśnie zakończyliśmy, bogatsi o nowe doświadczenia, podsumowaliśmy projekt własną pracą 4 marca 2016 roku.

Amanda i Natalia przywitały gości i tym samym rozpoczęliśmy spotkanie podsumowujące I część warsztatów.

Pierwsze spotkanie z panem Andrzejem Białkiem dotyczyło faktów z historii, nam prawie nieznanych – a mianowicie historii kieleckich Żydów, ich życia, obyczajów, religii. Dowiedzieliśmy się, gdzie były ich największe skupiska, a także jak traktowali ich okoliczni mieszkańcy. Oczywiście, nie zabrakło także historii samych Kielc. Na drugie spotkanie pojechaliśmy do siedziby Stowarzyszenia, mieszczącej się przy ulicy Planty 7/9. Dokładnie w tej kamienicy 4 lipca 1946 roku miał miejsce niezapomniany przez Żydów, tragiczny Pogrom Kielecki.
Większość z nas pierwszy raz usłyszała o tym wydarzeniu, byliśmy głęboko poruszeni. Pan Białek mówił na temat antysemityzmu w Polsce, holocaustu  i stereotypu Żyda, które do tej pory funkcjonują w naszym społeczeństwie. Starał się zwrócić naszą uwagę na problem postrzegania człowieka przez pryzmat tego, jakiej jest narodowości, religii czy jaki ma kolor skóry. Dyskutowaliśmy na temat nietolerancji, uprzedzeń, dyskryminacji.

4 marca 2016 roku zakończyliśmy tę podróż, bogatsi o nowe doświadczenia i tym samym podsumowaliśmy efekty naszej pracy, które zaprezentowaliśmy na uroczystym spotkaniu, gdzie oprócz naszych koleżanek i kolegów, uczniów ze szkolnego koła historycznego, byli obecni pan Andrzej Białek oraz nauczyciele. Klasa podzieliła się na cztery grupy. Każda z nich miała za zadanie pokazać dowolny temat z historii Żydów oraz udokumentować ślady ich życia na Kielecczyźnie. Grupy miały miesiąc czasu na zgromadzenie materiałów.

Prezentacje grup przyjęły różnorodne formy - od reportażu w formie filmu, przez wywiad, prezentacje multimedialne, montaż słowny czy kolaż.

Uczniowie w swoich projektach starali się zawrzeć tematykę wykładów. Pokazali oni prezentacje multimedialne oraz przedstawili różne historie poszczególnych rodzin żydowskich ze swojego otoczenia.

Nasza grupa, zbierając materiały, skontaktowała się z klucznikiem cmentarza żydowskiego w Kielcach, nauczycielami historii oraz byłym nauczycielem naszej szkoły, panem Stanisławem Rusakiem, który przeżył II wojnę światową i widział wydarzenia, o których teraz uczymy się z książek.
Przy pomocy Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” udało nam się również wejść do synagogi w Chmielniku i pokazać ją od środka, a także sfilmować stary cmentarz żydowski obok bożnicy.

Pan Andrzej Białek był mile zaskoczony wysokim poziomem naszych prezentacji.

My również byliśmy z siebie dumni...

Warsztaty „KONIEC.POCZĄTEK” dały nam możliwość szerszego otworzenia oczu na tragedie innych ludzi, w pewien sposób pomogły zniszczyć swoje postrzeganie świata przez pryzmat stereotypów.

Jedna z uczennic biorąca udział w projekcie, Magdalena Trelińska, podsumowała warsztaty jednym zdaniem: „W pełni świadomi bezecnej przeszłości, wyciągamy wnioski i możemy tworzyć feeryczną teraźniejszość.”
Osobiście z całego projektu najbardziej utkwiło mi w pamięci jedno, moim zdaniem, najważniejsze stwierdzenie: "Każdy człowiek ma prawo do życia".

Na koniec spotkania podziękowaliśmy Panu Białkowi, a on zaprosił nas do dalszej współpracy.

Iwona Wojdas, kl. IIA