Wizyta w Grecji!
 
 
Znalezione obrazy dla zapytania erasmus Od 19  do 26 listopada  2017r. czworo nauczycieli - Pan Dyrektor Andrzej Bilewski, Aneta Wójcikiewicz, Michał Siekierski, Angelika Bilewska i Andrzej Gawęda uczeń kl. III g, wyjechali do Grecji na czwartą wymianę w ramach projektu Erasmus + Easy. Jest to okazja do ponownego spotkania partnerów projektu z Włoch, Bułgarii, Grecji, Turcji i Francji.
 
 
 
 
 
 
 
Widok z okna samolotu zrobił na nas ogromne wrażenie.
 
 
Podobny obraz
Edessa to malowniczo położone miasto w północnej Grecji, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Pella.

Jest to region słynący z przemysłu włókienniczego, spożywczego (głównie tytoniowego, winiarstwo), znany także z zabytkowych świątyń bizantyjskich z freskami i mozaikami.

Swą sławę miasto zawdzięcza rzece o tej samej nazwie co miasteczko - Edessa. Ta właśnie rzeka wypływa w górach na północy, przepływa wartko przez centrum, po czym znika w wąwozie i spada kaskadami na równinę poniżej. 
Na pewno robi wrażenie!
 
Z pewnością tu jeszcze wrócimy ;)
 
 
Po południu mieliśmy możliwość zwiedzenia zabytkowej części miasta.
 
W najstarszej części Edessy - dzielnicy Varosi mamy okazję przespacerować się wąskimi, wyłożonymi kamiennym brukiem uliczkami. W krajobraz pięknie wpisują się kilkusetletnie domy z nadwieszanymi drewnianymi gankami.
Ta część miasta jest bardzo charakterystyczna, położna jest bowiem na skraju klifu.
 
W czasach okupacji tureckiej Varosi stanowiło ostoję chrześcijaństwa w mieście opanowanym przez islam. Z tego względu to właśnie w tej dzielnicy znajdziemy najważniejsze zabytki sztuki sakralnej w Edessie, często sięgające swoją historią XIV wieku.

Pierwszy dzień rozpoczął się od spotkania wszystkich uczestników Projektu w budynku dawnej szkoły żeńskiej. Poszczególne delegacje prezentowały filmy, zdjęcia, informacje dotyczące ich krajów, systemów edukacji obowiązujących w ich państwach oraz wiadomości o profilach szkół, które reprezentują.

 

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor ze Szkoły w Edessie, następnie wysłuchaliśmy krótkiego konceru w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły.

 

Prezentacji naszego regionu, miasta, walorów uzdrowiska i szkoły dokonali profesor Michał Siekierski i Andrzej Gawęda, uczeń kl. IIIg.

 Przedstawicielom krajów partnerskich - Włochom, Grecji, Turcji, Bułgarii i Francji (kolonii zamorskiej Reunion) wręczyliśmy upominki charakterystyczne dla naszej miejscowości.
 

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie zabytkowej części miasta.

O tej porze roku w Grecji jeszcze dostrzegamy w przyrodzie jesienne kolory. Szkoda, że jest tylko 12 stopni!

Jednym z punktów wycieczki było Regionalne Muzeum Sztuki Ludowej, które w swoich zbiorach prezentuje stroje regionalne, meble, przedmioty codziennego użytku itp.
 
 
 
 
Tradycyjne stroje ludowe z dawnych czasów.

Udaliśmy się też do zabytkowej piekarni.
Mogliśmy się przekonać, jak tradycyjnie pieczono chleb i sezamki.

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vitro Hellas

Kolejny dzień upłynął na wizycie w VITRO HELLAS SA,  Jest to prywatna firma z siedzibą w Nesseli Imathia, działająca od 1986 roku w zakresie produkcji, badań i dystrybucji wysokiej jakości materiału do rozmnażania roślin.

Jego misją jest przyczynianie się do rozwoju greckiego rolnictwa, sektora winnic (greckich i nowych zagranicznych odmian winorośli), a także rozwoju w dziedzinie drzew owocowych z nowymi odmianami i nowymi technikami uprawy.

Firma, która uważając, że innowacje w zakresie procesów i produktów stanowią kluczową przewagę komparatywną na rynku, śledzi rozwój technologiczny i prowadzi działalość badawczą.

Rozwinęła także dużą liczbę współpracy z greckimi i zagranicznymi uniwersytetami, instytutami w ciągu ostatnich piętnastu lat.

 

Dzięki takim procesom badawczym oraz w bezpośrednim związku z zainteresowaniem firmy materiałem rozmnożeniowym winorośli,

opracowano proces klonalnej selekcji greckich odmian winorośli, w oparciu o selekcję, eksperymenty porównawcze na zachowanie agronomiczne i wreszcie eksperymentalne mikro-powiadomienia dla określanie cech wina wybranych klonów.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 THESSALONIKI

Saloniki to miasto w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie).

Jest to drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji. To ośrodek administracyjny największego greckiego regionu Macedonia, nieoficjalnie, przez Greków nazywany współstolicą lub stolicą Macedonii (greckiej).

Prężne i z tradycjami centrum naukowo-akademickie, miejsce licznych kongresów i wystaw międzynarodowych itp.

