# KOMÓRKOMANIA NOWY LEVEL POMAGANIA

"Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest wysokiej wartości moralnej
i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich,
będą coraz liczniejsi we wszystkich krajach świata".
 Jan Paweł II -Światowy Dzień Krwiodawców -2004 r.

W marcu 2022 roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w #KOMÓRKOMANII – akcji edukacyjno - rejestracyjnej  potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

W naszym kraju co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi.

Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Bez względu na wiek-każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców , tym większa szansa dla chorych na białaczkę lub inny nowotwór krwi na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest , aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi

W tym roku szkolnym zapragnęliśmy aby nasza szkoła była znowu „Szkołą z życiem”.
Wysłaliśmy zgłoszenie do projektu # KOMÓRKOMANIA, zebraliśmy szkolny Team
i weszliśmy do gry
J

W #KOMÓRKOMANII z pomocą nauczycieli i uczniów edukujemy społeczność szkolną z zakresu dawstwa szpiku.

Podczas realizacji projektu ,dzięki  prezentacjom  i dyskusjom uczniowie przyswoili sobie  wiedzę o dawstwie szpiku podaną w przyjaznej formie, a pełnoletnie osoby mogły dołączyć do bazy potencjalnych Dawców szpiku.

Zorganizowaliśmy kampanię promocyjną i przeprowadziliśmy akcję rejestracyjną.

3 listopada 2022 roku 31 uczniów z naszej szkoły, z klas: 4Bp III LO oraz 4Eg ,4Hg,4Hp i 4Ep z Technikum Nr 1, przyłączyło się do walki z nowotworami krwi.

Finał akcji rozpoczął dyrektor szkoły pan Andrzej Bilewski, niezwykle dumny z postawy licznej grupy młodzieży naszej szkoły, biorącej udział w KOMÓRKOMANII.

Specjalnym gościem #KOMÓRKOMANII była Pani Sylwia Sagan, mama Agaty i Pauliny – uczennic naszej szkoły.

Pani Sylwia opowiedziała nam swoją  historię ,która zaczęła się  9 lat temu, kiedy to zarejestrowała się jako potencjalny Dawca. W grudniu 2021 roku otrzymała telefon z Fundacji DKMS
z zapytaniem czy dalej chce być dawcą.

Po wyrażeniu zgody przeszła  badania wstępne i na początek lutego 2022 roku zostało zaplanowane w krakowskim szpitalu pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Po zakończeniu pobrania komórki macierzyste powędrowały do kilkuletniej dziewczynki z Hiszpanii.

Z ogromnym zainteresowaniem i emocjami uczniowie wysłuchali relacji pani Sylwii.

„To niesamowite uczucie, kiedy człowiek daje cząstkę siebie, tak niewiele, a jak wiele dla kogoś kto walczy o życie!!!” ; „Nie ma dnia kiedy bym nie myślała o tej dziewczynce” – te słowa na długo zostaną w naszej pamięci.

Uczniowie po zapoznaniu się z ogólnymi wymogami przystąpienia do rejestracji i wykluczeniu ewentualnych chorób, uniemożliwiających rejestrację wypełnili formularz rejestracyjny
oraz pobrali wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Potrzeby są ogromne, każdy z nas może bezpośrednio uratować komuś życie. Dlatego propagujemy tę ideę i na pewno w przyszłym roku przystąpimy znowu do #KOMÓRKOMANII.

Najcenniejsze są te rzeczy, które robimy dla innych. Tacy ludzie jak Wasze koleżanki i koledzy, biorący udział w KOMÓRKOMANII  sprawiają, że świat staje się lepszyJ

Koordynatorki  #KOMÓRKOMANII :

Ewa Wośko