W czasie tegorocznych wakacji razem z grupą uczniów klasy  III LOA postanowiliśmy uczestniczyć w organizowanych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie a prowadzonych na terenie wsi Michałowice w powiecie Kazimierza Wielka wykopaliskach archeologicznych. Prowadzone przez archeologów i studentów archeologii prace wykopaliskowe obejmowały obiekty archeologiczne takie jak ślady osady i pozostałości cmenatrzyska ciałopalnego kultury przeworskiej, która rozwijała się na ziemiach polskich w pierwszych wiekach naszej ery. Zarówno osada jak i miejsca pochówków ciałopalnych pochodziły z II wieku naszej ery, czyli w okresie kiedy imperium rzymskie osiągnęło swoje największe rozmiary terytorialne. Nasz pierwszy udział w tak dość niezwykłej formie spędzania czasu wolnego miał miejsce w dniach 20 - 21 sierpnia 2012 roku.

Mariusz Żabiński

Wykopaliska na terenie osady z II wieku naszej ery w Michałowicach

Pochówek ciałopalny z okresu kultury przeworskiej odkryty na cmentarzysku w Michałowicach - II wiek naszej ery