Była to wspaniała lekcja historii. Odwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta.

Biała Wieża (gr. Λευκός Πύργος, Lefkos Pirgos) została wybudowana przy nabrzeżu przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, uważana jest powszechnie za symbol miasta.

 

Dawniej należała do fortyfikacji otaczających Saloniki.

Znajduje się w niej Muzeum Kultury Bizantyńskiej. Jej szczyt służy za dogodny punkt widokowy na miasto.

W pobliżu znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego, który mieliśmy okazję  zobaczyć.

 

Spacerując waskimi uliczkami, podziwialiśmy tutejsze budowle architektoniczne.

Przy ulicy Dimitriosa Gunarisa znajdują się Łuk i Mauzoleum Galeriusza, znane jako Kamara i Rotunda. Łuk (zachowały się tylko jego resztki) postawiono między 298 a 299 r. n.e. dla uczczenia zwycięstwa tetrarchy Galeriusza nad sasanidzkimi Persami i zajęcia ich stolicy Ktezyfonu w 298 roku. Był wykonany z czerwonego kamienia i bogato zdobiony.

Mauzoleum, w którym miał być pochowany cesarz Galeriusz, wybudowano ok. 304 roku. W późniejszych czasach zostało zamienione na kościół św. Jerzego.


 

 

Wstąpiliśmy do Bazyliki św. Dymitra (V – VII w.).

Wysłuchaliśmy informacji nt. życia i działalności św. Dimitra.

Wedle relacji o jego męczeństwie, cesarz Maksymian lub Dioklecjan miał wyznaczyć młodego Dymitra, po śmierci ojca, na urząd prokonsula nie wiedząc o tym, że ten jest chrześcijaninem. Za niewypełnienie rozkazu cesarza, nakazującego wymordowanie wszystkich chrześcijan w Salonikach, został aresztowany i wtrącony do więzienia. Przekonał młodego Nestora, swego przyjaciela, aby stanął do walki z gladiatorem, który zabijał chrześcijan na arenach, rzucając ich na włócznie. Po zwycięstwie i męczeństwie Nestora Dymitr na rozkaz Maksymiana został w więzieniu przebity dzidami. 

 

Bazylika jest najważniejszą świątynią miasta, a sam święty – jego patronem.


Zabytek jest położony powyżej pozostałości po agorze i rzymskim forum. Znajduje się w nim muzeum; posiada 3 boczne kaplice, a także zespół podziemnych katakumb z celą, w której więziono świętego.

W Salonikach zachowały się też bizantyńskie obwarowania, m.in. cytadela Heptapyrgion (gr. Siedmiowieżowa), tureckie meczety, bizantyńskie świątynie: Panagia Acheiropoietos (V w.), Hosios Dawid (V-VI w.), Panagia Chalkeon (XI w.), św. Pantelejmona (XII w.), Proroka Eliasza (XIII w.), św. Katarzyny (XIII w.), św. Mikołaja (XIII-XIV w.), Apostołów (XIV w.) oraz monaster Wlatadon (XIV w.).

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VEROIA

Weria to miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja. Leży na terenie historycznej Tracji, na żyznej równinie u podnóża góry Wermion.

Zwiedzając malowniczo położone miasteczko, dotarliśmy do okolicznej winiarni. W prywatnej winnicy „ESTATE CHRISOHOOU” wytwarzane są różne odmiany wina: białe i czerwone.

Historia firmy w początkowej formie rozpoczęła się w 1948 roku od rodzinnej produkcji i butelkowania wina, ouzo, brandy, likieru i wermutu. W 1994 roku wybudowno niewielką fabrykę win ze wszystkimi narzędziami niezbędnymi w produkcji wina.

W 1998 roku zakończono rozbudowę istniejącej już fabryki wina, w tym sali degustacyjnej, dodatkowo powstały miejsca produkcji i starzenia się wina oraz małego muzeum z różnymi przedmiotami służącymi do produkcji wina.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku:


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 WERGINA  

W pobliżu miasta Weria znajduje się stanowisko archeologiczne, które w 1996 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zachowały się tu ruiny Ajgaj - najstarszej stolicy starożytnej Macedonii.

 

Po przeniesieniu stolicy do Pelli, Ajgaj służyło jako nekropola – grzebano tu królów Macedonii (spoczęło tu m.in. ciało Filipa II, który został zamordowany właśnie w Ajgaj).

Do naszych czasów zachował się tu m.in. kompleks grobowców komorowych, nazwanych Grobowcami Królewskimi, Pałac Królewski oraz tzw. Grobowiec Macedoński, w istocie złożony z pięciu mniejszych grobowców.

 

Na otaczającej stanowisko archeologicznw równinie, odkryto też kurhany z epoki żelaza (X–VII wiek p.n.e.) oraz ruiny amfiteatru, w którym zginął Filip II.

Wykopaliska z terenu Werginy zaliczają się do najbogatszych od czasu odkrycia Myken. W 2000 roku wciąż trwały tu prace wykopaliskowe. 

Znaleźliśmy też czas na kawę ;)

 Wieczorem odbyliśmy spacer po uroczym miasteczku Weria.

 

Poniźej widok zna panoramę miasta.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krótka relacja z pobytu w szkole w Edessie.