XIII Wieczór z pieśnią i poezją patriotyczną

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika od wielu lat obchodzony ten dzień jest wyjątkowo uroczyście.

Już po raz trzynasty w dniu 7 listopada 2019 roku spotkaliśmy się na patriotycznym śpiewaniu. „Wieczór z pieśnią i poezją patriotyczną” stał się już cyklicznym świętem społeczności naszej szkoły z udziałem zaproszonych gości i mieszkańców
Buska-Zdroju.

Do patriotycznego śpiewania zaproszono gości, mieszkańców Buska-Zdroju oraz kuracjuszy.

Wieczornicę rozpoczęła pantomima, ukazująca losy Polski pod zaborami - w której wystąpili: Julia Dybko, Krzysztof Michalak i Jakub Malicki.

"Dla niepodległej szli" zaśpiewały siostry Agnieszka i Monika Czerw.
W trakcie trwania tej piosenki uczniowie utworzyli biało – czerwoną flagę, aby w ten sposób wyrazić szacunek wobec barw narodowych.

Dyrektor szkoły Pan Andrzej Bilewski przypomniał poprzednie spotkania oraz ich główną ideę, czyli radosne świętowanie Dnia Niepodległości.

Powitał przybyłych gości min. Starostę Buskiego Jerzego Kolarza, Burmistrza MiG Waldemara Sikorę, Elżbietę Szczęsną-Kusak przedstawiciela Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Komendanta PSP Artura Brachowicza, ks. prałata Marka Podymę, ks. kanonika  Mariana Janika.

Za muzykę odpowiedzialne były: Magdalena Kaszuba i Julia Orkisz z kl. II B,
a nad oprawą muzyczną czuwał Pan Andrzej Żądło.
Przepiękne slajdy ukazujące historię pieśni patriotycznych, archiwalne zdjęcia
z poprzednich patriotycznych wieczorów oraz filmy historyczne prezentowały uczennice klasy II B – Natalia Soja i Wiktoria Szymańska.

Utwór "Siwy mundur" zaśpiewała Nikola Pompa z klasy I B.

Uroczystość poprowadzili: Aleksandra Rasińska, Katarzyna Lewandowska,
Piotr Kozieł.

Na saksofonie zagrała Patrycja Nowak z kl. I Hp.

Piosenkę pt.: "Dziś idę walczyć mamo" wykonała Wiktoria Prasałek – uczennica klasy IIC

"Hymn Sybiraków" zaśpiewała Zuzanna Grochowska z I C.

Mazura zatańczyli Wiktoria Laprus i Konrad Wanat.

Gościnnie wystąpili absolwenci naszej szkoły - Michał Jewiarz i Patryk Wójcik.

Podczas piosenki "Białe róże" uczennice wręczały pierniki.

Zuzia, Wiktoria i Agnieszka zachwyciły publicznośc śpiewając "Jest taki kraj".

Na koniec uroczystości wybrzmiał utwór "Oda do radości".

W uroczystości wzięli też udział zuchy i harcerze.

Za oprawę multimedialną odpowiedzialna była Angelika Bilewska. Scenografię przygotowały: Mirosława Gajda i Izabella Zaręba. Choreografię przygotowała Ewa Dytkowska.  Scenariusz i reżyseria: Aneta Wójcikiewicz. O stronę techniczną zadbali: Dariusz Wilczyński i Piotr Bałaga.

Wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Relacja z wydarzenia poniżej