Hej kolęda, kolęda, czyli wspólne kolędowanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas refleksji, odpoczynku i radości. Społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju, podobnie jak w roku ubiegłym, ostatni dzień nauki spędziła w sposób wyjątkowy. Już od rana szkolne mury przepełniała aura wzajemnej życzliwości i przecudne zapachy potraw wigilijnych. Czuć było magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Po zajęciach, które w tym dniu były skrócone, Szkolne Koło Teatralne Lemour pod opieką s. Heleny Małgorzaty Chudyby oraz mgr Izabeli Kasperek, tym razem zaprezentowało się w nieco awangardowej inscenizacji Jasełek.

Oto zapomniany i przekwalifikowany przez swą żonę (Monika Nega kl. IIE) na pomoc domową reżyser – Kazio Kuc (w tej roli Michał Kaleta kl. IIE) dostaje od swego profesora (Michał Kiełb III A LO) ostatnią szansę na to, by zaistnieć na rynku filmowym. Zadanie nie jest łatwe – ma on nakręcić prawdziwy film o Bożym Narodzeniu. Kazio z wrażenia mdleje. Na szczęście z pomocą przychodzą mu wysłannicy niebios – dwaj aniołowie (Agnieszka Berlińska i Magda Świerczek kl. IIIA LO). To dzięki ich pomocy powstaje niezwykłe, pełne humoru widowisko, w którym pastuszkom (jak się później okazało – nie pastuszkom, lecz tajnym agentom ochrony (Grzegorz Pruś (IIA LO), Kamil Suchy, Sebastian Kuliś III A LO)), dzięki interwencji służącej Heroda – młodej i pięknej – Jagnie (Katarzyna Bajor Kl. II E), udaje się ostrzec Marię (Anna Juda kl. II G) oraz Józefa (Marcin Styrcz kl. II E) i uchronić małego Jezusa przed niecnymi planami Heroda (Sebastian Sarnecki IIIA LO). Wszystko kończy się szczęśliwie. Triumfuje prawda i miłość.

I tym razem młodzi artyści zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności aktorskie, ale także wokalne. Patrycja Sagan (kl. IV G), Kamila Zabłotna, Jennifer Podkowa (obie z kl. III A LO), Karolina Ćwiertnia (kl. II A LO), Michał Jewiarz (kl. I B LO) oraz znakomity chórek w składzie: Justyna Chabinka, Aleksandra Cupiał, Gabriela Gawlik, Wioletta Sadkowska (kl. III A LO) wprowadzili widzów w błogi nastrój świąt Bożego Narodzenia.

Spektakl wywarł niezwykłe wrażenie na uczniach i gronie pedagogicznym, którzy szczelnie wypełnili salę gimnastyczną. Piękna scenografia, kostiumy, muzyka, wspólne kolędowanie i gorące życzenia z ust młodzieży skierowane do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, spowodowały, że przez ten czas czuliśmy się, jak jedna wielka rodzina.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Anna Gradzik, która podziękowała młodzieży oraz ich opiekunom za przygotowanie Jasełek oraz złożyła wszystkim zebranym, a także ich rodzinom, życzenia bożonarodzeniowe. Po czym wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami udali się na wigilie klasowe.

opracowała mgr Izabela Kasperek

Dziwny jest ten świat w rewelacyjnym wykonaniu P.Sagan      M.Kaleta (IIe) jako niespełniony reżyser.

Śpiewające anioły: K.Zabłotna i J.Podkowa obudziły śpiących pasterzy (kl.IIIA LO) radosną nowiną o Narodzinach Pańskich.

A.Juda (IIg) i M.Styrcz jako Maria i Józef.                                 Trzej Królowie i Pasterze w Betlejem.

Uratowanie Dzieciątka przed gniewem Heroda

Rewelacyjny duet M.Jewiarz (IB) i K.Ćwiertnia (IIA)

Zakończenie jasełek wspólną kolędą i podziękowania za występ od Pani Dyrektor A.Gradzik