Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

W dniu 15 grudnia 2010 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej realizowany w ramach Projektu "Dać szansę - program warsztatowego wsparcia edukacyjnego młodzieży szkół zawodowych w powiecie buskim" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Organizatorem pośrednim Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej było Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju, natomiast organizatorem bezpośrednim - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju.

Konkurs miał na celu m.in.:
- rozwijanie wiedzy uczniów na temat historii powstania Unii Europejskiej,
- przybliżenie wiedzy o krajach Unii Europejskiej,
- uświadomienie młodzieży ich roli w zjednoczonej Europie,
- ukazanie Unii Europejskiej jako organizacji państw różniących się kulturą, kuchnią, zwyczajami, językami, lecz prowadzących wspólną politykę gospodarczą i społeczną,
- współzawodnictwo młodzieży,
- zapoznanie uczniów ze strukturami Unii Europejskiej oraz zasadami funkcjonowania europejskich rynków pracy.

Do Konkursu zgłosiło się 6 drużyn - po dwie drużyny z każdej ze szkół w których realizowany jest Projekt "Dać szansę - program warsztatowego wsparcia edukacyjnego młodzieży szkół zawodowych w powiecie buskim".

Ostatnie przygotowania  przed rozpoczęciem Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej.

Pan Dyrektor mgr inż. Andrzej Bilewski powitał zaproszonych gości, komisję konkursową oraz zgromadzoną młodzież. Natomiast Pani Barbara Cieplińska (nauczycielka prowadząca warsztaty - Klub Europejski)  przedstawiła harmonogram przebiegu Konkursu.

Przedmiotem Konkursu było współzawodnictwo młodzieży w zakresie:
- ogólnej wiedzy teoretycznej obejmującej historię powstania i rozszerzenia Unii Europejskiej,
- prezentacji tradycji kulinarnych państw Unii Europejskiej,
- pokazu artystycznego łączącego elementy kultury państw Unii Europejskiej i Polski.

Komisja Konkursowa w składzie:
1. Mariusz Juszcze - Koordynator Projektu,
2. Marzena Sadowska - nauczyciel-bibliotekarz z ZST-I,
3. Anna Jaskulska - pedagog szkolny w ZSP1,
4. Małgorzata Krzysztofik-Starościak - pedagog szkolny w ZSTiO.

W czasie gdy wytypowani uczniowie (po jednej osobie z każdej drużyny) pisali test wiedzy o Unii Europejskiej...

... Komisja Konkursowa oceniała przygotowane przez uczniów potrawy a także dekoracje stołów.
Po teście Komisja oceniła  pokazy artystyczne uczniów, sprawdziła test oraz ogłosiła wyniki Konkursu.

W klasyfikacji generalnej
i okazały puchar zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych,
II miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących,
III miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1.