KONKURS RECYTATORSKI

„SPOTKANIE ZE SŁOWEM”

10 marca 2013 r. odbył się finał I Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Jednocześnie był to drugi dzień zmagań młodych ludzi z polską prozą i poezją w OMPiO w Kielcach.

Niezwykłą przygodę z żywym słowem przeżyły 10 marca 2013 roku dwie uczennice naszej szkoły: Katarzyna Kern i Klaudia Marek (kl. 2 ALO). Dziewczęta wzięły udział w I Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez OMPiO w Kielcach. W konkursie udział wzięło 117 recytatorów z całego województwa świętokrzyskiego.
Młodzi recytatorzy mieli za zadanie zaprezentować wiersz oraz fragment prozy. Repertuar był bardzo różnorodny, od klasyki literatury polskiej: utworów Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, przez Witolda Gombrowicza, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego, po utwory współczesne: Hanny Krall, Sławomira Mrożka, Wisławy Szymborskiej.
Przesłuchania konkursowe odbywały się 9 marca i 10 marca. Pięcioosobowe jury w składzie:
Ewa Józefczyk - aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego, Agata Sobota i Zdzisław Reczyński - aktorzy z Teatru „ Kubuś”, Arkadiusz Szaraniec - teatrolog, Janusz Knap - dyrektor Wzgórza Zamkowego z uwagą i niezwykłą życzliwością wysłuchało wszystkich uczestników. Przyznano trzy pierwsze miejsca oraz sześć równorzędnych wyróżnień. Jedno     z wyróżnień przypadło naszej uczennicy – Katarzynie Kern, która zaprezentowała się w wierszu Wisławy Szymborskiej Portret kobiecy oraz we fragmencie prozy Małgorzaty Kalicińskiej i Basi Grabowskiej pt. Irena. Kasia dostała również specjalne wyróżnienie od Pani Barbary Soboty „za niezwykle kobiece pojmowanie poezji Wisławy Szymborskiej”.

Laureaci otrzymali bardzo cenne nagrody - tomiki poezji Wisławy Szymborskiej oraz smartfony, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki. Członkowie jury w podsumowaniu podkreślili wysoki poziom konkursu, ale też udzielili uczestnikom kilku rad.

Nauczyciele, którzy przybyli wraz ze swoimi uczniami na konkurs, zgłosili prośbę o zorganizowanie warsztatów, podczas których mogliby rozwinąć swoje umiejętności pracy nad sztuką recytacji. Organizatorzy zobowiązali się zorganizować takie warsztaty jesienią przyszłego roku i zaprosić na nie wszystkich uczestników konkursu wraz z opiekunami.

Organizatorzy pamiętali również o nauczycielach, którzy przygotowywali młodzież do konkursu. Opiekunowie wszystkich nagrodzonych uczestników otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tomiki poezji Wisławy Szymborskiej.

Gratulujemy Kasi i życzymy dalszych sukcesów, a młodzież naszej szkoły zachęcamy    do zabawy żywym słowem…