Uczniowie "Kopernika" na Małopolskiej Nocy Naukowców

27 września 2024 r. uczniowie z klas III B i II C liceum oraz IV h technikum pod opieką Pań: Renaty Sowińskiej i Ewy Wośko uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Naukowców- wydarzenie organizowane cyklicznie m.in przez uczelnie wyższe, instytuty naukowe.

Celem Małopolskiej Nocy Naukowców jest pokazanie osiągnięć naukowych w przystępny sposób oraz zainspirowanie młodych osób do podjęcia kariery naukowej.

Organizatorzy w ciekawy i nieskomplikowany sposób udowadniają, że nauka to wszystko co nas otacza, a ich praca ma ogromny wpływ na codzienne życie.

Przedstawianie zagadnień w niekonwencjonalny sposób, sprzyja ich zrozumieniu oraz zapamiętaniu, a osobiste zaangażowanie uczestników w przeprowadzanie eksperymentów sprawia że, nauka staje się bliższa, prostsza i przede wszystkim bardziej lubiana.

Zanim dotarliśmy na kampus UJ zwiedziliśmy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie  Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Na Wydziale Biologii i Biotechnologii  UJ uczestniczyliśmy w wykładzie "Sinice - nasi przyjaciele czy wrogowie"?

Po zakończeniu wykładu nasze dwie uczennice Kinga Rogalska z IV th i Oliwia Okraj z III B w Quizzie z wiedzy o sinicach zajęły I i  II miejsce.

Zwiedziliśmy Centrum Synchrotronowe "SOLARIS" gdzie uczestniczyliśmy w fascynujacym pokazie świetlnym "Magiczne momenty światła laserowego".

Tradycyjnie nie zabrakło stanowisk z doświadczeniami na których m.in. można było dosłownie wejść do camery obscura, zagrać w gry na retro - komputerach a także odczuć na własnej skórze jak włosy dęba stają dzięki eksperymentom bazującym na elektrostatyce.

Doświadczenia z ciekłym azotem oczarowały uczestników magią fizyki.

Wykład "Co jeść? O odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji żywności"? na Wydziale Chemii

A na koniec pamiątkowe zdjęcia....  Jeszcze tu wrócimy...

Bo MY już wiemy, że " Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć".