Sztab Szlachetnej Paczki

w naszej Szkole

W miniony weekend  - 8 i 9 grudnia - odbył się XII finał SZLACHETNEJ PACZKI w Busku – Zdroju, której celem było dotarcie z pomocą do najuboższych rodzin. Po raz trzeci w ogólnopolską akcję włączył się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju, tworząc w tym roku własny sztab działający przy ,, Ekonomiku ’’. Pomoc dotarła do 63 rodzin  z naszego regionu. W skład sztabu działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjanych Nr 1 w Busku – Zdroju weszli również wolontariusze ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie oraz ludzie dobrej woli z okolic miasta. Wcielili się oni w rolę detektywów i odnaleźli ludzi potrzebujących wsparcia oraz nadziei na lepsze jutro. Nie było to zadanie łatwe, gdyż najczęściej ci, którzy potrzebują pomocy, nie mówią o tym głośno, nie krzyczą. Bieda często zamyka się w ,,czterech ścianach’’.
Następnie młodzi Wolontariusze zaopatrzeni w podstawowe dane ruszyli do rodzin, aby uzyskać informacje
o dochodach, sytuacji zdrowotnej, warunkach mieszkaniowych i co najważniejsze o potrzebach konkretnych ludzi. Musieli wczuć się w sytuację rodziny, wzbudzić zaufanie. Najtrudniejsze okazało się pytanie dotyczące marzeń – w tym miejscu często następowała chwila ciszy. Jest to uzasadnione, gdyż ankietowani ludzie, zmagający się na co dzień
z biedą, nie zastanawiają się nad marzeniami. Szlachetna Paczka umożliwia im wejrzenie w głąb siebie, dotarcie do własnych pragnień.
Kolejnym etapem pracy wolontariuszy było wprowadzenie uzyskanych informacji na stronę SZLACHETNEJ PACZKI. Zostały one anonimowo opublikowane i czekały na wybór przez Darczyńcę. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli głównie
z Krakowa i okolic, ale również mieszkańców Buska udało się pomóc wszystkim tym, którzy czekali na Szlachetną Paczkę.
 Zaangażowanie wolontariuszy i wsparcie Darczyńców przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
 Do rodzin dotarła żywność, środki czystości, odzież, pomoce szkolne, sprzęt AGD (lodówki, pralki, kuchenki gazowe, odkurzacze), RTV ( radia, telewizory), telefony komórkowe, wyposażenie łazienki, a nawet opał, czy linoleum. Średnio na rodzinę przypadło 12 paczek, z czego wartość niektórych z nich wynosiła 3000 zł. Ofiarodawcy nie zapomnieli także o spełnieniu marzeń przez najmłodszych członków ankietowanych rodzin. Paczki okazały się pełne serca i czułości, nic więc dziwnego, że obdarowani ludzie nie kryli wzruszenia. Słowa wdzięczności, łzy, uściski, życzenia …. najlepsza zapłata dla naszych wolontariuszy i Darczyńców.
 Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 wraz z nauczycielami również przygotowali Szlachetną Paczkę dla potrzebującej rodziny.
 Dzięki Liderowi Rejonu Pani Katarzynie Majcher - nauczycielce j. polskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku - Zdroju i  liderom zespołów wolontariuszy:  Pani Ewelinie Wiśniewskiej, Pani Monice Wesołowskiej, Pani Monice Zwolskiej, Pani Agnieszce Paterek i grupie Wolontariuszy z „Ekonomika” udało się dotrzeć do wszystkich, którzy zostali zakwalifikowani do akcji.
Szczególnie dziękujemy Panu Grzegorzowi Wojciechowskiemu - Dyrektorowi Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego za udostępnienie punktu zbiórki paczek, Strażakom z  Państwowej Straży Pożarnej w Busku – Zdroju, Panu Józefowi Wielochowi - właścicielowi Zakładu Instalatorstwa Elektrycznego i Telekomunikacyjnego i Pani Elżbiecie Wacławik - prezesowi firmy „ Cewap” za zaangażowanie i pomoc w organizacji finału akcji Szlachetnej Paczki.

Sztab Szlachetnej Paczki w buskim 'Ekonomiku'