Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. To właśnie to miasto stało się punktem na mapie, które grupa Erasmus + Easy miała przyjemność zwiedzać w czwartek 19.04.2018 r.

Po Sandomierzu oprowadzała nas licencjonowana pilotka i przewodniczka grup turystycznych Pani Iwona Kąkol.

Na początku Zamek  - wzniesiony w XIV w. na miejscu dawnego grodu, później przebudowany, jest w swojej obecnej postaci wyrazem przemian i nawarstwień historycznych. Obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego.

Na dziedzińcu mieliśmy przyjemność podziwiać wystawę czasową dotyczącą życia Tadeusza Kościuszki.

Kilka zdjęć na dziedzincu.

Następnie udaliśmy się pod Bazylikę Katedralną, która została wzniesiona w XIV wieku w miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty, zniszczonej najazdami Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku. Ufundowana przez Kazimierza  Wielkiego w 1360 roku .

 Przemieszczając się w stronę rynku mijamy Pałac Biskupi - obecnie pełniący funkcję rezydecji Biskupa Ordynariusza Sandomierskiego.

W końcu docieramy na Rynek gdzie ogromne wrażenie robi na zwiedzających Ratusz, będący jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce, zbudowany w XIV wieku. Choć Ratusza nie można w całości zwiedzać wewnątrz, to jednak otwarta dla turystów jest kawiarnia - restauracja „Lapidarium” w podziemiach, gdzie wcześniej znajdowała się siedziba kata. Na wyższych poziomach, niedostępnych dla zwiedzających funkcjonuje Urząd Stanu Cywilnego.

A gdzie teraz...?

Brama Opatowska- zbudowana w XIV - XVI w. - jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Jedyna jaka zachowała się spośród czterech istniejących w Sandomierzu. Uznawana była za największą.

Sandomierz jest pięknym, pełnym historii miastem w połączeniu z piękną pogodą tworzy niesamowity klimat. Można się rozmarzyć.

Krótka przerwa na coś dobrego.

Następnie Collegium Gostomianum wzniesione na początku XVII w., jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce oraz Dom Długosza zbudowany w 1476 r. z fundacji słynnego historyka. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego.

 W drodze powrotnej do Buska -Zdroju odwiedziliśmy zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Aż trudno uwierzyć, że obiekt ten w pełni swojej świetności funkcjonował zaledwie jedenaście lat!!! Stanowił on dzieło życia starosty stopnickiego, podkomorzego sandomierskiego, później wojewody i posła na sejm Krzysztofa Ossolińskiego herbu Topór.

Wzniesiony na planie regularnego pięcioboku zamek prezentuje bardzo rzadki w Polsce typ palazzo in fortezza, tj. rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Zamiłowania Krzysztofa Ossolińskiego do symboliki i astrologii prawdopodobnie wpłynęły na rozplanowanie i układ przestrzenny gmachu pałacowego, który symbolizując trwanie w czasie rodu Ossolińskich miał posiadać 4 baszty, 12 sal, 52 komnaty i 365 okien - analogicznie z układem pór roku, miesięcy, tygodni oraz dni w roku kalendarzowym.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tych pięknych miejsc!